Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №-613/751/26 Провадження №-3/613/320/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2026 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Сеник О.С., розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою : АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
30.03.2026 близько 15:00 хв. ОСОБА_1 за місцем проживання: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство фізичного характеру відносно батька ОСОБА_2 , а саме: наніс йому один удар ногою в область паху, після чого ОСОБА_2 впав на підлогу, та йому було завдано фізичного болю, що не спричинило тілесних ушкоджень, внаслідок чого була завдана шкода фізичному здоров`ю ОСОБА_2 .. Відповідальність за вказане правопорушення передбачена ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, 02.04.2026 о 13:00 год. за адресою : АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 не виконав заходи термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА №131746 від 31.03.2026 про заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою строком на 5 діб. Відповідальність за вказане правопорушення передбачена ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у письмовій заяві просив розглядати справу за його відсутності, вказав, що з правопорушенням згоден, факти, викладені у протоколі, підтверджує, в скоєному щиро розкаюється.
Враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, в судове засідання повторно не прибув, беручи до уваги, що згідно з вимогами ст.268 КУпАП адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, не відносяться до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні особи обов`язковою, суддя вважає, що розгляд справи слід провести за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши наявні матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, -
Об`єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.
Об`єктивна сторона правопорушення полягає в умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Пунктом 17 статті 1 цього Закону передбачено, що фізичне насильство форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Відповідно до п.п. 1, 3 Розділу ІІ Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.08.2018 № 654, терміновий заборонний припис стосовно кривдника (далі - припис) виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров`ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Під час вирішення питання про винесення припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Зазначена вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення.
Частиною 2 статті 173-8 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
- протоколами про адміністративні правопорушення серії ВБА № 202807 від 31.03.2026, серії ВБА №202812 від 02.04.2026, складеними у відповідності до вимог ст.ст. 256, 266 КУпАП. Протоколи підписані ОСОБА_1 без зауважень та заперечень;
- протоколом про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 31.03.2026, відповідно до якого ОСОБА_2 просив прийняти міри до його сина ОСОБА_1 , який 30.03.2026 близько 15:00 год. за місцем мешкання : АДРЕСА_1 , вчинив відносно нього домашнє насильство фізичного характеру;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 31.03.2026, який пояснив, що мешкає за адресою : АДРЕСА_1 разом із сином ОСОБА_1 . 30.03.2026 близько 15:00 год. вони разом перебували за місцем мешкання, в цей час ОСОБА_3 вчинив з ним сварку, в ході якої наніс йому один удар ногою в область паху, після чого ОСОБА_2 впав на підлогу. Діями сина йому було завдано йому фізичного болю, що не спричинило фізичних ушкоджень, однак, внаслідок цього було завдано шкоду його фізичному здоров`ю;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 31.03.2026, який пояснив, що він мешкає за адресою : АДРЕСА_1 разом зі своїм батьком ОСОБА_4 . 30.03.2026 близько 15:00 год. між ними виник конфлікт через те, що ОСОБА_1 вживає спиртні напої, в ході якого він ударив батька ногою в пах один раз;
- письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 31.03.2026, який пояснив, що 31.03.2026 приблизно о 10:00 год він приїхав в гості до свого однокласника ОСОБА_2 , який мешкає за адресою : АДРЕСА_1 , щоб провідати, в ході розмови з ОСОБА_6 , останній повідомив, що його син ОСОБА_7 вчинив фізичне насильство. Після чого ОСОБА_8 зателефонував до поліції;
- довідкою про результати розгляду звернення від 31.03.2026 про факт вчинення домашнього насильства від 10.04.2026, відповідно до якої виїздом працівників поліції на місце події було встановлено, що ОСОБА_1 30.03.2026 близько 15:00 год. за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство фізичного характеру відносно свого батька ОСОБА_2 , а саме наніс один удар ногою в область паху, внаслідок чого ОСОБА_2 впав на підлогу. Опитаний з данного приводу ОСОБА_1 факт вчинення неправомірних дій по відношенню до свого батька не заперечує. З ОСОБА_1 проведена бесіда профілактичного характеру про неприпустимість вчинення домашнього насильства;
- терміновим забороним приписом стосовно кривдника серії АА №131746 від 31.03.2026, винесеним стосовно ОСОБА_1 строком на 5 діб, відповідно до якого ОСОБА_1 було заборонено в будь-який спосіб контактувати із постраждалою особою ОСОБА_2 ;
- протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 02.04.2026, в якому ОСОБА_2 просив прийняти міри реагування до ОСОБА_1 , який 02.04.2026 о 13 год. 00 хв. вчинив домашнє насильство психологічного характеру за адресою : АДРЕСА_1 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 02.04.2026, який зазначив, що проживає за адресою : АДРЕСА_1 , із сином ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями. 02.04.2026 близько 13:00 год. ОСОБА_2 перебував вдома та син почав виражатися брутальною лайкою в його бік, принижувати його гідність, чим вчинив домашнє насильство. Таку сварку ОСОБА_1 вчиняє неодноразово, тому ОСОБА_2 попрохав товариша викликати поліцію для фіксування правопорушення;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 02.04.2026, який зазначив, що проживає за адресою : АДРЕСА_1 із батьком ОСОБА_2 , з яким склалися неприязні відносини. 02.04.2026 близько 13:00 год, перебуваючи за місцем проживання він вчинив домашнє насильство психологічного характеру, а саме виражався брутальною лайкою в бік батька, принижував його людську гідність;
- довідкою про результати розгляду звернення від 02.04.2026 про факт вчинення домашнього насильства від 10.04.2026, згідно з якою 02.04.2026 до Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області надійшло звернення від ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою : АДРЕСА_1 , про те, що його син ОСОБА_1 , з яким вони мешкають разом, вчинив домашнє насильство психологічного характеру. В ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 за місцем проживання : АДРЕСА_1 , 02.04.2026 близько 13:00 год. вчинив домашнє насильство психологічного характеру, а саме висловлювався на адресу свого батька нецензурною лайкою та образливими словами, чим виклика у ОСОБА_2 побоювання за свою безпеку, спричинив емоційну невпевненість та нездатність захистити себе, внаслідок чого була завдана психічному здоров`ю останнього. З ОСОБА_1 проведена бесіда профілактичного характеру про неприпустимість вчинення домашнього насильства;
- відеозаписами з нагрудної камери поліцейського від 02.04.2026, якими зафіксовано приїзд працівників поліції на місце події за адресою : АДРЕСА_1 , де знаходилися ОСОБА_1 та його батько ОСОБА_2 , з`ясування факту того, що ОСОБА_1 продовжує мешкати зі своїм батьком, чим порушив умови тимчасового заборонного припису, складання адміністративних протоколів за ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, ознайомлення ОСОБА_1 з їх змістом під підпис;
- письмовою заявою ОСОБА_1 ..
Відповідно до довідки Губарівського старостинського округу за №14-01-04/42 від 09.04.2026, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований заадресою: АДРЕСА_1 , та на даний час проживає разом із батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 офіційно не працевлаштований, постійно знаходиться у стані алкогольного сп`яніння, часто вчиняє сварки та бійки зі своїм батьком ОСОБА_2 .. Від ОСОБА_2 часто надходять скарги щодо поведінки ОСОБА_1 .. Інших компроментуючих матеріалів немає.
Враховуючи викладене, у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
Згідно зі ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Відповідно до ч. 2 ст. 173-8 КУпАП невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи характер та кількість вчинених правопорушень, положення ст. 36 КУпАП, суддя вважає за можливе призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Потерпілий в судове засідання не з`явився, свою позицію з приводу необхідності направлення ОСОБА_1 для проходження відповідної програми не висловив.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувався, отже, за вчинення домашнього насильства притягується до відповідальності вперше.
Також працівниками поліції булопроведено з ОСОБА_1 бесіду профілактичного характеру про неприпустимість вчинення домашнього насильства.
Враховуючи викладене, на даний час суд не вбачає необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.
Беручи до уваги характер та кількість вчинених правопорушень, положення ст. 36 КУпАП, слід призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, без застосування ст. 39-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 665,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8, ст.ст.251, 252, 268, 279, 280, 283-291 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Об`єднати в одне провадження справи № 613/751/26 (провадження № 3/613/320/26) за ч.1 ст.173-2 КУпАП, № 613/762/26 (провадження № 3/613/322/26) за ч.2 ст.173-8 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , присвоївши їм єдиний номер № 613/751/26 (провадження № 3/613/320/26).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави (отримувач коштів ГУК Харківськ обл./МТГ Богодух//21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, Банк отримувач - Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN) UA038999980314030542000020587, Код класифікації доходів бюджету 21081100) у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106) в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.
Роз`яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження та може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О.С. Сеник