Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 606/184/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2026 року м.Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Мельник А.В.
за участю секретаря судового засідання Кавалко В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Теребовля в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Теребовлянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області про передачу безхазяйної речі у комунальну власність,
В С Т А Н О В И В :
Керівник Теребовлянської окружної прокуратури Оляніцький О.С. в інтересах держави в особі Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області звернувся до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
В обґрунтування заяви вказав, що за результатами здійснення повноважень Теребовлянською окружною прокуратурою під час вивчення стану додержання вимог законодавства у сфері державної та комунальної власності встановлено, що на території Микулинецької територіальної громади за адресою: вул. Миру, 66, с. Струсів Тернопільського району, знаходиться об`єкт нерухомого майна захисна споруда цивільного захисту, сховище № 72069, загальною площею 393,6 кв. м, щодо якого відсутня інформація про власника.
Микулинецькою селищною радою розпочато процедуру визнання вказаного об`єкта безхазяйним з метою набуття його у комунальну власність громади.
На замовлення Микулинецької селищної ради 03.01.2024 КП «Теребовлянське міське бюро технічної інвентаризації» виготовлено технічний паспорт на сховище (обліковий номер 2069) за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з основними технічними характеристиками, сховище № 72069 прийнято в експлуатацію в 1985 році, його площа становить 393,6 кв. м, місткість -150 осіб.
Державним реєстратором Теребовлянської міської ради 08.08.2024 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про взяття цього об`єкта на облік як безхазяйного нерухомого майна.
З метою пошуку можливих власників та запобігання порушенню їхніх прав, 19.08.2024 Микулинецькою селищною радою на офіційному вебсайті оприлюднено інформаційне повідомлення про взяття нерухомості на облік. Також 23.10.2024 у друкованому газетному виданні «Свобода» № 60 (504) опубліковано відповідне оголошення.
З дати публікації оголошення у газеті «Свобода» жодних документів, що підтверджують право власності на це майно, до Микулинецької селищної ради не надходило.
Оскільки з дня взяття майна на облік минуло більше року, а власника так і не виявлено, об`єкт підлягає передачі у комунальну власність.
З огляду на зазначене, керівник Теребовлянської окружної прокуратури Оляніцький О. С. в інтересах держави в особі Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області просить суд передати безхазяйне нерухоме майно захисну споруду цивільного захисту (сховище № 72069 загальною площею 393,6 кв. м), що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , у комунальну власність Микулинецької селищної ради.
Ухвалою суду від 11.02.2026 було відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 11.03.2026, яке надалі відкладалося на 23.04.2026 та на 26.05.2026 за клопотанням представника заявника.
Представники заявника та Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області в судове засідання не з`явилися, однак подали заяви, у яких просили справу розглядати за їх відсутності, заявлені вимоги підтримують повністю.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд, у відповідності з частиною другою статті 247 ЦПК України, постановив здійснювати розгляд справи у відсутності сторін, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03.01.2024 на замовлення Микулинецької селищної ради КП «Теребовлянське міське бюро технічної інвентаризації» виготовлено технічний паспорт на захисну споруду цивільного захисту - сховище обліковий номер 2069 за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер в Реєстрі будівельної діяльності ТІ01:2129-2406-2295-8002.
Згідно основних технічних характеристик сховища №72069, прийнято його в експлуатацію в 1985 році, площа - 393, 6 кв. м, місткість - 150 осіб (а.с.6-10).
Із витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (реєстраційний номер документа: 1101:2129-2406-2295-8002) від 04.01.2024 слідує, що за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано сховище захисної споруди цивільного захисту, замовник Микулинецька селищна рада. Інформацію про земельну ділянку не зазначено (а.с. 14).
На підставі рішення ради про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, індексний номер 74497485 від 08.08.2024, номер запису про взяття на облік 21097 Державним реєстратором Теребовлянської міської ради 08.08.2024 в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно внесено запис про взяття на облік захисної споруди цивільного захисту за адресою: АДРЕСА_1 як безхазяйного нерухомого майна. Ідентифікатор об`єкта в ЄДЕССБ: 01.2560948.4934197.20240103.55.2384.65. Вказане підтверджується відомостями з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, номер інформаційної довідки 461383600 (а.с.17).
З метою пошуку можливих власників даного безхазяйного майна, запобігання необґрунтованому позбавленню їх права власності, а також виявлення осіб, які можуть допомогти у встановленні особи власника, 19.08.2024 Микулинецькою селищною радою на офіційному веб-сайті Микулинецької селищної ради опубліковано інформаційне повідомлення (https://mykulynecka-gromada.gov.ua/news/1724050157/) про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 22).
23.10.2024 у друкованому газетному виданні «Свобода» №60 (504) опубліковано відповідне оголошення (а.с.16).
Згідно довідки від 15.05.2026 Микулинецької селищної ради захисна споруда цивільного захисту №72069 за адресою: вул. Миру, 66, с. Струсів Тернопільського району Тернопільської області на балансі селищної ради не перебуває. Згідно технічного паспорта від 18.02.2016 замовником технічної інвентаризації була Струсівська сільська рада.
У повідомленні Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях (Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області) № 05-113-01295 від 24.09.2024 вказано, що за інформацією, наданою листом від 18.09.2024 № 10-62-25458 Фондом державного майна України (центральний апарат), відомості про нерухоме майно за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 від суб`єктів управління до Фонду державного майна України, з метою внесення до Єдиного реєстру об`єктів державної власності, не надавалися.
Процесуальним законом визначено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
В силу пункту 7 частини першої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Згідно статті 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
Статтею 1311 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
В силу положень частин третьої, четвертої статті 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами.
Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також у захисті прав та свобод органів місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування у визначених законом випадках є рівними за статусом носіями державної влади як і державні органи (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 02.10.2018 у справі 4/166"Б").
За приписами статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування в Україні це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.
В силу частин третьої, п`ятої статті16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Микулинецькою селищною радою станом на час звернення прокурора з заявою до суду не вжито дієвих заходів щодо захисту інтересів територіальної громади в частині передання безхазяйного нерухомого майна в комунальну власність Микулинецької територіальної громади, що свідчить про нездійснення уповноваженим органом захисту законних інтересів територіальної громади, а тому вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді в особі Микулинецької селищної ради.
Вирішуючи заяву по суті суд вважає, що до виниклих правовідносин підлягають застосуванню наступні норми матеріального права.
Відповідно до частини першої, другої статті 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна Микулинецькою селищною радою Тернопільського району Тернопільської області було зроблено відповідне оголошення в газеті та на офіційному сайті в мережі Інтернет та в ЗМІ.
Суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади (стаття 333 ЦПК України).
З моменту розміщення оголошення в газеті та медіа просторі інформації про наявність на території селищної ради безхазяйного нерухомого майна, ніхто не звертався до органу місцевого самоврядування про визнання права власності на зазначені в заяві захисну споруду. Отже, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї, у встановлені законом терміни, не заявили, що дає підстави для передачі судом даної нерухомої речі у комунальну власність.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вказаними вище правовими нормами регламентовано особливий порядок набуття права власності на безхазяйну річ, який в даному випадку, на думку суду, був дотриманий, зокрема, мало місце оголошення про взяття на облік такої речі та дотримано річного строку після взяття на облік безхазяйної нерухомої речі для передачі цієї речі для реалізації новому власнику, а тому суд вважає за необхідне задовольнити заяву, передати безхазяйне нерухоме майно - захисну споруду цивільного захисту, сховище №72069 загальною площею 393,6 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у комунальну власність Микулинецької територіальної громади в особі Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області.
Керуючись статтями 4, 12, 247, 265, 293, 329, 333, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ :
Заяву Теребовлянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області про передачу безхазяйної речі у комунальну власність задовольнити.
Передати безхазяйне нерухоме майно - захисну споруду цивільного захисту, сховище №72069 загальною площею 393,6 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у комунальну власність Микулинецької територіальної громади в особі Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області.
Рішення суду може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: Теребовлянська окружна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910098, адреса місцезнаходження: вул.22 січня, 14, м. Теребовля, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., в інтересах держави в особі Микулинецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, ЄДРПОУ 04396302, адреса місця знаходження: вул. Поштова, 1Б, с-ще Микулинці, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.
Повний текст рішення суду складено 01.06.2026.
Суддя А.В.Мельник