Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 287/408/26
провадження 3/287/1771/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2026 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Нижник Г.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , посада командир взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП посвідчення НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Старший лейтенант ОСОБА_1 , будучи призначеним на посаду командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 та відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 09.11.2025 визначеним старшим групи оповіщення № 9 військовозобов`язаних у зоні діяльності АДРЕСА_2 , 25.02.2026, діючи в умовах особливого періоду, під час виконання заходів оповіщення та здійснення перевірки військово-облікових документів військовозобов`язаних, всупереч вимогам чинного законодавства, керівних документів та порядку застосування засобів відеофіксації під час проведення заходів оповіщення, маючи реальну можливість належним чином виконати свої службові обов`язки та забезпечити безперервну відеофіксацію відповідних заходів, недбало поставився до військової служби.
Так, згідно із записом № 194 Журналу обліку видачі та повернення портативних відеореєстраторів і карт пам`яті, 25.02.2026 ОСОБА_1 отримав справний портативний відеореєстратор (нагрудну відеокамеру), про що засвідчив особистим підписом. Цього ж дня під час здійснення заходів оповіщення в АДРЕСА_3 групою оповіщення № 9 під його керівництвом проведено перевірку військово-облікових документів ОСОБА_2 , який перебував у статусі порушника військового обліку, після чого останнього доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Разом з тим встановлено, що зазначені дії за допомогою нагрудної відеокамери не фіксувалися, а відповідні фото- та відеоматеріали в ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні.
Унаслідок невикористання засобів відеофіксації під час проведення заходів оповіщення та перевірки військово-облікових документів стало неможливим здійснення належного та об`єктивного контролю за діями уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також перевірка законності доставлення ОСОБА_2 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, чим створено передумови для приховування обставин виконання службових обов`язків.
Таким чином, старший лейтенант ОСОБА_1 недбало поставився до військової служби та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Перше судове засідання у справі призначено на 28.04.2026 о 14 год 20 хв, про що ОСОБА_1 повідомлено належним чином шляхом направлення SMS-повідомлення на номер телефону, зазначений ним у протоколі про адміністративне правопорушення.
27.04.2026 ОСОБА_1 подано клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з проходженням лікування, у зв`язку з чим розгляд справи було відкладено на 25.05.2026 о 10 год 20 хв.
Про нову дату, час та місце судового розгляду ОСОБА_1 повідомлений шляхом направлення SMS-повідомлення на належний йому номер телефону, яке було доставлено адресату 29.04.2026 о 12 год 59 хв 51 сек, що підтверджується довідкою про доставку SMS-повідомлення.
Незважаючи на належне повідомлення, у судове засідання, призначене на 25.05.2026, ОСОБА_1 не з`явився, причин неявки суду не повідомив.
Суд враховує, що ОСОБА_1 достеменно відомо про дату, час та місце розгляду справи, а подальше відкладення її розгляду може призвести до спливу строків притягнення до адміністративної відповідальності, встановлених законом. Крім того, у матеріалах справи містяться письмові пояснення ОСОБА_1 щодо обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, а також його заява, в якій він визнає свою вину, просить розглянути справу за його відсутності та при призначенні адміністративного стягнення врахувати його складне матеріальне становище й застосувати адміністративне стягнення у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для подальшого відкладення розгляду справи та можливість її розгляду за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, відповідно до положень статті 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступних висновків.
На території України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року, який продовжує діяти.
Станом на день вчинення адміністративного правопорушення 25.02.2026 в Україні тривав особливий період.
ОСОБА_1 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 призначено на посаду командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , а наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 09.11.2025, 10.11.2025 старшим групи оповіщення № 9 військовозобов`язаних у визначеній зоні діяльності (Коростенський район включно ІНФОРМАЦІЯ_6 та Білокоровицька ОТГ) визначено командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 старшого лейтенанта ОСОБА_1 .
Згідно з записом №194 Журналу обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам`яті, з метою забезпечення відеофіксації заходів оповіщення 25.02.2026 приблизно о 16 год 00 хв солдат ОСОБА_1 отримав відповідний засіб бодікамеру. Під час отримання відповідного портативного відеореєстратора ОСОБА_1 поставлено особистий підпис про отримання та справність портативного відеореєстратора. У подальшому, після чергування, 25.02.2026 о 20 год 40 хв ОСОБА_1 здав відеореєстратор до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
25.02.2026 приблизно о 18 год 00 хв, в АДРЕСА_3 групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 №9 у складі старшого групи старшого лейтенанта ОСОБА_1 , представників групи солдата ОСОБА_3 , солдата ОСОБА_4 , солдата ОСОБА_5 зупинений ОСОБА_2 для перевірки військово-облікових документів.
Оскільки ОСОБА_2 згідно відомостей системи «Оберіг» перебував за статусом «порушник військового обліку», останнього доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 , та в подальшому у АДРЕСА_1 останній пройшов ВЛК та згідно наказу «Про призов військовозобов`язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період» направлений для проходження військової служби за призовом під час мобілізації до військової частини НОМЕР_2 .
Разом з тим, зазначені події не були зафіксовані засобами фото- та відеофіксації (нагрудними відеокамерами), відповідні фото- та відеоматеріали в ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутні.
Згідно ст. 9 Закону України «Про Збройні Сили України» комплектування Збройних Сил України особовим складом, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснення заходів, пов`язаних з підготовкою та призовом громадян на військову службу забезпечує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України забезпечує життєдіяльність Збройних Сил України, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил України в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил України.
Пунктом 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, визначено, що Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про оборону України», до органів військового управління віднесено і територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Таким чином, Міністерство оборони України реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні.
Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Вимогами статті 49 Статуту ВС ЗС України визначено, що військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Відповідно до припису статті 128 Статуту ВС ЗС України солдат у мирний і воєнний час, серед іншого, зобов`язаний додержуватися військової дисципліни, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Статтею 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України (надалі за текстом Дисциплінарний статут) визначено, що військова дисципліна це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Статтею 4 Дисциплінарного статуту встановлено, що військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути ввічливим і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до пунктів 5, 6 Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, яка затверджена наказом Міністерства оборони України №532 від 06.08.2024 (далі - Інструкція) включення портативного відеореєстратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов`язків щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об`єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов`язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора уповноважений представник переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Уповноважений представник, який застосовує портативний відеореєстратор, інформує осіб, відносно яких проводиться фото- і відеофіксація. Під час здійснення відеофіксації портативний відеореєстратор закріплюється на форменому одязі військовослужбовця (на грудях або іншим способом). У випадках, пов`язаних з необхідністю якісної фіксації подій, військовослужбовець може тримати портативний відеореєстратор у руках. Учасникам груп оповіщення суворо заборонено видаляти записи, змінювати їх, вимикати камеру, перешкоджати фіксації або передавати відео стороннім особам.
Факт скоєння адміністративного правопорушення та винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, окрім визнання ним вини, повністю підтверджується сукупністю зібраних по справі та досліджених у судовому засіданні доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення №14 від 07.03.2026, в якому викладена суть адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 ;
- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 (з основної діяльності) №897 від 25.02.2026 про організацію роботи груп оповіщення, з якого вбачається, що ОСОБА_1 призначено старшим групи №9 для виконання завдань з оповіщення громадян України;
- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 (з основної діяльності) №876 від 24.02. про організацію роботи груп оповіщення, з якого вбачається, що ОСОБА_1 призначено старшим групи №10 для виконання завдань з оповіщення громадян України;
- листом № 860 від 27.02.2026 ІНФОРМАЦІЯ_7 , відповідно до якого ОСОБА_2 доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 та вручено бойову повістку;
- копією повістки №6706963;
- копією журналу обліку видачі, повернення портативного відео реєстратора та карт пам`яті, копіювання цифрової інформації ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
- копією журналу обліку запитів груп оповіщення, щодо перевірки військо-облікових (персональних) документів військовозобов`язаних та резервістів;
- копією акта від 25.02.2026;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 від 26.02.2026.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, дії останнього за вказаною статтею кваліфіковані правильно.
Старший лейтенант ОСОБА_1 не забезпечив виконання вимог законодавства, не зафіксував процес перевірки військово-облікових документів військовозобов`язаного ОСОБА_2 , як наслідок на даний час неможливо встановити законність доставлення (затримання) ОСОБА_2 до ТЦК.
Щодо визначення адміністративного стягнення ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, суд враховує, що положення КУпАП відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для порушника, меті адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
До обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 суд відносить визнання вини та щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе накласти на ОСОБА_1 мінімальне стягнення, передбачене санкцією ч. 2 ст. 172-15 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків. Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, суд дійшов висновку, що останній звільняється від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 172-15, 283-285 КУпАП, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Штраф перерахувати на р/р UA 048999980313020106000006741, код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, код класифікації доходів бюджету: 21081100, отримувач коштів: ГУК у Житомирській області/ ТГ м. Олевськ/ 21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Від сплати судового збору ОСОБА_1 звільнити.
Роз`яснити особі, щодо якої застосоване адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Г. П. Нижник