Постанова № 137039205, 02.06.2026, Татарбунарський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
515/785/26
Номер документу
137039205
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 515/785/26

Провадження № 3/515/1372/26

Татарбунарський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2026 року м. Татарбунари

Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Луцюк В.О., секретар судового засідання Комерзан Л.І., з участю прокурора Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Копанської А.А., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Володимиро-Іллінка Новотроїцького району Херсонської області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працював на момент скоєння правопорушень у 2-му відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 на посаді головного сержанта управління роти охорони, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 23 червня 1997 року Миколаївським РВ УМВС України у Львівській області, РНОКПП НОМЕР_2 , якому роз`яснені вимоги ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного сержанта управління роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 та будучи суб`єктом декларування відповідно до п.п. «г» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 12 липня 2024 року, без поважних причин подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність, за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного сержанта управління роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 та будучи суб`єктом декларування відповідно до п.п. «г» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 17 квітня 2026 року, без поважних причин подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність, за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

За кваліфікації дій правопорушника за ч.1 ст.172-6 КУпАП, до суду надійшли окремі протоколи № 447/2026, № 446/2026 від 29 квітня 2026 року та заведено дві справи про адміністративні правопорушення № 515/785/26 (провадження №3/515/1372/26), №515/786/26 (провадження № 3/515/1373/26), які на підставі ч.2 ст.36 КУпАП підлягають об`єднанню в одне провадження за № 515/785/26 (провадження №3/515/1372/26).

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав повністю.

Прокурор вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просить притягнути його до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у межах, встановленому санкцією статті.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до такого.

Відповідно до положень ст.9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнаються протиправні, винні (умисні або необережні) дії або бездіяльність, які посягають на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, а також встановлений порядок управління і які тягнуть за собою застосування адміністративно-правових санкцій.

Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Судом встановлено, що згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) ОСОБА_2 № 25 від 28 лютого 2022 року, майстра сержанта ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_4 головним сержантом роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , зараховано до списків особового складу та останній вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою; підстава: Указ Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24 лютого 2022 року та рапорт майстра-сержанта ОСОБА_1 від 28 лютого 2022 року.

Згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) ОСОБА_3 № 156 від 04 червня 2024 року, головного сержанта роти охорони ОСОБА_1 з 04 червня 2024 року виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та всіх видів забезпечення.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) ОСОБА_3 № 26-РС від 04 червня 2024 року майстра-сержанта ОСОБА_4 , головного сержанта роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_6 звільнено з військової служби у запас на підстав п.п.»б» п.2 ч.4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (за станом здоров`я).

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.

Відповідно до ч.2 ст. 5 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» до вищого сержантського і старшинського складу відноситься військове звання майстер-сержант.

Статтею 32 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України за своїми військовими званнями начальниками є військовослужбовці сержантського і старшинського складу для військовослужбовців рядового складу однієї з ними військової частини. Старші за військовим званням військовослужбовці мають право вимагати від молодших за військовим званням військовослужбовців додержання військової дисципліни, громадського порядку і форми одягу, а також правил поведінки і військового вітання. Молодші за званням військовослужбовці повинні беззастережно виконувати зазначені вимоги старших за військовим званням військовослужбовців.

Тобто, головний сержант управління роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_6 майстер-сержант ОСОБА_1 є військовою посадовою особою Збройних Сил України, який здійснює професійну діяльність, пов`язану із обороню України, її незалежності та територіальної цілісності, а також наділений адміністративно-господарськими обов`язками (функціями).

Отже, відповідно до п.п. «г» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 був зобов`язаний подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, та декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік, до 01 квітня 2025 року.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов`язку, способу, та терміну подачі такого типу декларацій, за відсутності поважних причин, подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями 12 липня 2024 року, та декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік - 17 квітня 2026 року, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій також підтверджується відомостями з Реєстрів, опублікованих на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції на веб-сайті «nazk.gov.ua» Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до яких ОСОБА_1 подав: декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями 12 липня 2024 року о 09:38; декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік 17 квітня 2026 року о 12:14.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, та декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік).

Поважних причин (неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо), які б об`єктивно унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, та декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік у встановлений законом строк, під час розгляду справи не було встановлено.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Під час накладення стягнення, що передбачено ст. 33 КУпАП, враховано характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставиною, що пом`якшує відповідальність, суд приймає визнання вини. Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.

З метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, з урахуванням ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією зазначеної статті.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір.

Керуючись ст. 36, 40-1, 283, 284 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В:

Справи № 515/785/26 (провадження № 3/515/1372/26) та № 515/786/26 (провадження № 3/515/1373/26) об`єднанню в одне провадження за № 515/785/26 (провадження №3/515/1372/26).

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п`ятдесят грн 00 к.).

Стягнення проводити на користь держави за реквізитами: Татарбунарська міська ТГ, отримувач: ГУК в Од.обл./м.Татарбун./21081100, код ЄДРПОУ:37607526, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку:UA388999980313020106000015732, код КДБ:21081100.

Роз`яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (стягувачем є Державна судова адміністрація) у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п`ять грн 60 к.) за реквізитами: стягувач ГУК у м.Києві/м.Київ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA9089 99980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.

Повний текст постанови буде складений, а його копія вручена або надіслана ОСОБА_1 та іншим учасникам справи, не пізніше трьох днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини постанови.

Суддя В.О. Луцюк