Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/8159/26
У Х В А Л А
01 червня 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: Юридичний департамент Одеської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: Юридичний департамент Одеської міської ради, в якій позивач просить суд:
- зобов`язати ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) привести об`єкт за адресою: АДРЕСА_2 до первинного стану шляхом демонтажу самочинно побудованого двоповерхового квартирного будинку.
Ухвалою від 06.04.2026 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
22.05.2026 року до суду від Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради надійшло клопотання про залучення третьої особи, в якому просять суд залучити до участі у справі Одеську міську раду у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні позивача у справі № 420/8159/26.
В обґрунтування поданого клопотання позивач вказує, що земельна ділянка за місцем розташування АДРЕСА_2 , не належить до об`єктів державної власності та не передавалася жодним особам у приватну власність (користування), вказана земельна ділянка знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси відповідно до закону. Таким чином, рішення по справі може вплинути на права та обов`язки Одеської міської ради.
27.05.2026 року до суду від ОСОБА_1 надійшли заперечення щодо залучення третьої особи.
В обґрунтування поданих заперечень відповідач вказує, що до участі у справі в якості третьої особи вже залучено Юридичний департамент Одеської міської ради як орган, який здійснює захист прав та представництво інтересів територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради, з чим погодився і суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі, вважаємо, що права та інтереси Одеської міської ради вже є належно представленими у судовому процесі, та залучення до участі у справі ще однієї особи - Одеської міської ради є необгрунтованим дублюванням представництва, порушує право відповідача на розгляд справи упродовж розумного строку (стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод) та є зловживанням позивачем процесуальними правами. Крім того, таке залучення порушує принцип належного врядування, оскільки органи місцевого самоврядування мають діяти злагоджено. Одночасна участь ради та її структурного підрозділу з одних і тих самих питань є надмірною. Відтак, залученням Одеської міської ради в якості третьої особи буде порушено статтю 2 КАС України, оскільки порушуються завдання адміністративного судочинства, зокрема щодо швидкого (розумного) розгляду справи та процесуальної економії; також буде порушено статтю 44 КАС України, оскільки повторне залучення юридичної особи, чий інтерес уже представлено її ж профільним органом, розцінюється відповідачем як спрямоване на затягування розгляду справи.
Надаючи оцінку клопотанню про залучення третьої особи суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 49 КАС України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред`явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Предмет спору - це об`єкт спірних правовідносин, щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом спору розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Предметом даного спору є приведення об`єкту за адресою: АДРЕСА_2 до первинного стану шляхом демонтажу самочинно побудованого двоповерхового квартирного будинку.
Як вбачається з матеріалів справи земельна ділянка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, відтак рішення по справі може вплинути на права та обов`язки Одеської міської ради.
Участь третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судовий спір між сторонами прямо (для третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги) або опосередковано (для третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги) стосується прав та інтересів інших осіб. Тому участь у справі третіх осіб є формою захисту їх прав та інтересів, що пов`язані із спірними правовідносинами.
Обов`язковою умовою для вступу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, є той факт, що рішення суду впливатиме на їх права або обов`язки щодо однієї з сторін.
Суд вважає за необхідне залучити до розгляду вказаної справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Одеську міську раду (пл. Біржова,1, 65026, м. Одеса, ЄДРПОУ 26302537).
З огляду на вищевикладене, керуючись статтями 49, 241, 248 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про вступ у справу Одеську міську раду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача задовольнити.
Залучити Одеську міську раду (пл. Біржова,1, 65026, м. Одеса, ЄДРПОУ 26302537) до участі у справі № 420/8159/26 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Встановити третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача триденний строк з дня отримання копії вказаної ухвали для подачі письмових пояснень щодо позову.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Кузьменко