ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
Господарський суд Чернігівської області
____________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62
УХВАЛА
про відмову в прийнятті позовної заяви
"03" лютого 2011 р. № 02-03/25/275/2011
Суддя , розглянувши матеріали позовної заяви від 30.01.11
Позивач: Чернігівська міська організація "Діти Прип"яті", код ЄДРПОУ 22815808, вул. Текстильників, 11 А/121, м. Чернігів,14001
Відповідач 1: Чернігівська міська рада, код ЄДРПОУ 04062015, вул. Магістратська 7, м. Чернігів,14000
Відповідач 2: Державна податкова інспекція у місті Чернігові, код ЄДРПОУ 21400169, вул.Кирпоноса, 28, м. Чернігів,14000
Предмет спору: про скасування державної реєстрації юридичної особи та виключення з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України
ВСТАНОВИВ:
Підстави відмови в прийнятті заяви можна додавати натисканням Ctrl+Alt+[-,=,\], де [-,=,\] - відповідні пункти № 1...3 статті 62 ГПК України.
Позивачем подано позов до Чернігівської міської ради та Державної податкової інспекції у місті Чернігові про скасування державної реєстрації Чернігівської міської організації "Діти Прип'яті" та виключення з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Позовна заява ( по предмету спору та суб"єктному складу сторін) не підлягає розгляду в господарських судах України, відповідно до ст.12 ГПК України, якою визначено підвідомчість справ господарським судам:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, корпоративні спори , які розглядаються господарськими судами , за суб"єктим складом сторін, передбачають існування спору в правовідносин щодо господарських товариств, а не кооперативів, приватних чи будь-яких інших організаційних-правових форм утворення.
Господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає положенням статті 2 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер.
Відповідно до наданих документів до позовної заяви, позивач є громадською організацією, в зв"язку з чим та враховуючи приписи п.п.4 ч.1 ст.12 ГПК України, заявлений позов не може бути віднесений до корпоративного спору.
Питання щодо вчинення будь-яких реєстраційних дій в ЄДР, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців" не відносяться до господарських правовідносин, виходячі з того, що таки правовідносини не є господарськими.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб"єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Оскільки відповідач 1 здійснює владні управлінські функції, данний спір повинен розглядатися за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 20.1.12. Податкового кодексу України, до прав органів податкової служби віднесено у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Таким чином, Відповідч 2 також здійснює владні управлінські функції, данний спір повинен розглядатися за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Слід зазначити, що приписами ст.34-36,38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців" визначений перелік підстав для проведення припининення юридичної особи та внесення такого запису до реєстру, в т.ч. за рішенням суду або в разі прийняття такого рішення засновниками юридичної особи.
В тому числі підстави для припинення в разі прийняття рішення засносниками, в будь-якому разі, передбачають звернення до реєстратора, який в свою чергу також є с уб"єктом владних повноважень щодо вчинення повноважень, відповідно до вищезазначеного закону.
Згідно ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки. Предметна підсудність данного позову повинна визначаться відповідно до ст.18 КАС України. З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства в Чернігівському окружному адміністративному суді , й не підлягає розгляду за правилами ГПК України, а тому в прийнятті даного позову слід відмовити.
Звернути увагу позивача, на приписи роділу ІУЗакону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців" , щодо формуванні позовних вимог при зверненні до суду.
Керуючись п. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, -
УХВАЛИВ:
В прийнятті позовної заяви відмовити.
Позовні матеріали повернути позивачу.
Додаток на 23 арк.
Суддя