Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
01 червня 2026 року м. Ужгород№ 260/460/26 14:11 год
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Колушкіна Ю.В.,
за участю сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач 1: Ужгородська міська рада - представник у судове засідання не з`явився,
відповідач 2: Головне управління Держгеокадастру в Закарпатській області - представник у судове засідання не з`явився,
треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - у судове засідання не з`явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ужгородської міської ради (88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Поштова, буд. 3, код ЄДРПОУ 33868924), Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Поштова, буд. 4, код ЄДРПОУ 39766716), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 01 червня 2026 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 01 червня 2026 року.
30 січня 2026 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ужгородської міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 від 11 листопада 2024 року; 2) визнати протиправними дії Ужгородської міської ради щодо ініціювання скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 шляхом подання клопотання від 06.11.2024 № Б-4367; 3) скасувати рішення (запис) про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області відновити відомості про зазначену земельну ділянку (включаючи її кадастровий номер та межі) в активному шарі Державного земельного кадастру.
03 лютого 2026 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі в порядку загального позовного провадження.
03 березня 2026 року ухвалою суду залучено до участі в справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору.
21 квітня 2026 року ухвалою суду закрито пiдготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
1. Позиції сторін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 площею 0,0997 га була сформована та зареєстрована в Державному земельному кадастрі 22 грудня 2021 року у встановленому законом порядку. 11 листопада 2024 року державна реєстрація зазначеної земельної ділянки була скасована Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області на підставі клопотання Ужгородської міської ради від 06 листопада 2024 року № Б-4367. Ініціатором та виконавцем вказаного клопотання виступив начальник відділу землекористування Ужгородської міської ради Чепкий. Момент, з якого позивач виявив порушення свого права 08 серпня 2025 року, під час підготовки скарги до Європейського суду з прав людини, Позивач фактично виявив відсутність зазначеної земельної ділянки на публічній кадастровій карті Державного земельного кадастру та дізнався про порушення свого права 15 серпня 2025 року з офіційних письмових відповідей Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області позивачу стало достеменно відомо, що державна реєстрація земельної ділянки була скасована 11.11.2024 року. Саме з дати 15 серпня 2025 року позивач дізнався про порушення свого права у розумінні частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Ужгородська міська рада умисно не повідомила орган кадастру про наявність судового спору, що призвело до зміни правового статусу об`єкта судового розгляду поза межами судової процедури. Щодо відповідача 2, то позивач стверджує про порушення вимог статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Відповідно до частини десятої статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державна реєстрація земельної ділянки може бути скасована виключно у разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня реєстрації з вини заявника не зареєстровано речове право; на підставі судового рішення, що набрало законної сили. Жодна з наведених підстав у даному випадку відсутня. Скасування реєстрації відбулося без судового рішення та без наявності вини заявника. Протиправність дій ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області, всупереч вимогам статей 9, 10, 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та пунктів 55, 57, 60 Порядку ведення ДЗК, не перевірило: наявність законних підстав для скасування реєстрації; обґрунтованість тверджень третьої особи; наявність судового спору щодо земельної ділянки. Фактично Відповідач 1 виступив процесуальним інструментом реалізації неправомірної позиції органу місцевого самоврядування. Оскільки закон передбачає лише три підстави для скасування реєстрації ділянки (поділ, нереєстрація права протягом року або рішення суду), а жодна з них не була дотримана дії Відповідачів є відвертим адміністративним свавіллям.
11 лютого 2026 року представником відповідача 1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування зазначають, що рішенням Ужгородської міської ради від 15.05.2018 р. № 1082 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» пунктом 2.14., було відмовлено у наданні учаснику бойових дій (в тому числі учаснику АТО) ОСОБА_1 дозволу на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_4 з підстав знаходження земельної ділянки в охоронній зоні кладовища. Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду 23.02.2024 року було відкрито провадження по справі № 260/651/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради, третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасувати рішення Ужгородської міської ради від 15.05.2018 р. № 1082 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині пункту 2.14, яким відмовлено у наданні учаснику бойових дій (в тому числі учаснику АТО) ОСОБА_1 дозволу на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_4 з підстав знаходження земельної ділянки в охоронній зоні кладовища; зобов`язання Ужгородської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_4 . Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду 13.05.2024 року по справі № 260/651/24 адміністративний позов ОСОБА_1 було залишено без розгляду. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду 13.08.2024 року по справі № 260/651/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили з дати її прийняття. Постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 07.04.2025 по справі № 260/651/25 касаційні скарги ОСОБА_1 та його представника, адвоката Цебрика Любомира Васильовича залишено без задоволення. Звертають увагу суду, що земельна ділянка про яку зазначає позивач в позовній заяві, за кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 площею 0,0997 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в районі АДРЕСА_5 , була сформована на підставі проєкту землеустрою земельної ділянки, дозвіл на розроблення якого було надано гр. ОСОБА_3 на підставі п. 1.15 рішення LI сесії Ужгородської міської ради VII скликання 10.09.2020 року № 2085 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок». П. 1.8. рішенням XXV сесії Ужгородської міської ради VIII скликання 29.09.2022 року № 922 «Про відмову у затвердженні проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» гр. ОСОБА_3 було відмовлено у затвердженні проєкту землеустрою земельної ділянки (кадастровий номер 2110100000:31:001:0413) площею 0,0997 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в районі вул. Тихої у зв`язку з забороною на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність. Враховуючи те, що протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 речове право на неї не зареєстроване, листом Б-4367 від 06.11.2024 виконавчий комітет Ужгородської міської ради звернувся до Головного управління Держгекадастру у Закарпатській області про вилучення обмінного файлу земельної ділянки із Державного земельного кадастру та скасування державної реєстрації земельної ділянки відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр». Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, можна дійти висновку, що вказаний лист виконавчого комітету Ужгородської міської ради від 06.11.2024 № Б-4367 адресований Головному управлінню Держгеокадастру у Закарпатській області не стосується прав, свобод та інтересів позивача, не спрямований на виникнення щодо нього жодних юридичних наслідків, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
16 лютого 2026 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначає, що саме на підставі листа виконавчого комітету Ужгородської міської ради від 06.11.2024 № Б-4367 державний кадастровий реєстратор скасував державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413. Таким чином, лист став юридичним фактом, який безпосередньо спричинив припинення існування земельної ділянки в активному шарі Державного земельного кадастру. Крім того, у справі № 260/651/24 питання законності відмови 2018 року по суті не розглядалося позов залишено без розгляду з процесуальних підстав (пропуск строку), без оцінки правомірності відмови. Твердження про «остаточне вирішення спору» не відповідає змісту судових рішень.
17 лютого 2026 року представником відповідача 2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування зазначають, що з матеріалів справи встановлено, що до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області надійшло клопотання Ужгородської міської ради від 06.11.2024 Хо Б-4367 (вх. 18-5411/0/1-24 від 07.11.2024) про скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 у Державному земельному кадастрі. Як зазначається в зверненні дана земельна ділянка була сформована за рахунок прибудинкової території громадянина ОСОБА_2 та речові права не зареєстровані, виникає необхідність перенести до архівного шару земельну ділянку за кадастровим номером 2110100000:31:001:0413. Відомості про земельну ділянку кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 площею 0,0997 га, адреса розташування: АДРЕСА_5 перенесені до архівного шару Державного земельного кадастру 11 листопада 2024 року відповідно до клопотання Ужгородської міської ради від 06.11.2024 № Б-4367 та звернення гр. ОСОБА_2 (щодо формування земельної ділянки за рахунок прибудинкової території заявника), оскільки протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано. Законом України «Про Державний земельний кадастр» Порядком ведення Державного земельного кадастру, Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області не зобов`язано (уповноважено) державних кадастрових реєстраторів з`ясовувати причини відсутності реєстрації речового права на земельні ділянки (якщо протягом одного року з дня реєстрації з вини заявника не зареєстровано речове право).
23 лютого 2026 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначає, що скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 здійснено виключно на підставі листа виконавчого комітету Ужгородської міської ради № Б-4367 від 06.11.2024. Зазначений лист: не є рішенням суду; не є фактом поділу чи об`єднання земельної ділянки; не встановлює вини заявника не передбачений законом як самостійна підстава для скасування державної реєстрації. Лист міськради є лише інформаційним документом і не має ознак індивідуального адміністративного акта, який породжує чи припиняє права. Таким чином, реєстраційна дія здійснена на підставі документа, який не породжує правових наслідків у сфері державної реєстрації земельних ділянок.
Представники відповідачів та треті особи у судове засідання не з`явилися, однак про час і дату судового засідання повідомлені належним чином.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Під час розгляду справи по суті позивач позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 15 травня 2018 року пунктом 2.14 рішення Ужгородської міської ради № 1082 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», було відмовлено у наданні учаснику бойових дій (в тому числі учаснику АТО) ОСОБА_1 дозволу на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_4 з підстав знаходження земельної ділянки в охоронній зоні кладовища, (а.с. 51-54).
10 вересня 2020 року пунктом 1.15 рішення Ужгородської міської ради № 2085 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» надано дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з подальшою передачею у їх власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,0997 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в районі АДРЕСА_5 , (а.с. 55-57).
29 вересня 2022 року пунктом 1.8 рішення Ужгородської міської ради № 922 «Про відмову у затвердженні проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» відмовлено у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_3 земельної ділянки (кадастровий номер 2110100000:31:001:0413) площею 0,0997 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в районі АДРЕСА_5 у зв`язку з забороною на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, (а.с. 49-50).
23 лютого 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі № 260/651/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради, третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасувати рішення Ужгородської міської ради від 15.05.2018 р. № 1082 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині пункту 2.14, яким відмовлено у наданні учаснику бойових дій (в тому числі учаснику АТО) ОСОБА_1 дозволу на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_4 з підстав знаходження земельної ділянки в охоронній зоні кладовищ.
13 травня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили 13 серпня 2024 року, адміністративний позов ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_4 до Ужгородської міської ради, третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення залишено без розгляду.
30 жовтня 2024 року ОСОБА_2 звернувся до Ужгородської міської ради із заявою № Б-4367, в якій просить, у зв`язку із виявленням зареєстрованої в базі ДЗК земельної ділянки за кадастровим номером 2110100000:31:001:0413, тип власності: не визначено, площею 0,0997 га, яка була сформована більше року тому, вжити заходи щодо її видалення із бази ДЗК, оскільки дана земельна ділянка була сформована за рахунок його прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_2 , (а.с. 11).
06 листопада 2024 року Ужгородська міська рада звернулася з листом № Б-4367 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, в якому просять вилучити обмінний файл земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 із Державного земельного кадастру та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», оскільки протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 речове право на неї не зареєстроване, (а.с. 35).
15 серпня 2025 року Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області листом №ПІ-59/0-137/63-25 повідомило ОСОБА_5 , що відповідно до відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 площею 0,0997 га; адреса: АДРЕСА_5 ; цільове призначення: 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); дата державної реєстрації земельної ділянки: 22.12.2021; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок (21.10.2020); розробник: ФОП ОСОБА_6 ; знаходиться в архіві, Поземельна книга закрита. Підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки визначені частиною десятою статті 24 Закону, відповідно до якої, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності). Державну реєстрацію земельної ділянки кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 скасовано 11 листопада 2024 року відповідно до клопотання Ужгородської міської ради від 06 листопада 2024 року № Б-4367 та звернення гр. ОСОБА_2 (щодо формування земельної ділянки за рахунок прибудинкової території заявника), оскільки протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано. Відомості про ділянку набули статусу архівних, відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи та зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями, (а.с. 8-9).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 7 липня 2011 року № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Частинами першою, другою статті 6 Закону № 3613-VI передбачено, що ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Статтею 16 вказаного Закону встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру, який визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок № 1051).
Положеннями частини 10 статті 24 Закону № 3613-VI визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до пункту 114 Порядку № 1051 державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: 1) поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання; 2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру; 3) ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.
У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб`єктів таких прав.
Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Системний аналіз зазначених норм дозволяє стверджувати, що правова підстава для скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі виникає, зокрема, у разі, коли протягом одного року з дня здійснення такої реєстрації заявником не зареєстровано речове право на відповідну земельну ділянку з вини заявника.
Закон № 3613-VI та Порядок № 1051 не розкривають значення терміну «вина», вжитого у цих актах законодавства, однак загальнотеоретичне значення вини, як правової категорії, юридичною наукою охарактеризовано як психічне ставлення особи до своїх протиправних дій або до бездіяльності та їхніх наслідків у формі умислу чи необережності.
Крім того, сам по собі факт відсутності інформації про реєстрацію речового права на земельну ділянку протягом року з дня її формування, який може бути встановлений Державним кадастровим реєстратором шляхом безпосереднього доступу до Реєстру речових прав, є достатньою та самостійною підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки. При цьому жодною нормою чинного законодавства не передбачено обов`язку органів Держгеокадастру звертатися із запитом для з`ясування причин відсутності державної реєстрації речового права.
У ході судового розгляду встановлено, що 10 вересня 2020 року пунктом 1.15 рішення Ужгородської міської ради № 2085 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» надано дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з подальшою передачею у їх власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,0997 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в районі АДРЕСА_5 , (а.с. 55-57).
29 вересня 2022 року пунктом 1.8 рішення Ужгородської міської ради № 922 «Про відмову у затвердженні проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» відмовлено у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_3 земельної ділянки (кадастровий номер 2110100000:31:001:0413) площею 0,0997 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в районі АДРЕСА_5 у зв`язку з забороною на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, (а.с. 49-50).
23 лютого 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі № 260/651/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради, третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасувати рішення Ужгородської міської ради від 15.05.2018 р. № 1082 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» в частині пункту 2.14, яким відмовлено у наданні учаснику бойових дій (в тому числі учаснику АТО) ОСОБА_1 дозволу на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_4 з підстав знаходження земельної ділянки в охоронній зоні кладовищ.
13 травня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили 13 серпня 2024 року, адміністративний позов ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_4 до Ужгородської міської ради, третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення залишено без розгляду.
30 жовтня 2024 року ОСОБА_2 звернувся до Ужгородської міської ради із заявою № Б-4367, в якій просить, у зв`язку із виявленням зареєстрованої в базі ДЗК земельної ділянки за кадастровим номером 2110100000:31:001:0413, тип власності: не визначено, площею 0,0997 га, яка була сформована більше року тому, вжити заходи щодо її видалення із бази ДЗК, оскільки дана земельна ділянка була сформована за рахунок його прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_2 , (а.с. 11).
06 листопада 2024 року Ужгородська міська рада звернулася з листом № Б-4367 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, в якому просять вилучити обмінний файл земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 із Державного земельного кадастру та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», оскільки протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 речове право на неї не зареєстроване, (а.с. 35).
15 серпня 2025 року Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області листом №ПІ-59/0-137/63-25 повідомило ОСОБА_7 , що відповідно до відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 площею 0,0997 га; адреса: АДРЕСА_5 ; цільове призначення: 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); дата державної реєстрації земельної ділянки: 22.12.2021; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок (21.10.2020); розробник: ФОП ОСОБА_6 ; знаходиться в архіві, Поземельна книга закрита. Підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки визначені частиною десятою статті 24 Закону, відповідно до якої, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності). Державну реєстрацію земельної ділянки кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 скасовано 11 листопада 2024 року відповідно до клопотання Ужгородської міської ради від 06 листопада 2024 року № Б-4367 та звернення гр. ОСОБА_2 (щодо формування земельної ділянки за рахунок прибудинкової території заявника), оскільки протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано. Відомості про ділянку набули статусу архівних, відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи та зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями, (а.с. 8-9).
Таким чином, у відповідача 2 існував об`єктивний обов`язок скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 на підставі абзацу 3 частини 10 статті 24 Закону № 3613-VI та підпункту 2 пункту 114 Порядку № 1051.
При цьому суд звертає увагу, що державна реєстрація вказаної земельної ділянки була здійснена 22 грудня 2021 року, тоді як речове право на неї станом на момент скасування державної реєстрації 11 листопада 2024 року зареєстроване не було, що сторонами не спростовано та підтверджується матеріалами справи.
Більше того, рішенням Ужгородської міської ради від 29 вересня 2022 року № 922 ОСОБА_3 було відмовлено у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та передачі її у власність. Відтак після прийняття зазначеного рішення будь-які правові підстави для набуття права власності на земельну ділянку кадастровий номер 2110100000:31:001:0413 були відсутні.
Посилання позивача на те, що скасування державної реєстрації земельної ділянки порушує його права та інтереси, суд оцінює критично, оскільки позивач не був заявником щодо державної реєстрації спірної земельної ділянки, не набув на неї жодного речового права та не є особою, щодо якої приймалися рішення про формування чи передачу зазначеної земельної ділянки.
Крім того, судом встановлено, що позов ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради про оскарження рішення від 15 травня 2018 року № 1082 ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 року був залишений без розгляду. Отже, на момент прийняття державним кадастровим реєстратором рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки будь-якого судового рішення, яке б підтверджувало наявність у позивача права на отримання спірної земельної ділянки або ставило під сумнів законність її формування, не існувало.
Суд також зазначає, що скасування державної реєстрації земельної ділянки у зв`язку з відсутністю зареєстрованого речового права протягом одного року з дня її державної реєстрації є наслідком прямої дії закону та не ставиться у залежність від наявності чи відсутності звернень інших осіб, а також від мотивів такого звернення. Вирішальним для державного кадастрового реєстратора є встановлення передбачених законом обставин, а саме факту відсутності зареєстрованого речового права у встановлений законом строк.
За таких обставин суд доходить висновку, що дії Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:31:001:0413 вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для визнання їх протиправними та скасування оскаржуваного рішення.
Суд також зазначає, що решта доводів позовної заяви не мають визначального впливу на правильне вирішення судом позовних вимог у спірних правовідносинах.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 р. у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду викладене, наявні правові підстави для відмови у задоволенні позовних вимог з мотивів, що зазначені у рішенні суду.
Згідно приписів статті 139 КАС України у випадку прийняття рішення про відмову у задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяТ.В.Скраль