Рішення № 136988813, 01.06.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2026
Номер справи
120/2625/26
Номер документу
136988813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

01 червня 2026 р. Справа № 120/2625/26

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Елеватор "Родина" до: Державної податкової служби України; Головного управління ДПС у Вінницькій області про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Елеватор "Родина" до Державної податкової служби України; Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що за результатами виконання господарських договорів позивачем сформовано та подано до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) податкову накладну від 16.10.2025 №140. Проте контролюючим органом зупинено їх реєстрацію в ЄРПН з посиланням на її відповідність вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Зазначив, що підприємством надані контролюючому органу всі необхідні пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Однак такі документи не взяті до уваги контролюючим органом та прийнято спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Ухвалою суду від 09.03.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

У встановлений судом строк від відповідачів, надійшли відзиви на позовну заяву, в яких посилаються на те, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є правомірним, а позовні вимоги про скасування такого є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не подано контролюючому органу належні та достатні документи щодо підтвердження правомірності формування податкової накладної, а тому комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (регіонального рівня) діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, просить позов задовольнити.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Елеватор «Родина» є господарюючим суб?єктом, основним видом діяльності якого згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є складське господарство (КВЕД: 52.10).

14.07.2025 року між ТОВ «Елеватор «Родина» (Зерновий склад) та Фермерським господарством «Основа роду» (Поклажодавець) було укладено договір складського зберігання зерна №02-/07 від 14.07.2025.

Згідно п.1 Договору Поклажодавець зобов?язується в порядку, строки та на умовах, визначених цим Договором, передати на відповідальне зберігання сільськогосподарську продукцію (олійні та зернові культури) врожаю 2025. сплатити Зерновому складу усі визначені цим Договором платежі, а також отримати Зерно зі зберігання, а Зерновий склад зобов?язується прийняти Зерно на зберігання та, відповідно до Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій зі зерном на ТОВ «Елеватор «Родина» (із додатками) та інших вимог законодавства, надати послуги по доведенню якості отриманого на зберігання Зерна до рівня, що забезпечує оптимальний регламентований технологічний режим зберігання (сушка, очищення, вентилювання, інші технологічні операції), а також послуги по її навантаженню.

16.10.2025 на виконання вказаного Договору, ТОВ «Елеватор «Родина» прийняло на зберігання від ФГ «Основа роду» 197 080,00 кг соняшника, за результатами чого між сторонами складено Акт надання послуг №156 від 16.10.2025, а також видано ТОВ «Елеватор «Родина» рахунок на оплату №156 від 16.10.2025, де загальна сума господарської операції становила 205 717,17 грн, з них ПДВ - 41 143,43 грн.

За наслідками господарської операції з ФГ «Основа роду» та за фактом виникнення в?язання ‹за правилом першої події». 16.10.2025 ТОВ «Елеватор «Родина» було складено податкову накладну за №140 від 16.10.2025, де загальна сума господарської операції становить 205 717,17 грн., 3 них ПДВ 41 143,43 грн.

23.10.2025 за результатами подання вказаної податкової накладної контролюючий орган надіслав квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.10.2025 №9328219450, відповідно до якої вказана вище податкова накладна збережена, однак її реєстрацію зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.

Позивач подав контролюючому органу Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрація якої зупинена.

Комісія ГУ ДПС у Вінницькій області, розглянувши документи, прийняла рішення від 13.11.2025 №13440456/44454089 яким відмовила у реєстрації податкової накладної від 16.10.2025 №140 з підстав ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Позивач вважає рішення комісії протиправним, тому звернувся до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступних мотивів.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як вже встановлено судом, на виконання означених вимог податкового законодавства позивачем складено та подало на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну.

За змістом пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначено Порядком № 1165.

Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку №1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пункт 7 Порядку № 1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку № 1165).

Пункт 10 Порядку №1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.

Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, передбачених Додатком 3 до Порядку №1165, встановлено наступний критерій: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

За встановлених судом обставин у справі, що розглядається, реєстрація поданої позивачем податкової накладної зупинена з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій і позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без деталізації того, які саме документи слід надати.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно із пунктом 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

30 вересня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 14 липня 2023 року № 394 «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (з урахуванням змін, внесених згідно з наказом Міністерства фінансів України № 428 від 04 серпня 2023 року), яким пункт 9 Порядку № 520 викладено у такій редакції:

«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку».

Пункт 10 Порядку №520 з 08 березня 2023 року на підставі наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» також було викладено у новій редакції, а саме: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було встановлено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19, і у постанові від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23 дійшов наступних висновків. З метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень:

1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН;

2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п`яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

У постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 Верховний Суд вказав, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати.

Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Верховний Суд у постанові від 23 квітня 2025 року справа №620/4035/24 в повній мірі погодився із таким висновком.

При цьому, Верховний Суд у цій постанові зазначив, що зміни до Порядку № 520, що набрали чинності з 30.09.2023 року, означених підходів не змінили, а фактично стосувались уточнення порядку комунікації між платником податків та податковим органом під час розгляду питання про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Як вже встановлено судом, в результаті господарської операції, що виникла на підставі договору складського зберігання зерна від 14.07.2025 №02-/07 ТОВ "Елеватор Родина прийнято на зберігання від ФГ "Основа роду" 197080,00 кг соняшнику, за результатами чого між сторонами складено Акт надання послуг №156 від 16.10.2025, а також видано ТОВ "Елеватор Родина" рахунок на оплату №156 від 16.10.2025, де загальна сума господарської операції становила 205 717,17 грн., з них ПДВ 41 143,43 грн.

За наслідками господарської операції з ФГ "Основа роду" та за фактом виникнення зобов`язання "за правилом першої події", 16.10.2025 ТОВ "Елеватор Родина" було складену податкову накладну за №140 від 16.10.2025, де загальна сума господарської операції становить 205 717, 17 грн., з них ПДВ 41 143, 43 грн.

Згідно квитанції від 23.10.2025 року податкова накладна доставлена, але реєстрація зупинена. Причиною зупинення слугувало те, що обсяг постачання товару/послуги 01.63.52.10, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Цією ж квитанцією запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

28.10.2025 року позивач подав до контролюючого органу пояснення та копії документів щодо податкової накладної реєстрацію якої зупинено.

Враховуючи, що наданих платником податків документів та письмових пояснень було недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, 04.11.2025 року податковий орган забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію / відмову в реєстрації спірної податкової накладної.

У графі додаткова інформація, контролюючий орган зазначив, що не надано документи, що підтверджують наявність зернового складу, не підтверджено використання у господарській діяльності значних обсягів придбаного газу скрапленого та електроенергії. Не надано ОСВ та карту по рахунку 361, акт звіряння взаєморозрахунків з контрагентом ФГ "Основа роду", банківські документи. встановлено, що відповідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у ТОВ "Елеватор "Родина" рахується будівля, елеватор, операторська площею 17,5 кв.м. та будівля, елеватор, адміністративно - побутовий комплекс загальною площею 288,3 кв. м встановлено невідповідність даного поданого звіту 20-Опп з даними Державного реєстру.

З врахуванням надісланого Повідомлення, ТОВ "Елеватор "Родина"" надіслало до ГУ ДПС у Вінницькій області Пояснення 07.11.2025 про надання додаткових пояснень та копії документів:

- Договір про поставку обладнання №0122T від 24.01.2022 року укладений між ТОВ "Торнум" (Постачальником) та ТОВ «Елеватор «Родина» (Покупець), відповідно до якого Постачальник зобов`язувався продати на об`єкт будівництва Покупця за адресою: 23252, Вінницька обл., Вінницький р-н., смт Вороновиця, вул. Козацький шлях, 68, обладнання зерносушильне обладнання TORNUM, з компонентами та аксесуарами, а також здійснити монтаж такого обладнання згідно технічного рішення та специфікації, у відповідності до Додатку №l та Додатку №2, а покупець зобов`язався прийняти Обладнання та оплатити його вартість у розмірі 21 123 242,75 грн., що підтверджується Видатковою накладною №88 від 25.10.2022. Отримання ТОВ «Елеватор «Родина» вказаного зерносушильне обладнання підтверджується видаткового накладною №88 від 25.10.2022.

- Договір на поставку обладнання №10 від 09.02.2022, укладений між ТОВ «Торговий дім» "Югелеватор" (Постачальник) та ТОВ «Елеватор «Родина» (Покупець), у відповідності до якого Постачальник зобов`язувався поставити, а Покупець зобов`язувався прийняти та своєчасно оплатити продукцію виробничо-технічного призначення (Товар), в порядку та на умовах договору. Відповідно до п.1.2. Договору асортимент, ціна за одиницю Товару та інша інформація вказується у Специфікації, яка підписується уповноваженими представника Сторін, і становить невід`ємну частину даного Договору (копія Договору про поставку обладнання №10 від 09.02.2022, копія Специфікації №1, додаються).

- Договір поставки обладнання №1222T від 21.06.2022, укладений ТОВ "ТОРНУМ" (Постачальник) та ТОВ «Елеватор «Родина» (Покупець), відповідно до якого Постачальник зобов`язувався продати на об`єкт будівництва Покупця за адресою: 23252, Вінницька обл., Вінницький р-н., смт. Вороновиця, вул. Козацький шлях, 68 обладнання - конвеєрне обладнання Skandia-Elevator AB, країна вир-ва Швеція, Силосне обладнання TORNUM, країна вир-ва Італія з компонентами та аксесуарами згідно технічного рішення та специфікації у відповідності до Додатку №1 та Додатку №2, а покупець зобов`язувався прийняти Обладнання та оплатити його вартість. Отримання ТОВ «Елеватор «Родина» обладнання за вказаним договором підтверджується видатковою накладною №64 від 23.09.2022, видатковою накладною №80 від 13.10.2022, видатковою накладною №87 від 27.10.2022 копії Договору поставки обладнання №1222T від 21.06.2022, видаткової накладної №64 від 23.09.2022, видаткової накладної №80 від 13.10.2022, видаткової накладної №87 від 27.10.2022).

- Договір поставки обладнання №1223T від 06.04.2023, укладений між ТОВ "ТОРНУМ" (Постачальник) та ТОВ «Елеватор «Родина» (Покупець), згідно якого Постачальник зобов`язувався продати на об`єкт будівництва Покупця за адресою: 23252, Вінницька обл., Вінницький р-н., смт. Вороновиця, вул. Козацький шлях, 68 обладнання - конвеєрне обладнання Skandia-Elevator AB, країна вир-ва Швеція, Силосне обладнання TORNUM, країна вир-ва Італія з компонентами та аксесуарами згідно технічного рішення та специфікації у відповідності до Додатку №1 та Додатку №2, а покупець - прийняти Обладнання та оплатити його вартість. Отримання ТОВ «Елеватор «Родина» обладнання за вказаним договором підтверджується видатковою накладною №91 від 03.08.2023.

- Договір поставки обладнання №1324T від 17.05.2024, укладений між ТОВ"ТОРНУМ" (Постачальник) та ТОВ "Елеватор "Родина" (Покупець), відповідно до якого Постачальник зобовqязувався продати на об`єкт будівництва Покупця за адресою: 23252, Вінницька обл., Вінницький р-н., смт. Вороновиця, вул. Козацький шлях, 68 обладнання - конвеєрне обладнання Skandia-Elevator AB, країна вир-ва Швеція, Силосне обладнання TORNUM, країна вир-ва Італія з компонентами та аксесуарами згідно технічного рішення та специфікації у відповідності до Додатку №1 та Додатку №2, покупець зобов`язується прийняти Обладнання та оплатити його вартість. Отримання ТОВ «Елеватор «Родина» обладнання за вказаним договором підтверджується видатковою накладною №67 від 19.09.2024 (копії Договору поставки обладнання №1324T від 17.05.2024, видаткової накладної №б7 від 19.09.2024, додаються).

- Витяги з Державного реєстру речових прав №413317750 від 14.02.2025, №413317087 від 14.02.2025, згідно яких підтверджується право власності ТОВ "Елеватор "Родина" на закінчені будівництвом об`єкти за типом будівля, елеватор, операторська площею 17,5 кв.м., та будівля, елеватор, адміністративно-побутовий комплекс загальною площею 288,3 кв.м., що розташовані за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с-ще Вороновиця, вул. Молодіжна, буд.14-Е.

У додаткових відомостях щодо об`єкта площею 288,3 кв.м. вказано наступні його складові «адміністративно-побутовий комплекс, ТП, ваги автомобільні, силос з пласким дном 5.3, пункт приймання зерна, порійно-очисна вежа, зерносушарка 3.1, силос з конусним дном 2.1, силос з конусним дном 2.2, силос з пласким дном 5.4, пожежні резервуари», що відповідає відомостям, відображеним у звітності форми №20-ОПП, а також технічному паспорту №TI01:9216-8773-5016-0888 від 05.11.2024 (копія технічного паспорту №T101:9216-8773-5016-0888 від 05.11.2024 додається).

При цьому, у додаткових поясненнях ТОВ «Елеватор «Родина» було повідомлено, що товариством не завершено будівництво нового елеватора за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с-ще Вороновиця, вул. Молодіжна, стадія будівництва якого передбачає 3 черги, загальна площа земельної ділянки складає 2,5857 га, площа забудови 5 739,4 м2, загальна площа будівлі - 304,56 м2, площа під спорудами 4 872,5 м2, загальна площа приміщень - 304,56 м2, потужність транспортного обладнання - 150 тон/год.

Крім того, на вимогу контролюючого органу було надано документи щодо підтвердження обсягів використання придбаного газу скрапленого та електроенергії, що використовувались ТОВ «Елеватор «Родина» для зберігання та сушіння зернових культур.

Так, 12.08.2025 ТОВ «Енера Київ» (Постачальник) та ТОВ «Елеватор «Родина» (Споживач) уклали Договір про постачання електричної енергії споживачу №3000766, відповідно до якого встановлюється порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії.

Відповідно до рахунку №3001974-2508-1 від 31.08.2025 вартість послуг з постачання електричної енергії за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с-ще Вороновиця за серпень 2025 складає 210 051,75 грн.

15.10.2025 ТОВ «Елеватор «Родина» здійснило платіж за постачання електроенергії у розмірі 157 186,21 грн.

Також, долучено договір від 20.10.2023 між ТОВ «Магнум енерджі» (Продавець) та ТОВ «Елеватор «Родина» (Покупець)№20/10-2023-0з якого вбачається, що Продавець зобов?язувався передати у власність Покупцю, а Покупець прийняти і оплатити нафтопродукти, окремими партіями, згідно умов викладених у цьому Договорі.

Відповідно до видаткових накладної №Б5385 від 28.10.2025, №Б5681 від 02.11.2025, №Б5690 від 03.11.2025, ТОВ «Магнум Енерджі» поставлено ТОВ «Елеватор «Родина» вказані нафтопродукти, зокрема газ скраплений.

Крім того, долучено Договір поставки №23092024-02 від 23.09.2024 ТОВ згідно якого «Агро ойл» (Постачальник) та ТОВ «Елеватор «Родина» (Покупець) Постачальник зобов?язується поставити в обумовлений термін, а Покупець прийняти у власність і оплатити скраплений.

Окрім того, 15.08.2025 ТОВ «Джи ті лоджистікс» (Постачальник) та ТОВ «Елеватор «Родина» (Продавець) уклали Договір про постачання скрапленого газу №15/08-02, відповідно до умов якого Постачальник зобов?язувався поставити Покупцеві в погоджені строки скраплений вуглеводневий газ узгодженими партіями, а Покупець - їх оплатити і прийняти в кількості згідно з поданими заявками, які погоджені з Постачальником.

Згідно з платіжних інструкцій №1458 від 08.09.2025, №1489 від 10.09.2025 ТОВ «Елеватор «Родина» на виконання умов Договору №15/08-02 сплатило ТОВ «Джи ті лоджистікс» кошти у розмірі 1 026 000,00 грн, тобто по 513 000,00 грн. копія Договору про постачання скрапленого газу №15/08-02 від 15.08.2025, копія платіжної інструкції №1458 від 08.09.2025, копія платіжної інструкції №1489 від 10.09.2025.

На вимогу контролюючого органу до вказаних додаткових пояснень ТОВ «Елеватор «Родина» було надано також оборотно-сальдову відомість про рахунку 361 за жовтень 2025 року, картку по рахунку 361 за жовтень 2025 року, а також акт звірки зі контрагентом ФГ «Основа роду» за жовтень 2025 року.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що надані ТОВ «Елеватор «Родина» первинні документи у сукупності повністю підтверджують реальність господарських операцій, відображених у спірній податковій накладній.

При цьому після надання додаткових пояснень та підтверджуючих документів платником податків, усі зауваження контролюючого органу були повністю усунуті. Подані матеріали містять належні та достатні докази фактичного здійснення господарських операцій, їх документального оформлення, проведення розрахунків з контрагентами, а також підтвердження наявності матеріально-технічної бази для їх виконання.

Разом з тим, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у Вінницькій області прийнято рішення №13440456/44454089 про відмову в реєстрації податкової накладної № 140 від 16.10.2025 року з підстав з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Проте контролюючий орган, приймаючи рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 140 від 16.10.2025 року, обрав помилкову підставу для відмови.

З матеріалів справи вбачається, що позивач надавав податковому органу додаткові пояснення та документи на виконання отриманих Повідомлень. Отже, підстава, зазначена у рішенні Комісії (ненадання чи часткове надання додаткових документів), не відповідає фактичним обставинам справи та вимогам Порядку № 520.

З огляду на правові висновки Верховного Суду, застосування такої підстави можливе виключно у випадку, якщо платник податків взагалі не скористався своїм правом і не подав додаткові документи у встановлений строк.

Разом з тим, позивач право на подання додаткових документів реалізував, а тому рішення контролюючого органу є необґрунтованим та прийнятим із порушенням норм чинного законодавства, що обумовлює його протиправність і необхідність скасування.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну № 140 від 16.10.2025 року, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

В той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що обставини, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної №140 від 16.10.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, не встановлено, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну № 140 від 16.10.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання їх на реєстрацію.

Разом з тим, суд вважає помилковим посилання скаржника про те, що зобов`язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є втручанням у дискреційні повноваження відповідачів, оскільки в даному випадку обрана судом першої інстанції форма захисту порушених прав платника є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. Наведене узгоджується із правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постановах від 28.04.2023 у справі № 640/24227/19, від 17.05.2023 у справі № 140/14282/20, від 18.04.2024 у справі № 160/18840/22 та інші.

В подальшому вказана позиція була застосована Верховним Судом у постанові від 14.08.2024 у справі № 120/5503/23.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірність винесення спірних податкових повідомлень-рішень, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до частини 1 статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13440456/44454089.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну №140 від 16.10.2025, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Елеватор "Родина", датою фактичного подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Елеватор "Родина" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області витрати зі сплати судового збору у розмірі 3328,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Елеватор "Родина" (23210, Вінницька обл., Вінницький р-н, с-ще Вороновиця, вул. Молодіжна, 14-Е, код ЄДРПОУ 44454089)

Відповідач: Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393)

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ ВП 44069150)

Суддя Комар Павло Анатолійович