Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" січня 2011 р.
10 год.23 хв.Справа № 2-а-2435/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Мкртчян Л.С., представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3
про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач просить стягнути штрафні санкції, застосовані до приватного підприємця за наслідками перевірки з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового обігу, яку проводили посадові особи Державної податкової адміністрації у Херсонській області (акт від 13.06.2009 № 0564/21/22/23/НОМЕР_1/511). Перевіркою було встановлено порушення приватним підприємцем вимог п. 9, 10 ст. 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон № 265) та п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.04 № 637. З акту перевірки вбачається що ОСОБА_3 не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків РРО в книзі обліку розрахункових операцій, не зберігаються контрольні стрічки та не оприбутковані готівкові кошти, що надходять до каси на підставі фіскальних звітних чеків у книзі обліку розрахункових операцій на загальну суму 6 грн. Рішенням від 02.07.2009 № 0006392307 до ПП ОСОБА_3 застосовані штрафні санкції в сумі 30 грн. та рішенням № 0006382307 на суму 1190 грн. Заборгованість по штрафним санкціям не погашена.
В судовому засіданні представник позивача просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, суду надав заперечення в письмовому вигляді, в яких зазначив, що висновок перевірки, який викладений в акті від 13.06.2009 № 0564/21/22/23/НОМЕР_1/511 є необґрунтованим, приватним підприємцем ОСОБА_3 не порушувались вимоги п.9 та 10 ст. 3 Закону № 265, оскільки на момент перевірки Z-звіти № 380, 403, 404 були в наявності та знаходились у КОРО, з яких причин податківцями зроблено запис в акті, що вказані звіти були відсутні не відомо. Також податківцями не конкретизовано, які саме контрольні стрічки не збереглися, представник зазначив, що всі контрольні стрічки були на зберіганні у місці проведення розрахунків. Висновок податківців про порушення п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.04 № 637 також зроблено необґрунтовано, оскільки запис (відображення) звітного чеку № 380 за 31.05.2008 у розділі 2 КОРО був здійснений 31.05.2008, тобто до початку перевірки. Представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову, не оскарження рішення інспекції пояснив відсутністю у приватного підприємця юриста, ця обставина не є свідченням правомірності рішень ДПІ і не звільняє суд від обов'язку встановлення самого факту порушення податковою інспекцією законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, окружний адміністративний суд встановив:
Посадовими особами Державної податкової адміністрації у Херсонській області Загурським А.В. та Щербини І.В. проведено перевірку з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового обігу суб'єктом господарювання ОСОБА_3 в барі у приміщенні кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" за адресою: АДРЕСА_1. Перевірка проводилась у присутності бармена ОСОБА_6. В ході перевірки було здійснено розрахункову операцію з придбання двох пляшок слабоалкогольного напою "Спай" на загальну суму 16 грн., РРО застосовано, розрахунковий документ видано. Виявлено не зберігання контрольних стрічок, в акті перевірки зазначено про їх відсутність. Також встановлено не забезпечення зберігання фіскальних звітних чеків РРО у КОРО, а саме у КОРО № 2103010733 р/1 Z-звіти № 380, 403, 404, які відсутні взагалі. Податківцями зафіксовано також неоприбуткування готівкових коштів згідно фіскального звітного чеку № 530 за 31.05.2008 в сумі 6 грн. в КОРО № 2103010733 р/1. За наслідками перевірки складено акт від 13.06.2009 № 0564/21/22/23/НОМЕР_1/511, який підписаний барменом ОСОБА_6 з зазначенням у графі акту перевірки "зауваження", що Z-звіти були втрачені, але не на його зміні.
Для ознайомлення з актом перевірки, надання документів щодо фактів, викладених в акті перевірки та надання зауважень до перевірки, ДПІ у м. Херсоні було запропоновано прибути до податкової інспекції у термін 5 днів. Приватний підприємець ОСОБА_3 даним правом не скористалась, до податкової інспекції не прибула.
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Херсоні були винесені рішення від 02.07.2009 № 0006382307 на суму 1190 грн. за порушення Закону № 265 та № 0006392307 на суму 30 грн. за порушення п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.04 № 637. Вказані рішення отримані ПП ОСОБА_3 особисто під підпис 10.07.2009. На час розгляду справи дані рішення ДПІ у м. Херсоні оскаржені та скасовані не були.
Правові засади порядку ведення касових операцій у національній валюті України регламентується Положенням про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2007. Цим Положенням (п. 2.6) визначено, що "уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Положенням було визначено, що оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; під терміном "касові операції" розуміються операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; а до книги обліку законодавець відніс касову книгу, книгу обліку доходів і витрат, книгу обліку прийнятих та виданих касиром грошей або книгу обліку розрахункових операцій; книга обліку доходів і витрат - це документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки.
Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. № 436/95 встановлено розміри штрафних санкцій за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України. Також цим Указом органи податкової служби визначені державними органами, які застосовують дані санкції. Оскільки позивачем порушено норми Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2007 р., суд приходить до висновку, що штрафна (фінансові) санкція є наслідком порушення касової дисципліни, порядок дотримання якої встановлено Національним банком України, з огляду на це і на підставі абз. 2 п. 1 зазначеного Указу Президента України, суд вважає, що відповідна санкція застосована правомірно, у відповідності до положень діючого законодавства України.
Згідно п.п. 9, 10 ст. 3 Закону України №265 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій та друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років. Факт не зберігання трьох фіскальних звітних чеків в КОРО відповідачем не спростовано, підтверджується актом перевірки, складеним за участю матеріально-відповідальної особи приватного підприємця, яка погодилась з відсутністю чеків. Також не спростовано факт не зберігання контрольних стрічок на місці здійснення розрахунків.
За невиконання вимог п.п. 9, 10 ст. 3 вказаного Закону встановлена штрафна санкція, що підлягає перерахуванню суб'єктами господарювання до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
За таких обставин, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 02.07.2009 №№ 0006382307, 0006392307 в судовому порядку (або адміністративному) не скасовані, строк для їх оскарження в судовому порядку скінчився, вони є обов'язковими до виконання. Порушень діючого законодавства при прийнятті цих рішень суд не вбачає. Позовні вимоги підлягають задоволенню. Судові витрати по справі відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідент. номер НОМЕР_1) до державного бюджету фінансову санкцію в сумі 1220 грн. (одну тисячу двісті двадцять гривень) на р/р 31118104700002, код платежу 21080900, Державне казначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку ГУДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 582010. Стягувач - ДПІ у м. Херсоні (73008, м. Херсон, вул. І. Кулика, 143-а).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 лютого 2011 р..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.1.4