Постанова № 13697622, 18.01.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2011
Номер справи
2а-3949/10/1670
Номер документу
13697622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-3949/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Удовіченка С.О.,

при секретарі Саченко Н.С.,

за участю:

представника позивача - Остапенко Р.М.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Хорольської міжрайонної державної податкової інспекціїдо фізичної особи -підприємця ОСОБА_2про стягнення боргу по сплаті фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

19 серпня 2010 року Хорольська міжрайонна державна податкова інспекціязвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2про стягнення боргу по сплаті фінансових санкцій у розмірі 10884,50 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що в ході проведеної Хорольською міжрайонною державною податковою інспекцією 10.06.2010 року перевірки кафе, що належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, встановлено порушення вимог п. п. 6, 9, 11, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п. 2.6 Постанови Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті України". За результатами даної перевірки складено акт № 962/16/31/23/НОМЕР_1 від 10.06.2010 року, на підставі якого Хорольською МДПІ винесено рішення № 0001132303/0 від 25.06.2010 року, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 4525,00 грн., та рішення № 0001142303/0 від 25.06.2010 року, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 6359,50 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на необґрунтованість прийнятих за результатами перевірки рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа 10 січня 1999 року Семенівською районною державною адміністрацією, про що в журналі обліку реєстраційних справ зроблено запис за № 04.

Працівниками Хорольської МДПІ 10.06.2010 року було проведено перевірку кафе "Каприз", що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, з питань дотримання законодавства при проведенні розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.

За результатами даної перевірки складено акт № 962/16/31/23/НОМЕР_1 від 10.06.2010 року, в якому зафіксовано порушення вимог п. п. 6, 9, 11, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: не забезпечено зберігання попередньої КОРО протягом встановленого терміну; проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування обліку та кількості товарів; не забезпечено ведення у встановленому порядку обліку ТМЦ на суму 350,00 грн., не забезпечено щоденний друк фіскального звітного чеку та п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, а саме: неоприбуткування готівкових коштів в КОРО на загальну суму 1271 грн. 90 коп.

На підставі акту перевірки 25 червня 2010 року Хорольською МДПІ винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001132303/0, яким відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 4525,00 грн., та № 0001142303/0, яким за порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 6359,50 грн.

Зазначені рішення відповідач отримала 25.06.2010 року, що підтверджується підписом останньої на корінцях рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Разом з тим, судом встановлено та не заперечується відповідачем, що вказані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Хорольської МДПІ не були нею оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку.

Проте, суми штрафних (фінансових) санкцій в добровільному порядку не сплачені, у зв'язку з чим позивач і звернувся до суду про стягнення 10 884, 50 грн.

Відповідно до п. 6 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.

Згідно з пунктом 9 статті 3 Закону України “Про РРО” суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п. 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Частинами 3, 4, 6 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлена відповідальність за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або незберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну (20*17=340,00 грн.); у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій (10*340,00=3400,00); у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості (17*5=85,00 грн.)

Згідно з пунктом 12 статті 3 Закону України “Про РРО” суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про РРО” до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У відповідності до вказаної норми Державною податковою інспекцію у м. Полтаві до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 700,00 грн. (350*2)

Згідно абз. 1 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до абз. 3 п. 2.6 вказаного Положення у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Відповідно до п. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 р. № 436/95 за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у пятикратному розмірі не оприбуткованої суми. У відповідності до вказаної норми Державною податковою інспекцію у м. Полтаві до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 6359,50 грн. (1271,90*5).

Посилання відповідача на незгоду із рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001132303/0 та № 0001142303/0 від 25.06.2010 року суд оцінює критично з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафних санкцій, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом повязує можливість стягнення штрафних санкцій у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

При цьому, питання правомірності застосування штрафних санкцій не може бути предметом доказування, оскільки рішення субєкта владних повноважень, яким такі санкції застосовані, не є предметом позову у даній справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001132303/0 та № 0001142303/0 від 25.06.2010 року не були оскаржені відповідачем у судовому порядку, а отже є чинними.

Крім того, судом встановлено, що визначені рішеннями субєкта владних повноважень суми фінансових санкцій не були сплачені відповідачем у добровільному порядку.

З огляду на викладене, позовні вимоги Хорольської МДПІ до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення боргу по сплаті фінансових санкцій задовольнити.

Стягнути із фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державного бюджету на розрахунковий рахунок 31119104700442, одержувач: УДК у Семенівському районі, код ЄДРПОУ 34698317, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, заборгованість зі сплати фінансових санкцій в розмірі - 10 884 /десять тисяч вісімсот вісімдесят чотири/ гривні 50 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 24 січня 2011 року.

СуддяС.О. Удовіченко