Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2026 року Справа№200/3594/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до 15 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 через свого представника, Біленка Євгена Леонідовича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до 15 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність 15 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області стосовно нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року із застосуванням абз.абз. 4-6 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 року № 1078 у фіксованому розмірі 4108,08 грн на місяць без урахування фактично виплачених сум поточної індексації;
- зобов`язати 15 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення в розмірі 4108,08 грн на місяць у загальній сумі 238 268,64 грн за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року включно відповідно до приписів абз.абз. 4, 6 п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, та пропорційно дням служби у зазначеному періоді.
Ухвалою суду від 23 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви.
2 червня 2025 року судом уточнену позовну заяву, в якій зазначено відомості, визначені ухвалою суду від 23 травня 2025 року.
Ухвалою суду від 9 червня 2025 року відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому порядку; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву, зобов`язано відповідача надати суду додаткові докази по справі.
24 червня 2025 року судом отримано від відповідача відзив на позов та додаткові докази по справі.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.
Позивач з 5 травня 2016 року проходить службу в структурних підрозділах Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (надалі ГУ ДСНС у Донецькій області), у період з 5 травня 2016 року по 15 грудня 2023 року проходив службу на посадах 15-го Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Донецькій області (надалі 15-й ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області), у цей період проходження служби нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не в повному обсязі, а саме: не в повному розмірі нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення.
Отримавши 12 вересня 2024 року тяжке поранення, з метою відновлення своїх прав у спорі з іншим підрозділом ДСНС, позивач звернувся за правовою допомогою, де дізнався, що можливо по відношенню до нього відповідачем допускались порушення його прав.
Для вирішення спору на адресу відповідача було направлено адвокатський запит № АЗ/11/2024-40 від 19 листопада 2024 року з вимогою повідомити про проведення у періоди з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення з урахуванням положень абз. 4-6 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку індексації грошових доходів населення» від 7 липня 2003 року № 1078.
Листом від 5 грудня 2024 року відповідач повідомив, що не проводив своєчасно нарахування та виплату індексації грошового забезпечення та відмовив позивачу у виплаті індексації грошового забезпечення з мотивів відсутності відповідного фінансування.
Пізніше, 13 березня 2025 року, позивачем було отримано лист від 11 березня 2025 року із довідкою про нараховане грошове забезпечення позивача, якою підтверджується протиправна бездіяльність відповідача.
Також у позові зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 3 травня 2025 року у справі № 200/9099/24 було зобов`язано відповідача нарахувати і виплатити позивачу за період з 5 травня 2016 року по 28 лютого 2018 року індексацію грошового забезпечення, включно із застосуванням місяців для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базових місяців) - січень 2008 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.
23 квітня 2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/9099/24 позивачу було виплачено поточну індексацію грошового забезпечення за період служби з 5 травня 2016 року по 28 лютого 2018 року.
Відповідно до наданої відповідачем довідки за лютий 2018 року, позивачу на виконання рішення суду було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення в розмірі 4 258,75 грн.
Законодавство щодо індексації грошових доходів населення містить фактично два види індексацій: умовно «поточну» та «індексацію-різницю».
В межах цієї позовної заяви спірні правовідносини стосуються саме «індексації-різниці», яка мала виплачуватися позивачу у період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року.
Позивач вважає бездіяльність 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області з виплати йому індексації-різниці грошового забезпечення за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року протиправною та просить позов задовольнити (а.с. 49-55).
У відзиві на позов 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи наступне.
Враховуючи норми ст. 19 Конституції України щодо обов`язку органів державної влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відповідач вважає неправомірним здійснити нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року із застосуванням абз. 3, 4, 6 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 року № 1078.
Механізм нарахування і виплати індексації може бути змінений державою (як це було здійснено у 2016-2018 роках, а також у 2023 році), зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Крім цього, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч. 1 ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Протягом 2016-2018 років Міністерство соціальної політики України надавало роз`яснення листами від 16 квітня 2015 року № 10685/0/14-15/10, від 9 червня 2016 року № 252/10/136-16, від 8 серпня 2017 року № 13700/з від 8 серпня 2017 року № 78/0/66-17, у яких було зазначено, що індексацію грошового забезпечення слід не нараховувати до окремого роз`яснення.
Просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимогах внаслідок їх безпідставності та необґрунтованості (а.с. 99-102).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ), є громадянином України, паспорт НОМЕР_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 9-10).
Відповідач, 15 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (надалі - 15-й ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області), код ЄДРПОУ 38101840, зареєстроване місцезнаходження: 85102, м. Костянтинівка, вул. Бурденка, буд. 24, є суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 103).
Як встановлено судом, ОСОБА_1 протягом спірного періоду проходив службу в 15-му ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області; з 21 квітня 2024 року перебуває в розпорядженні начальника ГУ ДСНС України у Донецькій області (а.с. 104, 16, 17, 25, 57, 58).
Наказом (по особовому складу) т.в.о. начальника ГУ ДСНС у Донецькій області полковника служби цивільного захисту О.С Мігріна № 163 від 5 травня 2016 року наказано зарахувати у кадри Державної служби України з надзвичайної ситуації ОСОБА_1 , який уклав контракт про проходження служби цивільного захисту строком 5 (п`ять) років, з 5 травня 2016 року по 4 травня 2021 року, присвоєно спеціальне звання «рядовий служби цивільного захисту» та за його згодою призначено на посаду пожежного рятувальника 15-ої Державної пожежно-рятувальної частини з охорони об`єктів 15-го ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області (надалі 15 ДПРЧОО 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області), встановлено посадовий оклад у розмірі 565 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, з 5 травня 2016 року (а.с. 25, 57).
Наказом (з особового складу) начальника ГУ ДСНС у Донецькій області О.Мігріна № 145 о/с від 10 червня 2021 року молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено з займаної посади та за його згодою призначено на посаду пожежного-рятувальника 13 державної пожежно-рятувальної частини 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області (13 ДПРЧ 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області) старшим пожежним-рятувальником 13 ДПРЧ 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області у порядку просування по службі з 14 червня 2021 року (а.с. 16, 57).
Наказом (по особовому складу) начальника ГУ ДСНС у Донецькій області О.Мігріна № 649 від 15 грудня 2023 року сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено з займаної посади та за його згодою призначено на посаду мотористом (катера) сапером відділення підводного розмінування (річкове) (м. Слов`янськ) групи підводного розмінування частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС у Донецькій області, за особистим проханням (а.с. 17, 58).
Представником позивача, адвокатом В.Берестенем, було направлено адвокатський запит від 19 листопада 2024 року (вих. № АЗ/11/2024-40) до начальника 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області із проханням повідомити: чи проводився ОСОБА_1 у період з 5 травня 2016 року по 28 лютого 2018 року розрахунок та виплата індексації грошового забезпечення, виходячи при розрахунку індексації з базового місяця нарахування індексації січень 2008 року; у період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року - розрахунок та виплата індексації грошового забезпечення з урахуванням положень абз. 4-6 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку індексації грошових доходів населення» від 7 липня 2003 року № 1078; […] (а.с. 18-19).
Листом від 5 грудня 2024 року (вих. № 50 0015-609/50 0015) 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області повідомило адвокату Берестеню В.В., що у зв`язку із обмеженим фінансуванням у 2016-2018 роках нарахування та виплата індексації грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу в 15 ДПРЗ була припинена у зв`язку із роз`ясненням листами від 16 квітня 2015 року № 10685/0/14-15/10, від 9 червня 2016 року № 252/10/136-16, від 8 серпня 2017 року № 13700/з, від 8 серпня 2017 року № 78/0/66-17. Нарахування та виплата індексації грошового забезпечення за період березень 2018 2023 роки проведено в повному обсязі. […]. (а.с. 31, 83).
1 березня 2025 року адвокат В.Берестень звернувся із адвокатським запитом (вих. № АЗ/03/2025-01) до начальника ГУ ДСНС у Донецькій області, у якому просив надати копії довідки про отримане ОСОБА_1 грошове забезпечення з розбивкою його складових (видах оплати) за період з 5 травня 2016 року по 15 грудня 2023 року (а.с. 12).
Листом від 11 березня 2025 року (вих. № 50 01-2001/50 14) ГУ ДСНС у Донецькій області повідомило адвокатові, що запитувані довідки були надані 15-им ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області від 27 грудня 2024 року (вих. № 50 0015-623/50 0015) та додатково надано копії довідок про нараховане ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 5 травня 2016 року по 15 грудня 2023 року (а.с. 30).
Також судом встановлено, що у грудні 2024 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області листом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення за періоди з 5 травня 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням місяця - січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення та стягнути індексацію грошового забезпечення за вказаний період в розмірі 71 158,32 грн (адміністративна справа № 200/9099/24) (https://reyestr.court.gov.ua/Review/125574435).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 3 березня 2025 року по справі № 200/9099/24, яке набрало законної сили 2 квітня 2025 року, позовні вимоги позивача задоволені частково: зобов`язано 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 5 травня 2016 року по 28 лютого 2018 року індексацію грошового забезпечення, включно із застосуванням місяців для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базових місяців) - січень 2008 року, […]. (https://reyestr.court.gov.ua/Review/125574435).
1 березня 2025 року представник позивача, адвокат В.Берестень, звернувся із адвокатським запитом (вих. № АЗ/04/2025-18) до начальника 12 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області щодо виплати позивачу індексації грошового забезпечення (а.с. 86).
Листом від 29 квітня 2025 року (вих. № 50 0012-688/50 0012 06) начальник 12 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області М.Биба повідомив адвокатові, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/9099/24 від 3 березня 2025 року наказом 15-го ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області від 21 квітня 2025 року № 1-НК/50 «Про виплати індексації грошового забезпечення» ОСОБА_1 здійснено нарахування та виплачена індексація грошового забезпечення за період з 5 травня 2016 року по 28 лютого 2018 року в сумі 73 868,36 грн (а.с. 30).
Згідно із довідкою, виданою 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2018 року по грудень 2018 року, індексація грошового забезпечення не нараховувалась (а.с. 27, 106).
Згідно із довідкою, виданою 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2019 року по грудень 2019 року індексація грошового забезпечення: за січень серпень не нараховувалась, у вересні 2019 року (індексація за грудень 2018 року - вересень 2019 року) нарахована у розмірі 1371,28 грн, у жовтні 206,72 грн, у листопада 206,72 грн, у грудні 216,51 грн (а.с. 26, 107).
Згідно із довідкою, виданою 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2020 року по грудень 2020 року індексація грошового забезпечення: у січні червні - у щомісячному розмірі 216,51 грн, у липні листопаді 226,29 грн, у грудні 233,81 грн (а.с. 25, 108).
Згідно із довідкою, виданою 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2021 року по грудень 2021 року індексація грошового забезпечення: у січні березні - у щомісячному розмірі 331,42 грн, у квітні червні - 415,41 грн, у липні листопаді - 540,03 грн, у грудні 563,19 грн (а.с. 24, 109).
Згідно із довідкою, виданою 15 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року індексація грошового забезпечення позивача: у січні 563,19 грн, у лютому квітні - у щомісячному розмірі 672,35 грн, у травні 913,01 грн, у червні 1017,21 грн, у липні 1066,00 грн, у серпні жовтні - 1281,80 грн, у листопаді 1424,80 грн, у грудні 1470,83 грн (а.с. 23, 105).
Будучи не згодним із не виплатою йому відповідачем індексації грошового забезпечення за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року із застосуванням абз.абз. 4-6 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 року № 1078 у фіксованому розмірі 4108,08 грн (на місяць), позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно із ч. 1 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України від 2 жовтня 2012 року № 5403-VI служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ч. 1 ст. 125 зазначеного кодексу Держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов`язків.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, розміри, порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (надалі - Положення № 593), служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно із п. 4 Положення № 593 особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 704) визначено умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Відповідно до п. 14 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за № 936/32388, яка прийнята на виконання Постанови № 704, індексація грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу здійснюється в порядку та розмірах, установлених чинним законодавством України.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно зі ст. 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (після 1 січня 2016 року). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. […].
Частиною 2 ст. 6 Закону № 1282-ХІІ визначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 (надалі - Порядок № 1078) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком […].
Згідно із абз. 2 п. 4 Порядку № 1078 оплата праці, у тому числі, грошове забезпечення, індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку № 1078 (з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 1013 »Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»), сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Абзацем 1 п. 5 Порядку № 1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Відповідно до абз. 2 п. 5 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Згідно із абз. 3 цього ж пункту індексація у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абз. 1 цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Відповідно до абз. 4 п. 5 Порядку № 1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Згідно із абз. 5 п. 5 Порядку № 1078 (в редакції, що діяла до 2 квітня 2021 року) у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Відповідно до редакції цього ж абзацу, яка діяла з 2 квітня 2021 року, у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
Згідно із абз. 6 п. 5 Порядку № 1078 до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, […] до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п. 1-1 цього Порядку (в редакції, що діяла з 2 квітня 2021 року: до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, […] до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п. 1-1 цього Порядку).
Отже, Порядок № 1078 фактично передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу:
1) поточної індексації та
2) індексації, яка розраховується як різниця між розміром підвищення місячного доходу (у випадку, якщо таке збільшення доходу відбулось у зв`язку зі підвищення тарифної ставки/окладу) та розміром індексації, що мала би бути нарахована, якби збільшення доходу не відбулось (індексація-різниця).
Відправною точкою для визначення місяця підвищення доходу позивача та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки/окладу за посадою, яку він займав.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 16 вересня 2020 року у справі № 815/2590/18, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до моменту настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за наявності яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
З 1 березня 2018 року вступила в дію Постанова № 704, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, схему тарифних коефіцієнтів за військовим званням.
У зв`язку із прийняттям даної постанови грошове забезпечення посадових осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту збільшилося в абсолютному розмірі.
Отже, з 1 березня 2018 року місяцем підвищення доходу для нарахування посадовим особам начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.
З відзиву на позов вбачається, що відповідач не заперечує, що з березня 2018 року місяцем підвищення доходу для нарахування посадовим особам органів і підрозділів цивільного захисту індексації грошового забезпечення став саме березень 2018 року.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 23 березня 2023 року у справі № 400/3826/21, буквальний спосіб тлумачення абзаців 3, 4, 5, 6 п. 5 Порядку № 1078, свідчить про те, що для їхнього застосування суд повинен встановити:
- розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);
- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);
- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (абз. 5 п. 5 Порядку № 1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абз. 5 п. 4 Порядку № 1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
У такому випадку відповідно до абз. 4 п. 5 Порядку № 1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Як встановлено судом, розмір грошового доходу позивача (з урахуванням постійних складових):
в лютому 2018 року склав 7658,13 грн: посадовий оклад - 565,00 грн; оклад за спеціальним званням - 40,00 грн; надбавка за вислугу років - 30,25 грн; надбавка за ризик 161,25 грн, премія 6554,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 317,63 грн);
у березні 2018 року склав 8013,98 грн: посадовий оклад 2820,00 грн; оклад за спеціальним званням 670,00 грн; надбавка за вислугу років 872,50 грн; надбавка за особливості проходження служби 2181,25 грн, премія 1152,60 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 317,63 грн (а.с. 79, 106).
Таким чином, розмір грошового забезпечення позивача (з урахуванням постійних складових) в березні 2018 року збільшився на 355,85 грн (8013,98 грн 7658,13 грн).
У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн, величина приросту індексу споживчих цін 253,30%.
Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку № 1078 сума індексації грошового забезпечення за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 березня 2018 року помножений на величина приросту індексу споживчих цін і поділений на 100 відсотків (1762,00 грн * 253,30% / 100% = 4463,15 грн).
Враховуючи приписи абз. 4 п. 5 Порядку № 1078, сума належної позивачу індексації у березні 2018 року розраховується як різниця між розміром можливої індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4463,15 грн 355,85 грн = 4107,30 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що починаючи з березня 2018 року сума щомісячної індексації-різниці грошового забезпечення позивача до 31 грудня 2022 року мала складати 4107,30 грн.
Зазначене відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені в постанові від 22 червня 2023 року по справі № 520/6243/22.
Суд зауважує, що позивачем у позовній заяві при розрахунку індексації-різниці помилково включено до грошового забезпечення позивача доплату за роботу в нічний час та за роботу у дихальних апаратах, так як такі доплати відповідно до приписів Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 квітня 2015 року № 475, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 травня 2015 року за № 544/26989 (яка була чинною до 14 вересня 2018 року) не є постійними складовими та їх виплата відбувається на підставі відповідної довідки (пп. 4 п. 13, пп. 3 п. 15 Інструкції).
Отже, сума індексації-різниці за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року складає 238 223,40 грн (4107,30 * 58 місяців).
Щодо посилання відповідача на відсутність належного фінансування щодо виплати індексації, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі Кечко проти України Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення ст. 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи припинити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне законодавство передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 рішення від 8 листопада 2005 року, заява № 63134/00).
Так, реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
У зв`язку із цим при розгляді даної справи Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, зазначивши, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Отже, обмежене фінансування жодним чином не може впливати на наявність чи відсутність у позивача права на отримання індексації грошового забезпечення.
Також суд зазначає, що у рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Висновок суду щодо того, що обмежене фінансування жодним чином не має впливати на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення також узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові цього суду від 23 жовтня 2019 року у справі № 825/1832/17.
Таким чином, посилання відповідача на не виплату позивачу індексації грошового забезпечення в належному розмірі у зв`язку із відсутністю механізму нарахування індексації та не закладення до бюджету коштів для виплати індексації - судом відхиляються.
Враховуючи наведене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року із застосуванням абз.абз. 4-6 п. 5 Порядку № 1078 у фіксованому розмірі 4108,08 грн на місяць (без урахування суми поточної індексації).
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення в розмірі 4108,08 грн на місяць у загальній сумі 238 268,64 грн за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року відповідно до приписів абз.абз. 4, 6 п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, пропорційно дням служби у зазначеному періоді, - суд виходить з такого.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У п. 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Враховуючи наведене, беручи до уваги, що за висновком суду загальний розмір індексації-різниці за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року склав 238 223,40 грн, суд вважає, що зазначені позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визначенні суми індексації-різниці до сплати саме у розмірі 238 223,40 грн.
Як наслідок, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з приписами п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI позивач звільнений від сплати судового збору.
Матеріали справи не містять доказів понесення позивачем інших судових витрат.
Враховуючи наведене, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до 15 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (код ЄДРПОУ 38101840, зареєстроване місцезнаходження: 85102, м. Костянтинівка, вул. Бурденка, буд. 24) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність 15 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області стосовно нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року із застосуванням абз.абз. 4-6 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 року № 1078 у розмірі 4108,08 грн на місяць (без урахування сум поточної індексації).
Зобов`язати 15 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 1 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року (включно) відповідно до приписів абз.абз. 4, 6 п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у загальній сумі 238 223,40 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна