Рішення № 136967306, 29.05.2026, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.05.2026
Номер справи
910/42/26
Номер документу
136967306
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.05.2026м. ДніпроСправа № 910/42/26

Господарський суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Перової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи, матеріали справи

за позовом Головного управління ДПС у Сумській області, 40009, Сумська область, м.Суми, вул.Іллінська, буд.13, код ЄДРПОУ 43995469

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12", 49031, м.Дніпро, пр.Поля Олександра, буд.59, код ЄДРПОУ 34933742

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 110 830,14 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Головне управління ДПС у Сумській області звернулося до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" про визнання недійсними додаткової угоди № 4 від 15.10.2020, додаткової угоди № 5 від 03.11.2020, додаткової угоди № 8 від 22.01.2021, додаткової угоди № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1, стягнення надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 110 830,14 грн та судових витрат.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2026 справу № 910/42/26 передано на розгляд судді Демидову В.О.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.01.2026 позовну заяву Головного управління ДПС у Сумській області залишено без руху. Встановлено Головному управлінні ДПС у Сумській області семиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: доказів сплати судового збору в розмірі 3 028,00 грн; відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; відомостей про повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України).

Як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" змінило свою назву та місцезнаходження на Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12", 49031, м.Дніпро, пр.Поля Олександра, буд.59, код ЄДРПОУ 34933742, не змінюючи організаційно-правову форму.

26.01.2026 та 27.01.2026 до канцелярії суду через систему "Електронний суд" від Головного управління ДПС у Сумській області надійшли заяви про усунення недоліків, до яких були додані, зокрема, докази доплати судового збору у розмірі 3 028,00 грн та уточнення до прохальної частини позовної заяви в частині найменування відповідача, а саме: замість Товариства з обмеженою відповідальністю Екотехноінвест (04080, м.Київ, вул.Вікентія Хвойки, буд.18/14, офіс 311, код ЄДРПОУ 34933742 зазначено відповідачем Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12", 49031, м.Дніпро, пр.Поля Олександра, 59, код ЄДРПОУ 34933742.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.01.2026 матеріали позовної заяви Головного управління ДПС у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВІНТІС ПРОМ 12" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 110 830,14 грн передані за територіальною підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.03.2026 справу № 910/42/26 передано на розгляд судді Перовій О.В.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2026 позовну заяву Головного управління ДПС у сумській області залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків терміном 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме: надати докази доплати сплати судового збору у розмірі 9 084,00 грн.

25.03.2026 та 26.03.2026 до канцелярії суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшли заяви про усунення недоліків, до яких додані докази доплати судового збору у розмірі 9 084,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.03.2026 у справі № 910/42/26 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

13.05.2026 до канцелярії суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи платіжних доручень про оплату за природний газ та акти приймання-передачі природного газу.

Щодо дотримання прав відповідача під час розгляду даної справи судом.

Відповідно до частини третьої статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Частиною шостою статті 6 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (частина сьому статті 6 Господарського процесуального кодексу України).

Оскільки відповідачем не було дотримано вимог частини шостої статті 6 ГПК України в частині реєстрації електронного кабінету в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 30.03.2026 була направлена відповідачу рекомендованою поштою з повідомленням.

За змістом частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є:

1) день вручення судового рішення під розписку;

2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

20.04.2026 до суду повернувся поштовий конверт із копією ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.03.2026, направлений на адресу відповідача з відміткою Укрпошти "закінчення встановленого терміну зберігання" (трек номер R067137460812).

Зважаючи на предмет та підстави позову у даній справі, суд доходить висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.

Більше того, права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись за рахунок порушення права позивача на розумність строків розгляду справи судом (на своєчасне вирішення спору судом), що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм частини другої статті 2 Господарського процесуального кодексу України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже у статті 248 Господарського процесуального кодексу України законодавець визначив межі розумного строку для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, а саме: не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Крім того, згідно з частинами другою, третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини восьмої статті 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

27.11.2019 Головним управлінням ДПС у Сумській області оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі природного газу ДК 021:2015:09123000-7 в кількості 175 000 м.куб. зі строком поставки з 01.01.2020 до 31.12.2020.

За результатом проведених торгів переможцем вказаного аукціону визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" з остаточною ціновою пропозицією 980 000,00 грн з ПДВ.

Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15.12.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" змінено назву на Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12", а також змінено місцезнаходження на м.Дніпро, пр.Поля Олександра, 59.

02.01.2020 Головним управлінням ДПС у Сумській області (далі позивач, покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (далі відповідач, постачальник) укладений договір постачання природного газу № 1 (а.с.6-13).

Відповідно до пункту 1.1. договору постачальник зобов`язується у 2020 році передати покупцю природний газ у власність (далі газ), а покупець зобов`язується прийняти цей газ та оплатити його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених даним договором.

В межах цього договору, протягом 2020 року, постачальник зобов`язується передати а покупець зобов`язується оплатити та прийняти природний газ в об`ємах 175 000 м.куб. газу, у тому числі за місяцями: січень 40,3 м 3, лютий 27,8 м 3, березень 24,3 м 3, квітень - 13,2 м 3, жовтень 4,1 м 3, листопад - 22,7 м 3, грудень - 40,3 м 3 .

Обсяги закупівлі товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків споживача. Договірні зобов`язання за цим договором виникають в обсягах та сумі залежно від реального фінансування споживача, сторони мають право протягом місяця постачання складати проміжні акти прийому-передачі, які є підставами для розрахунків (пункт 2.1. договору).

Загальна сума цього договору становить 980 000,00 грн з ПДВ. Ціна 1 (одного) кубічного метру природного газу, з урахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 % становить 5,60 грн з ПДВ, у тому числі компенсація вартості послуги доступу до потужності 0,18863 грн з ПДВ за 1 м.куб (пункт 4.1. договору).

При зміні законодавства, кон`юнктури ринку та інших обставин, що впливають на вартість товару, зміна ціни газу узгоджується сторонами шляхом підписання додаткових угод до даного договору (пункт 4.2. договору).

Сума цього договору не повинна відрізнятись від ціни пропозиції, в тому числі за одиницю товару, окрім випадків визначених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі Закон) (пункт 4.3. договору).

Оплата за фактично переданий покупцю газ здійснюється після тримання товару протягом 7 днів (пункт 5.1. договору).

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (коливання ціни на ринку підтверджується довідкою органу, який уповноважений надавати інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, або іншої експертної установи про ціну на природний газ);

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

4) продовження строку дії договору та виконання зобов`язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат, замовника, за умови, що такі зміни; не приведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;

5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни-курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Рlatts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни, а також за відповідним розрахунком;

8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини п`ятої статті 36 Закону, відповідно до якої дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі; на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку (пункт 11.6. договору).

Згідно Цивільного кодексу України, Господарського Кодексу та Закону України "Про публічні закупівлі" істотними умовами договору є: предмет договору; сума договору, в тому числі ціна за одиницю; строк дії договору та строк поставки товарів/надання послуг; якість та кількість товару/послуг (пункт 11.8. договору).

Цей договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення відбитками печаток сторін і діє до 31.12.2020, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх обов`язків (пункт 12.1. договору).

Дія договору може бути подовжена за згодою сторін шляхом укладання додаткових угод до даного договору (пункт 12.2. договору).

15.10.2020 між Головним управлінням ДПС у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" укладена додаткова угода № 4 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 про наступне:

1. Сторони дійшли до згоди, керуючись пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі", змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та внести зміни до пункту 4.1. розділу 4 до договору №1 постачання природного газу від 02 січня 2020 року:

1.1. Викласти пункт 4.1. розділу 4 договору в наступній редакції:

"4.1. Загальна сума цього договору становить 980 000,00 грн з ПДВ.

Ціна 1 (одного) кубічного метру природного газу, з урахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 %, становить 6,160 грн (шість гривень сто шістдесят копійок) з ПДВ, у тому числі компенсація вартості послуги доступу до потужності - 0,16389 грн (нуль гривень 16389 копійок) з ПДВ за 1 м.куб".

2. Сторони домовились у зв`язку зі збільшенням ціни за одиницю товару, зменшити планові обсяги постачання газу на 16,27912 тис. куб. м. та внести зміни до п.2.1. розділу 2. "Кількість та якість газу" в такій редакції:

"2.1. В межах цього договору, протягом 2020 року, постачальник зобов`язується передати, а покупець зобов`язується оплатити та прийняти природний газ в об`ємах - 167,87912 тис.м.куб., у т. ч. за місяцями:

- 1 квартал: січень 31,55855, лютий 28,82771, березень 21,08347;

- 2 квартал: квітень 15,19635, травень 0,00502, червень 0;

- 3 квартал: липень 0, серпень 0, вересень, 0;

- 4 квартал: жовтень 6,400, листопад 22,700, грудень 42,10802.

2. Всі інші умови договору залишаються без змін та є обов`язковими для виконання сторонами.

3. Відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 15.10.2020.

4. Ця додаткова угода є невід`ємною частиною договору, укладена українською мовою в двох автентичних примірниках, кожний з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.

03.11.2020 між Головним управлінням ДПС у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" укладена додаткова угода № 5 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 про наступне:

1. Сторони дійшли до згоди, керуючись пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі", змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та внести зміни до пункту 4.1. розділу 4 до договору № 1 постачання природного газу від 02 січня 2020 року:

1.1. У зв`язку із зменшенням фінансування викласти пункт 4.1. розділу 4 договору в наступній редакції:

"4.1. Загальна сума цього договору становить 919 390,00 грн з ПДВ.

Ціна 1 (одного) кубічного метру природного газу, з урахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 %, становить 6,59118 грн (шість гривень 59118 копійок) з ПДВ, у тому числі компенсація вартості послуги доступу до потужності - 0,16389 грн (нуль гривень 16389 копійок) з ПДВ за 1 м.куб".

2. Сторони домовились у зв`язку зі збільшенням ціни за одиницю товару та зменшенням фінансування, зменшити планові обсяги постачання газу на 13,85382 тис.куб.м. та внести зміни до п.2.1. розділу 2. "Кількість та якість газу" в такій редакції:

"2.1. В межах цього договору, протягом 2020 року, постачальник зобов`язується передати, а покупець зобов`язується оплатити та прийняти природний газ в об`ємах 154,02530 тис.м.куб., у т. ч. за місяцями:

- 1 квартал: січень 31,55855, лютий 28,82771, березень 21,08347;

- 2 квартал: квітень 15,19635, травень 0,00502, червень 0;

- 3 квартал: липень 0, серпень 0, вересень, 0;

- 4 квартал: жовтень 3,400, листопад 22,700, грудень 31,2542.

2. Всі інші умови договору залишаються без змін та є обов`язковими для виконання сторонами.

3. Відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 26.10.2020.

4. Ця додаткова угода є невід`ємною частиною договору, укладена українською мовою в двох автентичних примірниках, кожний з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.

Додатковою угодою № 6 від 30.12.2020 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 сторони дійшли згоди внести зміни до розділу 12 договору та доповнити його пунктом 12.1.1.: "Договір вважається пролонгованим до 08.02.2021 року на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків загальної суми, визначеної у договорі укладеному у попередньому році".

У випадку ліквідації споживача, зобов`язання постачальника щодо постачання обсягів природного газу відповідно до умов укладеного договору передаються правонаступнику споживача. Для визначення правонаступника споживачу достатньо надати постачальнику копію рішення компетентного органу або органу місцевого самоврядування щодо реорганізації/створення правонаступника споживача.

Додатковою угодою № 7 від 22.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 сторони внесли зміни реквізитів замовника.

22.01.2021 між Головним управлінням ДПС у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" укладена додаткова угода № 8 про наступне:

1. Сторони дійшли до згоди, керуючись пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", змінити ціну за одиницю товару та внести зміни до пункту 4.1. розділу 4 договору:

1.1. Викласти пункт 4.1. розділу 4 договору в наступній редакції:

"4.1. Загальна вартість додаткової угоди становить 183 878,00 грн з ПДВ.

Ціна 1 (одного) кубічного метру природного газу, з урахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 %, становить 7,25028 грн (сім гривень 25,028 копійок) з ПДВ, у тому числі компенсація вартості послуги доступу до потужності 0,116389 грн (нуль гривень 16,389 копійок) з ПДВ за 1 м.куб".

2. Пункт 2.1. договору доповнити наступним абзацом:

"Постачальник здійснює постачання природного газу споживачу з 01.01.2021 по 08.02.2021, в обсязі 27,033438 тис.куб.м.".

3. Всі інші умови договору залишаються без змін та є обов`язковими для виконання сторонами.

4. Відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.01.2021.

5. Ця додаткова угода є невід`ємною частиною договору, укладена українською мовою в двох автентичних примірниках, кожний з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.

25.01.2021 між Головним управлінням ДПС у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" укладена додаткова угода № 9 про наступне:

1. Сторони дійшли до згоди, керуючись пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", змінити ціну за одиницю товару та внести зміни до пункту 4.1. розділу 4 договору:

1.1. Викласти пункт 4.1. розділу 4 договору в наступній редакції:

"4.1. Загальна вартість додаткової угоди становить 183 878,00 грн з ПДВ.

Ціна 1 (одного) кубічного метру природного газу, з урахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 %, становить 7,97526 грн (сім гривень 97,526 копійок) з ПДВ, у тому числі компенсація вартості послуги доступу до потужності 0,16389 грн (нуль гривень 16,389 копійок) з ПДВ за 1 м.куб".

2. Пункт 2.1. договору доповнити наступним абзацом:

"Постачальник здійснює постачання природного газу споживачу з 01.01.2021 по 08.02.2021, в обсязі 24,576 тис.куб.м.".

3. Всі інші умови договору залишаються без змін та є обов`язковими для виконання сторонами.

4. Відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 05.01.2021.

5. Ця додаткова угода є невід`ємною частиною договору, укладена українською мовою в двох автентичних примірниках, кожний з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.

Докази, які б свідчили про припинення дії договору в матеріалах справи відсутні, а отже договір є чинним.

Договір та додаткові угоди підписані сторонами та скріплені печатками без зауважень та заперечень до нього.

На виконання умов договору Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" надало Головному управлінню ДПС у Сумській області послуги з передачі природного газу, що підтверджується актами прийманняпередачі природного газу від 13.02.2020 № 233 на суму 176 728,01 грн, від 10.03.2020 № 477 на суму 161 435,29 грн, від 08.04.2020 № 798 на суму 118 067,52 грн, від 07.05.2020 № 1201 на суму 85 099,62 грн, від 26.06.2020 № 1650 на суму 28,12 грн, від 31.10.2020 № 1655 на суму 13 147,64 грн, від 31.10.2020 № 1656 на суму 21 704,69 грн, від 11.12.2020 № 2233 на суму 166 912,14 грн, від 22.12.2020 № 125-П на суму 176 266,97 грн, від 09.02.2021 № 72-П на суму 183 878,00 грн.

Головним управлінням ДПС у Сумській області здійснено оплату поставленого природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест", що підтверджується платіжними дорученнями від 13.02.2020 № 133 на суму 176 728,01 грн. від 10.03.2020 № 286 на суму 161 435,29 грн, від 08.04.2020 № 418 на суму 118 067,52 грн, від 07.05.2020 № 563 на суму 85 099,62 грн, від 26.06.2020 № 1061 на суму 28,12 грн, від 17.11.2020 № 2034 на суму 13 147,64 грн, від 17.11.2020 № 2035 на суму 21 704.69 грн, від 11.12.2020 № 2263 на суму 159 450,70 грн, від 11.12.2020 № 2262 на суму 7 461,44 грн, від 21.12.2020 № 2325 на суму 61 539,72 грн, від 22.12.2020 № 2367 на суму 114 727,25 грн, від 09.02.2021 № 110 на суму 183 878,00грн.

Позивач у позовній заяві зазначає, що при укладанні додаткових угод № 4 від 15.10.2020, № 5 від 03.11.2020, № 8 від 22.01.2021 № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 відбулось підвищення ціни на одиницю товару більш ніж на 10 %, що суперечить пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Предметом спору у даній справі є визнання недійсними додаткових угод № 4 від 15.10.2020, № 5 від 03.11.2020, № 8 від 22.01.2021 № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 та стягнення надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 110 830,14 грн.

Предметом доказування у цій справі є обставини, пов`язані з укладенням договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1, правомірності укладення додаткових № 4 від 15.10.2020, № 5 від 03.11.2020, № 8 від 22.01.2021 № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1та наявність підстав для стягнення надмірно сплачених коштів, одержаних на їх виконання.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи у їх сукупності, ураховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначаються Законом України "Про публічні закупівлі".

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (преамбула).

Відповідно до статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством.

Забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами першою, другою статті 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв`язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов`язання доставки.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (у редакції станом на час спірних правовідносин) передбачено, що збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Згідно висновку Великої Палати Верховного Суду про застосування пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який викладено у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23):

- ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається (пункт 88);

- зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (пункт 89);

- у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (пункт 90).

В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 вказала, що не вбачає відступу від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22 (пункт 198).

У відповідності до статті 180 Господарського кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю.

Відповідно до пункту 8 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація має містити проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов.

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином, зокрема відповідно до умов договору.

Частиною першою статті 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з частиною другою статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Абзацом 2 частини третьої статті 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Так, частиною п`ятою статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (у редакції станом на час спірних правовідносин) встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.

Отже, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст.41 цього Закону.

Зокрема, у випадку коливання цін на ринку товару у сторону збільшення чи у сторону зменшення, що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, разом з тим, не більше ніж на 10 % та не збільшуючи загальну суму договору.

Із системного тлумачення наведених норм Цивільного кодексу України, та Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 врахувала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі № 913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі № 910/17520/21).

Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов`язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.

При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.

Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено форму / вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2025 року у справі № 916/747/24).

Параграфом 1 глави 5 розділу І Господарського процесуального кодексу України унормовані основні положення про докази. При цьому Велика Палата Верховного Суду виходить із того, що спеціальним законодавством у сфері публічних закупівель не визначено певний орган чи особу, яку законодавець наділив би повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку.

Під час визначення щодо доказів на підтвердження коливання ціни товару на ринку слід виходити як з аналізу норм чинного законодавства щодо повноважень та функцій суб`єктів надання такої інформації (наприклад, до цих суб`єктів можна віднести, Державну службу статистики України, на яку постановою КМУ від 10 вересня 2014 року № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб`єкта господарювання виконує цінові / товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон`юнктурі певного ринку товарів; ТПП України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації, тощо), так і положень щодо доказів, які закріплені у главі 5 розділу І Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином, з-поміж іншого, довідки, експертні висновки ТПП України, тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Втім судам у порядку статті 86 Господарського процесуального кодексу України слід їх досліджувати та оцінювати за критеріями належності, допустимості, достовірності, вірогідності з точку зору саме факту коливання ціни на товар (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05 вересня 2023 року у справі № 926/3244/22).

Для підтвердження обґрунтованості змін істотних умов договору Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" не було додано будь-яких документів при підписанні додаткових угод № 4 від 15.10.2020, № 5 від 03.11.2020, № 8 від 22.01.2021 № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1.

Таким чином, вказане збільшення ціни сторонами шляхом укладання спірних додаткових угод до договору суперечить пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Згідно з частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (частина перша статті 203 Цивільного кодексу України).

Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин, стаття 215 ЦК України).

Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред`явлена будь-якою заінтересованою особою. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи (частини перша, п`ята статті 216 ЦК України).

При вирішенні позову про визнання недійсним оспорюваного правочину враховуються загальні положення статей 3, 15, 16 Цивільного кодексу України. За результатами розгляду такого спору вирішується питання про спростування презумпції правомірності правочину й має бути встановлено не лише наявність підстав недійсності правочину, передбачених законом, але й визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушене та в чому полягає його порушення, оскільки залежно від цього визначається необхідний спосіб захисту порушеного права, якщо таке порушення відбулося. Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.10.2023 у справі № 908/722/20, від 29.08.2023 у справі № 909/635/22, від 27.06.2023 у справі №916/97/21.

Крім того, вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків та, у разі задоволення позовних вимог, зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 18.05.2023 у справі № 906/743/21, від 03.08.2023 у справі № 909/654/19, від 19.10.2022 у справі №912/278/21.

Відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факту наявності обумовлених законом підстав для збільшення ціни товару, передбаченої у договорі постачання природного газу від 02.01.2020 № 1.

З огляду на обставини справи, у відповідача не було підстав для збільшення ціни природного газу.

Ураховуючи викладене, господарський суд вважає, що додаткові угоди № 4 від 15.10.2020, № 5 від 03.11.2020, № 8 від 22.01.2021 № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 суперечать наведеним вище нормам Цивільного кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі", є оспорюваними та підлягають визнанню недійсними в судовому порядку.

Щодо вимоги про стягнення безпідставно отриманих коштів у сумі 110 830,14 грн.

Згідно із частиною першою статті 216 Цивільного кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

На виконання умов договору Товариством з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" надано Головному управлінню ДПС у Сумській області послуги з передачі природного газу, що підтверджується актами прийманняпередачі природного газу від 13.02.2020 № 233 на суму 176 728,01 грн, від 10.03.2020 № 477 на суму 161 435,29 грн, від 08.04.2020 № 798 на суму 118 067,52 грн, від 07.05.2020 № 1201 на суму 85 099,62 грн, від 26.06.2020 № 1650 на суму 28,12 грн, від 31.10.2020 № 1655 на суму 13 147,64 грн, від 31.10.2020 № 1656 на суму 21 704,69 грн, від 11.12.2020 № 2233 на суму 166 912,14 грн, від 22.12.2020 № 125-П на суму 176 266,97 грн, від 09.02.2021 № 72-П на суму 183 878,00 грн.

Головним управлінням ДПС у Сумській області було здійснено оплату поставленого природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест", що підтверджується платіжними дорученнями від 13.02.2020 № 133 на суму 176 728,01 грн. від 10.03.2020 № 286 на суму 161 435,29 грн, від 08.04.2020 № 418 на суму 118 067,52 грн, від 07.05.2020 № 563 на суму 85 099,62 грн, від 26.06.2020 № 1061 на суму 28,12 грн, від 17.11.2020 № 2034 на суму 13 147,64 грн, від 17.11.2020 № 2035 на суму 21 704.69 грн, від 11.12.2020 № 2263 на суму 159 450,70 грн, від 11.12.2020 № 2262 на суму 7 461,44 грн, від 21.12.2020 № 2325 на суму 61 539,72 грн, від 22.12.2020 № 2367 на суму 114 727,25 грн, від 09.02.2021 № 110 на суму 183 878,00грн.

Відповідно до пункту 4.1. договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 на момент підписання договору ціна 1 (одного) кубічного метру природного газу, з урахуванням податку на додану вартість за ставкою 20 % становить 5,60 грн з ПДВ, у тому числі компенсація вартості послуги доступу до потужності 0,18863 грн з ПДВ за 1 м.куб

Додатковими угодами № 4 від 15.10.2020, № 5 від 03.11.2020, № 8 від 22.01.2021 № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 сторонами вносилися зміни до пункту 4.1. договору в частині збільшення ціни 1 (одного) кубічного метру природного газу, без будь-яких на то підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, внаслідок укладання спірних додаткових угод № 4 від 15.10.2020, № 5 від 03.11.2020, № 8 від 22.01.2021 № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1 позивачем зайво сплачено на користь відповідача 110 830,14 грн.

Оскільки під час розгляду цієї справи судом визнано недійсними додаткові угоди № 4 від 15.10.2020, № 5 від 03.11.2020, № 8 від 22.01.2021 № 9 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1, якими збільшено вартість природного газу, що постачається, надмірно сплачені позивачем грошові кошти у розмірі 110 830,14 грн набуті відповідачем безпідставно. А тому мають бути повернуті позивачу.

Відповідно до частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з частиною першою статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За викладеного, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсягу.

Щодо судових витрат.

Згідно із частиною першою статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (стаття 9 Закону України "Про судовий збір").

Оскільки при зверненні до Господарського суду Дніпропетровської області через систему "Електронний суд" заявлено чотири немайнові вимоги та майнову вимогу (стягнення 110 830,14 грн), то позивач сплатив судовий збір у розмірі 15 140.00 грн.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у справі покладається на відповідача у розмірі 15 140,00 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 110 830,14 грн задовольнити у повному обсязі.

Визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 15.10.2020 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1, укладену між Головним управлінням ДПС у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (актуальна назва - Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12").

Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 03.11.2020 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1, укладену між Головним управлінням ДПС у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (актуальна назва - Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12").

Визнати недійсною додаткову угоду № 8 від 22.01.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1, укладену між Головним управлінням ДПС у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (актуальна назва - Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12").

Визнати недійсною додаткову угоду № 9 від 25.10.2021 до договору постачання природного газу від 02.01.2020 № 1, укладену між Головним управлінням ДПС у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (актуальна назва - Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12").

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс пром 12", 49031, м.Дніпро, пр.Поля Олександра, буд.59, код ЄДРПОУ 34933742 на користь Головного управління ДПС у Сумській області, 40009, Сумська область, м.Суми, вул.Іллінська, буд.13, код ЄДРПОУ 43995469 надмірно сплачені грошові кошти у розмірі 110 830,14 грн (сто десять тисяч вісімсот тридцять гривень 14 копійок) та судовий збір у розмірі 15 140,00 грн (п`ятнадцять тисяч сто сорок гривень 00 копійок).

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 29.05.2026

Суддя О.В. Перова