Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
29 травня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/735/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О. розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/735/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою суду від 02.03.2026 відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві у прийнятті звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/735/25. Встановлено новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі № 360/735/25. Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві подати звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/735/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії протягом 3 (трьох) місяців з дня отримання копії ухвали.
До відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) Луганського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/735/25.
У звіті зазначено, що Управлінням виконано рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.06.2025, а саме розпорядженням від 05.11.2025 №262340023453 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 збільшивши показник середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні її пенсії (за 2019 2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14, з 30 травня 2022 року, на коефіцієнт 1,197 з 01 березня 2023 року та на коефіцієнт 1,0796 з 01 березня 2024 року. Розмір пенсії гр. ОСОБА_1 з 30.05.2022 складає 8022,96 грн., з 01.03.2023 9522,96 грн., з 01.03.2024 10270,82 грн., з 01.04.2025 10680,27 грн.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.06.2025 по справі №360/735/25 за позовом ОСОБА_1 нарахована заборгованість за період з 30.05.2022 року по 30.05.2026 року в сумі 224 360 грн 37 коп. (двісті двадцять чотири тисячі триста шістдесят грн. 37 коп.).
Борг по перерахунку за рішенням суду за період з 30.05.2022 року по 31.05.2026 року в сумі 219261 грн 43 коп. (двісті дев`ятнадцять тисяч двісті шістдесят одна грн 43 коп.) обліковано в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку №821, та буде виплачений за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум, такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до Порядку №821 здійснено виплату заборгованості в межах виділених бюджетних призначень: - в грудні 2025 року проведено виплату в сумі 52432 грн 44 коп.; - в лютому 2026 року проведено виплату в сумі 10935 грн 96 коп.; - в березні 2026 року проведено виплату в сум 9583 грн 92 коп; - в квітні 2026 року проведено виплату в сум 7638 грн 98 коп; - в травні 2026 року проведено виплату в сум 5825 грн 00 коп.
Залишок боргу станом на 28.05.2025 року становить 132845 грн 15 коп. (сто тридцять дві тисячі вісімсот сорок п`ять грн. 15 коп.).
Пенсійний фонд України автоматичним способом узагальнює обліковану інформацію про суму заборгованості та щомісячно інформує про фінансову потребу Міністерство соціальної політики України, яке є головним розпорядником коштів бюджетної програми за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду. Наголошують, що Головним управлінням внесено до автоматизованої бази даних у підсистемі Реєстр судових рішень ІКІС ПФУ відомості про зобов?язання з виплати заборгованості у сумі 132 845 грн 15 коп. (сто тридцять дві тисячі вісімсот сорок п`ять грн. 15 коп. гр. ОСОБА_1 .
З цього можна зробити висновок, що з моменту внесення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві до автоматизованої бази даних у підсистемі Реєстр судових рішень ІКІС ПФУ відомостей про нараховану суму заборгованості гр. ОСОБА_1 Пенсійний фонд України був проінформований про таке зобов?язання.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2025 року по справі №360/735/25.
Вирішуючи питання про прийняття звіту, суд враховує наступне.
Відповідно до частин першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Частинами першою-другою статті 382-3 КАС України визначено, що наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Відповідно до частин третьої п`ятої цієї статті у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Згідно частини одинадцятої статті 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/735/25, судом встановлено, що розпорядженням від 05.11.2025 №262340023453 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , збільшено показник середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні її пенсії (за 2019 2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14, з 30 травня 2022 року, на коефіцієнт 1,197 з 01 березня 2023 року та на коефіцієнт 1,0796 з 01 березня 2024 року.
Розмір пенсії гр. ОСОБА_1 з 30.05.2022 складає 8022,96 грн., з 01.03.2023 9522,96 грн., з 01.03.2024 10270,82 грн., з 01.04.2025 10680,27 грн.
Нарахована заборгованість за період з 30.05.2022 по 30.05.2026 в сумі 224 360 грн 37 коп. (двісті двадцять чотири тисячі триста шістдесят грн. 37 коп.).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до Порядку №821 здійснено виплату заборгованості в межах виділених бюджетних призначень: - в грудні 2025 року проведено виплату в сумі 52432 грн 44 коп.; - в лютому 2026 року проведено виплату в сумі 10935 грн 96 коп.; - в березні 2026 року проведено виплату в сум 9583 грн 92 коп; - в квітні 2026 року проведено виплату в сум 7638 грн 98 коп; - в травні 2026 року проведено виплату в сум 5825 грн 00 коп. Залишок боргу станом на 28.05.2025 становить 132845 грн 15 коп. (сто тридцять дві тисячі вісімсот сорок п`ять грн. 15 коп.).
Статями 72, 73 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України, їх використання на цілі, не передбачені Законом №1058 забороняється.
Всі видатки на погашення заборгованості здійснюються в межах бюджетних асигнувань, затверджених Законом України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України, і відповідають вимогам статей 23, 24 та 116 Бюджетного кодексу України.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05 лютого 2026 року №127. Кошти на фінансування видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою з урахуванням джерел фінансування, включених до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік».
Механізм фінансування видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду визначено пунктом 25 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік».
Виділені бюджетні асигнування виплачуються територіальними органами у виділених обсягах та у відповідності до діючого Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821 (далі - Порядок №821).
Інші бюджетні асигнування, які б можна було використати на погашення боргового зобов`язання за Рішенням суду, без порушення норм Бюджетного кодексу України та бюджетного законодавства, у Головного управління відсутні.
Відповідно до Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов`язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством. Згідно з Порядком №821 видатки на виплату пенсій за минулий час та перерахованих пенсій за рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум.
Пунктом 7 Порядку №821 визначено, що такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів.
Окрім того, в Порядку №821 термін «перерахована пенсія за рішеннями суду» визначено як різницю між розміром виплати, визначеної на виконання судового рішення, та розміром, обчисленим органом Пенсійного фонду України відповідно до положень нормативно-правових актів.
Згідно з Порядком №821 видатки на виплату пенсій за минулий час та перерахованих пенсій за рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум.
Пунктом 7 Порядку № 821 визначено, що такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів.
Облік фінансових зобов`язань, що виникають внаслідок нарахування коштів на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі в автоматизованій базі даних у підсистемі Реєстр судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (далі ІКІС ПФУ). Пенсійний фонд України автоматичним способом узагальнює обліковану інформацію про суму заборгованості та щомісячно інформує про фінансову потребу Міністерство соціальної політики України, яке є головним розпорядником коштів бюджетної програми за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що Головним управлінням внесено до автоматизованої бази даних у підсистемі Реєстр судових рішень ІКІС ПФУ відомості про зобов?язання з виплати заборгованості у сумі 132 845 грн 15 коп. (сто тридцять дві тисячі вісімсот сорок п`ять грн. 15 коп.) гр. ОСОБА_1 .
З цього можна зробити висновок, що з моменту внесення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві до автоматизованої бази даних у підсистемі Реєстр судових рішень ІКІС ПФУ відомостей про нараховану суму заборгованості гр. ОСОБА_1 Пенсійний фонд України був проінформований про таке зобов?язання.
При цьому, всі видатки на виплату пенсій здійснюються Головним управління відповідно до бюджету Пенсійного фонду України на поточний рік, Закону України «Про державний бюджет на поточний рік», Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів, які передбачають джерело/обсяги бюджетних асигнувань.
Згідно зі статтями 23 та 24 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Бюджетом Пенсійного фонду України на 2025 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2025 року №1152, передбачено видатки на виплату пенсій, перерахованих на виконання судових рішень, у сумі 250,0 млн грн, та на погашення заборгованості з виплати пенсій за ретроспективними рішеннями суду - у сумі 250,0 млн грн.
Видатки здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету та помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, але не перевищують належну до виплати суму, що обліковується в переліку.
Відповідно до ст. 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства та нецільовим використанням бюджетних коштів.
Таким чином, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з поважних причин не виконує рішення суду, тому в наявності підстави для відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/735/25 та встановлення нового строку для подання звіту.
Враховуючи, що судове рішення стосується здійснення виплат на виконання рішення суду, суд вважає за необхідне звільнити від сплати штрафу, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано докази, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на час розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Керуючись статями 241, 243, 256, 294, 382 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві у прийнятті звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/735/25.
Встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі № 360/735/25.
Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві подати звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/735/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії протягом 3 (трьох) місяців з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду в частині встановлення строку для надання звіту про виконання рішення суду може бути оскаржена. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.О. Кисельова