Рішення № 136960403, 29.05.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2026
Номер справи
300/8926/25
Номер документу
136960403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" травня 2026 р. справа № 300/8926/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до Спільного українсько-канадського підприємства "МБЕРІФ-БІЗНЕС-ЦЕНТР" про стягнення податкового боргу в розмірі 158 841,83 гривень, -

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі позивач, контролюючий орган, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) звернулося в суд з адміністративним позовом до Спільного українсько-канадського підприємства "МБЕРІФ-БІЗНЕС-ЦЕНТР" (далі відповідач, Спільне УКП "МБЕРІФ-БІЗНЕС-ЦЕНТР") про стягнення податкового боргу в розмірі 158 841,83 гривень.

Підставами звернення позивача із вказаним позовом є несплата відповідачем податкових зобов`язань зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 158 841,83 гривень.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 16.12.2025 відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом 16.12.2025 через національного поштового оператора АТ "Укрпошта" засобами поштового зв`язку (із рекомендованим повідомленням про вручення відправлення) направлено відповідачу ухвалу про відкриття провадження за адресою, яка відповідає відомостям із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: вулиця Дністровська, будинок 26, місто Івано-Франківськ, 76018.

Дане рекомендоване поштове відправлення повернулося в Івано-Франківський окружний адміністративний суд із відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

За змістом частини 11 статті 126 коментованого Кодексу, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Днем вручення судового рішення, серед іншого, є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи (пункт 4 частини 1 статті 251 КАС України).

З урахуванням вказаного ухвала суду про відкриття провадження у справі від 16.12.2025 вважається врученою відповідачу належним чином.

В силу вимог частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Спільне українсько-канадське підприємство "МБЕРІФ-БІЗНЕС-ЦЕНТР" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області як платник податків.

Станом на 23.10.2025 за відповідачем обліковується заборгованість на загальну суму 158 841,83 гривень, яка утворилась внаслідок несплати грошових зобов`язань за платежами:

- податок на додану вартість (код класифікації доходів бюджету 30/14060100) в розмірі 158 841,83 гривень, з яких 114 336,00 основне зобов`язання, 31 284,25 гривень штрафні санкції, 13 221,58 - пеня.

Судом встановлено, що сума грошових зобов`язань зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 158 841,83 гривень, є узгодженою.

Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області винесено податкову вимогу форми "Ф" за №0009458-1302-0919 від 05.09.2025. Вказану податкову вимогу отримано.

За змістом вимог статей 42, 59 ПК України, податкова вимога вважається врученою платнику податків.

З дня виставлення вказаної податкової вимоги податковий борг відповідача не переривався. Отже податкова вимога не відкликана.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що склалися в даній адміністративній справі, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України (далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідач, у відповідності до пункту 15.1. статті 15 Податкового кодексу України, є платником податків та згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов`язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов`язком. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Згідно підпункту 14.1.39. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до статті 14.1.162 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Суму податкового боргу в розмірі 158 841,83 гривень підтверджено ГУ ДПС в Івано-Франківській області витягом з інтегрованої картки платника податків та довідкою про борг за платежами:

- податок на додану вартість (код класифікації доходів бюджету 30/14060100) в розмірі 158 841,83 гривень, з яких 114 336,00 основне зобов`язання, 31 284,25 гривень штрафні санкції, 13 221,58 - пеня.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 статті 95 Податкового Кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадиться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків вимоги.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідач не подав суду доказів сплати податкового боргу, не заперечив щодо розміру та підстав виникнення податкового боргу.

Таким чином, враховуючи те, що відповідачем не сплачено самостійно податковий борг в розмірі 158 841,83 гривень, суд вважає підставним звернення контролюючого органу до суду із цим позовом.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлена до стягнення сума є узгодженою та є податковим боргом відповідача перед бюджетом, який ним не сплачено та підлягає стягненню з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують відповідача та за рахунок готівки, що йому належить.

Підсумовуючи, адміністративний позов Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Спільного українсько-канадського підприємства "МБЕРІФ-БІЗНЕС-ЦЕНТР" про стягнення податкового боргу в розмірі 158 841,83 гривень, є обґрунтованим, а тому його належить задовольнити.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд зазначає, що Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області на підставі пункту 27 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнене від сплати судового збору під час розгляду справи.

За відсутності доказів оплати сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною 5 статті 139 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для розподілу судових витрат у справі.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Спільне українсько-канадське підприємство "МБЕРІФ-БІЗНЕС-ЦЕНТР" (ідентифікаційний код юридичної особи 24684658) та за рахунок готівки, що йому належить в дохід бюджету податковий борг в розмірі 158 841,83 гривень (сто п`ятдесят вісім тисяч гривень вісімсот сорок одна гривня вісімдесят три копійки).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 43968084), вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018.

відповідач - Спільне українсько-канадське підприємство "МБЕРІФ-БІЗНЕС-ЦЕНТР" (ідентифікаційний код юридичної особи 24684658), вулиця Дністровська, будинок 26, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя Остап`юк С.В.