Єдиний державний реєстр судових рішень ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ РОЗГЛЯДУ ЗВІТУ ПРО ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ СУДУ
29 травня 2026 рокуСправа № 280/5796/25 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року по справі №280/5796/25 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 , а саме вирішено:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахування її індексації шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення розміру його пенсії у сумі 12236,71 грн., на коефіцієнти у розмірах 1,0796 у 2024 році та на коефіцієнт у розмірі 1,115 у 2025 році;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення його пенсії в розмірі 12236,71 грн., на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,0796, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії починаючи з 01.03.2025;
в задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року по справі №280/5796/25 набрало законної сили 10.02.2026.
30.03.2026 від позивача до суду надійшла заява, в якій заявник просить суд:
на підставі статей 370-372 КАС України ухвалити рішення про звернення ГУ ПФУ в Запорізькій області до негайного виконання судового рішення по справі №280/5796/25 від 01.09.2025, яке вступило в законну силу 10 лютого 2026 року;
на підставі статті 382 КАС України встановити судовий контроль за негайним виконання рішення суду першої інстанції, яке зазначено в пункту 1 та зобов`язати ГУ ПФУ в Запорізькій області надати звіт про негайне виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 03.04.2026 заяву призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 14.04.2026 встановлено судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року по справі №280/5796/25, а саме зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року по справі №280/5796/25 протягом 60 календарних днів з дня отримання даної ухвали суду.
21.05.2026 від ГУ ПФУ в Запорізькій області до суду надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач вказує на те, що рішення суду виконано в межах покладених на відповідача обов`язків. Відповідач зазначає, що з 01.03.2025 здійснено індексацію пенсії позивача з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для пенсії на коефіцієнти у розмірах 1,0796, 1,115 (розраховано середньомісячний заробіток в розмірі 14349,37 (середній заробіток проіндексовано та виведено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення після оптимізації (12236,71 грн. х 1,203754 (1,0796 х 1,115) х 0,97416 = 14349,37). Розмір пенсії з 01.03.2025 складає 14349,37 х 0,33417 (коефіцієнт стажу) = 4795,13 грн. Також, відповідач зазначає, що за період з 01.03.2025 по 30.06.2026 позивачу донараховано доплату до пенсії в розмірі 8787,52 грн., з яких на момент подання звіту виплачено 6620,87 грн., а залишок заборгованості буде виплачено у наступних періодах, відповідно до постанови КМУ від 14.07.2025 №821. З урахуванням викладеного відповідач просив прийняти звіт.
Від позивача до суду надійшли письмові заперечення на звіт, в яких позивач просить не приймати звіт та накласти на керівника ГУ ПФУ в Запорізькій області штраф за невиконання рішення суду у 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. В запереченнях позивач зазначає про те, що розмір його пенсії має бути обрахований наступним чином: 12331,77 х 1,203754 х 0,33417 = 14844,41746458 х 0,33417 = 4960,63 грн., а не 4922,32 грн. чи тим більше не 4795,13 грн. Також, позивач вказував на те, що з 17.07.2023 ГУ ПФУ в Рівненській області йому був встановлений коефіцієнт заробітку в сумі 12331,77 грн., який в судовому порядку не оспорено. З урахуванням викладеного у запереченнях на звіт, позивач просив відмовити у його прийнятті.
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши поданий звіт, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч.ч.1-5 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Так, судом встановлено, що рішенням суду по справі №280/5796/25 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення його пенсії в розмірі 12236,71 грн., на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,0796, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії починаючи з 01.03.2025.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
Також, судом встановлено, що як позивач, так і відповідач, скористалися правом на апеляційне оскарження рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року по справі №280/5796/25.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.02.2026 по справі №280/5796/25 апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року залишено без змін.
Суд зазначає, що процедура судового контролю у справі здійснюється щодо конкретного судового рішення у справі, щодо якого встановлено судовий контроль, а не в цілому щодо особи позивача чи його пенсійної справи.
Предметом судового контролю у справі №280/5796/25 є питання перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а саме збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення його пенсії в розмірі 12236,71 грн., на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,0796 та в розмірі 1,115 з 01.03.2025.
З наданого до звіту розрахунку заробітку для обчислення пенсії, судом встановлено, що на виконання рішення суду у справі №280/5796/25 збільшений на коефіцієнт заробітної плати ОСОБА_1 складає 14729,99 грн. (12236,71 грн. х 1,0796 х 1,115).
Отже, матеріалами справи підтверджується виконання відповідачем рішення суду по справі №280/5796/25, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески складає 14729,99 грн., замість 12236,71 грн., як було встановлено до виконання рішення суду.
Стосовно посилань позивача на те, що відповідачем протиправно визначено розмір його пенсії - 4795,13 грн., замість правильного 4960,63 грн., суд зазначає таке.
По-перше, суд зазначає, що під час розгляду адміністративної справи не досліджувалося питання розміру пенсії, яка підлягала фактичній виплаті, з урахуванням проведення індексації показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, оскільки на той час не була проведена відповідна індексація. У разі якщо позивач вважає, що після проведення індексації його пенсії, було проведено неправильний розрахунок пенсії із застосуванням нового показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, то відповідно має право звернутися до суду з відповідним позовом.
По-друге, стосовно посилань позивача про те, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 2022 роки має становити 12331,77 грн., а не 12236,71 грн., суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У даному випадку, ОСОБА_1 вийшов на пенсію у 2023 році, а відповідно при призначенні пенсії мав враховуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020 2022 роки.
При цьому, суд зазначає, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески є статистичним показником який однаковий для всіх пенсіонерів, і змінюється в залежності року звернення за призначенням пенсії.
Інформація про відповідні статистичні показники середньої заробітної плати, які враховуються для обчислення пенсії розміщені, зокрема на офіційному сайті Пенсійного фонду України (https://www.pfu.gov.ua/statystyka/pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/).
Так, відповідно до наявної інформації статистичний показник середньої заробітної плати за 2020 рік становив 10340,35 грн., за 2021 рік 12993,56 грн. та за 2022 рік 13376,21 грн.
За таких обставин, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії для ОСОБА_1 має складати 12236,71 грн. ((10340,35 + 12993,56 + 13376,21) / 3 = 12236,71).
Отже, органом ПФУ правомірно на виконання рішення суду у справі №280/5796/25 проводилась індексація показника 12236,71 грн., а не 12331,77 грн., як зазначає позивач у запереченнях на звіт.
Щодо загального розміру пенсії, суд зазначає, що наведений позивачем у запереченнях на звіт розрахунок не може бути врахований судом, оскільки по-перше позивач помилкового застосовує показник середньої заробітної плати в розмірі 12331,77 грн., про що зазначено судом вище.
По-друге, відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Отже, для розрахунку пенсії за віком включається, серед іншого, такий показник як Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях.
Позивач, у запереченнях на звіт, проводить визначення фактичного розміру свої пенсії шляхом індексації показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 12331,77 на коефіцієнт збільшення 1,203754 та множенням саме цього показника проіндексованого заробітку на показник Кс коефіцієнт страхового стажу (передбачений ст.27 Закону) 0,33417.
Водночас, частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачено застосування для визначення заробітної плати пенсіонера лише середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Так, частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для отримання показника «Зп» необхідно показник «Зс» - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (у випадку позивача з урахуванням індексації 14729,99 грн.) помножити на результат ділення показників «Ск» - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та «К» - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
З розрахунку заробітної плати наданої до звіту органу ПФУ, судом встановлено, що результат ділення показників «Ск» та «К» для позивача визначено на рівні 0,97416.
При цьому, зазначена складова пенсійного забезпечення не була предметом судового оскарження по справі №280/5796/25, а відповідно правомірність її визначення не може досліджуватися в рамках судового контролю.
За таких обставин, показник «Зп», який визначається за формулою закріпленою у ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», має становити 14729,99 грн. х 0,97416 = 14349,37 грн.
Далі за формулою наведеною у частині 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» здійснюється визначення розміру пенсії до виплати, а саме показник «Зп» множиться на показник «Кс», що у випадку позивача складає 14349,37 х 0,33417 = 4795,13 грн., що і нараховано відповідачем після перерахунку пенсії на виконання рішення суду.
З урахуванням викладеного вище, судом встановлено, що відповідачем вжито заходи спрямовані на виконання рішення суду, доводи позивача про протилежне спростовано матеріалами справи, а відповідно відсутні підстави для продовження судового контролю у справі та наявні підстави для прийняття звіту.
Враховуючи наведене, керуючись ст.241, 248, 256, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року по справі №280/5796/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова