Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2026 року Справа № 280/2506/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Офісу Генерального прокурора
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Офісу Генерального прокурора (далі відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у видачі довідки про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу;
зобов`язати відповідача видати позивачу оновлену довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру». Зазначає, що остання довідка надана йому Офісом Генерального прокурора для перерахунку пенсії надана 09.09.2022 №2-275зп, де зазначено надбавку за вислугу років у розмірі 30%. З моменту видачі йому останньої довідки про заробітну плату для надання її до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії змінився його стаж роботи в органах прокуратури. Пояснює, що період його роботи в органах прокуратури України на прокурорсько-слідчих посадах на теперішній час рахується з 11.11.1999 по 01.06.2023, що разом з періодом навчання складає понад 25 років. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови йому у видачі довідки про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу, у зв`язку із чим змушений звернутись до суду з цим позовом.
Ухвалою судді від 30.03.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач позов не визнав, 15.04.2026 через систему «Електронний суд» надав до суду відзив (вх. №20056), в якому наголошує, що Офіс Генерального прокурора не відмовляв позивачу у видачі довідки про заробітну плату з урахуванням Рішення, для подальшого надання її до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії, а роз`яснив йому, що підстави для надання довідки для перерахунку пенсії, з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу відсутні. Таким чином, на думку відповідача, доводи позовної заяви про протиправність дій Офісу Генерального прокурора щодо відмови йому у видачі довідки про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу є безпідставними. Наголошує, що Порядком передбачено, що період проходження служби (стаж роботи), що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, обчислюється комісіями з установлення періоду проходження служби (стажу роботи), що утворюються в Офісі Генерального прокурора, Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, обласних прокуратурах (спеціалізованих прокуратурах на правах обласних) Відповідно до пункту другого Порядку дія цього Порядку поширюється на прокурорів та інших працівників органів прокуратури. Отже, відповідно до положень Порядку його дія не поширюється на осіб, які не обіймають посади в органах прокуратури. Наказом Генерального прокурора від 30.05.2023 № 670ц ОСОБА_1 звільнений з посади старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України та органів прокуратури з 01.06.2023 у зв`язку з поданням заяви про звільнення з посади за власним бажанням. У зв`язку з цим, документи, що підтверджують проходження служби та відповідний протокол про установлення періоду проходження ним служби (стажу роботи) не видавалися. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Зі змісту трудової книжки НОМЕР_1 від 11.1999 судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 :
у період з 01.09.1994 по 30.06.1999 навчався в Запорізькому державному університеті (записи №1, 2, додатково підтверджується дипломом НОМЕР_2 від 30.06.1999, спеціальність «Правознавство»);
у період з 11.11.1999 по 30.12.2016 обіймав різні посади в органах прокуратури Запорізької області (записи № 3-15);
у період з 03.01.2017 по 11.11.2019 працював на посадах в Генеральній прокуратурі України (записи №16-21).
Наказом Генерального прокурора України від 04.11.2019 № 1331ц на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 звільнено з посади старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України (а.с.18).
З даних Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2021 у справі № 640/23690/19:
визнано протиправним та скасовано наказ Генерального прокурора України № 1331ц від 04.11.2019 про звільнення ОСОБА_1 з посади старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України з 11.11.2019;
поновлено ОСОБА_1 в Офісі Генерального прокурора на посаді, рівнозначній посаді старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України з 12.11.2019;
ухвалено стягнути з Офісу Генерального прокурора на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 12.11.2019 по 14.07.2021 в сумі 790360,95 грн.
Рішення в частині поновлення ОСОБА_1 в Офісі Генерального прокурора на посаді, рівнозначній посаді старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України з 12.11.2019 та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць в сумі 40 525,43 грн допущено до негайного виконання.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2021 у справі №640/23690/19 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2021 змінено в мотивувальній частині, а саме викладено абзац 3 резолютивної частини в наступній редакції: « 3. Поновити ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України з 12.11.2019.». В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2021 залишено без змін (а.с.115-117).
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 640/23690/19 (адміністративне провадження №К/9901/42764/21) касаційну скаргу Офісу Генерального прокурора залишено без задоволення. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2021 в частині залишеній без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2021 залишено без змін.
Наказом Генерального прокурора від 17.05.2023 № 594ц скасовано наказ Генерального прокурора від 04.11.2019 № 133ц про звільнення ОСОБА_1 та поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України з 12.11.2019. Підставо зазначено: заява ОСОБА_1 , рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2021, постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2021, постанова Верховного Суду від 31.01.2023 у справі № 640/23690/19. Із зазначеним наказом позивач ознайомлений 01.06.2023.
29.05.2023 ОСОБА_1 направив заяву до Генерального прокурора, в якій просив звільнити його із займаної посади та органів прокуратури за власним бажанням у зв`язку з переїздом на проживання до іншої місцевості.
Наказом Генерального прокурора від 30.05.2023 № 670ц у зв`язку з поданням заяви про звільнення з посади за власним бажанням (пункт 7 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру») звільнено ОСОБА_1 з посади старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України та з органів прокуратури з 01.06.2023.
Вказані обставини встановлені рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.08.2023 по справі №280/4017/23, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З 2017 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
ОСОБА_1 31.01.2026 звернувся до Офісу Генерального прокурора з заявою, у якій просив з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)2019 (далі Рішення) надати довідку про заробітну плату, для подальшого надання її до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.
Листом від 06.03.2026 № 21-525ВИХ-26 Офіс Генерального прокурора повідомлено, що за даними Департаменту кадрової роботи та державної служби Ви з 11.11.1999 по 01.06.2023 працювали на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури України. Отже, стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах станом на дату звільнення - 01.06.2023 складає 23 роки 06 місяців 20 днів, який згідно з частиною 7 статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII дає право на встановлення надбавки за вислугу: років у розмірі 30 відсотків посадового окладу. З огляду на викладене підстави для надання довідки для перерахунку пенсії, з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови йому у видачі довідки про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також система прокуратури України, визначаються Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч.2 ст.81 Закону №1697-VII заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно з ч.7 ст. 81 Закону №1697-VII прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад один рік - 10 відсотків, понад 3 роки - 15 відсотків, понад 5 років - 18 відсотків, понад 10 років - 20 відсотків, понад 15 років - 25 відсотків, понад 20 років - 30 відсотків, понад 25 років - 40 відсотків, понад 30 років - 45 відсотків, понад 35 років - 50 відсотків посадового окладу. Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам затверджується Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1090 (далі - Порядок №1090, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), встановлює механізм встановлення прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури розміру щомісячної надбавки за вислугу років та обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), що дає право на одержання такої надбавки.
Згідно з п.2 Порядку №1090 дія цього Порядку поширюється на прокурорів, військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, слідчих органів прокуратури та інших працівників органів прокуратури.
Відповідно до п.3 Порядку №1090 надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у ч.7 ст.81 Закону України «Про прокуратуру».
Пунктом 3-1 Порядку №1090 встановлено, що військовослужбовцям, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, надбавка за вислугу років виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1090 до періоду проходження служби, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам, слідчим органів прокуратури, зараховується: 1) час роботи (служби) в органах прокуратури; 2) час проходження строкової військової служби та служби на посадах начальницького складу в органах внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби та інших правоохоронних органах, а також стаж військової служби в Збройних Силах, Службі безпеки, інших утворених відповідно до законодавства військових формуваннях; 3) час роботи на посадах судді, державного арбітра, арбітра відомчих арбітражів України, арбітра в судах і державному та відомчому арбітражі колишнього СРСР і республік, що входили до його складу, а також працівників органів юстиції, що забезпечують діяльність судів; 4) час роботи на виборних посадах в органах місцевого самоврядування і профспілкових організаціях, якщо працівник до і після цього працював в органах прокуратури; 5) час роботи в державних установах, інших організаціях, якщо вони були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури для продовження роботи; 6) період здобуття освіти (за денною формою навчання) у вищих навчальних закладах на юридичних факультетах; 7) час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі, коли за медичними показаннями дитині потрібен домашній догляд, - період відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку, а коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - не більше ніж до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку; 8) час роботи за кордоном, якщо працівник направлявся туди органами прокуратури та перед відрядженням працював на прокурорсько-слідчих посадах і протягом двох місяців після повернення з-за кордону був прийнятий на роботу в органи прокуратури на зазначені посади; 9) час роботи на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; 10) період роботи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким до набрання чинності Законом України від 14 жовтня 2014 р. № 1697-VII "Про прокуратуру" було присвоєно класні чини (у тому числі працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), а також час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; 11) період роботи на адміністративних посадах, посадах науково-педагогічних та наукових працівників у Національній академії прокуратури України.
Згідно з п. 9 Порядку №1090 періоди проходження служби на посадах, якими передбачено обчислення вислуги років для виплати щомісячної надбавки на пільгових умовах, зараховуються згідно з довідкою з попереднього місця служби.
Відповідно до п.п.14, 16, 17 Порядку №1090 період проходження служби (стаж роботи), що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, обчислюється комісіями з установлення періоду проходження служби (стажу роботи), що утворюються в Офісі Генерального прокурора, регіональних прокуратурах, військових прокуратурах регіонів. Рішення комісії про обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), який дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, оформляється протоколом. Спірні питання, що виникають під час обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), який дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, розглядаються відповідними комісіями прокуратур вищого рівня, Офісу Генерального прокурора або в судовому порядку.
Як установлено судом, позивач з 01.09.1994 по 30.06.1999 проходив навчання за денною формою навчання у вищому навчальному закладі на юридичному факультеті, а з 11.11.1999 по 01.06.2023 безперервно проходив службу в органах прокуратури.
Довідкою Офісу Генерального прокурора від 11.07.2023 №07/1/1-189-23 підтверджується, що за період з 11.11.1999 по 01.06.2023 стаж роботи на прокуросько-слідчих посадах в органах прокуратури України, який станом на 11.11.2019 (дата звільнення) складав 19 років 11 місяців 29 днів, станом на 17.05.2023 (дата наказу про поновлення) 23 роки 06 місяців 05 днів.
На підставі викладеного суд погоджується з доводами позивача, що період його роботи в органах прокуратури на прокуросько-слідчих посадах рахується з 11.11.1999 по 01.06.2023, що разом з періодом його навчання на юридичному факультеті складає понад 25 року.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не виготовлено довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 КАС України).
У силу вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, буд. 13/15, код ЄДРПОУ 00034051) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Офісу Генерального прокурора щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні оновленої довідки про розмір його заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу.
Зобов`язати Офіс Генерального прокурора виготовити оновлену довідку про заробітної плати ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу.
Стягнути з Офісу Генерального прокурора за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 1331,20 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак