Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2026 року Справа№200/3203/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області щодо непоновлення заяви на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна № ЗВ-23.02.2025-171784, поданої 23.02.2025 року ОСОБА_1 , та неприйняття по ній рішення в строк, передбачений законодавством, протиправною.
- зобов`язати Торецьку міську військову адміністрацію Бахмутського району Донецької області поновити розгляд заяви на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна № ЗВ-23.02.2025-171784, поданої 23.02.2025 року ОСОБА_1 , та прийняти по ній відповідне рішення в строк, передбачений законодавством.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2026 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином за допомогою програмного забезпечення «Електронний суд».
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачем зазначено, що відповідно до абзацу 5 підпункту 2 пункту 5 статті 15 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» Кабінет Міністрів України постановив затвердити особливості проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, що додаються.
Відповідно до внесених змін 28 січня 2026 року Комісією складений акт №316 (реєстраційний номер акта комісійного обстеження в РПЗМ - АКТ-КО-04.02.2026- 325187), яким встановлено, що п`ятиповерховий багатоквартирний житловий будинок № 6 по вулиці 51-ї Армії в місті Торецьк Бахмутського району Донецької області є непридатним для використання за цільовим призначенням, таким, що повністю, втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та городжувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта (зруйновані об`єкти).
Дана інформація підтверджується витягом з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України та інформацією з електронного сервісу Портал ДІЯ.
В свою чергу, в графі Перелік заяв про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна витягу з РПЗМ статус заяви про надання компенсації розгляд зупинено. Дата зміни останнього статусу 28.02.2025 року.
09 березня 2026 року позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна. Заява підписана кваліфікованим електронним підписом та надіслана на електронну пошту відповідної комісії.
В свою чергу, розгляд зави про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна не поновлений, жодної відповіді на звернення від відповідача також не надходило.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
13 травня 2026 відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначив, що оскільки заява ЗВ-23.02.2025-171784 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , була подана позивачем 23.02.2025, рішення про її зупинення, яке було прийнято на підставі чинного на момент його прийняття законодавства, є законним та обґрунтованим, прийняття рішення про поновлення розгляду вищезазначеної заяви призведе до порушення правил черговості та строковості, закріплених нормами Закону №2923, а бездіяльність Торецької міської ВА, яка на думку позивача полягає у не поновленні розгляду заяви про надання компенсації та неприйняття по ній рішення, не тягне для нього жодних негативних наслідків, тому що в цьому випадку визначальним є саме прийняття рішення за результатами розгляду такої заяви. Зазначає, що зобов`язання Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації поновити розгляд заяви ЗВ-23.02.2025-171784 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та прийняти по ній відповідне рішення в строк, визначений законодавством, є втручанням в дискреційні повноваження Торецької міської ВА.
19 травня 2026 позивачем на адресу суду надано відповідь на відзив. Просив позовні вимоги задовільнити в повному обсязі. Разом з відповіддю на відзив подано заяву про встановлення судового контролю, відповідно до якої просив вжити заходів судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст.382 КАС України.
25 травня 2026 відповідачем на адресу суду надано заперечення (на відповідь на відзив). Просив відмовити у задоволенні позовної заяви у повному обсязі, відмовити у задоволенні заяви про встановлення контролю за виконанням судового рішення.
27 травня 2026 позивачем на адресу суду надано додаткові пояснення на заперечення відповідача. Просив позовні вимоги задовільнити в повному обсязі та стягнути судові витрати у вигляді сплаченого судового збору та витрати на правову допомогу.
28 травня 2026 відповідачем подано клопотання про залишення без розгляду додаткових пояснень ОСОБА_1 від 27.05.2026.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 , громадянин України, паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №58267118 від 27.04.2016 тип об`єкта нерухомого майна квартира, об`єкт житлової нерухомості, загальною площею 58,2 м2, житлова площа 38,6 м2, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна у ДРРП 912236314112, адреса: АДРЕСА_1 , що підтверджується відомостями з ДРРП. Інформаційну довідку сформовано: ОСОБА_2 Торецька державна нотаріальна контора, Торецький міський нотаріальний округ, Донецька обл.
23 лютого 2025 року через електронний сервіс Портал ДІЯ позивачем подане повідомлення реєстраційний номер ІП-23.02.2025-437633 про пошкоджене або втрачене нерухоме майно, а саме: будинок знищений внаслідок неодноразових влучань КАБіВ, артилерії, знищений вогнем, стан - зруйновано,тип нерухомого майна-квартира.
Крім того, 23 лютого 2025 року через електронний сервіс Портал ДІЯ позивачем подана заява на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна, обраний вид компенсації житловий сертифікат.
Розпорядженням Начальника Торецької міської військової адміністрації №247р від 11 вересня 2024 внесено зміни та доповнень до розпорядження начальника Торецької міської військової адміністрації від 31.07.2023 №170р про утворення Комісії з розгляду питань з щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердивши склад Комісії та Положення про Комісію.
27 лютого 2025 рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області №3168 розгляд заяви ЗВ-23.02.2025-171784 зупинений з міркувань безпеки або до внесення відповідних змін в законодавчі акти, які регулюють питання отримання компенсації за знищенні об`єкти нерухомого майна.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України зареєстрована заява про надання компенсації в РПЗМ ЗВ-23.02.2025-171784 .
Крім того у Витягу зазначена актуальна інформація про акт комісійного обстеження,а саме 28 січня 2026 року Комісією складений акт №316 (реєстраційний номер акта комісійного обстеження в РПЗМ АКТ-КО-04.02.2026-325187), яким встановлено орієнтовна дата пошкодження 28.08.2024, категорія пошкодження: об`єкт непридатний для використання за цільовим призначенням. Повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта (зруйновані об`єкти), пошкодження 81-100%. Висновки: п`ятиповерховий багатоквартирний житловий будинок №6 по вулиці П`ятдесят першої Армії в місті Торецьк Бахмутського району Донецької області є непридатним для використання за цільовим призначенням, таким, що повністю, втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта (зруйновані об`єкти).
09 березня 2026 року позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна. Заява підписана кваліфікованим електронним підписом та надіслана на електронну пошту відповідної комісії.
Відповідь від Комісії позивачу не надходила.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
Відповідно до преамбули Закону України від 23.02.2023 № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі - Закон № 2923-IX) зазначений закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Частинами 1, 2 і 4 Закону №2923-IX встановлено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;
2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, у тому числі: а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна; б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;
3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб`єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;
4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);
5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);
6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;
7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
Згідно з частинами 1 і 17 ст. 4 Закону № 2923-IX заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об`єкт нерухомого майна.
Заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №2923-IX розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:
1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна;
2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна;
3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації;
4) забезпечення проведення обстеження об`єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);
5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна;
6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику.
У частині 3 ст. 6 Закону №2923-IX зазначено, що строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.
За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об`єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
Статтею 7 Закону № 2923-IX установлено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п`яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.
Частиною 21 ст. 8 Закону № 2923-IX визначено, що Порядок надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, надання та використання житлового сертифіката для фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об`єкт, частки у праві власності на таке майно встановлюється Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна.
Відповідно до п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року №600 (далі - Порядок № 600), встановлено, що Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 №516 «Деякі питання організації роботи комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» затверджено Примірне положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що додається.
Згідно з пп. 2 п. 8 указаного Примірного положення передбачено, що під час розгляду заяви комісія приймає рішення про: зупинення/поновлення розгляду заяви у випадках та строки, встановлені Законом.
Відповідно до абз. 5 пп. 2 п. 5 ст. 15 Закону №2932-IX Кабінет Міністрів України постановив затвердити особливості проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, що додаються.
07.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №815 «Деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій» (далі - Постанова №815, в редакції Постанови КМ № 1041 від 26.08.2025).
Також Постановою №815 затверджено Зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 №473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд», згідно з якими:
1) пункт 3 викладено в такій редакції:
3. Установити, що акт обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації (акт комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку, затвердженого цією постановою, є документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про споживче кредитування» і Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України», та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України;
2) у Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженому зазначеною постановою:
пункт 6-1 викладено в такій редакції:
6-1. З метою фіксації факту знищення об`єктів, які розташовані на територіях активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій, проводиться обстеження:
1) за відсутності безпосередньої загрози життю та здоров`ю людей під час проведення обстеження, зумовленої воєнними (бойовими) діями, та за умови наявності можливості дотримання заходів, передбачених пунктом 8 цього Порядку, - шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно пункту 9 цього Порядку;
2) в інших випадках - шляхом проведення комісією, утвореною відповідно до пункту 8-1 цього Порядку, дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року №815.
Рішення щодо проведення обстеження знищених об`єктів приймається уповноваженим органом на підставі пропозицій комісії, утвореної відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та повинне містити інформацію про вид обстеження (комісійне, дистанційне або технічне). При цьому план робіт не складається.
Судом встановлено, що спірні правовідносини виникли з приводу нездійснення поновлення комісією відповідачем розгляду заяви позивача про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації на підставі наданої позивачем заяви від 23.02.2025.
Згідно з матеріалами справи рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області від 27.02.2025 № 3168 зупинено розгляд заяви позивача ЗВ-23.02.2025-171784 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна з підстав неможливості проведення обстеження об`єкту через міркування безпеки згідно із п. 15 постанови КМУ № 600 або до внесення відповідних змін в законодавчі акти, які регулюють питання отримання компенсації за знищенні об`єкти нерухомого майна.
9 березня2026 року, після набрання чинності постанови КМУ від 07.07.2025 №815 «Про деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій», позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення розгляду поданої ним заяви ЗВ-23.02.2025-171784 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, забезпечити розгляд заяви та прийняти відповідне рішення відповідно до вимог законодавства.
Втім, розгляд заяви позивача про надання компенсації поновлено не було, аргументованої відповіді відповідачем не надано.
Суд зазначає, що відповідно до ст.7 Закону №2932-IX розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна поновлюється у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви.
На час звернення позивача із заявою від 9 березня 2026 про поновлення розгляду заяви про надання компенсації набрали чинності Особливості проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, що затверджені постановою КМУ від 07.07.2025 №815, якими запроваджено механізм проведення обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна із застосуванням продуктів дистанційного спостереження.
Із врахуванням внесених зазначеною постановою змін до п.6-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженому постановою КМУ від 19.04.2022 №473, здійснення фіксації знищення об`єктів, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій, проводяться 2 види обстеження:
- комісійне, що проводиться за відсутності безпосередньої загрози життю та здоров`ю людей під час проведення обстеження, зумовленої воєнними (бойовими) діями, та за умови наявності можливості дотримання заходів, передбачених пунктом 8 цього Порядку,
- та дистанційне, що проводиться в інших випадках відповідно до особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 № 815).
Таким чином, запровадження дистанційного обстеження розширює можливості комісії з розгляду питань щодо надання компенсації щодо фіксації фактів пошкодження майна та дозволяє здійснити фіксацію знищення об`єктів, що розташовані на визначених в п. 6-1 територіях за відсутності безпосередньої загрози життю та здоров`ю людей під час проведення обстеження.
Зазначене, в свою чергу, свідчить про те, що на час звернення позивача із заявою від 9.03.2026 обставини щодо неможливості обстеження майна з міркувань безпеки, що були підставою для зупинення розгляду наданої позивачем заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна були усунені та свідчить про наявність підстав для поновлення розгляду цієї заяви.
Рішення про поновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна приймається протягом п`яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
Нездійснення комісією відповідача поновлення розгляду заяви позивача ЗВ-23.02.2025-171784 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна на підставі заяви від 9.03.2026 за наведених вище обставин свідчить про допущення комісією відповідача протиправної бездіяльності.
Крім цього, суд вважає за необхідне розглянути питання правомірності зупинення розгляду заяви позивача згідно з рішенням від 27.02.2025 № 3168.
Частина 1 ст. 7 Закон №2932-IX, що визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, визначає можливість зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна у випадках неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), або наявності у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Водночас, п. 15 постанови № 600, на підставі якого Комісією відповідача зупинено розгляд заяви позивача, доповнює перелік визначених Законом №2932-IX підстав для зупинення розгляду заяви додатковою підставою, у разі неможливості обстеження об`єкта з міркувань безпеки, внаслідок чого встановлені законом права заявника звужуються.
При цьому, за загальним правилом, постанова Уряду, яку прийнято на виконання закону та реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.
До того ж, встановлене п. 15 Порядку № 600 право комісії зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна через неможливість обстеження об`єкта з міркувань безпеки за невстановлення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права - юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Отже, така бездіяльність відповідача щодо не поновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна та не прийняття рішення за результатами розгляду фактично призводить до невизначеності у реалізації права позивача на отримання компенсації за знищене житло, а відтак є протиправною.
Підсумовуючи, слід зазначити, що наведене є підставою для висновку суду про протиправність рішення відповідача щодо зупинення розгляду заяви позивача від 23.02.2025 № ЗВ-23.02.2025-171784 про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_1 із посиланням на положення Порядку №600 та є додатковою підставою визнання протиправною бездіяльності комісії відповідача, що виразилася у нездійсненні поновлення розгляду заяви позивача про надання компенсації після надання ним відповідної заяви.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог про визнання протиправною бездіяльності комісії щодо непоновлення розгляду заяви № ЗВ-23.02.2025-171784 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна - квартира за адресою: АДРЕСА_1 та наявність підстав для їх задоволення та зобов`язання поновити розгляд цієї заяви.
Щодо позовних вимог про зобов`язання поновити розгляд заяви на отримання компенсації та прийняти по ній відповідне рішення в строк, передбачений законодавством суд зазначає наступне.
Як вже збуло зазначено судом, відповідно до вимог ч.3 ст.7 Закону № 2923 розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п`яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.. Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу що минув до його зупинення.
Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі РуїсТоріха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
З урахуванням наведеного, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За наслідками судового розгляду, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Стосовно встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності - за її межами.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно частини 5 статті 382 КАС України за письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час ухвалення рішення у справі. Тобто, питання щодо зобов`язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.
Водночас, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов`язком.
Суд звертає увагу позивача, що на час розгляду справи ним не надано обґрунтованих доказів та не наведено обставин, що відповідач буде ухилятись від виконання рішення суду, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконання зазначеного рішення.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1064, 96 грн, який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Стосовно ухвалення додаткового рішення про стягнення з відповідача на користь позивача у вигляді витрат на правову допомогу, суд зазначає, що розподіл цих витрат може бути вирішеним після подання відповідної заяви разом із доказами понесення таких витрат у строк, установлений частиною 7 статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса АДРЕСА_2 ) до Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області (ЄДРПОУ 44272449, адреса 85200, Донецька область, Бахмутський район, м. Торецьк, вул. Василя Стуса, 24А) про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області щодо непоновлення заяви на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна № ЗВ-23.02.2025-171784, поданої 23.02.2025 року ОСОБА_1 та неприйняття по ній рішення в строк, передбачений законодавством.
Зобов`язати Торецьку міську військову адміністрацію Бахмутського району Донецької області поновити розгляд заяви на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна № ЗВ-23.02.2025-171784, подану 23.02.2025 року ОСОБА_1 та прийняти обґрунтоване рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області (ЄДРПОУ 44272449, адреса 85200, Донецька область, Бахмутський район, м. Торецьк, вул. Василя Стуса, 24А) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса АДРЕСА_2 ) суму судового збору у розмірі 1064 гривень 96 копійок.
Рішення прийнято, складено в повному обсязі та підписано 29 травня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.В. Троянова