Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2026 року Справа№200/3147/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
23 квітня 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду, через підсистему ЄСІТС «Електронний Суд», надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про:
- визнання протиправним та скасування Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №04635021722 від 21.01.2026 року по заяві ОСОБА_1 від 12.01.2026 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 12.01.2026 року відповідно до ч.3 ст.114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зарахувавши до страхового стажу період з 01.01.2023 року по 12.08.2025 року; до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ №202 періоди з 01.09.1998 року по 06.04.1999 року, з 07.05.2001 року по 15.06.2001 року, з 25.02.2002 по 21.05.2002 року, з 01.01.2003 по 26.01.2003, з 01.04.2004 по 15.04.2004, з 01.06.2005 по 15.06.2005, з 01.11.2005 по 20.11.2005, з 01.02.2006 по 16.05.2006, 01.03.2007, з 01.05.2008 по 04.05.2008, з 01.07.2014 по 03.07.2014, 01.06.2017, 01.06.2018, 01.12.2018, з 01.05.2019 по 04.05.2019, з 01.12.2019 по 06.12.2019, з 01.01.2020 по 02.03.2020, з 01.01.2021 по 25.01.2021, з 01.01.2022 по 18.02.2022, з 01.01.2023 по 08.02.2023, з 01.01.2024 по 16.03.2024, з 12.09.2024 по 12.08.2025.
Позов обґрунтовував тим, що оскарженим рішенням йому неправомірно відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 25 років.
Вважаючи свої пенсійні права порушеними, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідачем відзив на позовну заяву подано не було.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2026 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази по справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .
12.01.2026 позивач звернувся до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Заява позивача від 21.01.2026 була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
21.01.2026 за результатами розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення № 046350021722 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В рішенні зазначено наступне.
Вік заявника 45 років 4 місяці 28 днів.
Страховий стаж особи 45 років 11 місяців 23 днів (з врахуванням пільгового стажу).
Страховий стаж особи 45 років 11 місяців 23 днів (з врахуванням пільгового стажу).
Пільговий стаж:- по списку №1- 22 роки 11 місяців 6 днів;-роботи підземні, професії за постановою №202 22 роки 4 місяці 23 дні, необхідний пільговий стаж 25 років.
За наданими документами право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону №1058 відсутнє, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж. Матиме право відповідно до п. 1 ч.2 ст.114 Закону після досягнення 50 років, а саме з 15.08.2030 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Абз. 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до Постанови № 202 та частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» робота за вказані періоди зараховуються до стажу, необхідного до для отримання пенсії незалежно від віку.
Пунктом І Списку № 202 передбачені підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
За приписами ч.1 ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Пунктом 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.112005 р. № 383, передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Так, довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 435 від 14.04.2015 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено, що з 05 листопада 1991 року застосовуються такі коди підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб (в частині, що стосується даної справи в розрізі працівників шахт по видобутку вугілля):
- ЗПЗ013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць;
- ЗПЗ014А1 - працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії,- за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.
З аналізу наведеного вбачається, що професії та роботи, зокрема, на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, які дають право на призначення пенсії незалежно від віку на підставі частини 3статті 114 Закону № 1058-IV, визначені за кодами ЗПЗ013А1, ЗПЗ014А1, які відповідають Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.
Статтею 62 Закону №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).
На підставі п.1, п.2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з абз.1 п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
При цьому, пунктами 20-22 Порядку № 637 визначено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Так, пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Зі змісту зазначених норм слідує, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.
Системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, з метою визначення права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 07.04.1999 (в межах спірних правовідносин), останній працював:
з 01.09.1998 по 24.06.1999 навчання в ПТУ № 105 м. Димитров (запис № 3);
10.04.2000 прийнятий слюсарем-ремонтником 4 розряду поверхні в ДВ «Вугільна компанія «Краснолиманська» (запис № 4);
07.05.2001 переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 5);
05.12.2003 переведений учнем гірника по ремонту гірничих виробіток підземним з повним робочим днем в шахті (запис № 6);
01.04.2004 переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 7);
30.11.2004 переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті (запис № 8);
14.12.2006 переведений помічником начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті (запис № 9);
19.02.2013 переведений учнем гірника підземним з повним робочим днем в шахт (запис № 10);
13.03.2013 переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті (запис № 11);
15.10.2013 переведений помічником начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті (запис № 12);
29.05.2014 переведений майстром гірничим з повним підземним робочим днем в шахті (запис № 13);
12.02.2015 переведений помічником начальника дільниці підземним з повним гірничим з повним підземним робочим днем в шахті (запис № 14);
15.05.2017 переведений заступником начальника дільниці підземним з повним підземним робочим днем в шахті (запис № 15);
18.04.2019 переведений начальником дільниці підземним з повним підземним робочим днем в шахті (запис № 16);
12.08.2025 звільнений за власним бажанням (запис № 17).
Щодо не зарахування до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ №202 періоди з 07.05.2001 року по 15.06.2001 року, з 25.02.2002 по 21.05.2002 року, з 01.01.2003 по 26.01.2003, з 01.04.2004 по 15.04.2004, з 01.06.2005 по 15.06.2005, з 01.11.2005 по 20.11.2005, з 01.02.2006 по 16.05.2006, 01.03.2007, з 01.05.2008 по 04.05.2008, з 01.07.2014 по 03.07.2014, 01.06.2017, 01.06.2018, 01.12.2018, з 01.05.2019 по 04.05.2019, з 01.12.2019 по 06.12.2019, з 01.01.2020 по 02.03.2020, з 01.01.2021 по 25.01.2021, з 01.01.2022 по 18.02.2022, з 01.01.2023 по 08.02.2023, з 01.01.2024 по 16.03.2024, з 12.09.2024 по 12.08.2025, суд зазначає наступне.
В рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №04635021722 від 21.01.2026 року не міститься жодних підстав для незарахування зазначених періодів роботи позивача (не зазначено, що певні періоди роботи позивача не зараховані до пільгового стажу роботи позивача).
З розраухнку стажу (форма ПС-право) вбачається, що до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 07.05.2001 15.06.2001, з 25.02.2002 21.05.2002,з 01.01.2003 26.01.2003,з 01.04.2004 15.04.2004, з 01.06.2005 15.06.2005, з 01.11.2005 20.11.2005, з 01.02.2006 16.05.2006, з 01.03.2007 01.03.2007, з 01.05.2008 04.05.2008, з 01.07.2014 03.07.2014, з 01.06.2017 01.06.2017, з 01.06.2018 01.06.2018, з 01.12.2018 01.12.2018, з 01.05.2019 04.05.2019, з 01.12.2019 06.12.2019, з 01.01.2020 02.03.2020, з 01.01.2021 25.01.2021, з 01.01.2022 18.02.2022, з 01.01.2023 08.02.2023, з 01.01.2024 16.03.2024. Період роботи з 19.09.2024 по 31.03.2025 зараховано до пільгового стажу за Списком № 1.
При цьому, періоди роботи з 12.09.2024 по 12.08.2024 та з 01.04.2025 по 12.08.2025 взагалі не зараховані до страхового та пільгового стажу.
Суд наголошує, що у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 від 07.04.1999 належно відображено всі спірні періоди роботи позивача під землею виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу пільгової роботи, тому всі періоди роботи під землею мають бути зараховані до його відповідного пільгового стажу, що відповідачем здійснено не було.
А саме, відповідачем протиправно частково не враховано стаж позивачу, що дає право на призначення пенсії за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за Постановою №202 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в) згідно з записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 07.04.1999, а саме: з 07.05.2001 року по 15.06.2001 року, з 25.02.2002 по 21.05.2002 року та з 01.01.2003 по 26.01.2003 електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті; з 01.04.2004 по 15.04.2004 електрослюсарем підземним 4 розряду з
повним робочим днем в шахті; з 01.06.2005 по 15.06.2005, з 01.11.2005 по 20.11.2005, з 01.02.2006 по 16.05.2006 гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті; 01.03.2007, з 01.05.2008 по 04.05.2008 помічником начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті; з 01.07.2014 по 03.07.2014 майстром гірничим з повним підземним робочим днем в шахті; 01.06.2017, 01.06.2018, 01.12.2018 заступником начальника дільниці підземним з повним підземним робочим днем в шахті; з 01.05.2019 по 04.05.2019, з 01.12.2019 по 06.12.2019, з 01.01.2020 по 02.03.2020, з 01.01.2021 по 25.01.2021, з 01.01.2022 по 18.02.2022, з 01.01.2023 по 08.02.2023, з 01.01.2024 по 16.03.2024, з 19.09.2024 по 31.03.2025 начальником дільниці підземним з повним підземним робочим днем в шахті.
Також, до страхового та пільгового стажу позивача за Постановою №202 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в) підлягає зарахування періоди роботи з 12.09.2024 по 18.09.2024 та з 01.04.2025 по 12.08.2025.
Стаж, згідно із Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і гірничих відкритих роботах, пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та з металургії, який затверджено постановою КМУ від 31.03.1994 №202.
Вказані періоди підтверджується належними записами в трудові книжці.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача з 07.05.2001 року по 15.06.2001 року, з 25.02.2002 по 21.05.2002 року та з 01.01.2003 по 26.01.2003, з 01.04.2004 по 15.04.2004, з 01.06.2005 по 15.06.2005, з 01.11.2005 по 20.11.2005, з 01.02.2006 по 16.05.2006, 01.03.2007, з 01.05.2008 по 04.05.2008, з 01.07.2014 по 03.07.2014, 01.06.2017, 01.06.2018, 01.12.2018, з 01.05.2019 по 04.05.2019, з 01.12.2019 по 06.12.2019, з 01.01.2020 по 02.03.2020, з 01.01.2021 по 25.01.2021, з 01.01.2022 по 18.02.2022, з 01.01.2023 по 08.02.2023, з 01.01.2024 по 16.03.2024, з 19.09.2024 по 31.03.2025 підлягають зарахування до пільгового (підземеного) стажу позивача за Постановою №202 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в), а періоди роботи з 12.09.2024 по 18.09.2024 та з 01.04.2025 по 12.08.2025 до страхового та пільгового (підземеного) стажу позивача за Постановою №202 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в).
Позовні вимоги в частині зарахування до страхового стажу періодів роботи з 01.01.2023 по 11.09.2024 та з 19.09.2024 по 31.03.2025 задоволенню не підлягають, оскільки вказані період зараховані до страхового стажу позивача, що підтверджується розрахунком стажу.
Щодо зарахування до пільгового стажу період навчання з 01.09.1998 по 06.04.1999.
Згідно розрахунку стажу позивача спірний період навчання зараховано до страхового стажу з 01.09.1998 по 06.04.1999.
Частиною першою статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10 лютого 1998 року №103/98-ВР передбачено, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Пунктом "д" частини третьої та частиною шостою статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Таким чином, законодавцем прямо визначено, що період навчання у професійно-технічному навчальному закладі може бути зараховано до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, лише за умови зарахування на роботу за набутою професією.
Як вбачається з диплому та додатку до нього серії ДГ КС № 020257, вбачається, що ОСОБА_1 навчався з 01.09.1998 по 24.06.1999 у Димитровському професійному гірничому ліцеї за професію електрослюсаря підземного. Присвоєно кваліфікацію електрослюсаря підземного.
Як вже встановлено судом, та про що зазначено вище, відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 від 07.04.1999 (в частині спірних періодів) позивач з 01.09.1998 по 24.06.1999 навчався в ПТУ № 105 м. Димитров , у період з 07.04.1999 по 30.06.1999 працював учнем електрослюсаря підзменого на період практики (цей період зарахований відповідачем до пільгового стажу Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в).
Отже, судом встановлено, що у період навчання у професійно-технічному навчальному закладі позивач працював за набутою професією.
Таким чином, періоди навчання з 01.09.1998 по 06.04.1999 повинене бути зарахований в стаж по спеціальності, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На переконання суду, відповідач, у разі незгоди з відомостями, зазначеними в документах позивача, має право на реалізацію повноважень, наданих йому частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV, зокрема, перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню. Однак, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідач як суб`єкт владних повноважень скористався таким правом.
У даному випадку позивач не може бути позбавлений права на пенсійне забезпечення через те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не отримало (не витребувало) та не перевірило підтверджуючі документи про страховий стаж позивача. Відповідачем не доведено вжиття всіх передбачених законодавством заходів для повного, всебічного та об`єктивного розгляду заяви позивача.
Наведені обставини свідчать про неналежну перевірку наданих позивачем документів, не забезпечення повного, всебічного та об`єктивного розгляду заяви позивача та передчасні висновки про недостатність у позивача страхового стажу для призначення йому пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», без належного дослідження документів та без врахування норм права, що регулюють спірні правовідносини.
Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи та досягнення віку, що дає право на пенсію, а не дотримання усіх формальних вимог при оформленні підтверджуючих документів.
За даних обставин відповідач фактично переклав відповідальність за належне оформлення документів на позивача, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження страхового стажу позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.
Незарахування спірних періодів стажу позивача буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в пункту 3.1 Рішення Конституційного Суду України у справі від 29 червня 2010 року № 1-25/2010 зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, в якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлених такими обмеженнями. Тобто, обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачити юридичні наслідки своєї поведінки.
Відтак, суд висновує, що відповідач приймаючи рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу не врахував всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення № 04635021722 від 21.01.2026 року.
З огляду на зазначене, суд констатує, що рішення № 04635021722 від 21.01.2026 року про відмову в призначенні пенсії Позивачу прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області без дотримання положень статті 2 КАС України та статті 46 Конституції України, отже, є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 12.01.2026 про призначення пенсії відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України ««Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зарахувати до пільгового (підземеного) стажу позивача за Постановою №202 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в) період начвчання з 01.09.1998 по 06.04.1999 та періоди роботи з 07.05.2001 року по 15.06.2001 року, з 25.02.2002 по 21.05.2002 року та з 01.01.2003 по 26.01.2003, з 01.04.2004 по 15.04.2004, з 01.06.2005 по 15.06.2005, з 01.11.2005 по 20.11.2005, з 01.02.2006 по 16.05.2006, 01.03.2007, з 01.05.2008 по 04.05.2008, з 01.07.2014 по 03.07.2014, 01.06.2017, 01.06.2018, 01.12.2018, з 01.05.2019 по 04.05.2019, з 01.12.2019 по 06.12.2019, з 01.01.2020 по 02.03.2020, з 01.01.2021 по 25.01.2021, з 01.01.2022 по 18.02.2022, з 01.01.2023 по 08.02.2023, з 01.01.2024 по 16.03.2024, з 19.09.2024 по 31.03.2025 а також зарахувати до страхового та пільгового (підземеного) стажу позивача за Постановою №202 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в) періоди роботи з 12.09.2024 по 18.09.2024 та з 01.04.2025 по 12.08.2025.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що фактично, позовні вимоги задоволені, оскільки дії Відповідача визнані протиправними, а саме, в контексті спірного рішення відповідача, а зобов`язання вчинити певні дії є похідною вимогою, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Позивача судового збору у розмірі 1064,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 046350021722 від 21.01.2026 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України ««Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (адреса: м. Суми, вул. Степана Бандери, 43; код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) від 12.01.2026 року про призначення пенсії відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України ««Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зарахувати до пільгового (підземеного) стажу за Постановою №202 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в) період начвчання з 01.09.1998 по 06.04.1999, періоди роботи з 07.05.2001 року по 15.06.2001 року, з 25.02.2002 по 21.05.2002 року та з 01.01.2003 по 26.01.2003, з 01.04.2004 по 15.04.2004, з 01.06.2005 по 15.06.2005, з 01.11.2005 по 20.11.2005, з 01.02.2006 по 16.05.2006, 01.03.2007, з 01.05.2008 по 04.05.2008, з 01.07.2014 по 03.07.2014, 01.06.2017, 01.06.2018, 01.12.2018, з 01.05.2019 по 04.05.2019, з 01.12.2019 по 06.12.2019, з 01.01.2020 по 02.03.2020, з 01.01.2021 по 25.01.2021, з 01.01.2022 по 18.02.2022, з 01.01.2023 по 08.02.2023, з 01.01.2024 по 16.03.2024, з 19.09.2024 по 31.03.2025, та зарахувати до страхового та пільгового (підземеного) стажу позивача за Постановою №202 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п р.1, п.а-в) періоди роботи з 12.09.2024 по 18.09.2024 та з 01.04.2025 по 12.08.2025.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (адреса: м. Суми, вул. Степана Бандери, 43; код ЄДРПОУ 21108013) області на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) сплачений судовий збір у розмірі 1064 грн 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Суддя М.М. Крилова