Ухвала суду № 136959615, 28.05.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
805/2592/18-а
Номер документу
136959615
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

28 травня 2026 року Справа №805/2592/18-а

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016. Зобов`язано Бахмутське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахування та виплату пенсії з 01.03.2016.

Рішення набрало законної сили 21 червня 2018 року.

23.06.2018 Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 805/2592/18-а зобов`язального характеру, в якому боржником визначено Бахмутське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Додатковим рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року по справі № 805/2592/18-а стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 37868797, 84500, Донецька обл., місто Бахмут, вулиця Миру, будинок 35) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. сплачений згідно квитанції від 28.04.2018 №120.

Додаткове рішення набрало законної сили 07 липня 2018 року.

09.07.2018 Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 805/2592/18-а щодо стягнення судового збору, в якому боржником визначено Бахмутське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

09.04.2026 ухвалою суду замінено боржника - Бахмутське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

09.04.2026 ухвалою суду зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у тридцятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а.

28.05.2026 ухвалою суду у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд звіту за участю представника відповідача відмовлено.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано звіт в частині здійснення виплати пенсії позивачу, на що зазначено наступне.

На виконання рішення суду по справі № 805/2592/18-а від 21.05.2018 поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016, що підтверджується рішенням № 914190861913 від 08.11.2018 та здійснено включення нарахованих зобов`язань у сумі 68 658,88 грн. до виплатної документації.

Протягом 2022-2024 років відповідно до Порядку 1165 проведено виплату коштів на погашення заборгованості в межах бюджетних призначень в загальній сумі 11 573,22 грн на поточний рахунок позивача, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк», а саме: у листопаді 2022 року в сумі 530,00 грн., у грудні 2022 року в сумі 2,18 грн, у липні 2023 року в сумі 557,32 грн, у вересні 2023 року в сумі 2093,00 грн, у жовтні 2023 року в сумі 1303,00 грн, у листопаді 2023 року в сумі 4,10 грн, у грудні 2023 в сумі 0,62 грн, у жовтні 2024 року в сумі 2361,00 грн., у листопаді 2024 року в сумі 2361,00 грн., у грудні 2024 року в сумі 2361,00 грн.

Залишок пенсійних виплат за минулий період ОСОБА_1 станом на 01.05.2026 складає 57 085,66 грн.

З 01.02.2025 поточну виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено на підставі зміни законодавства, а саме відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV у зв`язку з непроходженням пенсіонером обов`язкової фізичної ідентифікації.

Вважає, що рішення виконано в межах повноважень управління.

Відповідач просив прийняти звіт про виконання рішення суду, у разі не прийняття надати новий строк.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд зазначає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідає вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 383-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Розглянувши звіт відповідача, суд зазначає наступне.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Бахмутського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016. Зобов`язано Бахмутське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахування та виплату пенсії з 01.03.2016.

Рішення набрало законної сили 21 червня 2018 року.

Як встановлено судом з наданих відповідачем матеріалів пенсійної справи позивача, заборгованість з пенсійних виплат перед позивачем станом на дату подання звіту, в тому числі за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 становить 68 658,88 грн.

Відповідачем проведено часткову виплату заборгованості позивачу у листопаді 2022 року в сумі 530,00 грн., у грудні 2022 року в сумі 2,18 грн, у липні 2023 року в сумі 557,32 грн, у вересні 2023 року в сумі 2093,00 грн, у жовтні 2023 року в сумі 1303,00 грн, у листопаді 2023 року в сумі 4,10 грн, у грудні 2023 в сумі 0,62 грн, у жовтні 2024 року в сумі 2361,00 грн., у листопаді 2024 року в сумі 2361,00 грн., у грудні 2024 року в сумі 2361,00 грн.

Залишок пенсійних виплат за минулий період на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 складає 57 085,66 грн.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (далі - Положення про ПФУ) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України передбачено, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно пункту 7 Положення про ПФУ Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Повноваження органів Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст.23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21 грудня 2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).

Суд зазначає, що відповідач звертався до Пенсійного фонду України із запитами про виділення додаткових коштів, а саме від 13.09.2022, 11.11.2022, 29.12.2022, 31.01.2023, 03.04.2023, 02.05.2023, 12.06.2023, 04.08.2023, 13.10.2023, 20.11.2023, 27.12.2023, 01.02.2024, 12.03.2024 та 05.04.2024.

Суд враховує доводи відповідача щодо неодноразового звернення до розпорядника бюджетних коштів із запитами про виділення додаткового фінансування для виконання судового рішення, однак зазнає, що такі обставини самі по собі не свідчать про належне та систематичне вжиття заходів, спрямованих на виконання рішення суду.

При цьому суд звертає увагу, що останні запити про виділення додаткових коштів подавались відповідачем ще у 2024 році, тоді як станом на 2026 рік доказів подальшого вжиття відповідачем активних та послідовних заходів щодо забезпечення виконання судового рішення від 21.05.2018 матеріали справи не містять.

В той же час, оскільки відповідач не надав доказів виконання рішення суду у повному обсязі, суд доходить до висновку, що рішення суду по справі № 805/2592/18-а у повному обсязі не виконано.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Враховуючи, що від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а відповідачем не виконано в повному обсязі, суд доходить до висновку про відмову у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Частиною третьою ст. 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 383-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Суд вважає, що відповідачем наведено достатні та допустимі докази на підтвердження вжиття ним заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати позивачу заборгованості з пенсійних виплат.

Разом з тим, недостатнє фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня не може бути підставою для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області штрафу за невиконання рішення суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для надання звіту про виконання від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а строком на три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу за невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 по справі № 805/2592/18-а.

Роз`яснити боржнику, що звіт про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя О.О. Кошкош