Рішення № 136959444, 29.05.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2026
Номер справи
160/4350/26
Номер документу
136959444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2026 рокуСправа №160/4350/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Селянського (фермерського) господарства Славутич до відповідача-1: Дніпропетровської обласної державної адміністрації, до відповідача-2: Обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24.02.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 24.02.2026 року через систему Електронний суд позовна заява Селянського (фермерського) господарства Славутич до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення обласної комісії Дніпропетровської обласної державної адміністрації з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь, оформлене протоколом №4 від 16 жовтня 2025 року в частині відмови в погодженні заявки Селянського (фермерського) господарства Славутич від 23.09.2025 року №U348-301411 на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних коштів із розрахунку на одиницю оброблюваних угідь;

- зобов`язати Обласну комісію Дніпропетровської обласної державної адміністрації з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь повторно розглянути заявку Селянського (фермерського) господарства Славутич від 23.09.2025 року №U348-301411 на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних коштів із розрахунку на одиницю оброблюваних угідь.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує про те, в 2025 році СФГ «СЛАВУТИЧ» до органів Державної статистики України було подано звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай поточного року від 02.06.2025 року. У зв`язку з тим, що сівбу ярих культур позивач закінчив після 02.06.2025 року, 02.07.2025 року ним було подано повторний звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2025 року. Згідно п.2.1. Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики, затвердженого Наказом Державного комітету статистики України від 12.01.2011 року №3 (зі змінами і доповненнями), квитанція про приймання електронного звіту до оброблення (друга квитанція) електронний документ, що формується ЦОЕЗ та засвідчує факт і час приймання (неприймання) електронного звіту до оброблення та внесення його даних до бази даних АЗ. Таким чином, квитанції до електронної звітності є підтвердженням факту і часу подання електронної звітності та відповідності електронного звіту вимогам чинного законодавства. При формуванні та поданні заявки від 23.09.2025 року № U348-301411, до неї було додано останній звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2025 року за формою № 4-сг (річна), який було подано 02.07.2025 року. Однак, помилково до даного звіту від 02.07.2025 року було додано квитанцію №2 про доставлення до Системи електронного звітування органів Державної статистики України звіту від 02.06.2025 року. Тобто ця квитанція була підтвердженням подання до органу статистики попереднього звіту. У відповідності до п.10 Порядку, для визначення сум бюджетних коштів, які виплачуються отримувачу, облдержадміністрації (військові адміністрації) утворюють обласні комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь (далі - обласні комісії). Згідно п.11 Порядку, обласні комісії перевіряють подані заявки та відомості про отримувача, які містяться в Державному аграрному реєстрі, на відповідність вимогам пунктів 3, 4, 7 і 8 цього Порядку, визначають суму бюджетних коштів в розрізі кожного отримувача. Як вже зазначалося п.8 Порядку, програмними засобами ведення Державного аграрного реєстру до заявки додається: для юридичних осіб - звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай поточного року (за формою № 4-сг (річна). Тобто, вказаною нормою Порядку, визначено виключний перелік документів, які подаються в якості додатків до заявки про отримання бюджетних коштів, зокрема - звіт форми 4-сг (річна). Такого документу, як квитанції про приймання органами державної статистики електронного звіту вказаний Порядок не містить. До того ж, Порядком не визначено і такої підстави для відмови в погодженні заявки як подання в якості додатку до неї документу, не передбаченого правовою нормою, а саме документу на підтвердження факту подання звіту до органів статистики. Вказана технічна помилка жодним чином не змінила статус позивача, та не вплинула на інші критерії отримувачів бюджетних коштів, які передбачені пунктами 3,4,7,8 Порядку. З цього слідує, що при розгляді заявки СФГ «СЛАВУТИЧ» від 23.09.2025 року № U348-301411 обласна комісія з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь ухвалила рішення про відмову в її погодженні з перевищенням повноважень та за відсутності передбачених на це законом підстав. Рішення обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь, оформлене протоколом №4 від 16 жовтня 2025 року винесене із застосуванням надмірного формалізму та за відсутності передбачених законом підстав порушує права та законні інтереси позивача, оскільки позбавляє С(Ф)Г «СЛАВУТИЧ» на отримання бюджетних коштів, спрямованих державою на підтримку вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників, які провадять діяльність на територіях бойових дій. Отже, СФГ «СЛАВУТИЧ» вважає рішення обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь, оформлене протоколом №4 від 16 жовтня 2025 року протиправним і, як наслідок, таким, що підлягає скасуванню. В той же час, думку позивача, такий спосіб захисту права як визнання протиправним рішення не буде ефективним без зобов`язання відповідача повторно розглянути заявку СФГ «СЛАВУТИЧ» від 23.09.2025 року № U348-301411 на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних коштів із розрахунку на одиницю оброблюваних угідь.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.02.2025 року зазначена вище справа розподілена та 25.02.2026 року передана судді Пруднику С.В.

03.03.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду.

26.03.2026 року від Дніпропетровської обласної державної адміністрації до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач-1 зазначив наступне. Усі матеріали, що подані програмними засобами ведення ДАР до заявки Селянського (Фермерського) Господарства СЛАВУТИЧ від 23.09.2025 № U348- 301411 розглянуто на засіданні Комісії, яке відбулося 16.10.2025. За результатами розгляду заявки було прийнято рішення про відмову у погодженні поданої заявки. Відповідно до абзацу 4 пункту 11 Порядку, обласна комісія з використанням програмних засобів ведення ДАР повідомлено позивача про відмову у погодженні поданої заявки із зазначенням причин відмови. У даному випадку зазначалось, що за інформацією Головного управління статистики у Дніпропетровській області додана до заявки квитанція № 2 не відповідає поданому звіту за формою № 4-сг (річна). Подання звіту за формою № 4-сг (річна) «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур», яка затверджена наказом Державної служби статистики України від 04.04.2024 № 91 (далі форма № 4-сг (річна)), є обов`язковим для юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, що займаються сільськогосподарською діяльністю та мають у користуванні площі сільськогосподарських угідь. Наявність квитанції № 2 є обов`язковою, так як ця квитанція є остаточним підтвердженням прийняття (подання) форми № 4-сг (річна) до органів державної статистики та засвідчує факт, що звіт успішно пройшов перевірку та прийнятий до бази даних. Так, у формі № 4-сг обліковується весняна продуктивна площа, яка фактично зайнята посівами і з якої передбачається одержати врожай поточного року, що є умовою пункту 4 Порядку, про те, що бюджетні кошти надаються отримувачам на безповоротній основі в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на поточний рік, з розрахунку на 1 гектар оброблюваних угідь, засіяних/засаджених сільськогосподарськими культурами під урожай поточного року, та/або багаторічних насаджень. У свою чергу, абзацом 13 пункту 7 Порядку закріплено, що відповідальність за достовірність відомостей, що містяться у заявці, несе отримувач. Отже, позивач, який повинен діяти добросовісно та з належною обачністю, у свою чергу останній не заперечує проти того факту, що ним до звіту від 02.07.2025 додано квитанцію № 2 про доставлення до Системи електронного звітування органів Державної статистики звіту від 02.06.2025, що є підтвердження подання до органу статистики попереднього звіту. Вказані дії позивача призвели до того, що у Комісії були відсутні законні підстави для прийняття позитивного рішення. Таким чином, Комісія при розгляді заявок діє в межах наданих їй дискреційних повноважень щодо оцінки поданих документів та прийняття рішення про їх відповідність вимогам Порядку. У свою чергу, відсутність квитанції № 2, яка є єдиним документом, що підтверджує прийняття звіту до оброблення та внесення бази даних органів статистики, унеможливила здійснити Комісією повну перевірку поданої заявки на відповідність вимогам визначених пунктом 11 Порядку, а саме перевірити форму №4-сг, що в свою чергу унеможливило прийняття позитивного рішення. Тобто, надання державної підтримки здійснюється в межах визначеного законодавством механізму та за результатами розгляду поданих документів, а прийняття рішення можливе виключно на підставі перевірених даних. Відтак, рішення обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь про відмову у погодженні заявки Селянського (Фермерського) Господарства СЛАВУТИЧ від 23.09.2025 № U348-301411 обґрунтоване та прийняте, в межах повноважень Комісії, з урахуванням вимог чинного законодавства.

27.03.2026 року від Селянського (фермерського) господарства Славутич до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено про те, що Дніпропетровська обласна державна адміністрація, не подала будь-якого доказу на спростування зазначених в позовній заяві обставин. Отже висновки, зазначені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими.

30.03.2026 року від Дніпропетровської обласної державної адміністрації до суду надійшло заперечення щодо відповіді на відзив, в якому висловлена правова позиція аналогічна доводам у відзив на позовну заяву.

31.03.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду клопотання представника Дніпропетровської обласної державної адміністрації Чикаренко Ольги Олександрівни про залучення співвідповідача задоволено. Залучено до участі у справі №160/4350/26 у якості співвідповідача як Обласну комісію з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь (49101, м. Дніпро, просп. О. Поля, 1). Розпочато спочатку розгляд адміністративної справи №160/4350/26 та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

20.04.2026 року від Обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач-2 зазначив наступне. Усі матеріали, що подані через особистий кабінет програмними засобами ведення Державного аграрного реєстру до заявки селянського (фермерського) господарства СЛАВУТИЧ від 23.09.2025 № U348-301411 (документи наявні в матеріалах справи) розглянуто на засіданні Комісії, яке відбулося 16.10.2025. За результатами розгляду заявки було прийнято рішення про відмову у погоджені поданої заявки. Відповідачем звернуто увагу, що засідання Комісії є правоможним, якщо в ньому бере участь не менше як половина складу комісії. На засіданні комісії 16.10.2025, саме коли розглядалася заявка селянського (фермерського) господарства "Славутич", були присутні 10 членів Комісії і які одноголосно проголосували про відмову у погодженні цієї заявки із зазначенням причин відмови. Рішення комісії оформлене протоколом засідання Комісії, який підписано всіма присутніми на засіданні членами Комісії. За інформацією Головного управління статистики у Дніпропетровській області додана до заявки Квитанція № 2 не відповідає поданому звіту за формою № 4-сг (річна). Відповідачем наголошено, що подання звіту за формою № 4-сг (річна) "Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур", яка затверджена наказом Державної служби статистики України від 04 квітня 2024 року №91 (далі форма № 4-сг (річна)), є обов`язковим для юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, що займаються сільськогосподарською діяльністю та мають у користуванні площі сільськогосподарських угідь. Акцентовано, що у формі № 4-сг обліковується весняна продуктивна площа, яка фактично зайнята посівами і з якої передбачається одержати врожай поточного року, що є умовою пункту 4 Порядку, про те, що бюджетні кошти надаються отримувачам на безповоротній основі в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на поточний рік, з розрахунку на 1 гектар оброблюваних угідь, засіяних/засаджених сільськогосподарськими культурами під урожай поточного року, та/або багаторічних насаджень. Відсутність квитанції № 2 унеможливила здійснити Комісією повну перевірку поданої заявки на відповідність вимогам визначених пунктом. Відтак, рішення Комісії про відмову у погодженні заявки Селянського (Фермерського) Господарства СЛАВУТИЧ" від 23.09.2025 № U348-301411 обґрунтоване та прийняте, в межах повноважень Комісії, з урахуванням вимог чинного законодавства.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що Селянське (фермерське) господарство Славутич зареєстроване та веде господарську діяльність на території, яку включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376, а саме в на території с. Великомихайлівка, Синельниківського району Дніпропетровської області

23.09.2025 року СФГ «Славутич» програмними засобами ведення Державного аграрного реєстру («ДАР») подано заявку № U348-301411 на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних коштів із розрахунку на одиницю оброблюваних угідь.

30.12.2025 року на електронну адресу СФГ «Славутич» надійшло повідомлення від обласної комісії Дніпропетровської обласної військової адміністрації з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь про відхилення заявки від 23.09.2025 року з причини невідповідності критеріям програми

У зв`язку з цим, адвокатом Різником С.Г. до Дніпропетровської ОВА було направлено адвокатський запит №03/06-1 від 03.02.2026 року про надання копії рішення обласної комісії про відхилення заявки СФГ «Славутич» від 23.09.2025 року №U348-301411.

12.02.2026 року від Дніпропетровської ОВА надійшла відповідь на адвокатський запит та витяг з протоколу засідання обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь від 16.10.2025 року №4

У відповіді на адвокатський запит від 03.02.2026 року, Дніпропетровською ОВА було повідомлено, що «усі матеріали, що подано Селянським (фермерським) господарством Славутич (далі Підприємство) (від 23.09.2025 року № U348-301411) розглянуто на засіданні Комісії. За результатами розгляду заявки було прийняте рішення про відмову у погодженні поданої заявки», оскільки «….за інформацією Головного управління статистики в Дніпропетровській області подана до заявки квитанція №2 не відповідає поданому до заявки звіту за формою 4-сг».

Таким чином, 16.10.2025 року Обласною комісією Дніпропетровської ОВА з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь прийняте рішення, оформлене протоколом №4, яким відмовлено СФГ «Славутич» в погодженні заявки на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних коштів із розрахунку на одиницю оброблюваних угідь.

06.03.2026 року за вих. № 8-05/589-26 Головне управління статистики у Дніпропетровській області на адресу Департаменту економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомлено наступне. Правові та організаційні засади функціонування національної статистичної системи, компетенцію та повноваження органів державної статистики визначає Закон України "Про офіційну статистику" від 16.08.2022 № 2524-ІХ, який регулює правові відносини у сфері офіційної статистики з метою забезпечення держави і суспільства неупередженою та об`єктивною офіційною державною статистичною інформацією щодо економічної, соціальної, демографічної, екологічної, культурної та інших сфер життя суспільства в Україні та її регіонах. Враховуючи норми законів України "Про офіційну статистику", "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", а також з метою впорядкування приймання електронної звітності в органах державної статистики технічними засобами електронних комунікацій затверджено Порядок подання електронної звітності до органів державної статистики, який зареєстрований в Мін`юсті України 29 березня 2011 р. за № 408/19146 (зі змінами). Відповідно до Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики квитанція про приймання електронного звіту до оброблення (далі - друга квитанція) - електронний документ, що формується системою електронної звітності органу державної статистики та засвідчує факт і час приймання (неприймання) електронного звіту до оброблення та внесення його даних до бази даних адресата звітності. Датою подання електронного звіту згідно з п. 3.3. розділу 3 Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики вважається дата, зафіксована у першій квитанції, за умови отримання респондентом другої квитанції з повідомленням про прийняття електронного звіту до оброблення. Якщо респондент надіслав до органів державної статистики кілька примірників одного електронного звіту (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається останній електронний звіт, надісланий відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2. розділу V Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики. Для прийняття рішення щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь СЕЛЯНСЬКОМУ (ФЕРМЕРСЬКОМУ) ГОСПОДАРСТВУ "СЛАВУТИЧ" (код ЄДРПОУ 30094240), було опрацювано матеріали, подані даним підприємством програмними засобами ведення ДАР (заявка від 23.09.2025 № U348-301411). Під час порівняння звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай поточного року, наданого вищезазначеним підприємством до Державного аграрного реєстру, та форми № 4-сг (річна) "Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур" під урожай 2025р., поданої до органу державної статистики через систему електронного звітування, було виявлено невідповідність реєстраційного номеру другої квитанції, а саме: реєстраційний номер квитанції № 2, доданої до заявки, - 9000961667, а у системі електронної звітності - 9001146622 (дата прийому звіту 02.07.2025).

20.03.2026 року за вих. № 1759/0/31-25 Департаментом економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації на адресу Юридичного департаменту облдержадміністрації «Про надання інформації» у відповідь на лист від 17.03.2026 № 04-261/0/139-26, з метою належного виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2026 у справі №160/4350/26 надано засвідчені копії документів, які слугували підставою для прийняття рішення про відмову в погодженні заявки Селянського (Фермерського) Господарства "СЛАВУТИЧ від 23.09.2025 № U348-301411 на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь. Додатки: 1) копія матеріалів Селянського (фермерського) господарства "Славутич", отриманих програмними засобами ведення Державного аграрного реєстру, оригінали документів знаходяться у Селянського (фермерського) господарства "Славутич": звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2025 року (№ 4-сг) та квитанція № 2 - на 4 арк. в 1 прим.; реєстраційна інформація сільгоспвиробника - на 4 арк. в 1 прим.; подані земельні ділянки сільгоспвиробника - на 2 арк. в 1 прим.; заявка на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь - на 3 арк. в 1 прим.; довідка про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи - на 1 арк в 1 прим. 2) копія витягу з Протоколу засідання обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь від 16 жовтня 2025 року № 4 - на 1 арк. в 1 прим.; 3) копія витягу з додатку 3 до Протоколу засідання обласної комісії прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь від 16.10.2025 № 4 - на 1 арк. в 1 прим.

Вважаючи рішення обласної комісії Дніпропетровської обласної державної адміністрації з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь, оформлене протоколом №4 від 16 жовтня 2025 року в частині відмови в погодженні заявки Селянського (фермерського) господарства Славутич від 23.09.2025 року №U348-301411 на отримання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних коштів із розрахунку на одиницю оброблюваних угідь протиправним та безпідставним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд виходив із такого.

Відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 886 (із змінами) (далі Порядок), визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.

Згідно з абзацом 10 пункту 7 статті 20 Бюджетного кодексу України головний розпорядник визначає критерії та умови відбору суб`єктів господарювання, яким надається державна підтримка з бюджету, а також визначення обсягу такої підтримки.

Для отримання підтримки, а також для отримання грантів у сільському господарстві абзацом третім пунктом 2-1.2 статті 2-1 Закону України Про засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку передбачено обов`язкову реєстрацію в інформаційно-комунікаційній системі Державний аграрний реєстр (далі ДАР).

Відповідно до пункту 10 Порядку, для визначення сум бюджетних коштів, які виплачуються отримувачу, облдержадміністрації (військові адміністрації) утворюють обласні комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь.

Абзацом другим пункту 10 Порядку визначено, що положення та персональний склад обласних комісій затверджуються розпорядженням відповідної облдержадміністрації (військової адміністрації).

Так, розпорядженням голови облдержадміністрації від 10.09.2025 № Р-432/0/3- 25 Про затвердження складу та Положення про обласну комісію з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь затверджено склад та Положення про обласну комісію з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь (далі Комісія).

Відповідно до пункту 6 Положення про обласну комісію з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь, до складу Комісії входять представники структурних підрозділів облдержадміністрації та, за згодою, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.

Так, персональний склад комісії створений у кількості 13 представників, з яких 6 представників апарату та структурних підрозділів облдержадміністрації та 7 представників (за згодою), а саме з Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області, Східного офісу Держаудитслужби, Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, Головного управління статистики у Дніпропетровській області, Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області.

Пунктом 7 Порядку визначено, що заявка на отримання бюджетних коштів подається через особистий електронний кабінет до ДАР.

Відповідно до приписів пункту 8 Порядку визначені строки подання заявок (з 10 вересня по 25 вересня поточного року) та перелік документів, який сільськогосподарськими товаровиробниками додається до заявки через особистий електронний кабінет до ДАР, зокрема, звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай поточного року (за формою № 4-сг (річна)).

Згідно підпункту 2 пункту 4 Положення про обласну комісію з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь, комісія в межах своєї компетенції перевіряє заявки та відомості про Отримувача, які містяться в ДАР, шляхом направлення запитів, за належністю, до відповідних органів державної влади на регіональному рівні або через доступні державні інформаційно-комунікаційні системи.

Усі матеріали, що подані програмними засобами ведення ДАР до заявки Селянського (фермерського) господарства Славутич від 23.09.2025 № U348- 301411 розглянуто на засіданні Комісії, яке відбулося 16.10.2025.

За результатами розгляду заявки було прийнято рішення про відмову у погодженні поданої заявки.

Відповідно до абзацу 4 пункту 11 Порядку, обласна комісія з використанням програмних засобів ведення ДАР повідомлено позивача про відмову у погодженні поданої заявки із зазначенням причин відмови.

У даному випадку зазначалось, що за інформацією Головного управління статистики у Дніпропетровській області додана до заявки квитанція № 2 не відповідає поданому звіту за формою № 4-сг (річна).

Варто зазначити, що подання звіту за формою № 4-сг (річна) «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур», яка затверджена наказом Державної служби статистики України від 04.04.2024 № 91 (далі форма № 4-сг (річна)), є обов`язковим для юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, що займаються сільськогосподарською діяльністю та мають у користуванні площі сільськогосподарських угідь.

Звітування до органів державної статистики в електронному вигляді здійснюється відповідно до Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики, який затверджений наказом Держстату від 12.01.2011 № 3 «Про затвердження Порядку подання електронної звітності до органів державної статистики», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.03.2011 за № 408/19146 (далі Порядок подання електронної звітності).

Відповідно до абзацу 6 пункту 2.1 розділу 2 Порядку подання електронної звітності визначено, що квитанція про приймання електронного звіту до оброблення (друга квитанція) електронний документ, що формується Системою електронної звітності органів державної статистики та засвідчує факт і час приймання (неприймання) електронного звіту до оброблення та внесення його даних до бази даних адресата звітності.

Положеннями пункту 3.3. розділу 3 закріплено, що датою подання електронного звіту вважається дата, зафіксована у першій квитанції, за умови отримання респондентом другої квитанції з повідомленням про прийняття електронного звіту до оброблення.

Згідно з пунктом 3.8. розділу 3 Порядку подання електронної звітності, якщо респондент надіслав до органів державної статистики кілька примірників одного електронного звіту (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається останній електронний звіт, надісланий відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2. розділу 5 цього Порядку.

Під час порівняння звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай поточного року, наданого позивачем до ДАР, та форми № 4-сг (річна) «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур» під урожай 2025, поданої до органу державної статистики через систему електронного звітування, було виявлено невідповідність реєстраційного номеру Квитанції № 2, а саме: реєстраційний номер квитанції № 2, доданої до заявки, - 9000961667, а у системі електронної звітності 9001146622 (дата прийому звіту 02.07.2025).

Враховуючи зазначене, наявність квитанції № 2 є обов`язковою, так як ця квитанція є остаточним підтвердженням прийняття (подання) форми № 4-сг (річна) до органів державної статистики та засвідчує факт, що звіт успішно пройшов перевірку та прийнятий до бази даних.

Отже, наявність квитанції № 2 є обов`язковою, так як ця квитанція є остаточним підтвердженням прийняття (подання) форми № 4-сг (річна) до органів державної статистики та засвідчує факт, що звіт успішно пройшов перевірку та прийнятий до бази даних.

Так, у формі № 4-сг обліковується весняна продуктивна площа, яка фактично зайнята посівами і з якої передбачається одержати врожай поточного року, що є умовою пункту 4 Порядку, про те, що бюджетні кошти надаються отримувачам на безповоротній основі в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на поточний рік, з розрахунку на 1 гектар оброблюваних угідь, засіяних/засаджених сільськогосподарськими культурами під урожай поточного року, та/або багаторічних насаджень.

У свою чергу, абзацом 13 пункту 7 Порядку закріплено, що відповідальність за достовірність відомостей, що містяться у заявці, несе отримувач.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не заперечує проти того факту, що ним до звіту від 02.07.2025 додано квитанцію № 2 про доставлення до Системи електронного звітування органів Державної статистики звіту від 02.06.2025, що є підтвердження подання до органу статистики попереднього звіту. Вказані дії позивача призвели до того, що у Комісії були відсутні законні підстави для прийняття позитивного рішення.

Таким чином, Комісія при розгляді заявок діє в межах наданих їй дискреційних повноважень щодо оцінки поданих документів та прийняття рішення про їх відповідність вимогам Порядку. У свою чергу, відсутність квитанції № 2, яка є єдиним документом, що підтверджує прийняття звіту до оброблення та внесення бази даних органів статистики, унеможливила здійснити Комісією повну перевірку поданої заявки на відповідність вимогам визначених пунктом 11 Порядку, а саме перевірити форму №4-сг, що в свою чергу унеможливило прийняття позитивного рішення. Тобто, надання державної підтримки здійснюється в межах визначеного законодавством механізму та за результатами розгляду поданих документів, а прийняття рішення можливе виключно на підставі перевірених даних.

Отже, у даному випадку суд вважає, шо рішення обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь про відмову у погодженні заявки Селянського (фермерського) господарства Славутич від 23.09.2025 № U348-301411 обґрунтоване та прийняте, в межах повноважень Комісії, з урахуванням вимог чинного законодавства.

Згідно із ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У рішенні по справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно із його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене вище, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову Селянського (фермерського) господарства Славутич.

Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви Селянського (фермерського) господарства Славутич до відповідача-1: Дніпропетровської обласної державної адміністрації, до відповідача-2: Обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати бюджетних коштів з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник