Рішення № 136944828, 29.05.2026, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
29.05.2026
Номер справи
905/55/25
Номер документу
136944828
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

_________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

29.05.2026р. Справа № 905/55/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Зельман Ю.С., розглянувши матеріали справи

за позовом: Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради (84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дніпровська, буд.17; код ЄДРПОУ 37944301)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "МОРГІН-ВАЙТ" (58001, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Тараса Шевченка, буд. 28, код ЄДРПОУ 42967671)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради (84313, Донецька область, м. Краматорськ, бул. Машинобудівельників, буд. №23, код ЄДРПОУ 44214498).

про стягнення 104 798,35 грн., з яких 75 038,98 грн. - заборгованість зі сплати орендної плати, 8783,05 грн. - заборгованість з відшкодування комунальних послуг, 20 976,32 грн. - заборгованість з відшкодування експлуатаційних витрат, -

без повідомлення (виклику) учасників справи

С У Т Ь С П О Р У

Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "МОРГІН-ВАЙТ" про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати в сумі 73 334,11 грн., заборгованості з відшкодування комунальних послуг в сумі 8783,05 грн. та заборгованості з відшкодування експлуатаційних витрат в сумі 20 976,32 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання грошових зобов`язань за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Краматорської територіальної громади №13-Б від 19.08.2021 та договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю №19ц-1/21 від 19.08.2021, внаслідок чого виникла заборгованість з орендної плати в сумі 73 334,11 грн., з яких заборгованість за період з 01.02.2022 по 26.03.2022 в сумі 8616,19 грн. та за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 в сумі 64 717,92 грн., а також заборгованість з відшкодування комунальних послуг в сумі 8783,05 грн. та заборгованість з відшкодування експлуатаційних витрат в сумі 20 976,32 грн.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 10.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 905/55/25, яку визначено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради.

Згідно з положеннями ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частиною 3 та 4 статті 120 ГПК України передбачено, що повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень і ухвала про вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів для вчинення відповідної процесуальної дії.

З метою повідомлення сторін про розгляд справи, ухвалу Господарського суду Донецької області про відкриття провадження у справі було направлено на адресу відповідача, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Разом із тим, вказана копія ухвали були повернута відділенням поштового зв`язку на адресу суду із відміткою «за закінченням терміну зберігання» (проставлена 19.02.2025).

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 29.03.2021 у справі № 910/1487/20 та врахована судом, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, яким в даному випадку є суд (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).

У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17, від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19, від 17.11.2021 у справі № 908/1724/19 та від 01.03.2023 у справі №910/18543/21).

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку щодо належного повідомлення відповідача про розгляд справи.

Крім того, згідно ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень).

Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалою суду про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Також в матеріалах справи наявна телефонограма від 16.04.2025, зроблена секретарем судового засідання Полукаровим Д.Е., згідно якої у вказану дату не вдалося встановити зв`язок з Товариством з обмеженою відповідальністю "МОРГІН-ВАЙТ" (телефон НОМЕР_1) та передати інформацію про рух справи №905/55/25.

Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення у встановлений строк відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії суд не повідомлено.

Оскільки відповідач своїм правом на подання відзиву по справі не скористався, в інший спосіб своєї позиції не довів, суд на підставі ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України вирішує справу за наявними матеріалами.

20.02.2025 на адресу суду від представника третьої особи надійшли пояснення щодо позову, згідно яких Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради підтримало позовні вимоги позивача та просило їх задовольнити у повному обсязі. Як вбачається зі змісту вказаних пояснень, від Орендаря на адресу УЖКГ КМР повідомлення про настання форс-мажорних обставин від 26.03.2022, на яке посилається позивач в позовній заяві, ані на електронну пошту, ані на поштову адресу управління не надходило. Копію зазначеного повідомлення в форматі PDF було надіслано юристом КНП «ЦПМСД № 1» КМР на електронну пошту УЖКГ КМР 13.03.2024 під час консультаційних обговорень питання з дострокового припинення Договору № 13-Б. При цьому, УЖКГ КМР підтверджує факт роботи амбулаторії КНП «ЦПМСД № 1» КМР за адресою: м. Краматорськ, вул. Рилєєва, 11, з дати введення воєнного стану в України по теперішній час у звичайному режимі, цілісність та неушкодженість нежитлових приміщень на 1 поверсі цієї будівлі, та погоджується з доводами позивача, що лише факт проведення бойових дій чи запровадження обмежень воєнного часу не звільняє Орендаря від відповідальності за несплату орендної плати. Також у вказаних поясненнях представник третьої особи посилався на те, що до позовної заяви КНП «ЦПМСД № 1» КМР долучено копію листа ТОВ «Бюджетна аптека» від 21.08.2023 № 32 (з додатками), в якому орендар пропонував розірвати Договір № 13-Б. Проте ані на електронну пошту, ані на поштову адресу УЖКГ КМР ця кореспонденція не надходила, відповідно УЖКГ КМР не отримувало проект договору про припинення договору № 13-Б на підставі п. 12.6.6. - за згодою сторін. Відтак, на його думку, враховуючи доводи позивача про самовільне звільнення орендарем об`єкту оренди, підтверджені актами візуального обстеження об`єкта оренди від 19.12.2023 та 01.01.2024, УЖКГ КМР погоджується з твердженням позивача про порушення орендарем передбаченої договором № 13-Б процедури дострокового припинення договору оренди з належним поверненням майна з оренди.

26.11.2025 від представника позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, згідно якої позивач просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати орендної плати за період з 01.02.2022 по 31.12.2023 в розмірі 75038,98 грн. за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Краматорської територіальної громади від 19.08.2021 № 13-Б. Також у вказаній заяві представник позивача підтримав стягнення заборгованості з відшкодування комунальних послуг в сумі 8783,05 грн. та заборгованості з відшкодування експлуатаційних витрат в сумі 20 976,32 грн.

Ухвалою суду від 12.12.2025 прийнято вищезазначену заяву позивача про збільшення позовних вимог та встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "МОРГІН-ВАЙТ" строк для надання (суду і позивачеві) відзиву на позовну заяву з урахуванням наданої позивачем заяви про збільшення позовних вимог б/н від 25.11.2025 протягом (не пізніше) п`ятнадцяти днів з дня отримання вказаної ухвали. Також вказаною ухвалою встановлено Управлінню житлово-комунального господарства Краматорської міської ради строк для подання письмових пояснень відносно позовних вимог з урахуванням наданої позивачем заяви про збільшення позовних вимог б/н від 25.11.2025 протягом (не пізніше) п`ятнадцяти днів з дня отримання вказаної ухвали.

Щодо строку розгляду справи

Згідно з положеннями ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.

В той же час, судом враховано, що ст.12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій уведено воєнний стан, здійснюється лише судами. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

З наведених приписів закону вбачається, що запровадження військового стану у країні не може слугувати самостійною та достатньою підставою для відтермінування вирішення спору (не здійснення розгляду справи).

Пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1950 визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту, з урахуванням основних засад (принципів) господарського судочинства, встановлених ст. 2 Господарського процесуального кодексу України.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (п. 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Необхідно зазначити, що Господарський суд Донецької області знаходиться на території Харківської територіальної громади, яка з першого дня військової агресії перебуває під постійними ворожими обстрілами, які становлять загрозу життю та здоров`ю всіх учасників судового процесу. Окрім того, ворогом неодноразово вчинялися дії, спрямовані на руйнування об`єктів критичної інфраструктури регіону, що, зокрема, спричиняло тривале знеструмлення електричних мереж та вихід з ладу систем зв`язку та інтернету. Такі обставини істотно уповільнили роботу суду, як щодо організаційно-технічного забезпечення судового процесу, так і щодо безпосереднього розгляду справи.

З урахуванням викладеного, за об`єктивних обставин розгляд даної справи був здійснений судом без невиправданих зволікань настільки швидко, наскільки це було можливим за вказаних умов, у межах розумного строку в контексті положень Господарського процесуального кодексу України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

На думку суду, враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій у справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів.

За приписами ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд, -

В С Т А Н О В И В

19.08.2021 між Комунальним некомерційним підприємством "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради (далі - балансоутримувач), Управлінням житлово-комунального господарства Краматорської міської ради (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БЮДЖЕТНА АПТЕКА" (далі - орендар) було укладено договір №13-Б оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності (далі - договір оренди), відповідно до п. 1.1. орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4, вартість якого становить суму визначену у пункті 6 Умов.

Умовами вказаного договору оренди передбачено наступне:

- інформація про об`єкт оренди - нерухоме майно: частина нежитлового приміщення, загальною площею 18,9 кв.м., а саме кімнати: №12 - 14,3 кв.м., № 14 - 4,6 кв.м., на першому поверсі нежитлової будівлі, розташованої за адресою: 84391, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Рилєєва, 11 (п. 4.1 умов);

- балансова залишкова вартість, визначена на підставі фінансової звітності балансоутримувача - 139 730,00 (сто тридцять дев`ять тисяч сімсот тридцять)

- місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону - 3550,00 грн. (три тисячі п`ятсот п`ятдесят) грн. 00 коп. без ПДВ (п. 9.1 умов);

- витрати на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю здійснюються шляхом укладення договорів з балансоутримувачем на відшкодування витрат по електроенергії, теплопостачанню, водопостачанню, водовідведенню та інше (п. 9.2. умов).

Майно передається в оренду для використання згідно з пунктом 7 Умов (п. 1.2 договору оренди).

Згідно 2.1. договору оренди орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі Майна. Акт приймання-передачі підписується між Орендарем і Балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.

Відповідно до п. 3.1. договору оренди орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із Балансоутримувачем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг.

Згідно п. 3.2. договору оренди орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.

Орендар сплачує орендну плату балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов, щомісяця до 15 числа, що настає за поточним місяцем оренди (п. 3.3 договору оренди).

Відповідно до п. 3.4. договору оренди орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків балансоутримувача. Балансоутримувач виставляє рахунок на загальну суму орендної плати.

Згідно з п. 3.8. договору оренди на суму заборгованості орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати.

Надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до балансоутримувача, підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв`язку з припиненням орендних відносин - поверненню Орендарю (п. 3.9 договору оренди).

Відповідно до п. 3.10. договору оренди припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності).

Згідно п. 3.11 договору оренди орендар зобов`язаний на вимогу Балансоутримувача/Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти акти звіряння.

Відповідно до п. 4.1. договору у разі припинення договору орендар зобов`язаний: звільнити протягом трьох робочих днів орендоване майно від належних орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого майна в тому стані, в якому майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо орендарем були виконані невід`ємні поліпшення або проведено капітальний ремонт, - то разом із такими поліпшеннями/капітальним ремонтом; сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди, пеню (за наявності); відшкодувати балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на випадки погіршення стану або втрати орендованого майна), або в разі демонтажу чи іншого вилучення невід`ємних поліпшень/капітального ремонту.

Згідно п. 4.2. договору оренди протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього договору орендар та балансоутримувач зобов`язані оглянути Майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим договором. Балансоутримувач складає акт повернення з оренди орендованого Майна у трьох оригінальних примірниках і надає підписані Балансоутримувачем примірники орендарю. Орендар зобов`язаний: підписати три примірники акта повернення з оренди орендованого майна не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з моменту їх отримання від балансоутримувача і одночасно повернути балансоутримувачу два примірники підписаних орендарем актів разом із ключами від об`єкта оренди (у разі, коли доступ до об`єкта оренди забезпечується ключами); звільнити майно одночасно із поверненням підписаних орендарем актів. Не пізніше ніж на четвертий робочий день після припинення договору балансоутримувач зобов`язаний надати орендодавцю примірник підписаного акта повернення з оренди орендованого майна або письмово повідомити орендодавцю про відмову орендаря від підписання акта та/або створення перешкод орендарем у доступі до орендованого майна з метою його огляду, та/або про неповернення підписаних орендарем примірників акта.

Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна (п. 4.3 договору оренди).

Згідно п. 4.4. договору оренди якщо орендар не повертає майно після отримання від балансоутримувача примірників акта повернення з оренди орендованого майна, орендар сплачує до міського бюджету неустойку у розмірі подвійної орендної плати за кожний день користування Майном після дати припинення цього договору.

Відповідно до п. 6.1 договору оренди орендар зобов`язаний використовувати орендоване майно відповідно до призначення визначеного у пункті 7 Умов.

Згідно п. 12.1. договору оренди його укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору.

Згідно п. 12.3. договору оренди зміни і доповнення до договору вносяться до закінчення строку його дії за взаємною згодою сторін з урахуванням встановлених статтею 16 Закону та Порядком умов та обмежень шляхом укладення договорів про внесення змін і доповнень у письмовій формі, які підписуються сторонами та є невід`ємними частинами цього договору.

Відповідно до п.п. 12.7.1 п. 12.7 договору оренди він може бути достроково припинений на вимогу орендодавця, якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці;

Згідно п. 12.8 договору оренди про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи Орендодавця, передбачених пунктом 11.7 цього договору, орендодавець або балансоутримувач повідомляє орендареві та іншій стороні договору листом. У листі повинен міститись опис порушення і вимогу про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати реєстрації листа (у строк п`яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні орендодавцем або балансоутримувачем контролю за використанням майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна. Якщо протягом встановленого у приписі часу орендар не усунув порушення, орендодавець надсилає орендарю лист, у якому повідомляє орендареві про дострокове припинення договору на вимогу орендодавця. У листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення. Договір вважається припиненим на п`ятий робочий день після надіслання орендодавцем або балансоутримувачем орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні орендодавця.

Відповідно до п. 12.12 договору оренди майно вважається поверненим орендодавцю/ балансоутримувачу з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акта повернення з оренди орендованого майна.

Згідно п. 13.3. договору оренди якщо протягом строку дії договору відбувається зміна орендодавця або балансоутримувача майна, новий орендодавець, або балансоутримувач стає стороною такого договору шляхом складення акта про заміну сторони у договорі оренди комунального майна (далі акт про заміну сторони) за формою, що розробляється Фондом державного майна і оприлюднюється на його офіційному веб-сайті. Акт про заміну сторони підписується попереднім і новим орендодавцем або балансоутримувачем та в той же день надсилається іншим сторонам договору листом (цінним з описом). Акт про заміну сторони складається у трьох оригінальних примірниках. Новий орендодавець або балансоутримувач зобов`язаний (протягом п`яти робочих днів від дати його надсилання орендарю) опублікувати зазначений акт в електронній торговій системі. Орендодавець або балансоутримувач за цим договором вважається заміненим з моменту опублікування акта про заміну сторін в електронній торговій системі. У разі коли договір нотаріально посвідчено, то підписи посадових осіб попереднього і нового орендодавців на акті про заміну сторони підлягають нотаріальному посвідченню.

У разі реорганізації орендаря договір оренди зберігає чинність для відповідного правонаступника юридичної особи - Орендаря (п. 13.4 договору оренди).

Договір №13-Б оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 19.08.2021 підписані представниками сторін та скріплені печатками.

На виконання умов договору оренди сторонами 19.08.2021 складено акт приймання-передачі нерухомого майна, згідно якого балансоутримувач передав, а орендар прийняв в строкове платне користування частину нежитлового приміщення, загальною площею 18,9 кв.м., а саме кімнати: №12- площею 14,3 кв.м., № 14 - площею 4,6 кв.м., на першому поверсі нежитлової будівлі, розташованої за адресою: 84391, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Рилєєва, буд. 11. Вказаний акт підписаний представниками сторін без зауважень, підписи скріплені печатками.

Також 19.08.2021 між Комунальним некомерційним підприємством "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бюджетна аптека" (далі - орендар) було укладено договір № 19ц-1/21 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю (далі - договір про відшкодування витрат), відповідно до п. 1.1 якого орендодавець зобов`язується своєчасно надавати орендареві рахунки на відшкодування комунальних послуг (електропостачання, теплопостачання, вивіз та розміщення ТПВ), послуг з дезінсекції та дератизації, експлуатаційних витрат (заробітна плата з нарахуваннями прибиральника території та сторожа), а орендар зобов`язується своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати орендодавцю вартість спожитих комунальних послуг (електропостачання, теплопостачання, вивіз та розміщення ТПВ), послуг з дезінсекції та дератизації, експлуатаційних витрат (заробітна плата з нарахуваннями прибиральника території та сторожа) згідно пред`явлених орендодавцем до сплати рахунків в орендованій частині нежитлового приміщення будівлі амбулаторії № 3 комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Краматорської міської ради (далі - Будівля) на четвертому поверсі, загальною площею 18,9м2, розташованої за адресою: 84391. Донецька область, м. Краматорськ. вул. Рилєєва, б. 11 (надалі - приміщення).

Згідно п. 1.2. договору про відшкодування витрат Методика розрахунку спожитих комунальних послуг (електропостачання, теплопостачання, вивіз та розміщення ТПВ), послуг з дезінсекції та дератизації, експлуатаційних витрат (заробітна плата з нарахуваннями прибиральника території, прибиральника службових приміщень та сторожа) наводиться у Додатку 1 до цього Договору.

Відповідно до п. 1.3. договору про відшкодування орендар користується частиною нежитлового приміщення, загальною площею 18.9 м2 розміщеною на першому поверсі будівлі, на підставі договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 19 серпня 2021 року №13-Б.

Орендоване приміщення використовується орендарем з метою розміщення власного аптечного закладу (п. 1.4 договору про відшкодування витрат).

Згідно п.п. 2.1.1 п. 2.1. договору про відшкодування витрат орендодавець зобов`язується забезпечити своєчасне пред`явлення орендарю рахунків на відшкодування комунальних послуг (електропостачання, теплопостачання, вивіз та розміщення ТПВ), послуг з дезінсекції та дератизації, експлуатаційних витрат (заробітна плата з нарахуваннями прибиральника території та сторожа) за діючими розцінками і тарифами, розраховані згідно Методики розрахунку спожитих комунальних послуг (електропостачання, теплопостачання, вивіз та розміщення ТПВ), експлуатаційних витрат (заробітна плата з нарахуваннями прибиральника території та сторожа) (Додаток 1), пропорційно площі приміщення, що орендується.

Орендодавець зобов`язується забезпечити надання орендарю рахунків за послуги та витрати, що є предметом цього договору, не пізніше 16 (шістнадцятого числа) числа місяця, за який сплачуються ці послуги (п. 2.1.3 договору про відшкодування витрат).

Відповідно до п. 2.2.3 договору про відшкодування витрат орендар зобов`язується не пізніше 25 (двадцять п`ятого) числа місяця, наступного за звітним місяцем, вносити плату на рахунок Орендодавця за користування комунальними послугами (теплопостачання, електропостачання, вивіз та розміщення ТПВ), послуг з дезінсекції та дератизації та відшкодування експлуатаційних витрат (заробітна плата з нарахуваннями прибиральника території, прибиральника службових приміщень та сторожа) згідно рахунку орендодавця.

Орендодавець має право стягнути в установленому порядку прострочену заборгованість по платежах, що наведені в пункті 3.1.1 договору (п. 3.1.2 договору про відшкодування витрат).

Згідно п. 4.1. договору про відшкодування витрат за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та цим договором.

Відповідно до п. 5.1. договору про відшкодування витрат він вважається укладеним з 19 серпня 2021 р. та діє з 19 серпня 2021 року до 18 серпня 2026 року включно або до дострокового припинення орендних відносин між орендодавцем та орендарем за договором оренди - нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 19 серпня 2021 року № 13-Б.

Умови цього договору зберігають силу протягом усього строку дії договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 19 серпня 2021 року № 13-Б, а в частині виконання зобов`язань орендаря щодо відшкодування вартості комунальних послуг та експлуатаційних витрат, наведених у п.1.1 цього договору, - до повного виконання зобов`язань орендарем (п. 5.2 договору про відшкодування витрат).

Згідно п. 5.5. договору про відшкодування витрат реорганізація орендодавця чи орендаря, або перехід права власності на приміщення чи будівлю до інших осіб, не визнається підставою для зміни або припинення чинності цього договору і зберігає свою чинність для нового власника приміщення та будівлі (їх правонаступників), якщо інше не передбачається цим Договором або чинним законодавством України.

Відповідно до п. 7.4. договору про відшкодування витрат у випадках, не передбачених даним договором, сторони керуються чинним законодавством України.

Згідно п. 8.1. договору про відшкодування витрат сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим договором, якщо це невиконання стало наслідком форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що виникли після укладення договору.

Відповідно до п. 8.2. договору про відшкодування витрат до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відносяться надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору, обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо (ст. 14-1 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні від 02.12.1997 № 671/97-ВР із змінами та доповненнями).

Сторона, для якої створилася неможливість виконання зобов`язань за цим договором, повинна інформувати іншу сторону протягом 5 (п`яти) календарних днів про настання і припинення таких обставин. В іншому випадку вона позбавляється права заявляти про обставини непереборної сили надалі (п. 8.3 договору про відшкодування витрат).

Згідно п. 8.4. договору про відшкодування витрат настання і припинення дії обставин непереборної сили підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати України за місцем їх виникнення.

Якщо будь-яке із зазначених у п. 9.2. договору обставин вплинуло на виконання зобов`язань у термін, встановлений цим договором, то цей строк відповідно відсувається на час дії відповідної обставини.

Договір №19ц-1/21 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю від 19.08.2021 та Специфікація до нього підписані представниками сторін та скріплені печатками.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на виконання умов договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності №13-Б від 19.08.2021 було складено наступні акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) з оренди приміщення:

№108 в сумі 4686,00 грн. з ПДВ за лютий 2022,

№735 в сумі 36 289,15 грн. з ПДВ за період з січня 2023 по червень 2023, та оренда з 1 по 26 березня 2022,

№ 954 в сумі 5393,16 грн. з ПДВ за вересень 2023,

№ 975 в сумі 5393,16 грн. з ПДВ за жовтень 2023,

№900 в сумі 5393,16 грн. з ПДВ за липень 2023,

№1016 в сумі 8698,64 грн. з ПДВ за період з листопада 2023 по грудень 2023,

№ 926 в сумі 5393,16 грн. з ПДВ за серпень 2023,

№ 387 в сумі 2087,68 грн. з ПДВ за грудень 2023 (з 20 по 31 грудня 2023).

Також на виконання умов п. 3.4 договору оренди позивачем було виставлено рахунки для оплати:

№14/09 за вересень 2023 на суму 5393,16 грн. з ПДВ,

№13/10 за жовтень 2023 на суму 5393,16 грн. з ПДВ,

№14/07 за липень 2023 на суму 5393,16 грн. з ПДВ,

№ 14/11-12 за листопад-грудень 2023 на суму 8698,64 грн. з ПДВ,

№ 14/02 за лютий 2022 на суму 4686,00 грн. з ПДВ,

№ 14/08 за серпень 2023 на суму 5393,16 грн. з ПДВ,

№14/01-06 за січень 2023-червень 2023 та з 1 по 26 березня 2022 на суму 36 289,15 грн. з ПДВ.,

№33/12.23 за грудень 2023 (з 20 по 31 грудня 2023) в сумі 2087,68 грн.

Крім того, на виконання умов договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю №19ц-1/21 від 19.08.2021 було складено наступні акти здачі-прийняття робіт (надання послуг):

- №736 на суму 2662,92 грн. з ПДВ (відшкодування комунальних послуг - відшкодування природного газу) за період січень 2023- березень 2023,

- № 927 на суму 771,79 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа) за серпень 2023,

- № 955 на суму 719,57 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа) за вересень 2023,

- № 902 на суму 868,49 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа),

- № 1017 на суму 1296,89 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа) за період з листопада 2023 по грудень 2023,

- № 737 на суму 5389,58 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа) за період з січня 2023 по червень 2023,

- № 494 на суму 10 065,34 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа) за період з березня 2022 (з 1 по 26) по грудень 2022,

- №110 на суму 721,18 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та прибиральниці територій та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа й прибиральниці території) за лютий 2022.

- №388 на суму 376,01 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа й прибиральниці території) за грудень 2023 з 20 по 31 грудня 2023,

- № 389 на суму 1612,45 грн. з ПДВ (відшкодування комунальних послуг - відшкодування природного газу) за листопад 2023-грудень 2023.

- №976 на суму 767,47 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа) за жовтень 2023.

- №493 на суму 4507,22 грн. з ПДВ (відшкодування комунальних послуг: природного газу за березень 2022 року (з 01 по 26), відшкодування електропостачання за березень 2022 року (з 01 по 26), відшкодування інших комунальних послуг з управління побутовими відходами за березень 2022 року (з 01 по 26), відшкодування природного газу за квітень 2022 року, відшкодування природного газу за листопад 2022 року, відшкодування природного газу за грудень 2022 року).

Також на виконання умов п. 2.1.1 договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю №19ц-1/21 від 19.08.2021 та договору позивачем було виставлено наступні рахунки:

№ 15/01-06 на суму 2662,92 грн. за січень 2023 - березень 2023 (відшкодування природного газу),

№15/08 на суму 771,79 грн. за серпень 2023 (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа),

№ 15/09 на суму 719,57 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за вересень 2023,

№14/10 на суму 767,47 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за жовтень 2023,

№15/07 на суму 868,49 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за липень 2023,

№15/11-12 на суму 1296,89 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за період з листопада 2023 по грудень 2023,

№ 16/01-06 на суму 5389,58 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за період з січня 2023 по червень 2023,

№16/03-12 на суму 10 065,34 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа, відшкодування ЗП прибиральниці території та нарахувань на ЗП прибиральниці території) за період з березня 2022 по грудень 2022,

№34/12.23 на суму 376,01 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за грудень 2023 (з 20 по 31 грудня 2023), №35/11-12.23 на суму 1612,45 грн. (відшкодування природного газу) за період листопад 2023 - грудень 2023.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач листом від 23.03.2022 повідомив позивача про те, що з 26.03.2022 аптечний заклад орендаря припинив свою роботу внаслідок настання форс-мажорних обставин та заначив що орендна плата за користування приміщенням нараховуватися та сплачуватись не буде у зв`язку з неможливістю використання приміщення.

Позивач листом №770 від 07.08.2023 повідомив відповідача про те, що відповідно до приписів чинного законодавства відповідач звільнений від сплати орендної плати за період з 24.02.2022 по 31.12.2022, однак з 01.01.2023 відновлено її нарахування, у зв`язку з чим просив сплатити заборгованість з орендної плати та відшкодувати вартість комунальних послуг та експлуатаційних витрат згідно пред`явлених рахунків в найкоротші строки.

Листом №32 від 21.08.2023 (т. 1, а.с. 66) відповідач звернувся до Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради та Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради з пропозицією розірвати договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності №13-Б від 19.08.2021, в якому з посиланням на ст. 652 ЦК України, у зв`язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, внаслідок яких орендар втратив можливість використання приміщення. Як вбачається зі змісту вказаного листа, відповідач наголошує на тому, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та оголошеним воєнним станом в Україні з 24.02.2022 він не може забезпечити належне функціонування аптеки, розташованої у приміщенні, а також використовувати приміщення згідно із зазначеним у договорі цільовим призначенням, з незалежних від нього причин, на які орендар жодним чином вплинути не може. До вказаного листа додано проект договору про припинення вказаного договору оренди.

У відповідь на вищезазначений лист позивач листом №911 від 21.09.2023 повідомив відповідача про те, що на підставі п. 12.6.6 договору №13-Б КНШ «ЦПМСД №1» не заперечує проти розірвання договору за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акта повернення майна з оренди.

Листом №01-1/21-1269 від 19.12.2023 позивач повідомив відповідача про те, що не заперечує проти розірвання договору за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акта повернення майна з оренди, але наполягав на погашенні заборгованості з орендної плати та відшкодування комунальних послуг за весь період чинності вказаного договору.

В подальшому, наказом Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради №62-аг від 11.12.2024 «Про припинення договору оренди частини нежитлового приміщення загальною площею 18,9 м2 будівлі амбулаторії по вул. Рилєєва, 11» вирішено договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Краматорської територіальної громади №13-Б від 19.08.2021 вважати таким, що достроково припинений (розірваний) в односторонньому порядку на вимогу балансоутримувача з 01.01.2024 (т. 1, а.с. 64). Також у вказаному наказі зазначено, що підставою припинення його дії є п. 12.7.1 договору, а саме прострочення сплати заборгованості орендарем більше трьох місяців (за період з 01.02.2022 по 31.12.2023).

Листом від 23.12.2024 (т.1 а.с. 128) позивач повідомив відповідача про припинення дії договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Краматорської територіальної громади №13-Б від 19.08.2021 з 01.01.2024, а також просив сплатити заборгованість, яка виникла під час дії вказаного договору, а саме за період з 01.02.2022 по 31.12.2023 в загальній сумі 103 093,48 грн. (з урахуванням заборгованості за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю від 19.08.2021№19ц-1/21). Разом із тим, вказаний лист залишений відповідачем без відповіді та задоволення.

Наведені обставини зумовили звернення позивача із даним позовом до суду для захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Оцінюючи правомірність заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного спору полягає у спонуканні відповідача до виконання грошових зобов`язань.

За змістом частини другої статті 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Згідно ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частина 1 статті 759 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За приписами ч. 3 ст. 760 Цивільного кодексу України, особливості найму окремих видів майна встановлюються цим кодексом та іншим законом.

Юридичний аналіз зазначених правових положень дозволяє зробити висновок про те, що договір найму (оренди) є одним з цивільно-правових договорів, який має власне правове регулювання умов його укладення та визначає особливості захисту сторонами такого договору своїх прав та інтересів у процесі його виконання.

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Як встановлено п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", норми якого розповсюджуються на розглядувані правовідносини, орендою є речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до приписів ст.ст.759, 762 Цивільного кодексу України за користування майном на умовах оренди орендар (наймач) має сплачувати орендну плату.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як встановлено ч. 4 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

При цьому, ст. 525 Цивільного кодексу України встановлює загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 Цивільного кодексу України відносно обов`язковості договору для виконання сторонами.

Положеннями статей 610, 612 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Таким чином, відповідач зобов`язаний вносити орендну плату згідно визначених умов договору та приписів закону.

Разом із тим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ) в Україні з 24 лютого 2022 року введений воєнний стан строком до 25 травня 2022р.

В подальшому, відповідними Указами Президента України час його дії неодноразово продовжувався і станом на час розгляду справи триває на всій території України.

Під час дії воєнного стану Законом України від 01 квітня 2022 року №2181-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон) розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" доповнено, зокрема, пунктом 61, згідно з яким під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені Законом про оренду.

На виконання вимог Закону Урядом прийнято постанову від 27 травня 2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" (далі - Постанова №634).

Підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024) «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» передбачено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна, зокрема, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп`янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).

Водночас, підпунктом 5 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024) передбачено, що звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до пункту 1 Постанови № 634 здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 (в редакції чинній станом на час прийняття постанови) було передбачено звільнення певних категорій орендарів, державного і комунального майна, від орендної плати у період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування.

Наявність у Постанові № 634 правової конструкції "але у будь-якому разі до 31.12.2022" свідчить, що така дата буде застосована, як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.

Суд звертає увагу, що до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України від 01 квітня 2022 року № 1307/5 (який був чинним в період прийняття Постанови №634) включено Краматорський район (крім міст Костянтинівка, Краматорськ, Слов`янськ, смт Олександрівка).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України про «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 6 березня 2022 року №209 протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Надалі, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №469 від 09.05.2023 пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 викладено в такій редакції «припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (який був чинним та діяв в період до 20.03.2025) Краматорська міська територіальна громада з 24.02.2022 є територією можливих бойових дій.

Також згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28.02.2025№ 376 (чинного з 20.03.2025) Краматорська міська територіальна громада з 24.02.2022 є територією можливих бойових дій.

Таким чином, оскільки орендоване майно знаходиться у місті Краматорськ, в межах якого не припинявся доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України та яке є територією можливих бойових дій, то до орендаря не застосовується положення стосовно звільнення від орендної плати на період воєнного стану, які передбачені підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.

Позивач, обґрунтовуючи підставність нарахування та стягнення орендної плати за період з січня 2023 по грудень 2023, посилався на те, що відповідно до ч.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" відповідач був звільнений від обов`язку сплачувати орендну плату у період з 24.02.2022 по 31.12.2022. Відтак, з січня 2023 відповідач повинен був сплачувати орендну плату відповідно до умов, встановлених договором оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності №13-Б від 19.08.2021.

Як зазначає позивач, у зв`язку з довготривалим ігноруванням орендарем вимог КНП «ЦПМСД № 1» КМР щодо законного розірвання договору оренди, фактичного передання орендованого майна балансоутримувачу за актом повернення майна з оренди, звільнення об`єкта оренди від власного майна (меблів тощо) та сплати виниклої заборгованості з орендної плати, відшкодування комунальних послуг і експлуатаційних витрат, представниками підприємства 01.01.2024 було проведено вдруге візуальне обстеження об`єкта оренди та виявлено, що на об`єкті оренди станом на 01.01.2024 вже відсутнє майно орендаря, що підтверджується відповідним актом від 01.01.2024. Ймовірно, що після отримання орендарем 28.12.2023 листа від КНП «ЦПМСД № 1» КМР від 19.12.2023 вих. № 01.1/21-1269, ТОВ «Бюджетна аптека» самовільно звільнило об`єкт оренди без підписання між орендарем, орендодавцем та Балансоутримувачем відповідних документів на розірвання Договору оренди (договору про припинення та акту повернення майна з оренди). Проте, конкретна дата самовільного звільнення орендарем об`єкта оренди у період з 20.12.2023 (з дати, наступної за датою візуального обстеження об`єкта оренди - 19.12.2023) по 31.12.2023 (до дати наступного візуального обстеження об`єкта оренди Балансоутримувачем - 01.01.2024) Балансоутримувачу достеменно не відома.

Через довготривалу відсутність зворотного зв`язку з орендарем, неможливість дострокового розірвання договірних відносин з орендарем, та з метою недопущення подальшого накопичення заборгованості за орендарем, наказом КНП «ЦПМСД № 1 » КМР від 11.12.2024 «Про припинення договору оренди частини нежитлового приміщення загальною площею 18,9 кв.м. будівлі амбулаторії по вул. Рилєєва, 11» договір оренди припинено в односторонньому порядку на вимогу Балансоутримувача з 01.01.2024.

Враховуючи вищевикладене, позивачем заявлена до стягнення з відповідача орендна плата в загальній сумі 75 038,98 грн. за період з 01.02.2022 по 23.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2023.

Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (в редакції, чинній на момент звернення відповідача до позивача з пропозицією від 23.08.2023 щодо дострокового розірвання договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності №13-Б від 19.08.2021) договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Норма щодо продовження договору, встановлена цим пунктом, не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон оголошено до дати набрання чинності цією постановою. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.

Договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою ним орендодавцю на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря, а її PDF-копія надіслана з електронної адреси орендаря, зазначеної в договорі оренди.

Якщо договір не містить інформації про адресу електронної пошти сторін і при цьому майно перебуває на визначеній території, заява про припинення договору подається відповідній обласній військовій адміністрації за місцезнаходженням орендованого майна засобами поштового зв`язку, електронного документообігу або на офіційну електронну адресу. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря та надіслана на адресу обласної військової адміністрації зазначеними в цьому пункті засобами зв`язку. Обласна військова адміністрація вживає заходів для подання заяви орендаря (у тому числі оригінальних примірників документів у разі їх наявності) орендодавцю відразу після появи можливості її подання.

Якщо сторони договору позбавлені можливості підписати акт повернення майна з оренди, майно вважається повернутим з моменту настання однієї з таких подій:

- отримання орендодавцем заяви орендаря про дострокове припинення договору;

- отримання обласною військовою адміністрацією за місцезнаходженням орендованого майна заяви орендаря про дострокове припинення договору, якщо майно перебуває на визначеній території і за умови, що договір оренди не містить інформації про електронну пошту сторін, а за місцезнаходженням орендодавця відсутня можливість вручення листа.

Відповідно до частини першої статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною другою статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Отже, вказаними нормами встановлено можливість розірвання договору за рішенням суду за наявності такої загальної підстави, як істотність його порушення, а також з інших підстав, передбачених договором або законом.

Як вже зазначалося, згідно п. 12.3. договору оренди зміни і доповнення до договору вносяться до закінчення строку його дії за взаємною згодою сторін з урахуванням встановлених статтею 16 Закону та Порядком умов та обмежень шляхом укладення договорів про внесення змін і доповнень у письмовій формі, які підписуються сторонами та є невід`ємними частинами цього договору.

На підставі наявних в матеріалах справи документів судом встановлено, що з серпня 2023 по грудень 2023 між сторонами велися перемовини щодо дострокового припинення спірного договору. Разом із тим, відповідної додаткової угоди про припинення дії договору між сторонами укладено не було. Отже, за висновком суду, договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Краматорської територіальної громади №13-Б від 19.08.2021, був чинний у спірний період, а отже, у відповідача був наявний обов`язок щодо своєчасної сплати орендної плати у встановлений договором строк. Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження наявності обставин неможливості використання переданого в оренду майна (бути допущеним до приміщення, знаходитись у ньому, зберігати у приміщенні речі тощо) через обставини, за які орендар не відповідає, які б могли бути підставою для звільнення від плати за користування майном відповідно до ч. 762 Цивільного кодексу України, відповідачем під час розгляду даної справи не надано.

Як вже зазначалося, відповідно до п. 3.3 договору оренди орендар сплачує орендну плату балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов, щомісяця до 15 числа, що настає за поточним місяцем оренди.

Разом із тим, відповідач свої зобов`язання за договором оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності № 13-Б від 19.08.2021 щодо своєчасної сплати орендної плати в обумовлені договором строки не виконав, а отже прострочив виконання зобов`язання у розумінні ст.ст.610, 612 Цивільного кодексу України. Доказів зворотнього суду не надано.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 75 038,98 грн. за період з 01.02.2022 по 31.12.2023.

Щодо позовних вимог в частині стягнення заборгованості з відшкодування комунальних послуг в сумі 8783,05 грн. та заборгованості з відшкодування експлуатаційних витрат в сумі 20 976,32 грн., нарахованих за період з 01.03.2022 по 31.12.2023 в сумі 8783,05 грн., суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося, 19.08.2021 між Комунальним некомерційним підприємством "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бюджетна аптека" (далі - орендар) було укладено договір № 19ц-1/21 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю.

Відповідно до п. 2.2.3 договору про відшкодування витрат орендар зобов`язується не пізніше 25 (двадцять п`ятого) числа місяця, наступного за звітним місяцем, вносити плату на рахунок Орендодавця за користування комунальними послугами (теплопостачання, електропостачання, вивіз та розміщення ТПВ), послуг з дезінсекції та дератизації та відшкодування експлуатаційних витрат (заробітна плата з нарахуваннями прибиральника території, прибиральника службових приміщень та сторожа) згідно рахунку орендодавця.

Крім того в Додатку №1 до Договору №19ц-1/21 від 19.08.2021 встановлено «Методику розрахунку спожитих комунальних послуг» за тверді побутові відходи, електропостачання, теплопостачання та експлуатаційні витрати (заробітна плата прибиральника території, прибиральника службових приміщень та вартівника, нарахування на заробітну плату).

Як вже зазначалося, позивачем в якості доказів споживання відповідачем комунальних послуг та експлуатаційних витрат за період з 01.02.2022 по 31.12.2023 надано наступні акти здачі-прийняття робіт (надання послуг):

- №736 на суму 2662,92 грн. з ПДВ (відшкодування комунальних послуг - відшкодування природного газу) за період січень 2023- березень 2023,

- № 927 на суму 771,79 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа) за серпень 2023,

- № 955 на суму 719,57 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа) за вересень 2023,

- № 902 на суму 868,49 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа),

- № 1017 на суму 1296,89 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа) за період з листопада 2023 по грудень 2023,

- № 737 на суму 5389,58 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа) за період з січня 2023 по червень 2023,

- № 494 на суму 10 065,34 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа) за період з березня 2022 (з 1 по 26) по грудень 2022,

- №110 на суму 721,18 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та прибиральниці територій та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа й прибиральниці території) за лютий 2022.

- №388 на суму 376,01 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа й прибиральниці території) за грудень 2023 з 20 по 31 грудня 2023,

- № 389 на суму 1612,45 грн. з ПДВ (відшкодування комунальних послуг - відшкодування природного газу) за листопад 2023-грудень 2023.

- №976 на суму 767,47 грн. з ПДВ (відшкодування експлуатаційних витрат - відшкодування заробітної плати сторожа та відшкодування нарахувань на заробітну плату сторожа) за жовтень 2023.

- №493 на суму 4507,22 грн. з ПДВ (відшкодування комунальних послуг: природного газу за березень 2022 року (з 01 по 26), відшкодування електропостачання за березень 2022 року (з 01 по 26), відшкодування інших комунальних послуг з управління побутовими відходами за березень 2022 року (з 01 по 26), відшкодування природного газу за квітень 2022 року, відшкодування природного газу за листопад 2022 року, відшкодування природного газу за грудень 2022 року).

Також на виконання умов п. 2.1.1 договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю №19ц-1/21 від 19.08.2021 та договору позивачем було виставлено наступні рахунки: № 15/01-06 на суму 2662,92 грн. за січень 2023 - березень 2023 (відшкодування природного газу), №15/08 на суму 771,79 грн. за серпень 2023 (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа), № 15/09 на суму 719,57 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за вересень 2023, №14/10 на суму 767,47 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за жовтень 2023, №15/07 на суму 868,49 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за липень 2023, №15/11-12 на суму 1296,89 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за період з листопада 2023 по грудень 2023, № 16/01-06 на суму 5389,58 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за період з січня 2023 по червень 2023, №16/03-12 на суму 10 065,34 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа, відшкодування ЗП прибиральниці території та нарахувань на ЗП прибиральниці території) за період з березня 2022 по грудень 2022, №34/12.23 на суму 376,01 грн. (відшкодування ЗП сторожа та нарахувань на ЗП сторожа) за грудень 2023 (з 20 по 31 грудня 2023), №35/11-12.23 на суму 1612,45 грн. (відшкодування природного газу) за період листопад 2023 - грудень 2023.

Разом із тим, зі змісту п. 2.2.3 договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю №19ц-1/21 від 19.08.2021 не вбачається, що сторони погодили відшкодування витрат балансоутримувача в частині відшкодування витрат на газопостачання. Крім того, Додатком №1 до договору не передбачено методики розрахунку витрат на газопостачання. Належними та допустимими доказами протилежного позивачем під час розгляду даної справи не наведено.

Також суд зауважує, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постановах від 16.11.2021 у справах №915/208/20, №915/127/20, а також до правової позиції, сформульованої Верховним Судом складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського 03.06.2022 справа №915/104/21 зроблено висновки щодо обов`язку оплатити житлово-комунальні послуги також за відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг у разі, якщо споживачі фактично користувалися ними. До цих правовідносин у передбачених Законом випадках також застосовуються положення пункту 3 частини другої статті 11 ЦК України, за якими цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з інших юридичних фактів, цим фактом у спірних правовідносинах є фактичне споживання комунальних послуг в орендованому приміщенні та послуг з утримання орендованого майна.

При цьому, якщо на обов`язок сплачувати орендну плату за період фактичного користування майном (до укладення договору оренди) можна поширити умови цього договору (зокрема, і в частині розміру орендної плати), що мало місце між сторонами (постанова Верховного Суду від 23.09.2019 у справі №911/2782/18), то на правовідносини зі споживання в той же період комунальних послуг в орендованому приміщенні (його неподільній частині тощо) та послуг з утримання нерухомого майна за відсутності відповідного договору (у сфері комунальних послуг тощо) таку аналогію застосовувати не можна, оскільки правовідносини з надання/споживання/оплати комунальних послуг та послуг з утримання нерухомого майна мають розрахунково-фактичний характер, а виконання відповідного обов`язку - позадоговірний. Тобто, за відсутності доказів факту наданння/отриманння та розміру отриманої (спожитої) орендарем/користувачем відповідної послуги обов`язок з її оплати у нього не виникає.

Враховуючи наведене, для встановлення розміру цього обов`язку користувача нерухомого майна (вартості спожитих послуг) визначальним є факт споживання відповідної послуги та її розмір. Тому, за відсутності доказів на підтвердження наданої йому безпосереднім надавачем відповідних послуг або державним підприємством, організацією, господарським товариством, на балансі яких перебуває орендоване майно послуги (послуг) у орендаря/користувача не виникає обов`язку оплачувати ці послуги.

Відтак, враховуючи те, що умовами договору не передбачено відшкодування відповідачем витрат по газопостачанню, відсутність в матеріалах справи доказів такого погодження відшкодування зазначених витрат, суд не вбачає обов`язку відповідача з їх оплати. На підставі вищенаведеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині стягнення заборгованості з комунальних послуг за газопостачання в сумі 8 365,38 грн.

Разом із тим, оскільки наявним в матеріалах справи актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) №493 підтверджується наявність у відповідача заборгованості перед позивачем за договором про відшкодування витрат балансоутримувача в сумі 417,67 грн. за електропостачання та заборгованість за вивіз та розміщення твердих побутових відходів, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості з відшкодування комунальних послуг в сумі 417,67 грн.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок розміру заборгованості з відшкодування експлуатаційних витрат та докази на підтвердження її наявності, суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога позивача про стягнення заборгованості з відшкодування експлуатаційних витрат в сумі 20 976,32 грн. є обґрунтованою, відповідачем не спростованою та підлягає задоволенню.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Згідно ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

За змістом п. 1 ч. 2, ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Статтею 7 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становив з 01.01.2025 - 3028 грн.

Таким чином, розмір судового збору, що підлягав сплаті за подання до господарського суду даного позову становив 2422,40 грн з урахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8 (оскільки позов подано через підсистему «Електронний суд»).

На підставі платіжної інструкції № 1446 від 22.01.2025 за подання цього позову позивач сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

За приписами п. 1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Враховуючи, що позивачем відповідне клопотання про повернення судового збору не було подано, суд відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, покладає судовий збір в сумі 2229,03 грн. на відповідача. Решта судового збору в сумі в сумі 605,60 грн. буде повернута судом після надходження від позивача відповідного клопотання.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 126, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "МОРГІН-ВАЙТ", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради, про стягнення 104 798,35 грн., з яких 75 038,98 грн. - заборгованість з орендної плати, 8783,05 грн. - заборгованість з відшкодування комунальних послуг, 20 976,32 грн. - заборгованість з відшкодування експлуатаційних витрат, задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МОРГІН-ВАЙТ" (58001, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Тараса Шевченка, буд. 28, код ЄДРПОУ 42967671) на користь Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Краматорської міської ради (84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дніпровська, буд.17; код ЄДРПОУ 37944301) заборгованість з орендної плати в сумі 75 038,98 грн., заборгованість з відшкодування експлуатаційних витрат в сумі 20 976,32 грн., заборгованість з відшкодування комунальних послуг в сумі 417,67 грн., судовий збір в сумі 2229,03 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені Главою 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України (з урахуванням п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст рішення складено та підписано 29.05.2026.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Ю.С. Зельман