Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 352/833/26
Провадження № 2/352/940/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2026 рокум. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області у складі судді Гриньків Д.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство-0928» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В :
І. Короткий зміст позовних вимог.
Позивач звернувся в суд із позовом до відповідача, в якому просить стягнути заборгованість за послуги з вивезення побутових відходів у сумі 7277,60 грн. та судові витрати.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що позивач є визначеним виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради на конкурсних засадах виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на окремих територіях м. Івано-Франківська. Як випливає з виписки з особового рахунку боржника за період з 01.01.2022 по 01.02.2026 у відповідача утворився борг за користування послугами з вивезення побутових відходів у розмірі 7277,60 гривень. Враховуючи наведене просить суд стягнути з відповідача на користь позивача зазначену суму заборгованості, а також сплачений судовий збір у розмірі 3328 грн., та 5800 грн. витрат на професійну правову допомогу (а.с. 1-6).
ІІ.Стислий виклад позиції учасників справи.
Представник позивача у позовній заяві просив позов задовольнити.
Відповідачу судом направлена ухвала про відкриття провадження у справі разом із копією позовної заяви з додатками, днем вручення якої, відповідно до п.5 ч.6 ст. 272 ЦПК України, є 22.04.2026 року. Правом на подання відзиву не скористався.
ІІІ. Відомості про рух справи. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді від 06.04.2026 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.
ІV. Фактичні обставини справи.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 22.01.2021 року № 257 тариф на послуги з поводження з твердими побутовими відходами для населення у селах Івано-Франківської міської територіальної громади становить: 22,54 грн./людину в місяць.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 21.07.2022 р. № 635 тариф на послуги з поводження з твердими побутовими відходами для населення у селах Івано-Франківської міської територіальної громади становить 1232,48 грн./тонну з ПДВ. Нарахування плати в такому розмірі розпочато заявником з 01.08.2022 р.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.01.2025р. № 10 тариф на послуги з поводження з твердими побутовими відходами для населення на території Івано-Франківської міської територіальної громади становить 59,88 грн./особу в місяць.
Згідно відповіді №2567342 від 06.04.2026 року з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до виписки за період з 01.12.2021 по 28.02.2026 року за адресою: АДРЕСА_1 , у споживача ОСОБА_1 станом на 28.02.2026 заборгованість становить 7277,60 грн, оплати наданих послуг за вказаний період не здійснювалось.
V. Мотиви з яких виходить суд та норми права.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.16 Закону України «Про управління відходами» утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов`язані: разі утворення побутових відходів укладати договір про надання послуги з управління побутовими відходами з виконавцем відповідної послуги та вносити плату за надання такої послуги відповідно до встановлених тарифів.
Як передбачено статтею 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІІ від 09.11.2017р. до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга (послуга з управління багатоквартирним будинком) та комунальні послуги. Комунальні послуги - це послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Відповідно до ст. 9 Закону № 2189-VІІІ споживач здійснює оплату за спожиті житлово- комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 15 Закону України «Про відходи» № 187/98-ВР від 05.03.1998 (який діяв до 08.07.2023) громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.
У частинах другій та третій статті 35-1 Закону України «Про відходи» № 187/98-ВР від 05.03.1998р. (який діяв до 08.07.2023) передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про управління відходами» № 2320-ІХ від 20.06.2022 року (який набув чинності з 09.07.2023) в статті 1 закону введено поняття утворювач відходів, яким є фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб`єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.
Згідно п.1 ч. 2 ст. 31 Закону України «Про управління відходами» № 2320-ІХ утворювачі побутових відходів зобов`язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами.
Суб`єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб`єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні) (ч. 3 ст. 33 ЗУ «Про управління відходами» № 2320-ІХ).
Договір з вивезення відходів і в розумінні Закону України «Про відходи №187/ 98-ВР від 05.03.1998 (який діяв до 08.07.2023), і в розумінні Закону України «Про управління відходами» № 2320-ІХ від 20.06.2022 (який набув чинності з 09.07.2023.) містить в собі також елементи договору приєднання (стаття 634 ЦК України), оскільки договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який можу бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
В таких типових договорах містяться відомості щодо актуальних тарифів та порядку оплати послуги. Крім того, встановлено, що договір укладається строком на один рік; договір вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд.
VІ. Висновки суду.
Розглянувши матеріали цивільної справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на нижчевикладене.
Так, на обгрунтування укладення договору про вивезення побутових відходів представник позивача посилався на те, що позивач є визначеним ВК Івано-Франківської міської ради виконавцем відповідних послуг. Крім того, відомості щодо актуальних тарифів та порядку оплати послуги на території Івано-Франківської міської територіальної громади містяться у відповідних рішеннях Івано-Франківської міської ради, що додані до позовної заяви.
В той же час, позивач просить стягнути заборгованість згідно виписки по особовому рахунку, де місцем надання послуг зазаначено АДРЕСА_1 . Проте, не зважаючи на те, що м. Тисмениця не відноситься до Івано-Франківської територіальної громади, жодних рішень Тисменицької міської ради відповідачем суду не надано.
Таким чином, оскільки всі доводи позовної заяви та надані докази не стосуються жителів м. Тисмениці, то суду не надано доказів укладення з відповідачем як договору про вивезення побутових відходів так і актуальних тарифів та порядку оплати послуги для відповідної територіальної громади.
У зв`язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
VІІ. Судові витрати.
Згідно із ч. 1ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, то судовий збір з відповідача стягненню не підпадає.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 13, 78, 81, 141,223, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ :
У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство-0928» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості відмовити.
Згідно ст.273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Автотранспортне підприємство-0928», юридична адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Максимовича, 11, код ЄДРПОУ 03345863,
Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Суддя Тисменицького районного суду
Івано-Франківської області Гриньків Д.В.