Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення
28 травня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/6073/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т. В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Харківського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/6073/23,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 22.05.2026 через підсистему «Електронний суд» надійшла заява Харківського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/6073/23, в якій просить вирішити питання про зміну способу та порядку виконання рішення по справі № 360/6073/21 шляхом стягнення з Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (Луганська обл., Сєвєродонецький р., м. Лисичанськ, вул. Володимира Великого будинок 22 А, код ЄДРПОУ: 24205528) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) нараховану але не виплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № 76335654 з примусового виконання виконавчого листа № 360/6073/23, виданого 17.12.2021 Луганським окружним адміністративним судом про зобов`язання правління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Державним виконавцем 18.10.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою боржника зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Також 18.10.2024 керуючись ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження» та відповідно до пункту 2 розділу VI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, державним виконавцем винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.
Державним виконавцем 18.10.2024 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору.
Листом Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, державного виконавця повідомлено про те, що на вимогу виконавця щодо виконавчого провадження № 76335654 від 18.10.2024 з примусового виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду (виконавчий лист № 360/6073/21, виданий 17.12.2021) про зобов`язання Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі управління) повідомлено таке.
Згідно інформації, наявної в електронній базі даних Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС) у листопаді 2021 року до управління надійшло рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21 (дата набрання законної сили 17.12.2021) щодо зобов`язати управління нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
З метою виконання вищевказаного рішення суду, у листопаді 2021 року управлінням прийнято рішення щодо нарахування ОСОБА_1 , недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми, а саме 7354,00 грн (8845 грн 1491 грн = 7354 грн).
Згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженим ПКМУ від 26.08.2021 № 902 (далі - Порядок), черговість виконання рішень суду визначається за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, за прізвищами в алфавітному порядку.
Боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів та перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (далі - списки).
Станом на 27.05.2025 до управління надійшло 575 судових рішень, прийнятих на користь громадян, про нарахування та виплати ветеранам війни разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Потреба у коштах на забезпечення виконання цих рішень складає 4 332,7 тис. грн.
Відповідно до пункту 9 Порядку, у квітні 2025 року управлінням надано до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації інформація (наростаючим підсумком) щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов`язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача (в тому числі щодо рішення у справі № 360/6073/21).
Станом на 02.06.2025 з Державного бюджету надійшли кошти у обсязі 164,4 тис. грн., що забезпечує виконання перших за черговістю 22 рішень суду. Рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/6073/21 за черговістю виконання 218.
Отже, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21, в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомогу до 5 травня за 2021 рік у сумі 7354,0 грн, на сьогодні не виконано, у зв`язку з недостатнім фінансуванням з державного бюджету на ці виплати.
Забезпечення виконання управлінням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21 в повному обсязі можливе після надходження фінансування з державного бюджету на ці цілі. При надходженні бюджетних коштів в обсязі що забезпечить виконання зазначеного рішення суду, ОСОБА_1 , буде поінформовано.
Державним виконавцем 27.03.2026 винесено постанову про накладення штрафу, якою постановлено за невиконання рішення суду без поважних причин накласти на боржника штраф у розмірі 5100,00 грн, боржника зобов`язано виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Державним виконавцем 27.04.2026 винесено постанову про накладення штрафу на боржника у подвійному розмірі 10200 грн.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 378 КАС України).
Ухвалою суду від 22.05.2026 заяву про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення призначено до розгляду без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області 28.05.2026 надійшов відзив на заяву про зміну способу або порядку виконання рішення суду, у якому зазначає, що згідно із розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 07.08.2024 № 501 «Про перейменування юридичної особи та внесення змін до Положення про управління соціального захисту населення адміністрації» управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528) перейменовано на Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528).
Згідно із розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області від 05.06.2025 № 154 «Про перейменування юридичної особи та внесення змін до Положення про управління соціального захисту населення адміністрації» управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528) перейменовано на Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528).
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду (далі Порядок). Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Забезпечення виконання рішень суду» (далі - бюджетні кошти), для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами.
Відповідно до Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми «Забезпечення виконання рішень суду» є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є, в тому числі, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Згідно з пунктами 7-11 Порядку черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.
Боржник (у тлумаченні, зазначеному у Порядку) формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 Порядку (далі - списки).
Боржник перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків).
Під час визначення потреби в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень на наступний місяць обов`язково враховується залишок непогашених грошових зобов`язань за рішеннями під час формування боржником окремих списків на наступний місяць.
Боржник бере бюджетні зобов`язання та проводить платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисом.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у справі № 360/6073/21 (дата набрання законної сили 17.12.2021) щодо зобов`язати управління нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, у листопаді 2021 року Управлінням було прийнято рішення нарахувати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн. (виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком 8845 грн (5*1769 грн), з урахуванням раніше виплачених коштів у сумі 1491 грн (8845 грн 1491 грн = 7354 грн).
Для забезпечення здійснення виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня згідно з Порядком, до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області Управлінням щомісячно надавалась інформація (наростаючим підсумком) щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов`язань, які виникли на підставі рішень суду на користь стягувачів (в тому числі на користь ОСОБА_1 у розмірі 7354,00 грн.).
У періоді з січня 2022 року по травень 2026 року з Державного бюджету надійшли кошти у загальній сумі 1 159,3 тис. грн (при загальній потребі у коштах 4 332,7 тис. грн, для забезпечення виконання 575 судових рішень), що забезпечує виконання 156 судових рішень, з дотриманням черговості їх виконання відповідно до умов Порядку.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у справі № 360/6073/21 за черговістю виконання 220, і на сьогодні залишається не виконаним, у зв`язку з недостатнім фінансуванням на здійснення таких виплат з державного бюджету.
Отже, Управлінням в повному обсязі було вжито заходи задля забезпечення виконання Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у справі № 360/6073/21.
По суті заяви від 22.05.2026 Харківського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 360/6073/23, з проханням вирішити питання про зміну способу та порядку виконання рішення у справі № 360/6073/21 шляхом стягнення з Управління на користь ОСОБА_1 нараховану але не виплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн, вважає зобов`язання відповідача вчинити певні дії щодо виплати допомоги і стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень певного розміру грошових коштів за конкретний період є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів позивача, які обираються позивачем при поданні позову, а судом при ухваленні рішення.
Додатково повідомляємо, що до Управління надійшла заява ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (вхідний № 2369 від 26.05.2026), з наданням інформації про банківський рахунок для виплати недоплаченої частини щорічної грошової допомоги до 05 травня, з метою виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21, в якій не зазначено про бажання позивача змінити спосіб виконання цього рішення.
Враховуючи черговість, що сформувалася станом на 26.05.2026, рішення суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21, буде виконане управлінням при найближчому надходженні фінансування з державного бюджету на ці виплати, кошти недоплаченої щорічної грошової допомоги до 05 травня у розмірі 7354,00 грн будуть перераховані ОСОБА_1 на його банківський рахунок.
Отже, зміна способу виконання рішення суду від 16 листопада 2021 року у справі № 360/6073/21 із зобов`язання здійснити нарахування та виплату допомоги до 5 травня за 2021 рік на стягнення конкретної суми цієї заборгованості, призведе до того, що зміниться рішення по суті з виходом при цьому за межі позовних вимог та вирішить питання, які не були предметом дослідження судом при розгляді справи по суті, а також виключить можливість участі відповідача у здійсненні виплати позивачу суми заборгованості.
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення та дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, суд встановив таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов`язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Також, Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013 взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, у пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України» (заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов`язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов`язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia» від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв`язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов`язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов`язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов`язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов`язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до статті 14 КАС України:
судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України (частина перша);
судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (частина друга);
невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, установлену законом (частина третя).
Згідно із частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже, обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.
Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справі № 140/279/21.
Подібний підхід був застосований Верховним Судом у постанові від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, у якій суд зазначив, що обов`язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов`язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).
У адміністративному судочинстві обов`язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов`язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов`язковості судового рішення.
Зазначені висновки узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21 позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 у щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язано Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вказане рішення набрало законної сили 17.12.2021.
Відповідно до інформації, наявної в комп`ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду», позивачу у справі № 360/6073/21 виконавчий лист виданий 18.09.2024.
08.10.2024 позивач звернувся до начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з заявою про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом по адміністративній № 360/6073/21.
18.10.2024 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 76335654, якою боржника зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Також, 18.10.2024 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, про стягнення виконавчого збору.
Листом Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 02.06.2026 № 766, державного виконавця повідомлено про наступне: «На вимогу виконавця щодо виконавчого провадження № 76335654 від 18.10.2024 з примусового виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду (виконавчий лист № 360/6073/21 виданий 17.12.2021) про: зобов`язати Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі управління) повідомляє наступне.
Згідно інформації, наявної в електронній базі даних Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС) у листопаді 2021 року до управління надійшло рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21 (дата набрання законної сили 17.12.2021) щодо зобов`язати управління нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
З метою виконання вищевказаного рішення суду, у листопаді 2021 року управлінням було прийнято рішення щодо нарахування ОСОБА_1 , недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми, а саме 7354,00 грн (8845 грн 1491 грн = 7354 грн).
Згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженим ПКМУ від 26.08.2021 № 902 (далі - Порядок), черговість виконання рішень суду визначається за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, за прізвищами в алфавітному порядку.
Боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів та перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (далі - списки).
Станом на 27.05.2025 до управління надійшло 575 судових рішень, прийнятих на користь громадян, про нарахування та виплати ветеранам війни разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Потреба у коштах на забезпечення виконання цих рішень складає 4 332,7 тис. грн.
Відповідно до пункту 9 Порядку, у квітні 2025 року управлінням надано до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації інформація (наростаючим підсумком) щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов`язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача (в тому числі щодо рішення у справі № 360/6073/21).
Станом на 02.06.2025 з Державного бюджету надійшли кошти у обсязі 164,4 тис. грн.., що забезпечує виконання перших за черговістю 22 рішень суду. Рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/6073/21 за черговістю виконання 218.
Отже, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21, в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомогу до 5 травня за 2021 рік у сумі 7354,0 грн, на сьогодні не виконано, у зв`язку з недостатнім фінансуванням з державного бюджету на ці виплати.
Враховуючи вищевикладене, забезпечення виконання управлінням Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21 в повному обсязі можливе після надходження фінансування з державного бюджету на ці цілі. При надходженні бюджетних коштів в обсязі що забезпечить виконання зазначеного рішення суду, ОСОБА_1 , буде поінформовано».
Розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 07.08.2024 № 501 «Про перейменування юридичної особи та внесення змін до Положення про управління соціального захисту населення адміністрації» управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528) перейменовано на Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528).
Розпорядженням начальника Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області від 05.06.2025 № 154 «Про перейменування юридичної особи та внесення змін до Положення про управління соціального захисту населення адміністрації» управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528) перейменовано на Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528).
27.03.2026 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській та Харківській областях Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України постанову про накладення штрафу, якою постановлено за невиконання рішення суду без поважних причин накласти на боржника штраф у розмірі 5100,00 грн., боржника зобов`язано виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
27.04.2026, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській та Харківській областях Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України винесено постанову про накладення штрафу на боржника в подвійному розмірі 10200 грн.
Отже, станом на цей час рішення суду у справі № 360/6073/21 частково не виконано.
Згідно із частиною третьою статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Статтею 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Абзацом першим частини першої статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною третьою статті 378 КАС України визначено, що для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, з наведених положень слідує, що невиконання рішення суду про зобов`язання нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 05 травня протягом двох місяців з дня набрання законної сили цим судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21 зобов`язано Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
З дати набрання рішенням суду законної сили пройшло більше чотирьох років.
Заборгованість за рішенням суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21, нарахована, однак стягувачу не сплачена.
Водночас суд зазначає, що Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області перейменовано на Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області без зміни коду ЄДРПОУ.
Таким чином, судом встановлено, що через тривале невиконання судового рішення порушуються соціальні права позивача, а тому наявні підстави для заміни способу і порядку виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21 шляхом стягнення з Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528) на користь на користь ОСОБА_1 нарахованої та невиплаченої щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік в розмірі 7354,00 грн (сім тисяч триста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок.
Відповідно суд дійшов висновку про задоволення заяви про зміну порядку виконання судового рішення.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Харківського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/6073/23 задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 360/6073/21 в частині зобов`язання Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги на стягнення з Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24205528) на користь ОСОБА_1 нарахованої та невиплаченої щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн (сім тисяч триста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Cуддя Т.В. Смішлива