Рішення № 136910306, 28.05.2026, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
260/4797/25
Номер документу
136910306
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 травня 2026 року м. Ужгород№ 260/4797/25 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Плеханової З.Б. розглянувши у спрощеному письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТЕНЕРГОПОСТАЧ" (вул. Василя Гаджеги, 1А, прим. 3,м. Ужгород, Ужгородський р-н, Закарпатська обл.,88018) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Августина Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Ужгородський р-н, Закарпатська обл.,88000) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТЕНЕРГОПОСТАЧ" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області, якою просить:

- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 18.02.2025 року № 000/1307/07-16-04-04- 12/44817772 форми «Н», яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатенергопостач» (місцезнаходження: Україна, 88018, Закарпатська область, Ужгородський район, місто Ужгород, вулиця Радищева Олександра, будинок 1 А, приміщення 3, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 44817772) застосовано штраф в сумі 18 554,64 грн. (Вісімнадцять тисяч п`ятсот п`ятдесят чотири гривні 64 копійки) за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Закарпатенергопостач» не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Закарпатській області від 18.02.2025 року № 000/1307/07-16-04-04-12/44817772 форми «Н», яким до Товариства застосовано штраф у розмірі 18554,64 грн. за затримку реєстрації податкових накладних,і оскаржило його в порядку процедури адміністративного оскарження, відповідно до статті 56 Податкового кодексу України.

Рішенням про результати розгляду скарги від 02.05.2025 р. за №12533/6/99-00-06-03- 01-06 Державної податкової служби України залишено без змін оскаржуване рішення, а скаргу позивача на нього без задоволення.

Товариство вважає вказане повідомлення-рішення від 18.02.2025 таким, що винесене з порушенням законодавства, за відсутності підстав для його прийняття. А тому, це повідомлення-рішення від 18.02.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.

Зазначає, що внаслідок прийняття відповідачем повідомлення-рішення від 18.02.2025 позивачу визначено грошове зобов`язання в сумі 18 554,64 грн., чим порушено право власності позивача на належне йому майно (яким є грошові кошти), законний інтерес позивача володіти та розпоряджатися цією сумою грошових коштів та право позивача вимагати від контролюючих органів проведення перевірки відомостей та фактів, що можуть свідчити на користь платника податків, оскільки відповідачем не враховано обставин, які свідчать про відсутність події правопорушення та вини позивача.

Зазначає, що основним видом економічної діяльності позивача є торгівля електроенергією, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.01.2025 № 34379951, копією ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 06.12.2022 №1607, а також відомстями податкових накладних, щодо яких винесене оскаржуване рішення. Тому позивач застосовує касовий метод податкового обліку та здійснює реєстрацію зведених податкових накладних. Зведені податкові накладні, щодо яких винесене оскаржуване повідомлення-рішення від 18.02.2025, складені з 16 по останній календарний день (включно) відповідного календарного місяця, а тому строк їх реєстрації в ЄРПН до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Додатково вказує, що платником своєчасно в межах строків було направлено контролюючому органу заперечення до акту. Згідно з абзацами першим, другим п. 86.7 ст. 86 ПКУ у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки. Заперечення до акту були викладені у листі платника №1/12 від 14.02.2025 (з долученням доказів) та направлені 14.02.2025, тобто в межах строку 10 робочих днів з дати вручення платнику акту (31.01.2025).

Однак, листом від 18.02.2025 №3219/6/07-16-04-04-14 Контролюючий орган повідомив Платника, що його заперечення до Акту не підлягають розгляду, оскільки згідно повідомлення про вручення поштового відправлення №0601104977212 Акт вручений 29.01.2025. Тобто, Контролюючий орган вважав, що Платник не дотримався встановленого абзацом першим п. 86.7 ст. 86 ПКУ строку надання заперечень до Акту. Однак, вручення поштового відправлення 06 011 0497 72 12, в якому Платнику надійшов Акт, відбулося 31.01.2025 та без складання документа (зокрема, розписки, повідомлення про вручення тощо) поштового відправлення.

У зв`язку з вищевикладеним, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТЕНЕРГОПОСТАЧ" до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Представником Головного управління ДПС у Закарпатській області подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що за результатами перевірки встановлено порушення ТОВ «Закарпатенергопостач» граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ за звітні (податкові) періоди грудень 2023 року, січень, лютий, березень 2024 року. Перевіркою встановлено, що позивачем зареєстровано із затримкою реєстрації від 61 до 365 календарних днів 10 податкових накладних (6 податкових накладних від 31.12.2023, 4 податкові накладні від 31.01.2024) на суму 78 685,12 грн ПДВ, із затримкою реєстрації до 15 календарних днів - 11 податкових накладних (9 податкових накладних від 29.02.2024, 1 податкова накладна від 01.01.2024, 1 податкова накладна від 31.03.2024) на суму 291 453,4 грн ПДВ та 1 податкову накладну зареєстровано із затримкою реєстрації від 16 до 30 календарних днів від 29.02.2024 на суму 18456,07 грн ПДВ чим порушило пункт 201.10 статті 201, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

За наслідком перевірки складено акт від 22.01.2025 року №880/07-16-04-12/44817772 про результати камеральної перевірки щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітні періоди: грудень 2023 року, січень, лютий, березень, 2024 року та вручено (згідно повідомлення про вручення поштового відправлення №0601104977212 та трекінгу відправлень Укрпошти) 29 січня 2025 року.

ТОВ «Закарпатенергопостач» подано до ГУ ДПС у Закарпатській області заперечення від 14.02.2025 №1/12 (вхідний №6389/6/04 від 17.02.2025) на акт перевірки 22.01.2025 №880/07-16-04-04-12/44817772.

Згідно п.86.7 ст.86 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до Податкового кодексу України, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).

У зв`язку з порушенням термінів передбачених п.86.7 ст.86 ПКУ, заперечення на акт від 22.01.2025 року №880/07-16-04-12/44817772 про результати камеральної перевірки щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітні періоди: грудень 2023 року, січень, лютий, березень 2024 року розгляду не підлягало, про що листом від 18.02.2025 року №3219 /6/07-16-04-04-14 повідомлено ТОВ «Закарпатенергопостач».

В позовній заяві Позивач стверджує про направлення на реєстрацію податкових накладних: - №13 від 31.12.2023, №3 від 31.12.2023, №7 від 31.12.2023, №2 від 31.12.2023, №38 від 31.12.2023, №6 від 31.12.2023 датою 17.01.2024 року; - №10 від 01.01.2024, №9 від 31.01.2024, №24 від 31.01.2024, №19 від 31.01.2024, №25 від 31.01.2024 - датою 16.02.2024 року; - №3 від 29.02.2024, №31 від 29.02.2024 - датою 16.03.2024 року; - №57 від 29.02.2024, №23 від 29.02.2024, №18 від 29.02.2024, №16 від 29.02.2024, №48 від 29.02.2024, №56 від 29.02.2024, №19 від 29.02.2024, №69 від 29.02.2024 - датою 17.03.2024 року; - №16 від 31.03.2024 - датою 16.04.2024 року. Однак, відомості, щодо направлення вищевказаних податкових накладних у дати зазначені позивачем, у Головного Управління ДПС в Закарпатській області відсутні.

Вказує, що ознайомившись із наданими позивачем документами, зазначаємо, що: 1. податкові накладні від 31.12.2023 року №13, №3, №7, №2, №38, №6, податкові накладні від 31.01.2024 року №24, №19, № 25, податкові накладні від 29.02.2024 року №3, №23, №18, №16, №48, №56, №19, №31, податкова накладна від 31.03.2024 року №16 подані на реєстрацію в порушення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а саме після закінчення операційного дня для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; 2. податкова накладна від 01.01.2024 №10 зареєстрована 18.02.2024 року (граничний термін реєстрації - 05.02.2024) подана відповідно відомостей з електронного ресурсу M.E.Doc 16.02.2024 о 21.05 в порушення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ та з пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ; 3. податкові накладні від 29.02.2024 №57, №69 та податкова накладна від 31.01.2024 №9 подані на реєстрацію протягом операційного дня, при цьому згідно інформаційно телекомунікаційних систем ДПС відсутня інформація щодо надсилання ТОВ «Закарпатенергопостач» для реєстрації.

У зв`язку з вищевикладеним, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

11 липня 2025 року від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.

Стосовно твердження позивача, що «податкова накладна №10 від 01.01.2024 помилково складена датою 01.01.2024, оскільки фактично складена після 16.01.2024, в яку на рахунок Платника надійшли грошові кошти за реалізований товар (електрична енергія) в сумі 5204,20 грн., зазначає, що у межах спірних правовідносин такий алгоритм дій не передбачений нормами податкового законодавства, оскільки відповідно до п.22 Порядку №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», а саме - у разі допущення помилки в реквізитах заголовної частини податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка не заважає ідентифікувати здійснену операцію, постачальник (продавець) на дату виявлення такої помилки складає розрахунок коригування до податкової накладної, у якому всі правильно заповнені реквізити податкової накладної повторюються, а реквізит, у якому допущено помилку, заповнюється без помилок. Отже, при виявлені помилки у податковій накладній, платник зобов`язаний діяти відповідно до діючого порядку.

Стосовно твердження позивача щодо несвоєчасного надходження квитанцій про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН вказує, що Відповідно до п.89 підрозділу ІІ розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

Стосовно твердження позивача щодо неврахування заперечення на Акт від 22.01.2025 року №880/07-16-04-12/44817772 про результати камеральної перевірки щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказує, що за наслідком перевірки складено Акт від 22.01.2025 року №880/07-16-04-12/44817772 про результати камеральної перевірки щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітні періоди: грудень 2023 року, січень, лютий, березень, 2024 року та вручено (згідно повідомлення про вручення поштового відправлення №0601104977212 та трекінгу відправлень Укрпошти) 29 січня 2025 року.

ТОВ «Закарпатенергопостач» подано до Головного управління ДПС у Закарпатській області заперечення від 14.02.2025 №1/12 на акт перевірки 22.01.2025 №880/07-16-04- 04-12/44817772, яке отримано контролюючим органом 17.02.2025 (вхідний №6389/6/04 від 17.02.2025). Головне управління ДПС у Закарпатській області 18.02.2025 року надіслало лист платнику, в якому повідомлено, що заперечення на Акт від 22.01.2025 року №880/07- 16-04-12/44817772 розгляду не підлягає, оскільки ТОВ пропущено 10 денний строк для подачі заперечення на акт перевірки. Відповідно до п. 86.8. ст.. 86 ПКУ податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У зв`язку з порушенням термінів передбачених п.86.7 ст.86 ПКУ, заперечення на акт від 22.01.2025 року №880/07-16-04-12/44817772 про результати камеральної перевірки щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітні періоди: грудень 2023 року, січень, лютий, березень 2024 року розгляду не підлягало, про що ТОВ «Закарпатенергопостач» повідомлено листом від 18.02.2025 року №3219/6/07-16-04-04-14.

На підставі порушень норм податкового законодавства, встановлених Актом перевірки від 22.01.2025 №880/07-16-04-04-12/44817772 Головне управління ДПС у Закарпатській області 08.04.2024 прийняло податкове повідомлення рішення №000/2962/07-16-04-05/30641508, яким на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.1201.1 ст.1201, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ застосовано 18554,64 грн. штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Обставини встановлені судом.

Основним видом економічної діяльності ТОВ «Закарпатенергопостач» проведена є торгівля електроенергією, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.01.2025 року №34379951.

Головним Управлінням ДПС у Закарпатській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, пункту 76.2 статті 76 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ, із змінами та доповненнями було проведено камеральну перевірку ТОВ «Закарпатенергопостач».

За результатами камеральної перевірки встановлено порушення ТОВ «Закарпатенергопостач» граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ за звітні (податкові) періоди грудень 2023 року, січень, лютий, березень 2024 року.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Закарпатенергопостач» зареєстровано:

- із затримкою реєстрації від 61 до 365 календарних днів 10 податкових накладних (6 податкових накладних від 31.12.2023, 4 податкові накладні від 31.01.2024) на суму 78 685,12 грн ПДВ,

- із затримкою реєстрації до 15 календарних днів - 11 податкових накладних (9 податкових накладних від 29.02.2024, 1 податкова накладна від 01.01.2024, 1 податкова накладна від 31.03.2024) на суму 291 453,4 грн ПДВ та 1 податкову накладну зареєстровано

- із затримкою реєстрації від 16 до 30 календарних днів від 29.02.2024 на суму 18456,07 грн ПДВ чим порушило пункт 201.10 статті 201, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

За наслідком перевірки складено Акт від 22.01.2025 року №880/07-16-04-12/44817772 про результати камеральної перевірки щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітні періоди: грудень 2023 року, січень, лютий, березень, 2024 року. Висновок: Дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових/накладних/ розрахунків до податкових накладних в ЄРПН за звітний періоди грудень 2023 року, січень, лютий, березень 2024 року.

ТОВ «Закарпатенергопостач» подано до ГУ ДПС у Закарпатській області заперечення від 14.02.2025 №1/12 на акт перевірки 22.01.2025 №880/07-16-04-04-12/44817772.

В подальшому ГУ ДПС у Закарпатській області було винесено податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 18.02.2025 року № 000/1307/07-16-04-04- 12/44817772 форми «Н», відповідно до якого зазначено:

« Обгрунтовані підстави для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов`язання та/або податкового зобов`язання, що повинен сплатити платник податків (стислий зміст щодо виявлених перевіркою порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства):

- обставини вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 та пункту 86.7 статті 86 розділу І Податкового кодексу України письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, які стосуються події правопорушення та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують вказані обставини)

- період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення (календарний день або місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік)

- інформація щодо надання або ненадання платником податків заперечень, письмових пояснень та додаткових документів, зокрема щодо обставин виявлених порушень, наданої платником податків інформації, яка спростовує наявність його вини, наявності пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до Податкового кодексу України

- інформація щодо наявності обставин, які відповідно до Податкового кодексу України пом`якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності (у разі наявності).

Отже, встановлені порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення», та згідно з пунктом 1201.1 статті 120, пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), за затримку реєстрації податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі та/або «Вісімнадцять тисяч п`ятсот п`ятдесят чотири гривні 64 копійки»».

07 березня 2025 року позивачем було подано до Державної податкової служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 18.02.2025 року № 000/1307/07-16-04-04- 12/44817772 форми «Н», у якій просив:

« Скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 18.02.2025 року № 000/1307/07-16-04-04-12/44817772 форми «Н» про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатенергопостач», ідентифікаційний код юридичної особи 44817772, штрафу в сумі 18 554,64 грн. (Вісімнадцять тисяч п`ятсот п`ятдесят чотири гривні 64 копійки).»

Державною податковою службою 02 травня 2025 року винесено рішення за №12533/6/99-00-06-03-01-06 від 02.05.2025 відповідно до якого, керуючись главою 4 ПК України, ДПС залишено без змін ППР ГУ ДПС у Закарпатській області від 18.02.2025 №000/1307/07-16-04-04-12/44817772, a скаргу - без задоволення.

Вважаючи оскаржуване податкове повідомленні рішення протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Також, підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, в також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

У пункті 75.1 статті 75 ПК України зазначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних. Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до ст. 86 ПК України. Пунктом 86.1 ст. 86 ПК України визначено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.

Акт перевірки документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.

За приписами пункту 14.1.60 статті 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку:

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

При цьому, положеннями пункту 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15

- календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим ПК України.

Приписами зазначених норм права встановлено обов`язок платника податків скласти в установлені терміни податкову накладну/розрахунок коригування та зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних у строки, які визначені пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

Згідно з пункту 120-1.1 статті 120' ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/ розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Законом України від 12 січня 2023 року №2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування (далі - Закон №2876-ІХ, опублікований 07.02.2023 та набрав чинності 08.02.2023) підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування (далі- ПН/РК) до податкових накладних в ЄРПН, встановлені пунктом 201.10. ст. 201 ПК України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 1201.1 статті 120' ПК України.

Відповідно, визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876- IX (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, та становлять:

для ПН/РК до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для ПН/РК до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Згідно з пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Зведені податкові накладні, щодо яких винесене оскаржуване повідомлення-рішення від 18.02.2025, складені з 16 по останній календарний день (включно) відповідного календарного місяця, а тому строк їх реєстрації в ЄРПН до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

При цьому, як зазначено в пункті 7 підрозділу І «Відсутність події правопорушення та вини Платника» розділу «Протиправність та підстави для скасування оскаржуваного Рішення» податкова накладна №10 від 01.01.2024 помилково складена датою 01.01.2024, оскільки фактично складена після 16.01.2024, в яку на рахунок Платника надійшли грошові кошти за реалізований товар (електрична енергія) в сумі 5204,20 грн.

Складання цієї податкової накладної 01.01.2024 не відбувалося і не могло відбутися, оскільки підстава для її складання настала 16.01.2024, і до цієї дати Платникові не могло бути відомо про вказану підставу.

Зі змісту п.п. 1 - 22 підр. І «Відсутність події правопорушення та вини Платника» розд. «Протиправність та підстави для скасування оскаржуваного Рішення» цієї позовної заяви та відповідних доказів долучених до неї слідує, що вищезгадані зведені податкові накладні направлені на реєстрацію в межах граничного строку їх реєстрації в ЄРПН, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ. Згідно з пп. 69.18 п. 69 підр. 10 розд. ХХ ПКУ (в редакції чинній на момент подання Платником зведених податкових накладних, щодо яких винесене оскаржуване рішення Контролюючого органу, на реєстрацію в ЄРПН) тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.

Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/ або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.

Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.

Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня.

Як слідує з відомостей щодо направлення на реєстрацію податкових накладних щодо яких винесене оскаржуване рішення, викладених в п.п. 1 - 22 підр. І «Відсутність події правопорушення та вини Платника» розд. «Протиправність та підстави для скасування оскаржуваного рішення», протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних платнику не було надіслано квитанцій про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації таких податкових накладних.

А тому, на підставі імперативної норми пп.69.18 п.69 підр. 10 розд. ХХ ПКУ всі зведені податкові накладні, щодо яких контролюючим органом винесене повідомлення-рішення від 18.02.2025, вважаються зареєстрованими в ЄРПН.

Згідно з абзацом двадцять другим пп. 201.10 ст. 201 ПКУ порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок).

Згідно з пунктом 3 Порядку (в редакції чинній на момент подання Платником зведених податкових накладних, щодо яких винесене оскаржуване рішення Контролюючого органу, на реєстрацію в ЄРПН) операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно з абзацами першим - третім п. 10 Порядку в редакції чинній на момент подання Платником зведених податкових накладних, щодо яких винесене оскаржуване рішення Контролюючого органу, на реєстрацію в ЄРПН) до Реєстру приймаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, складені в електронній формі з накладенням:

кваліфікованого електронного підпису головного бухгалтера (бухгалтера) або кваліфікованого електронного підпису керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою;

кваліфікованого електронного підпису постачальника (продавця), що є фізичною особою - підприємцем.

Згідно з п. 11 Порядку (в редакції чинній на момент подання Платником зведених податкових накладних, щодо яких винесене оскаржуване рішення Контролюючого органу, на реєстрацію в ЄРПН) після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

На підставі зазначених вимог законодавства слідує, що всі зазначені у розрахунку, що є додатком до повідомлення-рішення від 18.02.2025, зведені податкові накладні вважаються зареєстрованими в ЄРПН, оскільки протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк їх реєстрації платнику не було надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації вказаних податкових накладних.

Оскільки вказані податкові накладні подані позивачем на реєстрацію в ЄРПН своєчасно, наведеним підтверджується відсутність вини позивача в несвоєчасній реєстрації таких податкових накладних у ЄРПН. Внаслідок чого позивач не підлягає відповідальності відповідно до ПКУ.

Додатково суд зазначає, що оскаржуване повідомлення-рішення від 18.02.2025 не містить підстав для визначення (нарахування) грошового зобов`язання позивачу, а саме: зазначення правопорушень вчинених платником, відображених в акті перевірки (розділ «Обґрунтовані підстави для визначення (нарахування/зменшення грошового зобов`язання та/або податкового зобов`язання, що повинен сплатити платник податків (стислий зміст щодо виявлених перевіркою порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства)»). Тобто, вважаючи наявними порушення позивача, що є підставою для застосування визначеної Контролюючим органом штрафної (фінансової) санкції, останній мав зазначити суть події виявлених порушень в Акті, як то передбачено приписами п.1 пп.58.1.1 п.58 ст.58 ПКУ.

Згідно з приписи п.1 пп.58.1.1 п.58 ст.58 ПКУ податкове повідомлення-рішення містить: суму та підставу для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов`язання та/або податкового зобов`язання, що повинен сплатити платник податків, та/або суму та підставу для зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або збільшення/зменшення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, та посилання на норми цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до яких здійснено їх розрахунок.

Згідно з пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПКУ грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня. Отже, штрафна (фінансова) санкція є грошовим зобов`язанням Платника.

А відтак, при її визначенні контролюючим органом підлягали застосуванню вимоги п.1 пп.58.1.1 п.58 ст.58 ПКУ щодо зазначення підстав її визначення опису події правопорушень вчинених позивачем. Тому, оскаржуване рішення може вважатися таким, що відповідає вимогам п.1 пп.58.1.1 п.58 ст. 58 ПКУ тільки в разі наявності в ньому обставин вчинення позивачем правопорушень, відображених в акті.

Наведеним вимогам оскаржуване податкове-повідомлення рішення не відповідає, оскільки його розділи «Обґрунтовані підстави для визначення (нарахування/зменшення грошового зобов`язання та/або податкового зобов`язання, що повинен сплатити платник податків (стислий зміст щодо виявлених перевіркою порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства)» та «Обставини вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 та пункту 86.7 статті 86 розділу І Податкового кодексу України письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, які стосуються події правопорушення та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують вказані обставини)» не містить інформації про правопорушення Платника, наведені в Акті.

У відповідності до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 КАС України. Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням обставин справи , які були встановлені судом на підставі досліджених у судовому засіданні належних і допустимих доказів, суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем правомірності оскаржуваних рішень та обгрунтованість позовних вимог , у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТЕНЕРГОПОСТАЧ" (вул. Василя Гаджеги, 1А, прим. 3,м. Ужгород, Ужгородський р-н, Закарпатська обл.,88018, код ЄДРПОУ 4481772) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Августина Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Ужгородський р-н, Закарпатська обл.,88000, код ЄДРПОУ 44106694) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 18.02.2025 року № 000/1307/07-16-04-04- 12/44817772 форми «Н», яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатенергопостач» застосовано штраф в сумі 18 554,64 грн. (Вісімнадцять тисяч п`ятсот п`ятдесят чотири гривні 64 копійки) за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова