Рішення № 136909036, 26.05.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2026
Номер справи
160/35226/25
Номер документу
136909036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 рокуСправа №160/35226/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа: Дніпропетровська обласна організація Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

11.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 27 листопада 2025 року про відмову у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про Первинну партійну організацію №2 Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» Дніпровського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

- зобов`язати Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань без статусу юридичної особи, шляхом виключення інформації про ОСОБА_1 як керівника Первинної партійної організації №2 Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» Дніпровського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що згідно з даними Єдиного реєстру громадських формувань, ОСОБА_1 є керівником Первинної партійної організації № 2 Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» Дніпровського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області. Документи на внесення змін до відомостей про керівника організації до управління юстиції не подавалось. З метою факту припинення повноважень та внесення відповідних змін до ЄДР, 27.11.2025 року ОСОБА_1 було направлено заяву Бюро Дніпропетровської обласної організації Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина». Дніпропетровська обласна організація партії проігнорувала вказану заяву. ОСОБА_1 звернувся до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою щодо державної реєстрації громадського формування без статусу юридичної особи (форма 6) про проведення державної реєстрації змін керівника первинної організації. Рішенням відповідача від 27.11.2025 року ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні державної реєстрації змін. Підставою для відмови стала невідповідність поданих документів вимогам ч. 4 ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», а саме відсутність рішення уповноваженого органу про зміни, примірника протоколу засідання керівного органу структурного утворення політичної партії, на якому відповідно до статуту політичної партії було скликано засідання вищого органу управління структурного утворення політичної партії, документу що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту політичної партії, відомості про керівні органи структурного утворення політичної партії у разі внесення змін до складу керівник органів.

Ухвалою від 15.12.2025 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/35226/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

26.12.0225 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки реєстраційна дія про відмову у державній реєстрацій змін до відомостей щодо Первинної партійної організації № 2 Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» Дніпровського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, що не має статусу юридичної особи, проведена державним реєстратором відділу державної реєстрації громадських формувань у Дніпропетровській області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Шматком Павлов Тимофійовичем відповідно о вимог чинного законодавства.

30.12.2026 року представником позивача подано відповідь на відзив представника відповідача, в якій зазначено, що державний реєстратор обрав формальний підхід, вимагаючи документи, подання яких залежить не від волі позивача, а від бездіяльності статутних органів політичної партії. Вимога реєстратора надати рішення уповноваженого органу партії суперечить нормам спеціального закону. У разі такої правової колізії відповідач, керуючись принципом верховенства права, мав би застосувати норму, яка забезпечує, а не обмежує права людини. Коли держава створює ситуацію правової невизначеності, вона повинна поступитися на користь громадянина.

02.01.2026 року представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив представника позивача, в яких просить позовні вимоги залишити без задоволення з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

05.01.2026 року ухвалою суду клопотання ОСОБА_1 про залучення третьої особи задоволено. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Дніпропетровську обласну організацію Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина».

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи судом встановлено та сторонами не заперечується, що згідно даних Єдиного реєстру громадських формувань, ОСОБА_1 є керівником Первинної партійної організації № 2 Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» Дніпровського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

27.11.2025 року відділом державної реєстрації громадських формувань у Дніпропетровській області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від Центру надання адміністративних послуг отримано заяву щодо державної реєстрації громадського формування без статусу юридичної особи (форма 6) зміна керівника.

За результатами розгляду вказаних документів, 27.11.2025 року державним реєстратором відділу державної реєстрації громадських формувань у Дніпропетровській області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Шматком П.Т. було прийнято рішення про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про Первинну партійну організацію на підставі пункту 4 частини першої статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» подання документів або відомостей, передбачених Законом про реєстрацію не в повному обсязі.

Позивач вважає вказане рішення протиправним, а тому звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених цим законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року № 755-IV (далі Закон № 755-IV).

Згідно пункту 4 частини 1 статті 1 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Пунктом 8 частини 1 статті 1 Закону № 755-IV визначено, що до заявників в розумінні цього Закону відносяться уповноважений представник юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, - у разі подання документів для проведення інших реєстраційних дій щодо юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.

Відповідно до частини 4 статті 21 Закону № 755-IV державний реєстратор: приймає документи; встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації; перевіряє наявність у Єдиному державному реєстрі заборони вчинення реєстраційних дій; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов`язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; перевіряє дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, за допомогою Єдиного реєстру довіреностей; перевіряє використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів; перевіряє наявність факту застосування санкцій відповідно до Закону України "Про санкції", які унеможливлюють проведення державної реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною 4 статті 21 Закону № 755-IV для державної реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, подаються:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління структурного утворення політичної партії про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру;

3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу структурного утворення політичної партії, на якому відповідно до статуту політичної партії було скликано засідання вищого органу управління структурного утворення політичної партії;

4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту політичної партії;

5) відомості про керівні органи структурного утворення політичної партії (прізвище, ім`я, по батькові, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв`язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів.

Частиною 5 статті 21 Закону № 755-IV визначено, що для державної реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв`язку із зупиненням (припиненням) членства у структурному утворенні політичної партії, що не має статусу юридичної особи, член керівного органу (крім керівника) подає копію заяви про зупинення (припинення) ним членства до відповідних статутних органів політичної партії з відміткою про її прийняття.

Таким чином, законом встановлені чіткі та вичерпні переліки документів, які подаються для державної реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі. Оскільки частина п`ята статті 21 Закону № 755-IV не поширюють свою дію на керівника (відповідно на керівника політичної партії та відповідно на керівника структурного утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи), то при поданні документів для внесення змін до складу керівних органів політичної партії або структурного утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, заява до відповідного статутного органу політичної партії про зупинення (припинення) членства органу реєстрації не подається, адже членство керівника політичної партії (структурного утворення) припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника. При цьому слід зазначити, що положенням частини п`ятої статті 21 Закону № 755-IV кореспондує відповідне положення частини шостої статті 6 Закону №2365-III, так як всі ці три положення введені законодавцем одночасно шляхом прийняття Закону № 1666-VIII від 06.10.2016. Тобто членство керівника політичної партії та членство керівника структурного утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, припиняється однаково - з дня, наступного за днем обрання (відповідного) нового керівника. На переконання суду, це обумовлено тим, що не тільки політична партія, а й структурне утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, відповідно до приписів законодавства завжди повинно мати керівника, а відомості про нього повинні бути зазначені в Єдиному державному реєстрі як уповноваженої особи діяти від імені такого структурного утворення політичної партії.

Судовим розглядом встановлено, що позивач, який є керівником структурного утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, звернувся до відповідача із заявою в якій ініціював питання перед суб`єктом владних повноважень щодо виключення відомостей про нього як керівника структурного утворення політичної партії

Частиною другою статті 25 Закону № 755-IV визначено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Судом встановлено, що правовою підставою для прийняття оскаржуваного рішення відповідачем визначено пункт 4 частини першої статті 28 Закону № 755-IV, а фактичною підставою те, подання документів або відомостей, передбачених Законом, не в повному обсязі

Даючи оцінку рішенню про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії без статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд враховує, що загалом реєстратор при здійсненні тих чи інших реєстраційних дій має керуватися тими визначеними підставами, з якими законодавець пов`язав можливість їх вчинення.

Ці підстави безпосередньо визначені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", який у свою чергу детально окреслює алгоритм дій реєстратора у тій чи іншій ситуації.

При перевірці можливості вчинення певної реєстраційної дії реєстратор обмежений конкретним переліком документів, які необхідно подати особі, зацікавленій у вчиненні такої дії, та не має можливості встановлювати обставини, які перешкоджають поданню цих документів, або приймати від заявника документи, які не відповідають вимогам закону або не передбачені переліком.

Учасниками справи не заперечується, що позивачем не надавалися державному реєстратору документи про обрання нового керівника структурного утворення політичної партії; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління структурного утворення політичної партії та примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу структурного утворення політичної партії про обрання нового керівника такого структурного утворення, а також відомості про нового керівника структурного утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи.

Оскільки законом чітко передбачено які саме документи необхідно було подати позивачу для здійснення реєстраційної дії щодо вчинення запису в реєстрі з приводу зміни голови структурного утворення політичної партії, то недотримання цих вимог позивачем, дає суду підстави констатувати правильність висновку відповідача про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про структурне утворення політичної партії без статусу юридичної особи.

При цьому суд погоджується із доводом позивача про те, що зважаючи на приписи Конституції України та Закону України «Про політичні партії в Україні» ніхто не може бути обмежений у праві добровільного виходу з політичної партії, однак реалізація права позивача на вихід із політичної партії, в тому числі із посади її керівника, повинна бути здійснена відповідно до чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, а тому позовна вимога про визнання його протиправним та скасування задоволенню не підлягає.

За відсутності підстав для задоволення основної позовної вимоги відсутні й підстави для задоволення похідної позовної вимоги зобов`язального характеру.

Інші доводи позивача не спростовують вищевикладені висновки суду.

Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст. 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа: Дніпропетровська обласна організація Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко