КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2010 року 2-а-1518/10/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Волков А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн., що засновані до відповідача на підставі рішення від 26.10.2009 №100906-32-206/0326.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач порушив вимоги законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що виявилось у реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка , у звязку з чим до нього застосовано фінансові санкції. Суму фінансових санкцій відповідач добровільно не сплатив, тому податковий орган звернувся до суду з позовом про їх стягнення в судовому порядку.
Ухвалою від 02.06.2010 судом відкрито провадження в адміністративній справі, судовий розгляд справи призначено на 29.07.2010, відкладено на 13.09.2010 у звязку з неявкою до суду відповідача.
У призначений день і час сторони до суду не зявились.
Позивач надіслав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. Відповідач до суду не зявився, про причини неявки суд не повідомив.
За таких обставин суд, на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з ухвалою від 13.09.2010, постановив про розгляд справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.
Відповідач відзиву на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надіслав. За таких обставин справа розглядалась судом за наявними в ній матеріалами і доказами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 має статус фізичної особи підприємця, зареєстрована 31.10.2001 Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області, як платник податків перебуває на обліку в Ірпінській обєднаній державній податковій інспекції Київської області з 31.10.2001 за №565.
У жовтні 2009 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Київський області проведено перевірку з питань дотримання відповідачем вимог законодавства, що регулює відносини у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (акт перевірки від 20.10.2009 №48/32-2/2732108387). Перевірка здійснювалась у магазині, де здійснює господарську діяльність відповідач, що розташований за адресою: АДРЕСА_1
Під час перевірки встановлено, що в зазначеному магазині здійснювалась реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка. Так, встановлено, що на момент перевірки в реалізації у відповідача знаходились наступні алкогольні напої, на яких були відсутні марки акцизного збору, а саме:
десять пакетів (типу «Tetra Pak») вина «Аліготе» виробництва ТОВ «Вина Левадії», за ціною 10,90 грн. за один пакет, на загальну суму 109,90 грн.;
три пакети (типу «Tetra Pak») вина «Тамянка» виробництва ТОВ «Вина Левадії», за ціною 10,90 грн. за один пакет, на загальну суму 32,70 грн.;
чотири пакети (типу «Tetra Pak») вина «Ізабела» виробництва ТОВ «Вина Левадії», за ціною 11,10 грн. за один пакет, на загальну суму 44,40 грн.;
три пакети (типу «Tetra Pak») вина «Приморське» виробництва ТОВ «Вина Левадії», за ціною 9,60 грн. за один пакет, на загальну суму 28,80 грн.;
один пакет (типу «Tetra Pak») вина «Шовковий смак» виробництва ЗАТ«Одесавинпром», за ціною 7,90 грн.;
одна пляшка горілки «Мерная» виробництва ТОВ фірма «Союз Віктан»», за ціною 29,20 грн.;
Як вбачається з пояснень, наданих продавцем ОСОБА_2, відсутність марок акцизного збору на пакетах вина нею не заперечується і пояснюється тим, що «напевно повідпадали при перестановці товару».
За результатами перевірки податковим органом, на підставі абзацу тринадцятого частини другої статті 17 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», прийнято рішення від 26.10.2009 №100906-32-206/0326 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1700,00грн. за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного збору.
Вказане рішення надіслано на адресу відповідача. Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення за №05645172, рішення про застосування фінансових санкцій отримане відповідачем 02.04.2010.
Доказів оскарження в судовому порядку зазначеного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій сторонами суду не надано.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між позивачем та відповідачем, суд виходить з наступних положень законодавчих актів.
Основні засади державної політики у сфері виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Згідно з частиною четвертою статті 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Статтею 1 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» передбачено, що марка акцизного збору - це спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Марки акцизного збору для алкогольних напоїв та тютюнових виробів, вироблених в України, відрізняються від марок для імпортованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів дизайном та кольором відповідно до зразків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка (частина друга статті 7 вказаного Закону).
Відповідно до статті 17 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. Зокрема, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Згідно із статтею 16 Закону від 19.12.1995 №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Статтею 8 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі Закон від 04.12.1990 №509-ХІІ) передбачено, що однією з функцій Державної податкової адміністрації України є проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до субєктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору» у складі Державної податкової адміністрації України утворено Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та його регіональні управління. Вказаною постановою визначені основні функції Департаменту та його регіональних управлінь, до яких, зокрема, належить здійснення контролю за додержанням законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, ліцензування діяльності суб'єктів підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до субєктів підприємницької діяльності за порушення законодавства з ліцензування, виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.2007 № 71, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 за №116/13383.
Користуючись усіма правами, наданими статтею 11 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» органам державної податкової служби, посадові особи Регіонального управління Департаменту CAT ДПА України у Київській області мали право здійснювати перевірку господарської діяльності відповідач.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, у яких обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивач доказав суду належними, допустимими та достатніми доказами факт вчинення відповідачем правопорушення, правомірність застосування до нього фінансових санкцій та правильність визначення міри відповідальності.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України (УДК у Київській області, код платежу 21081100, код ЗКПО 23569441, рахунок 31119106700007, МФО 821018) фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Волков А.С.