Постанова № 13686187, 13.12.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.12.2010
Номер справи
2а-15621/10/2670
Номер документу
13686187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 грудня 2010 року <Час проголошення >№ 2а-15621/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Добрівської Н.А.,

за участю секретаря судового засідання Щерблюк А.І.,

та представника позивача Коновальчука О.М. (довіреність від 19.01.2010р. № 11-414),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Київського міського центру зайнятості

доОСОБА_2

простягнення коштів у розмірі 8417,14 грн. В С Т А Н О В И В:

01 листопада 2010 року Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у розмірі 8417,14 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі заяви відповідача наказом Соломянського районного центру зайнятості № 9637/3817 від 16.07.2009 року ОСОБА_2 надано статус безробітного громадянина, зареєстрованого як такого, що шукає роботу.

За результатами звірки отриманих даних з електронного файлу Державної податкової служби за III квартал 2009 року виявлено, що під час перебування на обліку в Соломянському районному центрі зайнятості ОСОБА_2 отримував дохід в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут».

У звязку з неповідомленням відповідачем про те, що він є студентом, а відтак належить до зайнятого населення, наказом Соломянського районного центру зайнятості № 1981/435п від 11.03.2010 року відповідача знято з обліку.

Сума коштів, що була виплачена за проведення перепідготовки ОСОБА_2 за рахунок коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в КП «Київпастранс»і підлягає примусовому стягненню у звязку з несплатою у добровільному порядку складає 8417,14 грн.

13.12.2010 року у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, оскільки неправомірно отримані відповідачем кошти на день розгляду справи в суді не сплачені.

Відповідач у судове засідання не зявився, відповідно до вимог ст.35 КАС України судові повістки про дату, час та місце судового розгляду направлено за зазначеною позивачем адресою. Проте кореспонденція суду повернулась з відміткою пошти «за зазначеною адресою не проживає».

Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи, що від відповідача заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило, суд відповідно до ч.6 ст.71, ч.4 ст.128 КАС України вирішує справу за відсутності відповідача на основі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

На підставі наявних у справі доказів судом встановлено, що 16 липня 2009 року ОСОБА_2 звернувся до Соломянського районного центру зайнятості із заявою, якою просив до вирішення питання його працевлаштування надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».

Наказом Соломянського районного центру зайнятості за № 9637/3817 від 16.07.2009 року ОСОБА_2 надано статус безробітного громадянина, зареєстрованого як такого, що шукає роботу.

На підставі заяви ОСОБА_2 від 16.07.2009 р. між ним та Соломянським районним центром зайнятості 10.08.2009 року було укладено договір № 55 направлення ОСОБА_2 на перепідготовку до КП «Київпастранс»за спеціальністю водія тролейбуса строком на 5 місяців з 18.08.2009 року по 18.02.2010 року. НАказом № 11059/320п від 18.08.2009 року відповідача направлено на перепідготовку та призначено матеріальну допомогу у звязку із зарахуванням на навчання.

Як вбачається з довідки Навчально-курсового комбінату Комунального підприємства «Київпастранс»від 18.02.2010р. за № 1/487, ОСОБА_2 закінчив навчання та отримав кваліфікацію «водій тролейбуса».

Згідно довідки Навчально-курсового комбінату Комунального підприємства «Київпастранс»за № 3 від 18.02.2010 року ОСОБА_2 по закінченню навчання на курсах підготовки водіїв тролейбуса з 19.02.2010 року направлений на роботу водієм 3 класу.

Відповідно до довідки-розрахунку витрат коштів, нарахованих на випадок безробіття безробітного ОСОБА_2 від 30.11.2010 року за № 5980 вартість навчання в НКК «Київпастранс»з 18.08.2009р. по 18.02.2010р. складає 8417,14 грн.

Наказом Соломянського районного центру зайнятості № 1918/435п від 11.03.2010 року відповідач знятий з обліку у звязку з переїздом в іншу місцевість.

За результатами звірки отриманих даних з електронного файлу Державної податкової служби за III квартал 2009 року виявлено, що під час перебування на обліку в Соломянському районному центрі зайнятості ОСОБА_2 отримував дохід в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут».

Соломянським районним центром зайнятості 02 квітня 2010 року винесено наказ за № 96 про проведення перевірки достовірності документів, які є підставою для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення безробітному ОСОБА_2

За результатами перевірки Соломянським районним центром зайнятості було складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.06.2010 року за № 107 (далі по тексту Акт), яким встановлено, що ОСОБА_2 студент денної форми навчання з 31.082007 року по 27.02.2010 року та отримує стипендію. Відрахований у звязку з закінченням денної форми навчання у НТУ «Київський політехнічний інститут».

Закріплені в Акті висновки підтверджуються наданими Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут»витягами з наказів (відповідь за № 0440/576 від 02.06.2010 року на запит № 2073 від 31.05.2010р.), відповідно до яких, ОСОБА_2 (відповідно до свідоцтва про зміну імені ОСОБА_2 змінено прізвище на ОСОБА_2) зарахований студентом першого курсу фізико-технічного інституту денної форми навчання (наказ №2860-с від 01.08.2003р.); відрахований наказом № 127/2с від 24.06.2006р. за академнеуспішність; поновлений студентом 3 к. денної форми навчання на підставі договору, факультету інформатики та обчислювальної техніки (наказ № 511/2с від 31.08.2006р.); наказом № 1083/2с від 31.08.2007р. переведений на бюджетне фінансування; наказом № 803/2с від 05 08.2008р. зарахований на навчання за програмою освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста; відрахований наказом № 250/2с від 27.02.2010р. в звязку із закінченням денної форми навчання в університеті.

У вересні 2010 року ОСОБА_2 було направлено повідомлення № 4509, яким його повідомлено про необхідність повернення незаконно отриманих грошових коштів у розмірі 8417,14 грн. протягом 15 днів після отримання повідомлення. Вказане повідомлення повернулося з відміткою про те що позивач вибув.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006р. № 357.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом України «Про зайнятість населення».

Поняття «зайнятість»визначено в ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції на момент спірних правовідносин) як діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.

Згідно п.«е»ч.3 ст.1 зазначеного Закону в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

На момент звернення до Соломянського районного центру зайнятості із заявою про надання йому статусу безробітного, ОСОБА_2 мав статус зайнятої особи та отримував стипендію, а тому не підлягав реєстрації у державній службі зайнятості як такий, що шукає роботу.

Згідно з положення ч.1 ст.18 Закону України «Про зайнятість населення»для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

На Державну службу зайнятості відповідно до абзацу девятого ч.1 ст.19 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»покладений обовязок реєструвати безробітних і надавати їм у межах своєї компетенції допомогу, в т.ч. і грошову, умови, порядок і строки виплати якої визначаються Розділом V «Матеріальне забезпечення на випадок безробіття»цього закону.

Частинами 2, 3 статті 36 вказаного Закону встановлено обовязок застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року № 357, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом.

Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів.

У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

З огляду на те, що ОСОБА_2 отримав статус безробітного на підставі неправдивих даних про свою особу та незаконно отримав допомогу по безробіттю, оскільки на момент отримання даного статусу відповідно до чинного законодавства України відносився до зайнятого населення, а також враховуючи, що відповідач не оскаржив в судовому порядку наказ про повернення коштів, а безпідставно отримані кошти не повернув, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог позивача про стягнення з відповідача суми в розмірі 8417,14 грн.

Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.69-71, 94, 136, 112, ст.ст.158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1 гуртожиток) на користь Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, код ЕДРПОУ 03491091) кошти в сумі 8 417 (вісім тисяч чотириста сімнадцять) гривень 14 коп.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

СуддяДобрівська Н.А. Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 20.12.2010 року.