Ухвала суду № 136856792, 25.05.2026, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
340/2578/26
Номер документу
136856792
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

У Х В А Л А

25 травня 2026 року справа № 340/2578/26 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової перевірив матеріали адміністративної справи №340/2578/26 за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Відділу з питань ветеранської політики Новоукраїнської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 45731120) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, постановив ухвалу.

27.04.2026 представник Позивача адвокат Галковська Ольга Іллівна (ордер серії ВА №1147758) звернулась з адміністративним позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду, який 29.04.2026 відкрив спрощене позовне провадження (без виклику сторін) та витребував докази (ЄДРСР 136085720), що додані до Акту проведення розслідування нещасного випадку (дата складання не зазначена), що стався 04 грудня 2024 року та документи щодо участі у бойових діях, а саме: рапорт командира НОМЕР_2 механізованого батальйону від 04 грудня 2024 року № НОМЕР_1 ; доповідь про факт отримання вогнепального поранення солдатом ОСОБА_3 від 04.12.2024 №4387кп/нт; наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 04.12.2024 №3276-АД; наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 03.03.2025 №830-АД; наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 29.04.2025 №1845-АД; повідомлення про факт смерті солдата ОСОБА_3 від 04.12.2024 №548/15234; повідомлення СУГУНП від 21.03.2025 №4999/8/04-2025; рапорт командира НОМЕР_2 механізованого батальйону № НОМЕР_2 кп від 05.12.2024; витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 12.12.2024 №358; пояснення старшого солдата ОСОБА_4 ; пояснення молодшого лейтенанта ОСОБА_5 ; наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2025 №2234-ОД; довідку форми 100 від 04.12.2024; ухвалу Заводського районного суду міста Миколаєва від 06.12.2024 у справі № 487/10654/24; ухвалу Заводського районного суду міста Миколаєва від 03.03.2025 у справі № 487/10654/24; бойові накази (бойові розпорядження), журнали бойових дій, журнали ведення оперативної обстановки, журналу нарядів, журналу чергувань (або витягів з них), бойового донесення або постової відомості, рапорти (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь у бойових діях, у виконання бойових (спеціальних) завдань за період з 18 жовтня до 05 грудня 2024 року стосовно ОСОБА_3, солдата 1 гранатометного відділення гранатометного взводу 2 механізованого батальйону.

Позивачка звернулася в інтересах неповнолітньої дитини до суду зі заявою до Відділу про визнання протиправним і скасування рішення від 13 березня 2026 року щодо відмови у наданні ОСОБА_2 статусу члена сім`ї загиблого Захисника та зобов`язання надати такий статус.

14.05.2026 суддя Брегей Р.І. задовільнив власну заяву про самовідвід та відповідно до ухвали передав справу на розгляд іншого складу суду цієї ж судової установи, до якого має входити суддя з доступом до державної таємниці (ЄДРСР 136513091).

18.05.2026 завідувач сектору управління персоналом Інна Олійник у довідці №3901/26 зазначила: у Кіровоградському окружному адміністративному суді відсутні судді з доступом до державної таємниці.

Відповідно до розпорядження Голови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.05.2026 №275 згідно із п.4 ч.1, ч.2 та 7 ст.29 КАС України, так як витребувані суддею матеріали містять інформацію, передбачену «Зводом відомостей, що становлять державну таємницю», затвердженим наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 №440, листа ДСА України від 10.06.2024 №121 н/т зобов`язано адміністративну справк №340/2578/26 за позовом ОСОБА_1 до Відділу з питань ветеранської політики Новоукраїнської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування індивідуального акта передати для розгляду до Черкаського окружного адміністративного суду.

22.05.2026 (п`ятниця) згідно із протоколом автоматизованого розподілу справу, що надійшла від Кіровоградського окружного адміністративного суду, передано судді Л.В.Трофімовій.

У позовній заяві сформовані вимоги:

визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань ветеранської політики Новоукраїнської районної державної адміністрації, що оформлене протоколом за результатом засідання Комісії від 13.03.2026 №11;

зобовязати Відділ з питань ветеранської політики Новоукраїнської районної державної адміністрації надати ОСОБА_2 статус члена сімї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

Верховний Суд у справі № 400/3989/19 ЄДРСР 104008947 у п.45 вказав: належним є відповідач, який є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Неналежним відповідачем є особа, яка не повинна і не може відповідати за пред`явленим позовом. У разі якщо за змістом норми матеріального права, що належить застосуванню за вимогою позивача, учасником спірних відносин та зобов`язаною особою є інша, ніж особа, до якої пред`явлено позов, підстави для задоволення позову відсутні.

Суб`єкт владних повноважень орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт під час здійснення ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).

Адміністративний орган орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб`єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації (п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 року № 2073-IX).

Відповідно до п.9 ч.1 ст.19 КАС України у спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій, експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб (пункт 9 частини першої статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4170-IX від 19.12.2024).

Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

З урахуванням ч.2 ст.77 КАС України відповідач суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі, проте у позові не визначена Комісія відповідачем, вимоги сформовані суперечливі, немає відомостей, що під час ухвалення рішення у справі були у Комісії та у Відділі матеріали/документи, що мають гриф секретності.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (висновки Верховного Суду України у справі №800/301/16).

ВПВС у справі № 990/150/23 у п.28 постанови зазначає: реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 5 КАС України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту; п.33 - звертаючись до суду, позивач самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права; п. 37 зміст позовних вимог - це максимально чітко і зрозуміло сформовані визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу у прохальній частині позову; п.43 - формулювання прохальної частини позову із зазначенням альтернатив можливих способів захисту порушеного права є таким, що не відповідає положенням КАС України.

Індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (п.19 ч.1 ст.4 КАС України).

Адміністративний орган зобов`язаний обґрунтувати адміністративний акт, якщо той може негативно вплинути на особу. У такому акті має бути мотивувальна частина, що дає можливість особі зрозуміти підстави та причини прийняття саме такого рішення. Письмовий адміністративний акт складається зі вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин. Мотивувальна частина пояснює, чому саме таке рішення прийнято (детальні вимоги є у ст. 72 Закону № 2073). Коли йдеться про сприяючі (позитивні) акти, то мотивування викладати не потрібно. І навпаки, для обтяжуючих (негативних) актів мотивування обов`язкове (https://api.par.in.ua/uploads/progress_report/file_uk/30/2022.pdf).

Правове становище третіх осіб у процесі посідають особи, які мають юридичний інтерес до справи, але інтерес, який не є рівноцінним інтересам сторін (позивача чи відповідача).

Верховний Суд 29.01.2024 у справі №560/5937/22 наголосив: в адміністративному судочинстві для залучення до справи осіб, чиїх прав та обов`язків може стосуватися судове рішення, та з метою офіційного та повного з`ясування всіх обставин у справі, діє інститут третьої особи. Інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені під час вирішення спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи. Участь третьої особи сприяє всебічному розгляду справи, зібранню більшої кількості доказів, правильному вирішенню справи, запобігає ситуації, коли у справах з одних правовідносин ухвалюються протилежні за змістом рішення. За правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 24.06.2008 у справі № 2/164-35/246 та від 30.03.2016 у справі № 814/3015/14, судове рішення є таким, що прийняте про права та обов`язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині рішення містяться висновки суду про права та обов`язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов`язки таких осіб. У такому випадку рішення порушує не лише матеріальні права осіб, не залучених до участі у справі, а й їх процесуальні права, що витікають із сформульованого в п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод положення про право кожного на справедливий судовий розгляд під час визначення його прав і обов`язків.

Ініціювавши судовий розгляд справи, позивач насамперед повинен активно використовувати визначені законом процесуальні права, здійснювати їх з метою, з якою такі права надано. Реалізація особою процесуальних прав невіддільна від виконання нею процесуального обов`язку щодо сприяння встановленню в судовому процесі дійсних обставин у справі з метою отримання правосудного судового рішення. На цьому акцентувала увагу Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.01.2023 у справі № 9901/278/21.

Позивач щодо вимоги про визнання протиправним і скасування індивідуального акта обрав самостійний спосіб захисту відповідно до п.2 ч.1 ст.5 КАС України, проте має врахувати зміст п.3 і п.4 ч.1 ст.5 КАС України під час формування вимог зобовязального характеру, що не відповідає сумлінності процесуальної поведінки сторни у справі.

Верховний Суд у постанові від 20.04.2022 у справі № 280/7420/20 у п.38 зазначив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Верховний Суд у справі №640/16224/19 (провадження №К/9901/22967/20) зауважує, що як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Спір виник із публічно-правових відносин, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 12) визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до частин 1, 2 статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, що належать встановленню та зібранню відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; наявність з`ясування підстав для об`єднання або роз`єднання позовних вимог, вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Згідно із ст. 179 Кодексу адміністративного судочинства України для виконання завдання підготовчого провадження у кожній судовій справі, що розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача. Якщо адміністративний суд під час вирішенні питання про відкриття провадження у справі або під час підготовки справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

З метою з?ясування обставин, що мають значення для розгляду справи, суд доходить висновку про витребування від Відділу з питань ветеранської політики Новоукраїнської районної державної адміністрації копії заяви з усіма додатками від Супрунюк Віти Валентинівни в інтересах ОСОБА_2 , засвідченої копії протоколу №11 (витягу) у межах спірних правовідносин, Положення про Комісію та повідомлення щодо досліджених під час ухвалення спірного рішення документів з грифом секретності, порядок денний засідання Комісії 13.03.2026.

Верховний Суд № 826/9751/14 ЄДРСР 100973142 звертає увагу на те, що саме з метою виконання завдання адміністративного судочинства сторона у справі має користуватися процесуальними правами, сприяючи тим самим суду у здійсненні правосуддя.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Керуючись ст.2, 9, 80, 171, 173, 179, 241-243, 248, 256, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти до провадження справу за адміністративним позовом за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Відділу з питань ветеранської політики Новоукраїнської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 45731120) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, розгляд буде здійснюватися за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання для вирішення завдань ст.180 КАС України.

Зобов`язати представника Позивача протягом двох днів з дати отримання ухвали надати до суду обгрунтування змісту і характеру порушеного права, обрання способу захисту, визначення відповідачів та інших учасників з наданням редакції позовної заяви з дотриманням вимог ст.160, 161 КАС України з копіями квитанцій на виконання ч.2 ст.161 КАС України.

Витребувати від Відділу з питань ветеранської політики Новоукраїнської районної державної адміністрації копії заяви з усіма додатками від Супрунюк Віти Валентинівни в інтересах ОСОБА_2 , засвідченої копії протоколу №11 (витягу) у межах спірних правовідносин, копію порядку денного засідання Комісії 13.03.2026, Положення про Комісію та письмового повідомлення щодо досліджених під час ухвалення спірного рішення документів з грифом секретності з відомостями про джерело отримання, що надати до суду протягом двох днів з дати отримання ухвали, але не пізніше 27.05.2026.

Призначити підготовче судове засідання на 28.05.2026 о 10 годині 30 хвилин, що буде проводитись одноособово суддею Трофімовою Л.В. у приміщенні Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка 117 із повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Запропонувати відповідачу до початку підготовчого судового засідання у разі не визнання адміністративного позову, надіслати: до суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (що можливо доставити до суду), що підтверджують фактичні обставини; позивачу, представнику позивача - копію відзиву з додатками.

Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Встановити позивачу для подання відповіді на відзив 2-денний строк з дня отримання відзиву на позов. У разі подання позивачем відповіді на відзив, встановити відповідачу для надання своїх заперечень 2-денний строк з дня отримання відповіді на відзив.

Роз`яснити відповідачу, що згідно статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України про надання суду доказів разом із поданням відзиву на позов, а у разі, якщо доказ не може бути поданий у встановлений строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, що не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, що підтверджують те, що здійснено усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Роз`яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов`язки, визначені статтями 44, 45, 47, 131 Кодексу адміністративного судочинства України. Копію ухвали надіслати сторонам, відповідачу - копію позовної заяви та додані до неї документи.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про відкриття провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду, лише у випадку її постановлення з порушення правил підсудності. Ухвала в частині відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали. В іншій частині ухвала не оскаржується та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.

У підготовче засідання викликати осіб, які беруть участь у справі, роз`яснити ст.195 КАС України про режим ВКЗ.

Учасники справи, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов`язані завчасно повідомити про це суд (ч.2 ст.131 КАС України).

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Ухвала складена, підписана 25.05.2026.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА