ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2011 р. № 2а-11706/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Зановяк О.П.,
за участю представника позивача Костів Л.І., згідно довіреності,
представника відповідача Гнатківського Р.В., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості (надалі - ЛМЦЗ) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівський механізатор - 538" про стягнення заборгованості,
встановив:
Львівський міський центр зайнятості звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ТзОВ "Львівський механізатор - 538" заборгованість по внесках до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) в розмірі 2740,28 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що відповідач має заборгованість перед ЛМЦЗ щодо сплати внесків до Фонду у сумі 2740,28 грн., що підтверджено Розрахунковою відомістю про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 9 місяців 2010 року. ТзОВ "Львівський механізатор - 538" представило до ЛМЦЗ копії платіжних доручень № 553, 554 від 10.02.2009 року, № 585, 586 від 10.03.2009 року, № 685, 686 від 09.04.2009 року про перерахування страхових внесків на загальну суму 2913,45 грн. через ВАТ "Селянський комерційний банк "Дністер". Крім того, у відповідь на повідомлення про ліквідацію ВАТ "Селянський комерційний банк "Дністер", позивачем було заявлено заборгованість відповідача як кредиторські вимоги до банку. Банком було відмовлено позивачу у включенні заборгованості відповідача на суму 2740,28 грн. з тих підстав, що ліквідатор протягом пяти днів з дня публікації повідомлення про початок ліквідаційної процедури повертає кредиторам розрахункові документи, що не сплачені в строк з вини банку, які обліковуються на відповідному позабалансовому рахунку. Також, листом банку повідомляється, що кошти повернено на рахунки підприємствам, установам, організаціям. Позивач посилається на ч. 2 ст. 38 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", згідно якої не сплачені у визначені терміни страхові внески, пеня і штраф стягуються в дохід Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Просить позов задовольнити та стягнути на користь ЛМЦЗ суму несплачених страхових внесків на випадок безробіття в сумі 2740,28 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі. Просила позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з наступних підстав. ТзОВ "Львівський механізатор - 538" було вчасно перераховано внески до Фонду за січень-березень 2009 року в розмірі 2913,45 грн. Відповідно до платіжних доручень кошти були списані з розрахункового рахунку відповідача, але не перераховані банком ВАТ "Селянський комерційний банк "Дністер" в зв'язку з розпочатою процедурою ліквідації. Вважає, що за несплату внесків повинен відповідати СКБ "Дністер". Крім того, представник позивача на підтвердження правомірності своєї позиції покликався на положення п. 16.5.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (в редакції, чинній до 01.01.2011 року) (надалі Закон України № 2181), згідно якого банк несе відповідальність за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції. У задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
ТзОВ "Львівський механізатор - 538" є платником внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, перебуває на обліку у Львівському міському центрі зайнятості.
Станом на день подання позову до суду відповідач має заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду в розмірі 2740,28 грн., що підтверджено Розрахунковою відомістю про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду за 9 місяців 2010 року.
ТзОВ "Львівський механізатор" відповідно до наявних в матеріалах справи копій платіжних доручень № 553 від 10.02.2009 року, № 554 від 10.02.2009 року, № 585 від 10.03.2009 року, № 586 від 10.03.2009 року, № 685 від 09.04.2009 року, № 686 від 09.04.2009 року на загальну суму 2913,45 грн. перерахував внески до Фонду через ВАТ СКБ "Дністер", однак, кошти на рахунки Львівського міського центру зайнятості не поступили в зв'язку з розпочатою процедурою ліквідації банку.
15.04.2010 року ЛМЦЗ звернувся до ліквідатора ВАТ "СКБ "Дністер" із завою № 2382114 про грошові вимоги до боржника ВАТ "Селянський комерційний банк "Дністер". В заяві ЛМЦЗ просить визнати кредиторські вимоги ЛМЦЗ (серед яких і сума заборгованості ТзОВ "Львівський механізатор - 538" в розмірі 2760,26 грн.) та включити їх до переліку вимог кредиторів, що мають грошові вимоги до боржника.
Банком 06.09.2010 року було надано позивачу відповідь № 309-3131 на заяву, згідно якої у банку немає правових підстав на включення центру зайнятості до реєстру кредиторів, адже кредитором банку є юридична чи фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги боржника щодо його майнових зобовязань. Згідно п. 12.1 глави 12 Постанови правління НБУ "Про затвердження положення про застосування НБУ заходів впливу за порушення банківського законодавства" № 369 від 28.08.2001 року, ліквідатор протягом пяти днів з дня публікації в газеті "Урядовий курєр" або "Голос України" повідомлення про початок ліквідаційної процедури повертає кредиторам розрахункові документи, що не сплачені в строк з вини банку, які обліковувалися на відповідному позабалансовому рахунку, з повідомленням про початок ліквідаційної процедури та про строк, протягом якого кредитори мають право заявити ліквідатору про свої вимоги до банку, із зазначенням адреси для ї надсилання. Таким чином кошти повернулися на рахунки вищезазначених підприємств, установ, організацій, яких і слід вважати кредиторами ВАТ СКБ "Дністер".
20.10.2010 року ЛМЦЗ направив відповідачу ТзОВ "Львівський механізатор - 538" претензію про стягнення заборгованості до Фонду загальнообовязкового страхування України на випадок безробіття на суму 2740,28 грн. В претензії позивач наголошує на тому, що, відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 35 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду. А відповідно до ч. 1 ст. 38 даного Закону, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність реєстрації як платник страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі, страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. Тому, ЛМЦЗ просить відповідача протягом 10-и днів перерахувати заборгованість в розмірі 2740,28 грн.
12.11.2010 року відповідачем було дано відповідь під вихідним № 63 на претензію ЛМЦЗ. У відповіді йдеться про те, що заборгованість перед Фондом у ТзОВ "Львівський механізатор - 538" виникла не з його вини, а з вини банку, адже, згідно укладеного між відповідачем та банком договору банківського рахунку від 09.07.2004 року, банку зобовязався належним чином виконувати умови договору та своєчасно здійснювати розрахункові операції. Кошти, які відповідачем було перераховано на рахунок ЛМЦЗ , були списані з розрахункового рахунку ТзОВ "Львівський механізатор - 538", але не перераховані банком за призначенням. Вважає, що термін сплати ним порушено не було, а порушення присутні в діях банку. Зауважує, що внаслідок проведеної переписки відповідача із банком, йому стало відомо, що невиконані в строк з вини банку зобовязання підлягають перерахуванню за призначенням після закінчення мораторію та/або відновлення платоспроможності банку. На час написання відповіді вказані кошти банком відповідачу повернено не було. Тому наголошує, що ТзОВ "Львівський механізатор - 538" не може бути притягнуте до відповідальності з причини відсутності його вини у створенні заборгованості.
На підставі Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - Основи), прийнятих 14.01.1998 року, регулюються відносини у сфері загальнообовязкового державного соціального страхування. Відповідно до ст. 2 Основ, законодавство України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування складається з цих Основ та прийнятих відповідно до них законів, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Закон України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Частиною 2. ст. 35 вказаного Закону встановлено, працедавці сплачують страхові внески у порядку та розмірах, встановлених Законом України від 11.01.2001 року № 2213-ІІІ "Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування".
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
Інструкція про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Інструкція) від 18.12.2000 року визначає порядок обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. Пунктом 1 ст. 8 Інструкції передбачено обовязок роботодавця своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески. А п. 1 ст. 9 Інструкції передбачено відповідальність роботодавця за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
Враховуючи все наведене, суд прийшов до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог, оскільки в судовому порядку було встановлено, що саме на відповідача покладено обов'язок по сплаті страхових внесків до Фонду та відповідальність за несвоєчасну сплату таких внесків.
Твердження представника ТзОВ "Львівський механізатор-538" про те, що відповідачем у даній адміністративній справі має бути ВАТ "СКБ "Дністер" судом до уваги не беруться, оскільки у ЛМЦЗ відсутні договірних чи інші правовідносини із ВАТ СКБ "Дністер", а, отже, в даному випадку останній може виступати боржником перед ЛМЦЗ.
Посилання представника відповідача на відповідальність банку, яка настає в разі несвоєчасного чи неправильного зарахування суми, є помилковим, оскільки відповідно до п. 3.2 Договору банківського рахунку від 29.07.2004 року, укладеного між Галицьким відділенням ВАТ СКБ "Дністер" та ТзОВ "Львівський механізатор - 538", така відповідальність настає перед клієнтом банку, тобто перед відповідачем, а не перед третіми особами.
Крім того, суд зазначає, що у відповідача залишається право вимоги перед банком на повернення сплачених на рахунки ЛМЦЗ та не перерахованих за призначенням коштів.
Суд зазначає, що посилання представника відповідача на Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є безпідставним, оскільки, як було зазначено вище, правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначено Законом України "Про загальнообовязкове державне страхування на випадок безробіття".
Львівський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, діє відповідно до законів України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», "Про зайнятість населення", "Про державну службу в Україні", Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування, а, відтак, має право звертатись з позовами про стягнення коштів, що визнаються заборгованістю із несплати страхових внесків перед Фондом.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі ст. ст. 35, 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 2 березня 2000 року N 1533-III, зі змінами та доповненнями, та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівський механізатор - 538" (79017, м. Львів, вул. Зелена, 67, ідентифікаційний номер 01415714) на користь Львівського міського центру зайнятості (місцезнаходження: 79060, м. Львів, вул. Кн. Ольги, 122, код ЄДРПОУ 25555035) 2740 (дві тисячі сімсот сорок) грн. 28 коп. заборгованості на поточний рахунок 37172971900002 (страхові внески), ГУДКУ у Львівській області, код платежу 50040100, МФО 825014, одержувач Львівський міський центр зайнятості.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 01.02.2011 року.
Суддя Потабенко В.А.