Єдиний державний реєстр судових рішень
УКРАЇНА
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
490/3204/26
н\п 1-кс/490/1599/2026
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2026 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000168 від 25.03.2026 року щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Севастополь, АР Крим, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
ВСТАНОВИВ:
25.03.2026 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №22026230000000168 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
17.03.2026 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно вказаного повідомлення, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше серпня 2023 року у громадянина України ОСОБА_6 , виник прямий умисел, направлений на добровільне зайняття у незаконному органі влади, створеному рф на тимчасово окупованій території, посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
З цією метою ОСОБА_6 , будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення м. Херсон зс рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, що Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід`ємною складовою частиною України, що порядок утворення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та невстановлений час, але не пізніше серпня 2023 року, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій злочинний умисел та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, допомагаючи державі-агресору створити вертикаль незаконних органів влади на тимчасово окупованій території України, добровільно надав згоду, невстановленим під час досудового розслідування, представникам рф та окупаційної адміністрації держави-агресора на заняття посади та обійняв посаду так званого виконувача обов`язків «Міністра транспорта та розвитку транспортної інфраструктури Херсонской области» а в подальшому «Міністра транспорта та розвитку транспортної інфраструктури Херсонской области». При цьому, вказаний незаконний орган влади («Міністерство транспорта та розвитку транспортної інфраструктури Херсонской области») здійснював свою діяльність на тимчасово окупованій території міста Херсон та Херсонської області.
Наказом № 69-у від 01.08.2023 так званого «Губернатора Херсонської області Сальдо В.В» «Об образовании Министерства транспорта и развития транспортной инфраструктуры Херсонской области» (мовою оригіналу російською) утворено так зване «Міністерство транспорта та розвитку транспортної інфраструктури».
Цим же наказом виконувачем обов`язків так званого «міністра транспорта та розвитку транспортної інфраструктури» призначено ОСОБА_6 , а також затверджено «Положення про Міністерство транспорта та розвитку транспортної інфраструктури» (далі «Положення»).
Відповідно до згадуваного вище «Положення» так зване «Міністерство транспорта та розвитку транспортної інфраструктури» є виконавчим органом Херсонської області, виконуючим функції з реалізації державної політики та функції з надання послуг та управління майном, яке перебуває в його віданні.
Відповідно до п.п. 4.5 4.5.17 «Положення» міністр: розподіляє обов`язки між своїми заступниками; затверджує положення про структурні підрозділи; затверджує статути, державні завдання установ, перебуваючих у віданні «Міністерства» на правах підвідомчості; призначає на посади та звільняє з посади працівників «Міністерства» (крім заступників); вносить до «Міністерства фінансів Херсонської області» пропозиції щодо формування обласного бюджету в частині фінансового забезпечення діяльності «Міністерства» та установ, які перебувають у віданні «Міністерства» на правах підвідомчості; здійснює загальне керівництво діяльністю «Міністерства»; виконує інші повноваження у відповідності із законодавством російської федерації та нормативними актами Херсонської області.
Крім того, розпорядженням № 362-р від 20.10.2023 так званого «губернатора Херсонской области ОСОБА_7 » громадянина України ОСОБА_6 призначено на посаду так званого «Міністра транспорта та розвитку транспортної інфраструктури Херсонской области», на зайняття якої останній добровільно погодився та перебуваючи на цій посаді виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_6 , добровільно зайнявши за вказаних вище обставин посаду так званого «виконувача обов`язків міністра транспорта та розвитку транспортної інфраструктури», а у подальшому посаду «міністра транспорта та розвитку транспортної інфраструктури» у незаконно створеному органі влади «Министерстві транспорта та розвитку транспортної інфраструктури», з серпня 2023 року здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, спрямовані на забезпечення діяльності незаконно створеного органу влади держави-агресора, організацію та управління його фінансово-бюджетною системою, розпорядження майном і коштами «министерства», а також на підтримку та зміцнення окупаційного режиму на тимчасово окупованій території Херсонської області.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000168 від 25.03.2026 року стосовно оголошеного у розшук підозрюваного ОСОБА_6 .
У відповідності до вимог статей 278, 111, 112, ч. 8 ст. 135 КПК України, про повідомлення ОСОБА_6 про підозру, а також повістка про виклик останньої до органу досудового розслідування як підозрюваного у кримінальному провадженні № 22026230000000168 на 20, 21 та 23 березня 2026 року, розміщені відповідні публікації в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті КМУ «Урядовий кур`єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора).
06.03.2026 прокурором у кримінальному провадженні з матеріалів кримінального провадження № 42025230000000056 від 04.06.2025 матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_8 підозрюваного за ч. 5 ст. 111-1 КК України в окреме провадження за № 22026230000000143.
25.03.2026 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, виходячи з наступного.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:
- протоколом огляду від 07.08.2025, згідно якого встановлено, що ОСОБА_6 , займає посаду «Министра транспорта и развития транспортной инфраструктуры Херсонской области» та давав інтервью стосовно виконаної роботи;
- протоколом огляду від 23.01.2026, згідно якого встановлено, що ОСОБА_6 , займає посаду «Министра транспорта и развития транспортной инфраструктуры Херсонской области»;
- протоколом огляду від 23.01.2026, згідно якого встановлено, що ОСОБА_6 , займає посаду «Министра транспорта и развития транспортной инфраструктуры Херсонской области»;
- протоколом огляду від 23.02.2026, згідно якого встановлено, що ОСОБА_6 , займає посаду «Министра транспорта и развития транспортной инфраструктуры Херсонской области»;
- протоколом огляду від 24.02.2026, згідно якого встановлено, що ОСОБА_6 , займає посаду «Министра транспорта и развития транспортной инфраструктуры Херсонской области»;
- протоколом огляду від 23.02.2026, згідно якого встановлено, що ОСОБА_6 , займає посаду «Министра транспорта и развития транспортной инфраструктуры Херсонской области»;
- Висновком судової портретної експертизи № СЕ-19/107-26/2436-ФП від 02.04.2026
- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 25.03.2026 року у зв`язку з невстановленим місцезнаходженням підозрюваного ОСОБА_6 його оголошено в розшук.
20.03.2026, 21.03.2026, 23.03.2026 року ОСОБА_6 викликався шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання «Урядовий кур`єр» та офісу Генерального прокурора України, але за викликами останній не з`явився.
Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_6 належним чином повідомлений про проведення стосовно нього досудового розслідування, набуття ним статусу підозрюваного у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 17.03.2026 про необхідність його явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, існують достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), перебуває на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 139, п. 20-1 розділу ХІ КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваними, та оголошення їх у міждержавний та/або міжнародний розшук, або які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Ч. 2 ст. 297-1, п. 20-1 розділу ХІ КПК України, передбачають, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого зокрема статтею 258 - 3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, або який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у ч. 2 ст. 297 - 1 КПК України, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Вимогами ст. 5 «Здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно осіб, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції» Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-VІІ від 12.08.2014р., передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з`являється, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4, п. 20-1 розділу ХІ "Перехідні положення", 309 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22026230000000168 від 25.03.2026 року спеціального досудового розслідування стосовно оголошеного у розшук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов`язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 24 квітня 2026 року о 11 год. 40 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_9