Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/572/26-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головне управління ДПС у Чернівецькій області до Товариство з обмеженою відповідальністю "Гандікап СТОР" про стягнення податкового боргу
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулося в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гандікап СТОР" (далі - відповідач), в якому просить:
- стягнути кошти з банківських рахунків та за рахунок готівки товариства з обмеженою відповідальністю "Гандікап СТОР" у рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 8588711,73 грн відповідно до Бюджетного кодексу України.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач, станом на дату подання позову, має заборгованість в сумі 8588711,73 грн. Оскільки вказана сума добровільно не сплачена, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач правом на подання відзиву у встановлений судом строк не скористався. Ухвала про відкриття провадження направлена за адресою державної реєстрації відповідача, однак поштове відправлення повернулося на адресу суду з відміткою поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою".
Частиною 1статті 174 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що ухвала про відкриття провадження у справі постановляється з додержанням вимог статті 126 цього Кодексу, частиною 11 якої визначено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином
Згідно частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи наведене, ухвала про відкриття провадження у справі вручена відповідачу належним чином, однак відзив ним не подано, за таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступне.
Згідно ідентифікаційних даних АІС "Податковий блок", відповідач зареєстрований як суб`єкт господарювання. На обліку у податковому органі ГУ ДПС у Чернівецькій області з 31.05.2014 року. Фактичне місцезнаходження: Україна, 58002, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Рівненська, 5 А.
Станом на дату подання позову за відповідачем рахується заборгованість у сумі 8588711,73 грн з пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов`язань та штрафних санкцій, за порушення вимог валютного законодавства та податку на прибуток підприємств.
Заборгованість з пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов`язань та штрафних санкцій, за порушення вимог валютного законодавства виникла за результатами проведеної камеральної перевірки відповідача (акт від 28.08.2025 року №32606/Ж5/24-13-07-05/45340489).
Так, за результатами перевірки, виявлені порушення, а саме: ч. 1, ч. 3 ст. 13 Закону України від 21 червня 2018 року 2473-VIII "Про валюту і валютні операції", п. 21 Постанови правління НБУ №5 від 02.01.2019 року "Про затвердження Положення про заходи та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті" в частині ненадходження валютної виручки в сумі 227079,20 доларів США або 10670584,44 грн, при виконанні експортного контракту №01/02-2024 від 01.02.2024 укладеного з іноземною фірмою "Zemos LLC".
На підставі акта перевірки було прийнято податкове повідомлення - рішення форми "С" від 01.10.2025 року №00000/32817/ж10/24-13-07-05/45340489 за платежем пеня за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов`язань та штрафних санкцій, за порушення вимог валютного законодавства.
Заборгованість з податку на прибуток підприємств виникла за результатами проведеної камеральної перевірки відповідача (акт від 14.04.2025 року №14889/Ж5/24-13-04-09/45340489).
Так, за результатами перевірки, виявлені порушення, а саме: порушення 49.18.3 п.49.18 ст. 49 ПК України в частині неподання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2024 рік.
На підставі акта перевірки було прийнято податкове повідомлення - рішення форми "ПС" від 14.05.2025 року №0000011790/ж10/24-13-04-04 за платежем податок на прибуток підприємств.
Вищезазначені акти та податкові повідомлення - рішення направлялися на податкову адресу платника, (копія довідки про причини повернення поштового відправлення, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення наявна в матеріалах справи).
Сума заборгованості 8588711,73 грн. станом на день подання позову є узгодженою.
У зв`язку із наявністю податкового боргу позивачу також виставлено податкову вимогу форми "Ю" від 07.11.2025 року №0006144-1303-2413 на суму 8588711,73 грн, яку було направлено засобами поштового зв`язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Таким чином, станом на дату подання позову відповідач має непогашений узгоджений податковий борг в сумі 8588711,73 грн.
Надаючи оцінку вказаним правовідносинам суд зазначає наступне.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
За приписами ст. 16.1.4 Податкового кодексу України до обов`язків платників податків входить сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
У відповідності до п.п. 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Пунктом 54.3 ст. 54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
- платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об`єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством;
- дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
- згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Так, контролюючим органом проведено камеральні перевірки відповідача.
На підставі акті перевірки було прийнято податкові повідомлення - рішення.
Відповідно до підпункту 59.1. статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3. статті 59 ПК України передбачено, що податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Згідно з пунктом 59.5. статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У відповідності до пунктів 95.1-95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У зв`язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання у встановлені строки, контролюючим органом надсилалась на адресу відповідача податкова вимога, яку було направлено засобами поштового зв`язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Суд зазначає, що з моменту направлення вимоги борг не переривався та на час розгляду справи не сплачений (відповідних доказів про сплату боргу суду не надано).
Відповідач не скористався своїм правом адміністративного або судового оскарження вказаної вимоги, доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи також не містять, а відтак сума заборгованості у розмірі 8588711,73 грн перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 8588711,73 грн, який на час розгляду справи не сплачений.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 Податкового Кодексу передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
При цьому, у відповідності до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду даної справи свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути кошти з банківських рахунків та за рахунок готівки товариства з обмеженою відповідальністю "Гандікап СТОР" у рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 8588711,73 грн відповідно до Бюджетного кодексу України.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200 А, м. Чернівці, 58603, Код ЄДРПОУ 44057187);
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Гандікап СТОР" (вул. Рівненська, 5 А, м. Чернівці, 58006, Код ЄДРПОУ 45340489).
Суддя І.В. Маренич