Рішення № 136781928, 25.05.2026, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
904/1443/26
Номер документу
136781928
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.05.2026м. ДніпроСправа № 904/1443/26

Господарський суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Перової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи, матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", 49111, м.Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 22, код ЄДРПОУ 23359034

до Комунального підприємства "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області, 51300, Дніпропетровська область, Павлоградський район, селище Юріївка, вул.Центральна, буд.89-А, код ЄДРПОУ 03342221

про стягнення заборгованості

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 156 297,97 грн, 3 % річних у розмірі 706,55 грн, інфляційних втрат у розмірі 1 562,98 грн та судових витрат.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.03.2026 справу № 904/1443/26 передано на розгляд судді Перовій О.В.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

26.03.2026 до канцелярії суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копію рахунку 250060596911 від 11.12.2025 по акту ДН009952.

09.04.2026 до канцелярії суду через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач зауважує, що з 2019 року з позивачем не здійснено приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії вузла обліку № 9075557 з жодним попереднім баласноутримувачем об`єкту спору (Виконавчий комітет Варварівської сільської ради та Виконавчий комітет Юріївської селищної ради), а також починаючи з 29.06.2021 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з КП "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області. Комунальному підприємству «Юріївські ЖКП» та його керівництву не було відомо про існування загально-будинкового лічильника, а також не відома дата встановлення позивачем лічильника обліку № 9075557 та дата його пломбування.

До канцелярії суду через систему "Електронний суд" від відповідача надійшло клопотання від 09.04.2026 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.04.2026 відмовлено у задоволенні клопотання Комунального підприємства "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області про розгляд справи № 904/1443/26 за правилами загального позовного провадження.

15.04.2026 до канцелярії суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій не погоджується із твердженнями відповідача та зазначає, що відповідачем не надано актів про пломбування засобів обліку або технічної перевірки. Факт відсутності за адресою: с. Вербуватівка, вул. Центральна, буд. 28 К на момент складання акту про порушення, опломбованого, повіреного, введеного в експлуатацію та прийнятого до розрахунків вузла обліку підтверджує те, що підключення місць загального користування у зазначеному будинку до електричної мережі було проведено несанкціоновано та незаконно.

Зважаючи на предмет та підстави позову у даній справи, суд доходить висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже у статті 248 Господарського процесуального кодексу України законодавець визначив межі розумного строку для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, а саме: не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Крім того, згідно з частинами другою, третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини восьмої статті 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (далі позивач), з урахуванням Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII, що набрав законної сили 11.06.2017 року, здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території, у тому числі Дніпропетровської області, виконує функції, має права та обов`язки оператора системи розподілу (далі ОСР).

27.10.2025 уповноваженими представниками АТ ДТЕК Дніпровські електромережі здійснено перевірку Комунального підприємства "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області (далі відповідач, споживач) житлового будинку у с.Вербуватівка, розташованого по вулиці Центральна, буд.28 К щодо дотримання положень Правил роздрібного ринку електричної енергії стосовно використання електричної енергії.

За результатами перевірки складено акт про порушення від 27.10.2025 № Дн 009952 яким встановлено, що КП "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області здійснено порушення пункту 1.2.1. ПРРЕЕ, що відповідає пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл, постачання електричної енергії до електромережі АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано відкрито дротом мідь 2*1,0 мм: Т1 1-го під`їзду, Т2 - 2-го під`їзду від РЩ-0,4 кВ житлового будинку 28К по вул. Центральна.

Акт про порушення від 27.10.2025 № Дн 009952 (далі - акт про порушення) був складений за участю начальника КП "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області - Лобунько Олександра Миколайовича, який відмовився підписувати акт про порушення. Дана відмова була зафіксована відеозйомкою, яка долучена позивачем до позовної заяви.

Листом від 28.10.2025 позивачем повідомлено КП "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області про проведення засідання комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ від 27.10.2025 № Дн 009952, яке відбудеться 11.12.2025 о 10:00 за адресою: м.Павлоград, вул.Харківська, 116 (другий поверх). Згаданий лист був отриманий відповідачем засобами поштового зв`язку 12.11.2025.

11.12.2025 комісією з розгляду актів про порушення Павлоградського розрахункового центру у складі голови комісії: Наливайко Т.В. менеджер відділу з розрахунків, членів комісії: Сєвєрін Ю.М. керівник Павлоградського ЦРКВ, Сухойван О.О. головний фахівець відділу з розрахунків, Зоріхіна Л.О. фахівець відділу розрахунків, було прийнято рішення, оформлене протоколом № 43 засідання комісії по розгляду акта про порушення від 27.10.2025 № Дн009952 недоврахованої електроенергії за період з 27.10.2024 по 27.10.2025 у розмірі 156 297,97 грн за 15 413 кВт*годин необлікованої електричної енергії. Копію протоколу, розрахунку, рахунок та досудову претензію від 11.12.2025 було направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням 12.12.2025. Копії протоколу з доданими до нього розрахунками та досудовою претензією були отримані відповідачем 24.12.2025, про що свідчить поштове відправлення № R067056758353 (а.с.19 зі звороту).

Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача вартості недоврахованої електроенергії, нарахованої по акту про порушення ПРРЕЕ від 27.10.2025 № Дн 009952 у розмірі 156 297,97 грн за період з 27.10.2024 по 27.10.2025, 3 % річних у розмірі 706,55 грн за період з 25.01.2026 по 20.03.2026, інфляційних втрат у розмірі 1 562,98 грн за лютий 2026.

Предметом доказування у справі є наявність або відсутність порушення ПРРЕЕ, нарахування 3 % річних, інфляційних втрат, наявність прострочення оплати.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи у їх сукупності, ураховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Правовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачами, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), які затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018.

На роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку (пункт 1.2.1. ПРРЕЕ).

Відповідно до підпунктів 11, 12 пункту 5.1.1. ПРРЕЕ оператор системи має право: контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (пункт 8.2.4. ПРРЕЕ).

Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії.

Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом (частина перша статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (пункт 2 частини другої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії"); крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (пункт 4 частини другої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії"); неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (пункт 13 частини другої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії")

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (пункт 4 частини другої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Відповідно до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Згідно пункту 8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. У разі розгляду акта щодо використання на об`єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Відповідно до підпункту 4 пункту 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без укладення договору з оператором системи, - з дня останньої технічної перевірки або огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, або набуття споживачем права власності/користування на об`єкт (якщо технічну перевірку або огляд у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості календарних днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Суд з`ясував, що багатоквартирний житловий будинок (12-квартирний) за адресою: Дніпропетровська область, Павлоградський район, село Вербуватівка, вулиця Центральна, будинок 28 К, на підставі рішень Юр`ївської селищної ради від 02.12.2020 № 16-1/VIII "Про початок реорганізації юридичних осіб органів місцевого самоврядування шляхом приєднання" та від 17.02.2021 № 467-5/VIII "Про затвердження Передавальних актів Варварівської сільської ради, виконавчого комітету Варварівської сільської ради, Новов`язівської сільської ради, Новоіванівської сільської ради, виконавчого комітету Новоіванівської сільської ради, Чаплинської сільської ради" був прийнятий до комунальної власності Юр`ївської селищної ради внаслідок реорганізації Варварівської сільської ради Юр`ївського району Дніпропетровської області шляхом приєднання (балансоутримувач - Виконавчий комітет Юр`ївської селищної ради).

Згідно з рішенням Виконавчого комітету селищної ради від 29.06.2021 № 202 "Про передачу житлового будинку, багатоквартирного двоповерхового житлового будинку, об`єкта житлової нерухомості на баланс КП "Юр`ївський комбінат комунальних послуг» Юр`ївської селищної ради" вказаний об`єкт було передано на баланс у господарське відання КП "Юр`ївський комбінат комунальних послуг" (на даний час - Комунальне підприємство "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області).

З довідки Виконавчого комітету Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області від 07.04.2026 вих. № 653/0/2/-26 убачається, що прилад обліку електричної енергії № 9075557 від Виконавчого комітету Варварівської сільської ради на баланс Виконавчого комітету Юріївської селищної ради не передавався. Під час процедури приєднання та передачі майна у червні 2021 відомості про загальнобудинковий прилад обліку електричної енергії № 9075557 у передавальних актах та додатках до них не значиться (відсутній). З моменту передачі у 2021 році на баланс виконкому ради багатоквартирного будинку за адресою: Дніпропетровська область, Павлоградський район, село Вербуватівка, вулиця Центральна, будинок 28 К, від АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" на адресу Виконавчого комітету Юр`ївської селищної ради не надходило жодних повідомлень про наявність в житловому будинку вище згаданого приладу обліку (лічильника), про намір доєднання його (приладу) до існуючого договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Виконавчим комітетом Юрїївської селищної ради або інших вимог щодо вказаного приладу обліку.

Отже, з 29.06.2021 Комунальне підприємство "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області є балансоутримувачем житлового будинку у с.Вербуватівка, розташованого по вулиці Центральна, буд.28 К.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 2.1.3. ПРРЕЕ ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.

За стан внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до відхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж. Межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності у багатоквартирному будинку встановлюється: між власником (балансоутримувачем) внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку та оператором системи - відповідно до пункту 2.2.2 або пункту 2.2.3 цієї глави; між власником (балансоутримувачем) мереж багатоквартирного будинку та власником вузла обліку побутового споживача, розміщеного у квартирі, - на вхідних клемах вузла вимірювання; між власником (балансоутримувачем) мереж багатоквартирного будинку та власником вузла обліку побутового споживача, розміщеного на сходовій клітці, - на вхідних клемах комутаційного апарата, встановленого до вузла вимірювання; між власником вузла обліку та споживачем - на відхідних клемах вузла вимірювання (пункт 2.2.5. ПРРЕЕ).

Споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається (пункт 3.1.9. ПРРЕЕ).

Станом на день розгляду справи матеріали справи не містять договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії, про постачання електроенергії на відповідний об`єкт та належним чином оформленого розрахункового приладу обліку, укладеного з виконавцем послуги з постачання електричної енергії та Комунальним підприємством "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на існування в багатоквартирному будинку, розташованого по вулиці Центральна, буд.28 К, індивідуальних (по квартирних) вузлів обліку газу, оскільки індивідуальні лічильники не враховують споживання електричної енергії в місцях загального користування.

Також, відповідач посилається на надання позивачем до позовної заяви копії акту обстеження АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" від 08.08.2025, в якому підтверджено, що в житловому будинку встановлено загально будинковий облік за № 9075557 та те, що лічильник опломбований.

Однак, посилання відповідача на згаданий акт не знайшло свого підтвердження, оскільки до позовної заяви позивачем не було додано такого акту, як і відповідачем до свого відзиву.

Відповідно до пункту 4.1.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 (далі - ККОЕЕ) підключення до електричних мереж та експлуатація електроустановок, призначених для передачі, розподілу, виробництва, споживання електричної енергії та зберігання енергії, без організації приладового комерційного обліку електричної енергії та реєстрації відповідних ТКО в реєстрі АКО забороняється (крім випадків, передбачених цим Кодексом).

Тобто підключення споживача до електричних мереж здійснюється лише після належного улаштування вузла обліку.

Вузли обліку (ЗВТ та інше обладнання вузлів обліку) після їх улаштування мають бути введені в експлуатацію; вузол обліку вважається введеним в експлуатацію з дати підписання сторонами акта введення у промислову експлуатацію; введений в експлуатацію вузол обліку має бути опломбованим та прийнятим до розрахунків за електричну енергію (введеним в облік); вузол обліку вважається введеним в облік з дати підписання сторонами акта пломбування (пункти 5.2.18., 5.2.20 5.2.22 ККОЕЕ).

Факт проведення технічної перевірки вузла обліку має бути зафіксований в акті технічної перевірки, який повинен, зокрема, містити інформацію про технічні параметри та покази лічильників на момент їх пломбування. Акт технічної перевірки вузла обліку складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності замовника або уповноваженої ним особи та підписується ними. Один примірник акта технічної перевірки передається замовнику (пункт 5.2.27. ККОЕЕ).

Матеріали справи не містять на підтвердження встановлення вузла обліку електричної енергії у житловому будинку, розташованому за адресою: с. Вербуватівка, вул. Центральна, буд. 28 К.

Водночас 27.10.2025 представниками позивача виявлено, що місця загального користування у зазначеному будинку самовільно підключено до електричної мережі за відсутності чинних договорів на поставку та розподіл електричної енергії та без улаштованого, повіреного, введеного в експлуатацію та прийнятого до розрахунків відповідно до вимог, встановлених ККОЕЕ (пункти 5.2.1, 5.2.2, 5.2.11, 5.2.15, 5.2.18, 5.2.20-5.2.24 ККО), вузла обліку, що було зафіксовано в акті про порушення ПРРЕЕ від 27.10.2025 № Дн 009952.

В акті про порушення від 27.10.2025 № Дн 009952 наявні усі необхідні та достатні відомості для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії, зокрема в акті про порушення міститься "Схема електроживлення споживача" на якій зазначені місця самовільного підключення.

Водночас суд звертає увагу на те, що у пункті 1 акту про порушення стосовно відомостей про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акту про порушення зазначені прочерки.

З матеріалів справи вбачається, що споживач належним чином повідомлений про дату та час засідання комісії з розгляду акту про порушення № від 27.10.2025 № Дн 009952.

За результатами засідання комісії з розгляду акту про порушення від 27.10.2025 № Дн 009952 позивачем здійснено розрахунок загального обсягу необлікованої спожитої електричної енергії відповідно до пункту 8.4.12 по формулі № 8 ПРРЕЕ за період з 27.10.2024 по 27.10.2025.

Сума нарахувань згідно із розрахунком кількості необлікованої електричної енергії по акту про порушення від 27.10.2025 № Дн 009952 склала 156 297,97 грн за 15 413 кВт*годин.

У зв`язку з відсутністю відповідача на засіданні комісії з розгляду акту про порушення від 27.10.2025 № Дн 009952 позивачем копії протоколу, відповідні розрахунки та досудову претензію були направлені відповідачу, які були отримані останнім 24.12.2025, що підтверджується поштовим відправленням № R067056758353.

Відповідно до пункту 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Позивачем доведено належними та допустимими доказами те, що на момент виявлення спірного порушення ПРРЕЕ Комунальне підприємство "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області житлового будинку у с.Вербуватівка, розташованого по вулиці Центральна, буд.28 К, підключення місць загального користування у зазначеному будинку до електричної мережі було проведено несанкціоновано та незаконно.

Станом на день прийняття рішення у справі вартість недоврахованої електроенергії, нарахованої по акту про порушення ПРРЕЕ від 27.10.2025 № Дн 009952 складає 156 297,97 грн, яка підлягає до стягнення і підтверджується матеріалами справи.

Доказів погашення заборгованості відповідачем не надано.

Щодо стягнення 3 % річних у розмірі 706,55 грн за період з 25.01.2026 по 20.03.2026, інфляційних втрат у розмірі 1 562,98 грн за лютий 2026.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 ЦК України).

Положеннями статті 611 ЦК України встановлено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами статті 614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Особливості регулювання грошових зобов`язань встановлено статтею 625 ЦК України, відповідно до якої боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Формулювання статті 625 ЦК України, коли нарахування процентів тісно пов`язується із застосуванням індексу інфляції, орієнтує на компенсаційний, а не штрафний характер відповідних процентів.

Приймаючи до уваги встановлений факт прострочення відповідачем строків оплати за електричну енергію, вимоги про стягнення 3 % річних за період з 25.01.2026 по 20.03.2026 та інфляційних втрат за лютий 2026 заявлено позивачем обґрунтовано.

Перевіривши розрахунок позивача, суд доходить висновку, що він є правомірним, обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства, тому в цій частині позов підлягає задоволенню.

Контррозрахунок відповідач не надав.

Відповідно до частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача вартості недоврахованої електроенергії, нарахованої по акту про порушення ПРРЕЕ від 27.10.2025 № Дн 009952 у розмірі 156 297,97 грн, 3 % річних у розмірі 706,55 грн та інфляційних втрат у розмірі 1 562,98 грн.

Щодо судових витрат.

Згідно із частиною першою статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні Згідно із частиною першою статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (стаття 9 Закону України "Про судовий збір").

Згідно із частиною третьою статті 4 Закону України Про судовий збір при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки при зверненні до Господарського суду Дніпропетровської області заявлено вимогу майнового характеру (158 567,50 грн), позивач сплатив судовий збір у розмірі 2 662,40 грн, про що свідчить платіжна інструкція від 19.03.2026 № 4468456.

Отже відповідно до статті 129 ГПК України судовий збір у справі покладається на відповідача у розмірі 2 662,40 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Комунального підприємства "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області про стягнення заборгованості задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства "Юріївські житлово-комунальні послуги" Юріївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області, 51300, Дніпропетровська область, Павлоградський район, селище Юріївка, вул.Центральна, буд.89-А, код ЄДРПОУ 03342221 на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", 49111, м.Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 22, код ЄДРПОУ 23359034 вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 156 297,97 грн (сто п`ятдесят шість тисяч двісті дев`яносто сім гривень 97 копійок), 3 % річних у розмірі 706,55 грн (сімсот шість гривень 55 копійок), інфляційні втрати у розмірі 1 562,98 грн (одна тисяча п`ятсот шістдесят дві гривні 98 копійок) та судовий збір у розмірі 2 662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 копійок).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 25.05.2026

Суддя О.В. Перова