Єдиний державний реєстр судових рішень
22.05.2026 Єдиний унікальний № 371/421/26
провадження № 3/371/165/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2026 року м. Миронівка
ЄУН 371/421/26
Провадження № 3/371/165/26
Суддя Миронівського районного суду Київської області Капшук Л.О.,
за участю:
прокурора Фрей Р.А.,
правопорушника ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання Чайки А.В.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, порушену відносно ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: будинок під номером АДРЕСА_1 , не працевлаштований,
за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 , будучи особою, яка 12 вересня 2024 року звільнена з посади начальника караулу 14 державної пожежно-рятувальної частини державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Київській області, підполковником служби цивільного захисту, особою, на яку відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», в порушення вимог частини другої статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 31 березня 2025 року), а саме лише 27 листопада 2025 року о 22 годині 52 хвилини подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік «після звільнення» - за 2024 рік.
За вчинення вказаних дій оперуповноваженим ВМЗК Київського обласного управління ДВБ Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Нікітіним М.М. 07 березня 2026 року складено протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за частиною першою статті 172-6 КУпАП.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не оспорив факти, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, визнав себе винуватим у вчиненні правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , з`ясувавши позицію прокурора, дослідивши та оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов таких висновків.
У відповідності до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 283 КУпАП, постанова у справі про адміністративне правопорушення, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозицією частини першої статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Об`єктивною стороною вищевказаного адміністративного правопорушення, яка має активну форму прояву, є несвоєчасне подання без поважних причин декларації.
Суб`єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За правилами частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Матеріалами справи про адміністративне правопорушення встановлено такі обставини.
Наказом (по особовому складу цивільного захисту) Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 158 від 07 травня 2020 року, відповідно до пунктів 93, 97, 98, 108 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, присвоєно чергове спеціальне звання старшого начальницького складу - підполковник служби цивільного захисту майору служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальнику 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Київській області (м. Богуслав).
Наказом начальника ГУ ДСНС України у Київській області № 166 від 25 травня 2021 року, відповідно до пунктів 62, 63 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, осіб переміщено по службі за їх згодою. Зокрема, підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Київській області (м. Богуслав), переміщено начальником караулу 14 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Київській області, вважати таким, який здав справи і припинив виконання обов`язків за посадовою інструкцією, 24 травня 2021 року.
Згідно з наказом ГУ ДСНС України у Київській області № 460-НК від 12 вересня 2024 року, відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника караулу 14 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Київській області 12 вересня 2024 року звільнено зі служби (з виключенням з кадрів ДСНС України), за пунктом 176 підпунктом «3» (за станом здоров`я).
Такі фактичні дані підтверджені відомостями доданих до протоколу про адміністративне правопорушення письмових доказів: витягу із наказу (по особовому складу цивільного захисту) Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 158 від 07 травня 2020 року, витягу з наказу начальника ГУ ДСНС України у Київській області № 166 від 25 травня 2021 року, витягу з наказу ГУ ДСНС України у Київській області № 460-НК від 12 вересня 2024 року (а.с. 20-22).
ОСОБА_1 , будучи особою начальницького складу служби цивільного захисту, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23 липня 2021 року № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», не пізніше тридцяти календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на даний час.
У відповідності до Роз`яснення НАЗК № 4 від 07 березня 2022 року щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», офіційне опублікування якого відбулося 11 жовтня 2023 року в газеті «Голос України».
Законом відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Цим Законом відтерміновано обов`язок подачі декларацій лише для військових, причетних до оборони країни, осіб, які перебувають на окупованих територіях або де ведуться активні бойові дії, тих, хто перебуває на лікуванні внаслідок поранення тощо, а також членів сімей зазначених осіб.
ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади начальника караулу 14 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Київській області 12 вересня 2024 року, був зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 22024 рік після звільнення не пізніше 31 березня 2025 року.
ОСОБА_1 порушив порядок, передбачений частиною другою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік «після звільнення» - за 2024 рік.
Декларацію, граничний термін подання якої 31 березня 2025 року, ОСОБА_1 подав 27 листопада 2025 року о 22 годині 52 хвилини.
Такі обставини підтверджені доданим до протоколу про адміністративне правопорушення письмовим документом «Послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , за період 01 січня 2025 року до 01 грудня 2025 року.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення підтверджується даними письмових матеріалів справи: протоколу про вчинення адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією, серії № 22/2026 від 07 березня 2026 року, письмовим документом, у якому відображено послідовність дій ОСОБА_1 як користувача реєстру, декларації ОСОБА_1 з веб-сайту «nazk.gov.ua» (а.с. 5-7,14-15, 23-25).
Факт правопорушення та його обставини правопорушник підтвердив у судовому засіданні під час розгляду справи, вину у вчиненні правопорушення, пов`язаного з корупцією, визнав та щиро розкаявся у вчиненому.
З урахуванням викладеного вище, суд вважає, що винуватість ОСОБА_1 підтверджена належними та допустимими доказами. Ці докази є достатніми, оскільки у повній мірі доводять його вину у вчинені адміністративного правопорушення.
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, настає відповідальність за частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Положення КУпАП відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для порушника, меті адміністративної відповідальності.
Згідно з правилами статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до статті 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є розкаяння у вчиненому. Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, котрий вперше притягується до адміністративної відповідальності, є особою, яка до вчинення адміністративного правопорушення дотримувалася правомірної поведінки, ступінь його вини, беручи до уваги відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, до порушника необхідно застосувати адміністративне стягнення в межах санкції, визначеної частиною першою статті 172-6 КУпАП, у виді штрафу, який необхідно визначити в мінімальному розмірі.
Таке стягнення за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Окрім цього, відповідно до частини першої статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, розмір якого згідно з положеннями статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI, становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 33-35, 40-1, частиною першою статті 172-6, статтями 245, 280, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Штраф підлягає сплаті на рахунок ГУК у Київ. обл./Миронівська міс./21081100, номер рахунку UA628999980313080106000010748, код ЄДРПОУ 37955989, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Розяснити ОСОБА_1 що, згідно зі статтею 307 КУпАП, штраф ним має бути сплачений не пізніше ніж через пятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через пятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі сплати штрафу у строк, передбачений статтею 307 КУпАП, копію платіжного документу необхідно подати до Миронівського районного суду Київської області.
З урахуванням приписів частини другої статті 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
При примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
На підставі статті 40-1 КУпАП, стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок судового збору.
Судовий збір підлягає сплаті на рахунок ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, номер рахунку UА908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Л.О. Капшук