Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
757/25297/26-ц
2-о-257/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2026 року
Печерський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Єрмічової В. В.,
за участю секретаря судового засідання Косточки В. В.,
у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів Цивільного стану у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,
УСТАНОВИВ:
08.05.2026 заявник ОСОБА_1 звернулась до Печерського районного суду міста Києва із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України мотивуючи тим, що вона є спадкоємцем за заповітом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Петрівка Приморського району Запорізької області, яка відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 визнана тимчасово окупованою територією. На даний час на вказаній території не працюють органи державної реєстрації актів цивільного стану, тому заявник позбавлена можливості зареєструвати факт смерті спадкодавця ОСОБА_2 у відповідності до законодавства, просить встановити факт смерті ОСОБА_2 із визнанням дати її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 та місця смерті с. Петрівка Приморського району Запорізької області, у зв`язку із відмовою у проведенні державної реєстрації смерті органами РАЦС.
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 08.05.2026 у справі відкрито провадження.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник не з`явилися, належним чином повідомлені про час, дату та місце судового засідання, 11.05.2025 представник заявника адвокат Коваль С. І. подала заяву про розгляд справи у її відсутності та у відсутності заявника.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Вивчивши заяву, дослідивши та оцінивши письмові докази у їхній сукупності, суд встановив наступні обставини та дійшов такого висновку.
Заявник ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом ОСОБА_2 , що підтверджується заповітом, який складено 15.10.2014 ОСОБА_2 , посвідчено секретарем виконавчого комітету Чорногорівської сільської ради Макарівського району Київської області Коваль Л. П. та зареєстровано за № 52.
Відповідно до копії паспорту громадянина України ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Петрівка Приморського району Запорізької області і є громадянкою України.
Так званим «Територіальним відділом реєстрації актів цивільного стану Приморського району управління реєстрації актів цивільного стану Запорізької області» видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Петрівка Приморського району Запорізької області.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи у певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України у редакції Закону № 2345-IX від 01.07.2022 заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 (із змінами) визначено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф.
Відповідно до зазначеного наказу Приморська міська територіальна громада, до якої належить с. Петрівка, у якому було видано свідоцтво про смерть, визнано тимчасово окупованою територією України з 26.02.2022.
Згідно з положеннями частин 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (частина друга вказаної статті), будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану (ч. 3 вказаної статті).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правові режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародні договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Таким чином, будучи померлою в с. Петрівка Приморського району Запорізької області, державна реєстрація смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не була проведена у відповідності до законодавства України. На території України даний факт неможливо засвідчити, оскільки заявником для підтвердження факту смерті подано документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Відповідно до висновків Європейського суду з прав людини, зокрема у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey»,«Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), у яких Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок необхідно розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Тому, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
З урахуванням означеного вище, документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку. У цьому випадку такими документами є надане заявником свідоцтво про смерть.
Оскільки реєстрація смерті громадянки України ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, тому, у даному випадку, наявні законні підстави для встановлення факту смерті у судовому порядку.
За таких підстав, заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Дарницький відділ державної реєстрації актів Цивільного стану у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території слід задовольнити, встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Петрівка Приморського району Запорізької області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Петрівка Приморського району Запорізької області.
За приписами ч. 2 ст. 317 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі статей 3, 8, 21, 24, 55, 129, 129-1 Конституції України, ст. 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись статтями 1-18, 76-81, 95, 228, 229, 235, 241, 244, 245, 258, 259, 293, 294, 315, 317, 319, 354, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Дарницький відділ державної реєстрації актів Цивільного стану у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Петрівка Приморського району Запорізької області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Петрівка Приморського району Запорізької області.
Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_1 , громадянка України, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів Цивільного стану у м. Києві Київського Міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, адреса: 02099, м. Київ, вул. Геннадія Афанасьєва, 16, ЄДРПОУ 26089084.
Повний текст судового рішення складено 12.05.2026.
Суддя В. В. Єрмічова