Постанова № 136749666, 10.02.2026, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.02.2026
Номер справи
752/31918/25
Номер документу
136749666
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 752/31918/25

Провадження №: 3/752/889/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.02.2026 м. Київ

суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли

відНаціонального агентства з питань запобігання корупції пропритягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАПвідносноОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце реєстрації - АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер - не отримувалаза участі ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

11.11.2025 ОСОБА_1 - голова Політичної партії "Українська політична партія "Християнський рух", тобто особа, яка в силу законодавства відповідальна за виконання вимог законодавства щодо фінансової звітності Політичної партії "Українська політична партія "Християнський рух" щодо звітування про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, оскільки не подала в межах граничного строку (до 09.11.2025) звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ-й квартал 2025 року.

Так, у ст. 212-21 встановлено адміністративну відповідальність у виді штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

У ч. 9 ст. 17 Закону України "Про політичні партії в України" від 05.04.2001 № 2365-ІІІ (зі змінами та доповненнями) передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п. 1, 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (надалі по тексту - Порядок), затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.02.2021 № 102/21 "Про деякі питання подання звітності політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (надалі по тексту - Реєстром), та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні".

Згідно з п. 1, 8, 9 розділу ІІІ названого Порядку політична партія після створення облікового запису політичної партії в Реєстрі подає сформований Звіт до Національного агентства засобами електронного зв`язку через мережу Інтернет. Кожному поданому Звіту Реєстр автоматично присвоює унікальний ідентифікатор Звіту, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого Звіту. Інформація, внесена керівником (уповноваженою особою) політичної партії до Звіту, автоматично оприлюднюється (за винятком інформації з обмеженим доступом) в публічній частині Реєстру.

Політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.02.2021 № 102/21.

Відповідно до п. 2, 3, 4 розділу ІІІ Порядку звітним періодом для складення Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу. Політична партія подає до Національного агентства Звіт за I квартал - до 10 травня, за II квартал - до 09 серпня, за III квартал - до 09 листопада та за IV квартал - до 09 лютого наступного за звітним періодом року. Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день.

Політичною партією "Українська політична партія "Християнський рух" (місцезнаходження - 03127, м. Київ, вул. Васильківська, 47, корп. 1, кв. 2, ідентифікаційний код - 21693533) не виконано визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, вимоги щодо формування звіту та його змістовного наповнення в електронному кабінеті політичної партії. Відповідно, цією політичною партією і не було подано в установленому порядку до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року строк до 10.11.2025 (гранична дата 09.11.2025 припала на вихідний день, а тому останнім днем строку є 10.11.2025, прострочення рахується з 11.11.2025).

Згідно з ч. 20 ст. 17 Закону України "Про політичні партії" протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Як вбачається зі списку політичних партій, які не подали свої звіти за ІІІ квартал 2025 року, що був розміщений на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Політична партія "Українська політична партія "Християнський рух" такий звіт не подала та відображена у п. 28 зазначеного списку.

У ст. 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.

Оскільки ОСОБА_1 є уповноваженою особою Політичної партії "Українська політична партія "Християнський рух" з виконання вимог законодавства щодо фінансової звітності політичної партії, звітування про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру покладено на члена Контрольно-ревізійної комісії, а Звіт за ІІІ квартал 2025 року поданий не був, наявними є подія та склад адміністративного правопорушення за ст. 212-21 КУпАП.

Подія та склад адміністративного правопорушення, причинно-наслідковий зв`язок між недотриманням визначених законодавством порядку та строків, а також наслідками у виді порушення імперативних приписів законодавства доводяться особистими поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та поданими уповноваженим органом матеріалами, де міститься:

- протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/1301 від 16.12.2025, що складений відносно ОСОБА_1 за порушення ст. 212-21 КУпАП, який за формою та змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та Порядку складення протоколів про адміністративні правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції, що затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2025 № 169/25;

- список політичних партій, які не подали звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року;

- постанова Центральної виборчої комісії від 17.08.2012 № 477 "Про реєстрацію кандидата у народні депутати України, висунутого Українською політичною партією "Християнський рух";

- протокол установчого з`їду Української політичної партії "Християнський рух" від 12.08.2000;

- витяг з Єдиного реєстру громадських формувань;

- статут Української політичної партії "Християнський рух".

19.01.2026 від ОСОБА_1 надійшли письмові пояснення, в яких остання зазначила про те, що вважає себе невинною в несвоєчасному поданні звітності політичної партії за ІІІ-й квартал 2025 року та послалася на наступне:

- Українська політична партія "Християнський рух" - це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників християнської загальнонаціональної програми суспільного розвитку, метою яких є сприяння побудові в Україні християнської держави;

- відповідно до Статуту партії, її центральний апарат та апарат її територіальних утворень для забезпечення поточної роботи по виконанню рішень керівних органів партії, працює виключно на громадських засадах;

- за період діяльності партії статус юридичної особи територіальним та місцевим організаціям не надавався;

- партія є неприбутковою організацією і виконання статутних обов`язків та партійних доручень членами партії не може розглядатись як внесок в партію, а керування партією не вимагає щоденного знаходження керівників і членів апарату партії в одному місці;

- якщо партія у звітний період не приймає участі у будь-яких виборах, членські внески не збираються і надходжень на рахунок партії не поступає;

- за вимогами Статуту партії членські внески є виключно добровільними та не мають визначеної кількісної вартості;

- кошти на рахунку партії відсутні ще й тому, що банк "Національні інвестиції" був ліквідований, новий рахунок в іншому банку не відкривався з 2019 року;

- за звітний період майно, доходи, витрати, зобов`язання фінансового характеру у партії та її місцевих організацій відсутні;

- з дня заснування і по цей час партія не отримувала фінансування з Державного бюджету України;

- вся інформація належним чином була викладена в попередніх звітах політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру;

- діяльністю партії за звітний період шкоди Державі не нанесено;

- листом № 54-05/46531/21 від 22.06.2021 засвідчено намагання партії зареєструватися на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. У зв`язку з відсутністю відомостей про партію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань це не відбувається і Національне агентство з питань запобігання корупції посилаються у зв`язку з цим, на неможливість ідентифікації партії, проте законодавство не передбачає залежність реєстрації будь-якої політичної партії на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції від наявності відомостей про партію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Саме Національне агентство з питань запобігання корупції перевищило свої повноваження та не надало можливості Українській політичній партії "Християнський рух" подати звіт, шляхом його заповнення на веб-сайті Агентства;

- місцеві організації Української політичної партії "Християнський рух" фактично призупинили свою діяльність через військовий стан, відсутність світла та інтернету, від них не можна у повному обсязі отримати інформацію, необхідну для подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, адже їх місцезнаходженням є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться або велись активні бойові дії або до тимчасово окупованих територій, що стосується Чернігівської, Сумської, Харківської, Донецької, Дніпропетровської, Херсонської, Житомирської, Запорізької обласних організацій та їй міських і районних структурних підрозділів, Партійної організації міста Севастополь, Партійної організації Автономної Республіки Крим.

Велика кількість членів партії виїхала за межі України або стала військовослужбовцями, що виключає їх членство у партії.

За таких обставин неможливо зібрати Раду партії та провести з`їзд партії, щоб призупинити діяльність самої партії. З урахуванням викладеного та положень п. 8 розділу ІV Закону України "Про політичні партії" Українська політична партія "Християнський рух" підлягає звільненню від передбаченої законодавством відповідальності за неподання звіту;

- у справі, що розглядається, потребує конкретизації суб`єкт адміністративної відповідальності, оскільки Закон України "Про політичні партії" покладає обов`язок подачі відповідних звітів на саму політичну партію, а не на керівника (голову);

- у зв`язку з воєнним станом особисто ОСОБА_1 , яка є пенсіонером, адже народилася 1960 року, а не 1982 року як про це зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, вимушена перебувати на території Закарпаття з дочкою ОСОБА_2 , яка має інвалідність І-ї групи та постійно потребує стороннього догляду.

Відповідно до поданих пояснень, ОСОБА_1 просить визнати вчинене нею правопорушення малозначним та закрити провадження у справі.

10.02.2026 в судовому засіданні ОСОБА_1 надала усні пояснення, що відповідають її письмовим поясненням, що надійшли до суду попередньо, та примірник пояснень, які вона подавала до Національного агентства з питань запобігання корупції 02.11.2025.

Проаналізувавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд (суддя) не віднайшов підстав для встановлення відсутності події та складу адміністративного правопорушення, зважаючи на наступне.

Так, як визначила сама ОСОБА_1 , Українська політична партія "Християнський рух", що створювалася як об`єднання громадян в порядку, який був визначений законодавством, чинним станом на 2000, у подальшому здійснила необхідні заходи, внесла уточнення до статутних документів та пройшла реєстрацію у Міністерстві юстиції України саме як політична партія. Як вбачається з документів, приєднаних до протоколу про адміністративне правопорушення, у 2012 році кандидати від Української політичної партії "Християнський рух" приймали участь у виборчому процесі. В силу ч. 9 ст. 17 Закону України "Про політичні партії в України" на Українську політичну партію "Християнський рух" розповсюджується обов`язок подавати відповідні звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції. Також з документів, приєднаних до протоколу про адміністративне правопорушення (зокрема листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 22.06.2021 № 54-05/46531/21) вбачається, що відповідні звіти мають подаватися в електронному виді у інформаційно-комунікаційній системі, яка забезпечує функціонування Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру та з метою належного ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій ОСОБА_1 було запропоновано вжити заходів щодо включення відомостей про юридичну особу - політичну партію Українська політична партія "Християнський рух" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як повідомила сама пані ОСОБА_1 включення відомостей про політичну партію Українська політична партія "Християнський рух" як про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не відбувалося.

У розрізі зазначеного, суд (суддя) зазначає, що Порядок формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, який затверджено наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.02.2021 № 102/21, не містить пряму норму, яка зобов`язує будь-яку політичну партію вчинити дії щодо включення відомостей про себе як про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Перелік документів і відомостей, передбачений для отримання доступу до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій, також прямо не вказує на такий обов`язковий документ як витяг чи довідка про політичну партію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відсутність відомостей про політичну партію Українська політична партія "Християнський рух" як про юридичну особу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань фактично призвело до того, що ця політична партія не отримала доступ до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, не було зареєстровано її електронний кабінет.

Рекомендація Національного агентства з питань запобігання корупції до політичної партії Українська політична партія "Християнський рух", викладена у листі від 19.02.2021 № 102/21 та її невиконання, а також подальший розвиток подій (неможливість реєстрації електронного кабінету, документування події адміністративного правопорушення за ст. 121-21 КУпАП) вказує на наявність публічного правового спору між політичною партією Українська політична партія "Християнський рух" та Національним агентством з питань запобігання корупції, який не набув процесуальної форми та не має свого вирішення.

Вирішуючи цю справу про адміністративне правопорушення, суд (суддя) не вправі перебирати на себе функції суб`єкта, уповноваженого на вирішення публічно-правових спорів, а тому керується засадами (презумпцією) правомірності поведінки державного органу, яким є Національне агентство з питань запобігання корупції та, відповідно, виходить з того, що політична партія Українська політична партія "Християнський рух" не подала в установлені строки звіт політичної партії за ІІІ-й квартал 2025 року.

Враховуючи викладене, заперечення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в цій частині відхиляються.

Також суд (суддя) відхиляє твердження пані ОСОБА_1 про необхідність звільнення політичної партії від відповідальності в порядку п. 8 розділу VІ Закону України "Про політичні партії".

Так, у п. 8 VІ Закону України "Про політичні партії" передбачено, що політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності за неподання чи подання до Національного агентства з питань запобігання корупції неповної та/або недостовірної інформації у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) у разі неможливості отримання політичною партією такої інформації в повному обсязі від її місцевих організацій, місцем знаходження яких є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Обставини, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі від її місцевих організацій, документального підтвердження не потребують. Про існування таких обставин політична партія письмово повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції протягом трьох робочих днів з дня подання відповідного звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру. У такому повідомленні політична партія зазначає відомості про її місцеві організації, від яких неможливо в повному обсязі отримати інформацію, необхідну для подання такого звіту, та місцем знаходження яких є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Так, пані ОСОБА_1 зазначила, що політична партія не може отримати інформацію, які потрібно відобразити у звіті про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від Чернігівської, Сумської, Харківської, Донецької, Дніпропетровської, Херсонської, Житомирської, Запорізької обласних організацій та їх міських і районних структурних підрозділів, а також Партійної організації міста Севастополь, Партійної організації Автономної Республіки Крим, адже території Чернігівської, Сумської, Харківської, Донецької, Дніпропетровської, Херсонської, Житомирської, Запорізької належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, а Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими територіями.

Розглядаючи цю справу про адміністративне правопорушення, суд (суддя) зауважує, що протокол про адміністративне правопорушення щодо пані ОСОБА_1 як керівника політичної партії було складено через те, що політична партія вцілому не подала необхідний передбачений законодавством звіт, а не через відсутність у звіті відомостей про конкретні партійні місцеві осередки, що виключає застосування положень 8 VІ Закону України "Про політичні партії". Крім того, для застосування підстав, передбачених цією нормою законодавства, потрібна певна передумова, а саме: звітування без даних від місцевих осередків, місцезнаходження яких припадає на тимчасово окуповану територію та/або територію активних бойових дій, письмове звернення політичної партії до Національного агентства з питань запобігання корупції, в якому мають бути викладені відомості про існування таких обставин і таке звернення має бути подане протягом трьох робочих днів з дня подання відповідного звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.

У випадку, який розглядається, звітування без даних, до яких немає доступу, не відбувалося, письмове звернення не складалося.

Заперечення пані ОСОБА_1 в частині необхідності конкретизації суб`єкта адміністративної відповідальності також оцінюються критично

У ст. 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.

Положення ст. 212-21 КУпАП не виокремлюють суб`єкта адміністративної відповідальності саме як юридичну особу. І, в цілому сам КУпАП також не визначає такого суб`єкта притягнення до адміністративної відповідальності як юридичну особу.

Відповідно до п. 5.8 Статуту Української політичної партії "Християнський рух" голова партії без доручення представляє партію у всіх зовнішніх стосунках, підписує фінансові документи партії та ін.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 як голова Української політичної партії "Християнський рух" є уповноваженою особою цієї політичної партії з виконання вимог законодавства щодо фінансової звітності політичної партії, звітування про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, тоді як Звіт за ІІІ квартал 2025 року поданий не був, у зв`язку з чим є наявними є подія та склад адміністративного правопорушення за ст. 212-21 КУпАП.

Невірне написання у протоколі про адміністративне правопорушення дати народження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності оцінюється судом (суддею) як очевидна технічна описка, яка не впливає суттєво на можливість розгляду справи, встановленню всіх її фактичних обставин.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 визнається винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, до неї підлягає застосуванню передбачене законодавством адміністративне стягнення.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд (суддя) зважає на положення ст. 22 КУпАП, де закріплено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Проаналізувавши наявні матеріали, зважаючи на особу порушниці, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше (фактичні дані, які б доводили протилежне, відсутні), відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, фактичне визнання своєї винуватості, пенсійний вік та незадовільний стан здоров`я, наявність на утриманні дочки з інвалідністю, яка потребує постійного стороннього догляду, вимушене проживання в іншому регіоні України через неконтрольовані загрози з боку країни-агресора, ускладнені соціально-побутові умови, одноосібне виконання обов`язків керівника політичної партії, яка має чисельні місцеві осередки, суд (суддя) вважає за можливе застосувати положення ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження в справі, відповідно до ст. 22 КУпАП, ч. 2 ст. 284, закрити.

Керуючись ст. 22, 23, 33-35, 40-1, 212-21, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності за малозначністю скоєного, обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.В. Бушеленко