Постанова № 136734296, 21.05.2026, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
21.05.2026
Номер справи
461/3568/26
Номер документу
136734296
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №461/3568/26

Провадження №3/461/1454/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2026 року м. Львів

Суддя Галицького районного суду м. Львова Романюк В.Ф., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності,-

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи - ТОВ «ВАНСТЕР ОПТІ» (код ЄДРПОУ 44917528), посада або рід занять - керівник (з 18.08.2023 по 25.07.2024), місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за ст. 485 Митного Кодексу України, -

В С Т А Н О В И В :

14.02.2024 Львівською митницею за митною декларацією типу IM40ДЕ № 24UA209230014675U1 здійснено митне оформлення товарів: 1) Терка 4 в 1 SNB, у кількості 20шт.; форми для випікання, у кількості 700 шт.; тортівниці, у кількості 27шт.; горщики садові, у кількості 5 442шт.; підпірки для рослин, у кількості 99 шт. Загальною вагою брутто 1 222кг (нетто 1 177 кг) та вартістю 14 535,75 злотих; 2) Щітки для особистої гігієни та для прибирання, у кількості 828шт.; терка 4 в 1, у кількості 30шт.; спіральна кухонна мочалка INOX MAXI, у кількості 100шт.; ганчірки для прибирання, у кількості 462 шт. Загальною вагою брутто 254кг (нетто 242кг) та вартістю 4 205,82 злотих.

Митне оформлення здійснено згідно з наступними документами: - рахунок-фактура № FS 32/02/2024 від 05.02.2024 на суму 14 535,75 злотих; - рахунок-фактура № FS 33/02/2024 від 05.02.2024 на суму 4 205,82 злотих; - декларація митної вартості від 14.02.2024; - контракт № 001/P/23 від 15.11.2023; - міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) б/н від 05.02.2024; специфікації до рахунків-фактур №№ FS 32/02/2024, FS 32/02/2024 від 05.02.2024; - митна декларація країни відправлення MRN 24PL401010E0039308 від 05.02.2024 на суму 18 741,27 злотих.

Відповідно до поданих документів продавцем товару заявлено польську компанію 19 Patryk Kisielewicz (Skoloszow, Przemylska 25 37-550 Radymno). покупцем, декларантом та особою, відповідальною за фінансове врегулювання, - ТОВ «ВАНСТЕР ОПТІ» (ЄДРПОУ 44917528; 43020, Волинська область, м. Луцьк, вул. Рівненська, буд. 48).

Загальна фактурна та митна вартість становить 18 741,57 злотих.

Загальна сума сплачених митних платежів за вказаною митною декларацією становить 38 186,71 гривень.

Митними органами Республіки Польщі листом від 22.01.2026 № 0201- IGM.542.1572.2025.4 (лист Держмитслужби від 10.02.2026 № 26/26-04/7/235) та Р9 Patryk Kisielewicz Листом від 10.04.2026 (вх. Львівської митниці №12645/14- 20 від 10.04.2026) надано копії рахунків-фактур №№ FS 32/02/2024, FS 33/02/2024 від 05.02.2024, специфікацій до них та митної декларації MRN 24PL401010 0039308 від 05.02.2024, згідно з якими загальна вартість зазначених товарів становить 32 333,69 злотих, що станом на 14.02.2024 відповідає сумі 307 516,06 гривень.

Рахунки-фактури №№ FS 32/02/2024, FS 33/02/2024 від 05.02.2024 та специфікації до них, згідно з якими загальна вартість товарів становить 18 741,27 злотих та які було подано до митного оформлення Львівській митниці, ОСОБА_2 не видавалися.

Відповідно до службових записок управління контролю та адміністрування митних платежів Львівської митниці від 04.03.2026 № 15/15- 01/10933 та від 16.04.2026 № 15/15-01/18340, сума митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України вказаних товарів, урахуванням інформації, наданої митними органами Республіки Польщі та ОСОБА_3 , станом на дату здійснення митного оформлення становить 80 238,42 гривень.

Таким гривень. чином, несплачена сума митних платежів складає 42 051,71 гривень.

Нормами п. 8 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України (далі МК України) визначено, що декларантом є особа, яка подає від власного імені митну декларацію, декларацію тимчасового зберігання, загальну декларацію прибуття. чи особа, від імені якої подається така декларація.

Згідно норм ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до норм ч. 8 ст. 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, зокрема: - фактурна вартість товарів, - митна вартість товарів та метод її визначення; - відомості про нарахування митних та інших платежів: ставки митних платежів, суми митних платежів, спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів.

Декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках. визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу (ч. 1 ст. 266 МК України).

3 моменту прийняття митним органом митної декларації вона документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації (ч. 8 ст. 264 МК України).

У разі декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення утримувачем митного режиму від власного імені або його прямим митним представником передбачену цим Кодексом відповідальність невиконання обов`язків декларанта, передбачених ч. 1 ст. 226 МК України, несе утримувач митного режиму (ч. 4 ст. 266 МК України).

Пунктом 63-2 ч. 1 ст. 4 МК України визначено, що утримувачем митного режиму є особа, яка здійснює декларування від власного імені (у разі, якщо декларування здійснюється самостійно або прямим митним представником). або особа, в інтересах якої здійснюється декларування (у разі, якщо декларування здійснюється непрямим митним представником).

Нормами ч. 2 ст. 459 МК України, що суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Згідно з нормами п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України посадовою особою підприємства є керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.

Відповідно до графи 54 митної декларації №24UA209230014675U1 від 14.02.2024 її складено гр. ОСОБА_4 (ід. код НОМЕР_1 ). Згідно з ІКС «Податковий блок» громадянка України ОСОБА_4 (ід.код НОМЕР_1 ) у період з 18.08.2023 по 25.07.2024 була керівником ТОВ «ВАНСТЕР ОПТІ» (ЄДРПОУ 44917528).

Листом Глеваської селищної ради від 13.03.2026 № 46/15-07 (вх. митниці від 13.03.2026 №9104/6-20) повідомлено, що ОСОБА_4 на даний час є ОСОБА_1 .

З метою з`ясування обставин митного оформлення вказаних товарів, надання письмових пояснень та прийняття участі у складанні протоколу про порушення митних правил митницею листами від 23.03.2026 № 7.4-5/20- 06/10/7576 та від 01.04.2026 № 7.4-5/20-06/10/8572 було викликано гр. ОСОБА_1 . Однак громадянка у вказані терміни не з`явилася та про причини неявки не повідомила.

Таким чином, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді ТОВ «ВАНСТЕР ОПТІ» (ЄДРПОУ 44917528), вчинила дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів на загальну суму 42 051,71 гривень шляхом заявлення в митній декларації № 24UA209230014675U1 від 14.02.2024 неправдивих відомостей, необхідних для визначення митної вартості товарів та надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості.

Вбачаючи в діях гр. ОСОБА_1 ознаки порушення митних правил, стосовно неї 20.04.2026 було складено протокол про порушення митних правил, за ознаками ст. 485 Митного кодексу України.

Згідно інформаційних ресурсів Держмитслужби гр. ОСОБА_1 впродовж року не притягувалася до адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил.

У діях гр. ОСОБА_1 , керівника (з 18.08.2023 по 25.07.2024) ТОВ «ВАНСТЕР ОПТІ» (ЄДРПОУ 44917528) яка, з метою зменшення розміру митних платежів на суму 42 051,71 грн., заявила у митній декларації №24UA209230014675U1 від 14.02.2024 неправдиві відомостей, необхідні для визначення митної вартості товарів, а також надала з цією ж метою митному органу документи, що містять такі відомості, наявні ознаки правопорушення (порушення митних правил), передбаченого ст. 485 Митного кодексу України.

Представник Львівської митниці в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 485 МК України. На правопорушника слід накласти стягнення, передбачене санкцією ст. 485 МК України.

ОСОБА_1 у судове засідання не прибула хоча був належним чином повідомлений на про час, дату та місце розгляду справи, що стверджується матеріалами справи. Про причини неявки суд не повідомила, клопотання про перенесення розгляду справи не надходило.

З огляду на те, що особа, яка притягувалася до адміністративної відповідальності, не вживала заходів для явки до суду, не з`явилася після отримання судової повістки, її поведінка свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.

Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Окрім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).

Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України суд вважає можливим розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з`явилася на виклик до суду, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.

Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч. 1ст. 486 МК України).

Згідно зі ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до положень ст. 4 Митного кодексу України, митне оформлення - це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (п.23).

Митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм Митного кодексу України, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку (п.24)

Митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом та іншими законами України (п.28).

Згідно з ст. 486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 485 МК України передбачено, що заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Факт митного правопорушення підтверджується даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №0575/UA209000/2026 від 20.04.2026 р., витягом із АСМО «Інспектор» щодо митної декларації типу ІМ40ДЕ №24UA209230014675U1, копією листа митних органів Польщі, копією листа митниці в адресу Р9 ОСОБА_5 , службовою запискою, доповідною запискою та іншими документами, які знаходяться в об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєні митного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

Обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд приймає до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, та приходить до переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано її дії, а саме штраф в розмірі п`ятдесяти відсотків несплаченої суми митних платежів, оскільки на думку суду саме таке стягнення буде достатнім та необхідним для виховання правопорушника та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 665,60 грн.

Керуючись ст. 485 МК України, ст.ст. 40-1, 283 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суд -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України і накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 21025,86 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 665,60 грн. судового збору.

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В.Ф. Романюк