Постанова № 136716995, 21.05.2026, Близнюківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
21.05.2026
Номер справи
612/348/26
Номер документу
136716995
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

612/348/26

3/612/136/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2026 року с-ще Близнюки

Суддя Близнюківського районного суду Харківської області Масло С.П., за участю секретаря судових засідань Чміль Т.А, прокурора Павлюченка А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Близнюки матеріали, які надійшли з 7го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи 18.04.2023 звільненою з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 18.09.2025 о 17:06, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік (далі - річна декларація за 2023 рік), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

У цілях визначення суб?єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII (відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону), під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов?язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

Згідно п. п. 1.1, 1.6 р. 1, п. п. 2.1.1 п. 2.1 р. 2 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 03.04.2015 № 8, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов?язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв?язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов?язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв?язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.

Відповідно до п. п. 1.1, 1.8 р. І Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції фонду соціального страхування України від 24.07.2018 № 42-ОД, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та має відділення в районах і містах обласного значення.

Лозівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є структурним підрозділом вказаного управління.

Згідно з п. 1.2 р. 1 Положення про сектор медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого начальником цього управління 28.03.2019, сектор є самостійним структурним підрозділом Лозівського відділення Управління, діяльність якого спрямовується начальником відділення, завідувачем сектору.

Наказом начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 29.03.2019 № 02-45-к ОСОБА_1 з 01.04.2019 переведено на посаду головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.

До посадових обов?язків головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області входило: надання соціальних послуг застрахованим особам і членам їх сімей та медичних і соціальних послуг потерпілим на виробництві і членів їх сімей, в порядку визначеному законодавством, правління Фонду, дотримання і виконання нормативно-правових актів щодо надання медико-соціальних послуг та матеріального забезпечення, надання матеріального забезпечення застрахованих особам відповідно до вимог чинного законодавства, здійснення аналізу витрачення коштів Фонду на матеріальне забезпечення застрахованих особам (членам їх сімей), прийом від страхувальників заяв - розрахунків для надання матеріального забезпечення застрахованим особам тощо.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом сектору медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, тобто посадовою та службовою особою державного органу, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом голови комісії з реорганізації Управління від 10.04.2023 № 02-88-к ОСОБА_1 18.04.2023 звільнено з посади голого спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ'" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Так, ОСОБА_1 18.09.2025 о 17:06 подала щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/63edc8a1-2ef0-4ecf-8359-1cb25336ee17.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік (яку відповідно до абз 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII повинна була подати до 01.04.2024) подала 18.09.2025, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов?язкового елементу об?єктивної сторони, в той час як обов?язковим елементом об?єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

При цьому умисел суб?єкта, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, полягає в тому, що, маючи обов?язки, обмеження та заборони, встановлені вказаним Законом, він не виконуючи такі вимоги, навмисно протиправно поводиться, їх порушуючи.

Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи 18.04.2023 звільненою з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись згідно з п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 18.09.2025 о 17:06, подала без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась, двічі наполягала на розгляді справи без її участі, у зв`язку з тим, що вона за станом здоров`я не може вільно пересуватись, є маломобільною. При цьому надала письмові заперечення, в яких не погодилась проти викладених в протоколі обставин та зазначила, що перестала бути суб`єктом, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700- VII зі змінами, оскільки з 01.01.2023 Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду припинили діяльність, в якому вона працювала і була звільнена 18.04.2023 у зв`язку зі скороченням штату та чисельності працівників, згідно п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України. Також зазначила, що строк накладення адміністративного стягнення сплинув, оскільки день виявлення вчинення правопорушення 09.09.2025. Просила не застосовувати до неї адміністративне стягнення за несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор посилаючись на норми КУпАП зазначив про обов`язкову участь ОСОБА_1 в судовому засіданні.

Враховуючи наведені ОСОБА_1 причини неприбуття в судове засідання, які підтверджені відповідною медичною документацією, доведення до суду своєї позиції у виді письмових заперечень, суд вважає за можливе розглянути справу без її участі.

Прокурор у судовому засіданні зазначив, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому правопорушеннях, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена матеріалами справи.

Факт правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 21.04.2026 № 340, наказом про звільнення ОСОБА_2 № 02-88-к від 10.04.2023, послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 , особовою карткою працівника, наказом про прийом на роботу № 47-к від 27.07.2017, наказом про переведення № 158-к від 26.12.2017, наказом про переведення № 02-45-к від 29.03.2019, положенням про сектор медичних та соціальних послуг Лозівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 28.03.2019, статутом Фонду соціального страхування України, постановою № 8 від 03.04.2015 про затвердження Статуту Фонду соціального страхування України, положенням про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 24.07.2018 № 42-ОД, витягом з ЄДР осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, роздруківкою дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, письмовими поясненнями ОСОБА_1 .

Вказані докази є узгодженими між собою, отримані у встановленому законом порядку та не викликають сумнівів у їх належності, допустимості та достовірності.

Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Доводи ОСОБА_1 про те, що вона перестала бути суб`єктом, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700- VII зі змінами, оскільки з 01.01.2023 Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду припинили діяльність, спростовуються вищенаведеними нормами права та встановленими вище обставинами по справі.

Позиція ОСОБА_1 щодо спливу строку накладення адміністративного стягнення є також необгрунтованою та відхиляється судом, виходячи з наступного.

Положення статті 38 та інших норм КУпАП зазначають, що законодавець пов`язує початок обчислення строку виявлення правопорушення з моментом, коли встановлено, що у діях особи є склад правопорушення (встановлено правопорушення).

Дії особи, що має право скласти протокол, до моменту складання протоколу можуть свідчити, що виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що таке діяння містить склад адміністративного правопорушення (встановлено об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону), зазначається тільки при складанні протоколу і саме з дати його складання слід рахувати строк накладання стягнення.

Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є момент з`ясування всіх необхідних даних і надання пояснення, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Протокол складено 21.04.2026, одже строки визначені ст.. 38 КУпАП не спливли.

Відповідно до ст. 34 КУпАП обставини, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, відсутні.

Згідно ст. 35 КУпАП обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, відсутні.

При накладенні стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, та вважає накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст.40-1КУпАП підлягає стягненню з особи, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, судовий збір в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 249, 251, 252, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на останню адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.

Штраф підлягає оплаті у 15-денний строк з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення за такими реквізитами: Призначення платежу: 21081100; №55 та №56 від 09.02.2021; Отримувач: ГУК Харків обл/СТГ Близнюк/21081100; Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.), р/р UA528999980314090542000020585, ЄДРПОУ- 37874947.

Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

У разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Суддя С.П. Масло

21 травня 2026 року