Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 травня 2026 року м. Рівне№460/20069/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доЗарічненська селищна рада Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі позивач) до Зарічненської селищної ради Рівненської області (далі відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати Зарічненську селищну раду внести зміни до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати, з якої адресою місця проживання ОСОБА_1 є село Вичівка Вараського району Рівненської області та зазначити таку дату на підставі рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 р. у справі № 561/676/25, а також видати нарочно ОСОБА_1 Витяг з Єдиного державного реєстру територіальних громад після внесення до нього змін на підставі рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 р. у справі № 561/676/25.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у паспорті датою її реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 є 24.04.1996 р., хоча позивач від народження ІНФОРМАЦІЯ_1 і досі проживає за вищевказаною адресою та нікуди не виїжджала. ОСОБА_1 звернулася до Зарічнеської селищної ради із заявою, у якій просила внести зміни до Реєстру територіальних громад щодо дати її реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . Однак , Зарічненська селищна рада відмовила Заявниці у внесенні таких змін до Реєстру територіальних громад, а саме зазначила наступне: «Будинкові книги у старостинському окрузі зберіглися не всі, але в наявних булинкових книжках відомості про реєстрацію гр. ОСОБА_1 відсутні. З урахуванням викладеного, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача невнесенні зміни до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати, просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою від 04.11.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено провадити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач, подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого щодо задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідач не порушив Закон України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265, при прийнятті обґрунтованого рішення від 01.10.2025 № 1 про відмову позивачу у внесенні змін до реєстру Заріченської територіальної громади на підставі рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 у справі № 561/676/25 «про встановлення факту постійного проживання», так як відповідач діяв у порядку і спосіб, передбачений законом (ч. 2 ст. 19 Конституції України). У задоволенні позовних вимог просив суд відмовити повністю.
Представником позивача подано відповідь на відзив, відповідно до якого заперечили пояснення викладені відповідачем у відзиві, просили суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_1 проживає з 06.01.1956 р., по даний час за адресою: АДРЕСА_2 (після адміністративно-територіальнох реформи Вараський р. - н.), Рівненська обл, 34050.
Позивач є потерпілою внаслідок чорнобильської катастрофи, що підтверджується Посвідченням потерпілого внаслідок чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 .
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 07.11.2022 р. у справі 460/30493/22 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 20.07.2022 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року №796-XII у розмірі двох мінімальних заробітних плат. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року №796-XII у розмірі двох мінімальних заробітних плат, починаючи з 20.07.2022.
01.01.2025 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області припинило нараховувати та виплачувати вищезазначену підвищену пенсію та у Звіті щодо виконання Рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 460/30493/22.
Додатково повідомлено, що у разі внесення змін до Єдиного державного демографічного реєстру щодо проживання позивача станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р до 1 січня 1993 р. та без зміни постійного місця проживання на зазначених територіях, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області буде переглянуто підстави встановлення доплати у розмірі, встановленому ст. 45 ЗУ «Про державний бюджет на 2025 рік.
ОСОБА_1 звернулася до Зарічнеської селищної ради із заявою, у якій просила внести зміни до Реєстру територіальних громад щодо дати її реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, Зарічненська селищна рада відмовила заявниці у внесенні таких змін до Реєстру територіальних громад.
Позивач, вважаючи, що Зарічненська селищна рада відмовивши у внесенні змін до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати, з якої адресою місця проживання ОСОБА_1 є село Вичівка", порушила її права, звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг, врегульовано Законом України від "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" від 05.11.2021 № 1871-IX .
Відповідно до статті Закону № 1871-ІХ дія цього Закону поширюється на громадян України, а також на іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, відповідно до їхніх прав та свобод, передбачених Конституцією України, законами чи міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов`язані з виникненням, переходом та припиненням права власності на житло та права користування житлом. Декларування місця проживання, реєстрація місця проживання (перебування) особи не є підставою для набуття такою особою права володіння, користування чи розпорядження житлом (у тому числі не є підставою для вселення чи визнання за особою права на проживання та/або права користування житлом), про проживання в якому особа повідомила.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст.2 Закону №1871-IX визначено, що орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, який на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, забезпечує формування та ведення реєстру територіальної громади, облік задекларованого місця проживання/зміну місця проживання особи.
Пунктом 10 ч.1 ст.2 Закону №1871-IX визначено, що реєстр територіальної громади - інформаційно-комунікаційна система, призначена для обробки визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації у порядку, визначеному цим Законом;
Відповідно до положень ст. 3 Закону №1871-ІХ декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою:
1) створення умов для реалізації прав особи, зокрема виборчих прав, права на участь у місцевому самоврядуванні, на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом;
2) ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою;
3) використання знеособлених даних реєстрів територіальних громад для обґрунтованого розроблення органами державної влади та органами місцевого самоврядування програм економічного і соціального розвитку адміністративно-територіальних одиниць, визначення правомочності зборів жителів територіальної громади, для статистичних, наукових та інших потреб у визначених законом та актами Кабінету Міністрів України випадках.
За правилами частини 4 статті 24 Закону №1871-ІХ у разі виявлення особою помилкових даних у відомостях щодо місця її проживання (перебування), внесених стосовно неї до реєстру територіальної громади з подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, така особа звертається до органу реєстрації, який зобов`язаний на підставі поданих особою або її представником достовірних відомостей у день звернення особи внести відповідні зміни до реєстру територіальної громади у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Так відповідно до статті 26 Закону №1871-ІХ за заявою особи, яка декларує або реєструє місце проживання (перебування), власника (співвласника) житла, представників, законних представників особи або власника (співвласника) житла, уповноваженої особи житла, іпотекодержателя або довірчого власника (далі - суб`єкт звернення) орган реєстрації видає витяг із реєстру територіальної громади, що підтверджує зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, виключення інформації з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи.
Заява подається суб`єктом звернення в один із таких способів:
1) в електронній формі - засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;
2) у паперовій формі - під час особистого відвідування органу реєстрації.
Витяг із реєстру територіальної громади - це документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу. Порядок формування витягу з реєстру територіальної громади встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Матеріалами справи стверджується, що ОСОБА_1 отримувала підвищену пенсію , як особа, що проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року №796-XII у розмірі двох мінімальних заробітних плат до кінця 2024 р.
Разом з тим, з 01.01.2025 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області припинило нараховувати та виплачувати вищезазначену підвищену пенсію, внаслідок звірення з Єдиним державним демографічним реєстром, відомості якого надано Державною міграційною службою у порядку обміну інформацією щодо постійного проживання позивача у зоні безумовного (обов`язкового) відселення чи в зоні гарантованого добровільного відселення і встановлено, що в Єдиному державному демографічному реєстрі відсутні відомості щодо постійного проживання ОСОБА_1 в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р до 1 січня 1993 р. Оскільки у даному Реєстрі відсутні відомості, що Позивач проживав станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р до 1 січня 1993 р. в зоні гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до паспорта СР033171 ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 з 24.04.1996 р., з чим позивачка не погоджується.
ОСОБА_1 звернулася до Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області з проханням підтвердити інформацію про місце реєстрації з 1986 по 1994 р. (Копія Заяви з доказами її надсилання додається).
Листом від 15.05.2025 №6.1-5296/2-25 Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області повідомило про те, що за обліками ВОМІРМП УДМС у Рівненській області громадянка ОСОБА_1 зареєстрована: з 24.04.1996 року по даний час за адресою: АДРЕСА_2 . Інформація стосовно зареєстрованого місця проживання у період з 1986 по 24.04.1996 року відсутня.
Разом з тим, Зарічненська селищна рада Рівненської області у відповідь на звернення позивача надала Відповідь від 28.04.2025 р. № 537, з якої вбачається те, що з 26.04.1986 р. і досі ОСОБА_1 зареєстрована саме за адресою: АДРЕСА_2 . Відомості отримано з погосподарських книг.
Під час розгляду справи №561/676/25 Зарічненський районний суді Рівненської області встановив факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Вичівка Вараського району Рівненської області станом на 26 квітня 1986 року та у період з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1993 року.
Рішення суду набрало законної сили 26.09.2025, а тому вищезазначені обставини в силу положень ч.4 ст. 78 КАС України доказуванню не підлягають.
Наведене свідчить, що ОСОБА_1 дійсно проживала в селі Вичівка Вараського району Рівненської області з 26.04.1986 р. по даний час.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача внести зміни до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати, з якої адресою місця проживання ОСОБА_1 є село Вичівка Вараського району Рівненської області та зазначити таку дату на підставі Рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 р. у справі № 561/676/25, суд зазначає наступне.
Постановою КМУ від 7 березня 2025 р. № 263 «Деякі питання визначення порядку внесення відомостей про місце проживання особи у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення для отримання відповідних доплат» (далі - Постанова №236) установлено, що у разі відсутності в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відомостей про місце проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. особа може звернутися до органу реєстрації, надавши документи, які підтверджують реєстрацію її місця проживання (паспорт громадянина України у вигляді книжечки та/або будинкова книга), для внесення таких відомостей до реєстру відповідної територіальної громади з подальшим їх переданням до відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби та Єдиного державного демографічного реєстру.
З метою підтвердження факту внесення відомостей про місце проживання особа в установленому законодавством порядку може звернутися до органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг для отримання витягу з реєстру територіальної громади.
У разі відсутності в особи документів, які підтверджують реєстрацію її місця проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. (паспорт громадянина України у вигляді книжечки та/або будинкова книга), особа може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України за отриманням сканованих копій паспорта громадянина України у вигляді книжечки (у разі їх наявності в матеріалах пенсійної справи) з метою подання таких сканованих копій до відповідного органу реєстрації для внесення відомостей про період реєстрації до реєстру територіальної громади з подальшим їх переданням до відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби та Єдиного державного демографічного реєстру;
Відповідно до пункту 2 Постанови №236 зазначено, що у разі, коли у 2025 році Пенсійним фондом України уточнено факти, визначені підпунктом 1 цього пункту, органи Пенсійного фонду України встановлюють доплату, передбачену статтею 45 Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, з 1 січня 2025 року;
Так пунктом 3 Постанови №236 , визначено, що довідка про період проживання на забруднених територіях, передбачена частиною третьою статті 15 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видається органом реєстрації у формі витягу з реєстру територіальної громади.
Відтак, суд дійшов до висновку, що вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
Водночас, вимога позивача про видачу нарочно ОСОБА_1 Витяг з Єдиного державного реєстру територіальних громад після внесення до нього змін на підставі рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 р. у справі № 561/676/25 є похідною від вимоги про зобов`язання внести зміни до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати проживання ОСОБА_1 . Внесення змін до реєстру матиме наслідком видачу витягу позивачу.
Окрім того, внесення змін до Єдиного державного реєстру територіальних громад є обов`язком відповідача, який він має виконувати в силу закону.
Слід також зазначити, що право позивача отримання витягу з Єдиного державного реєстру територіальних громад після внесення до нього змін, відповідачем ще не порушено.
Отже, вимога позивача щодо зобов`язання відповідача видати нарочно витяг є передчасною. Суд акцентує увагу, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду України від 16.09.2015 р. у справі № 826/4418/14).
Так, Європейський суд з прав людини у п. 50 рішення по справі Чуйкіна проти України констатував: Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює право на суд, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів. Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення спору судом.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову шляхом визнання протиправною відповідача, що полягає у невнесенні зміни до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати, з якої адресою місця проживання ОСОБА_1 є село Вичівка Вараського району Рівненської області та незазначенні такої дати на підставі Рішення Зарічненсського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 р. у справі № 561/676/25; зобов`язання відповідача внести зміни до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати, з якої адресою місця проживання ОСОБА_1 є село Вичівка Вараського району Рівненської області та зазначити таку дату на підставі рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 р. у справі № 561/676/25.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.
Відповідно до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судові витрати відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Зарічненської селищної ради, що полягає у невнесенні зміни до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати, з якої адресою місця проживання ОСОБА_1 є село Вичівка Вараського району Рівненської області та незазначені такої дати на підставі Рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 р. у справі № 561/676/25.
Зобов`язати Зарічненську селищну раду внести зміни до Єдиного державного реєстру територіальних громад щодо дати, з якої адресою місця проживання ОСОБА_1 є село Вичівка Вараського району Рівненської області та зазначити таку дату на підставі Рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 26.08.2025 р. у справі № 561/676/25.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 21 травня 2026 року
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 )
Відповідач: Зарічненська селищна рада Рівненської області (вул. Центральна, 11,с-ще Зарічне,Вараський р-н, Рівненська обл.,34000, код ЄДРПОУ 04385632)
Суддя В.В. Щербаков