Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-о/714/75/26
ЄУН : 714/412/26
У Х В А Л А
"04" травня 2026 р. м. Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Єфтемій С.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Острицька сільська рада Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В :
Заявниця ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 , звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, встановлення факту родинних відносин, зокрема, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 є її батьком.
Статтею 4 ЦПК України гарантовано кожній особі право в порядку, встановленому цим Кодексом на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
У статті 29 ЦК України зазначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце проживання це житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (далі Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України про «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» від 07 лютого 2022 року № 265.
Згідно із п.п 3 - 5 Порядку, декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради. Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Отже, результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором.
Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
Тому, в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.
На вказане звернув увагу Верховний Суд у своїй постанові від 24.06.2024 (справа №554/7669/21 ; провадження № 61-5805сво23).
Як вбачається з копії паспорта громадянина України, заявниця ОСОБА_1 значиться зареєстрованою у с. Бояни Чернівецького району Чернівецької області, яка є територією Боянської сільської громади та за територіальною підсудністю відноситься до колишнього Новоселицького району Чернівецької області.
Відповідно до п.п. 3, 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Станом на 04 травня 2026 року воєнний стан на території України не припинено та не скасовано.
Суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду (п.1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України).
Порушення правил територіальної юрисдикції (підсудності) відповідно до ч. 1 ст. 378 ЦПК України має наслідком скасування судового рішення, яким закінчено розгляд справи та не відповідатиме Суду, встановленому законом (законний суд), який є необхідним інституційним елементом справедливого правосуддя в тому розумінні, яке надає стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на що неодноразово вказав Верховний Суд у вищевказаній постанові так і у постанові від 09 вересня 2020 року у справі № 536/1267/18 (провадження № 61-1182св19). Лише такий суд, керуючись правовими засадами та за встановленою законом процедурою, є компетентним здійснювати правосуддя.
Приймаючи до уваги що зареєстроване місце проживання заявниці як визначального для визначення підсудності є с. Бояни Чернівецького району Чернівецької області, то наявні підстави для направлення вказаної цивільної справи за підсудністю до Новоселицького районного суду Чернівецької області.
Керуючись ст. ст. 3, 31, 316 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Острицька сільська рада Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту, що має юридичне значення направити за підсудністю до Новоселицького районного суду Чернівецької області.
Ухвала набирає законної сили негайно, після її проголошення, але на неї може бути подана апеляційна скарга до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд протягом 15-и днів з дня її проголошення.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст ухвали складено 07 травня 2026 року
Суддя