Рішення № 136675708, 20.05.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2026
Номер справи
420/4791/26
Номер документу
136675708
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/4791/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2025 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 02.02.2026 № ЮО121717, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2025 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 02.02.2026 № ЮО121717, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 та виплати пенсію з урахуванням виплачених сум пенсії.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 у справі № 420/38928/25 ІНФОРМАЦІЯ_1 складено довідку про розмір грошового забезпечення. Разом з тим, Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУПФУ в Одеській області) не провело перерахунку його пенсії з 01.07.2025 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в вищезазначених довідках.

Позивач вважає, що ГУПФУ в Одеській області після одержання довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення було зобов`язане перерахувати його пенсію, починаючи з 01.07.2025. Зобов`язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії зумовлене в даному випадку не рішенням суду, а отриманням довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії та його зверненням із відповідною заявою.

Ухвалою суду від 24.02.2026 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідачем було подано відзив на позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позову та посилається на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.2008, приписи якого у спірному випадку дотримані не були.

Незважаючи на те, що від ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 18.06.2025, після прийняття рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019р., Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалось. Таким чином, положення Порядку дотримані не були. Указана вище довідка надана Головному управлінню з порушенням вимог Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою, що в тому числі, як вважає відповідач, підтверджується листом Міністерства соціальної політики України №15308/0/2-19/54 від 21.08.2019.

Також, у відзиві Головне управління ПФУ в Одеській області зазначило, що позивач не звертався до Головного управління із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 02.02.2026 № ЮО121717, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з чим не отримував відповіді-відмови Головного управління для того щоб звернутися до суду за порушеними своїми правами та інтересами. У разі відсутності відповіді Головного управління, що підтверджує відсутність звернення позивача до Головного управління із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 02.02.2026 № ЮО121717, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , Позивач не мав правових підстав для звернення до суду із зазначеною позовною заявою.

Також, відповідач вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, що є підставою для залишення позову без розгляду.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі Закон №2262-ХІІ).

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 у справі №420/28928/25 02.02.2026 ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлено на ім`я позивача нову довідку №ЮО121717 про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 за посадою пом ком з правової роботи нач юридичної служби в/ч НОМЕР_1 , яку він займав на день звільнення зі служби, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення складає 64176,75 грн.

Зазначена довідка була також направлена до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії позивача.

Не погодившись із бездіяльністю відповідача у спірних правовідносинах, які виразились у нездійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з положеннями ч.3, ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні основні та додаткові види грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

В силу вимог ч.2 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затвердженого Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), який безпосередньо визначає механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ.

У пункті 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій, визначений пунктами 2-3 Порядку №45.

За правилами пункту 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).

Аналізуючи наведені положення Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 24.05.2023 у справі № 160/19847/21, від 13.11.2024 у справі № 380/2534/22, від 26.05.2025 у справі № 300/6969/24, висловлював правову позицію про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку №45;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Верховний Суд наголошував на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Як встановлено судом, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 у справі №420/28928/25 02.02.2026 ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлено на ім`я позивача нову довідку №ЮО121717 про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025.

Вказана довідка була направлена до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії позивача.

Позивач вважає, що ГУПФУ в Одеській області після одержання довідки було зобов`язане перерахувати його пенсію, починаючи з 01.07.2025. При цьому, обов`язок пенсійного органу провести перерахунок пенсії був зумовлений саме отриманням довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії.

Проте, суд не може погодитися із такими твердженнями позивача, оскільки враховуючи положення ст. 63 Закону №2262-XII, Порядку №45 та наведені правові висновки Верховного Суду підставою для перерахунку пенсії для пенсійного органу є або отримання довідки від уповноваженого органу через централізований механізм, визначений пунктами 1-3 Порядку №45, або за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Втім у справі, що розглядається судом, не було реалізовано механізм, передбачений пунктами 1-3 Порядку №45, а також, як стверджує відповідач, позивач не звертався до Головного управління із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 02.02.2026 №ЮО121717, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обставини звернення до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 02.02.2026 № ЮО121717, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачем не доведено та судом не встановлено в ході розгляду справи.

Відтак, суд дійшов висновку, що у Головного управління ПФУ в Одеській області не виникло обов`язку щодо перерахунку пенсії без звернення позивача із заявою щодо такого перерахунку. Права позивача бездіяльністю пенсійного органу щодо перерахунку пенсії не є порушеними, а вимоги позивача щодо зобов`язання Головного управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок його пенсії з 01.07.2025 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.02.2026 № ЮО121717, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , є передчасним без відмови пенсійного органу здійснити такий перерахунок, наданої за результатом звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене, дослідивши встановлені обставини справи, надані сторонами докази та доводи у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню. У задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА

.