Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/14016/26
УХВАЛА
20 травня 2026 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., розглянувши матеріали за позовною заявою Державного некомерційного товариства «Український медичний Центр реабілітації матері та дитини МОЗ України» (код ЄДРПОУ 24536739, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул.. Омеляновича-Павленка Михайла, 2) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості по земельному податку,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 14 травня 2026 року (сформовано в підсистемі ЕС 13.05.2026) надійшла позовна заява Державного некомерційного товариства «Український медичний Центр реабілітації матері та дитини МОЗ України» (код ЄДРПОУ 24536739, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул.. Омеляновича-Павленка Михайла, 2) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), в якій позивач просить: стягнути з відповідача заборгованість зі сплати земельного податку в сумі 170 155,05 грн.
Позов обґрунтовано тим, що 04.01.2016 року між відповідачем ОСОБА_1 та ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Аркадія» МОЗ України» був укладений договір про надання житлового приміщення в найм.
Відповідно до пункту 1.1 Договору про надання житлового приміщення в найм від 04.01.2016 року, ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Аркадія» МОЗ України» (далі- Санаторій) передав, а ОСОБА_1 , як квартиронаймач прийняв для тимчасового проживання приміщення загальною площею 73,0 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку і на умовах, викладених в Договорі та додатку № 1 до нього.
Відповідно п. 3.1 Договору від 01.02.2020 р. квартиронаймач ОСОБА_1 зобов`язаний оплачувати всі комунальні послуги, земельний податок, згідно розрахунків Санаторію.
26.03.2025 року була направлена на адресу місця проживання ОСОБА_1 письмова Претензія № 02.1-10/222/1 щодо існуючої заборгованість з компенсації зворотних експлуатаційних витрат за користування приміщенням, яке перебуває в користуванні відповідача за період червень 2024 р. лютий 2025 року.
Відповідач на вимоги щодо оплати заборгованості з відшкодування земельного податку не реагує. Станом на травень місяць 2026 року заборгованість по земельному податку становить 170155,05 грн., що підтверджується Довідкою від 05.05.2026 року № 03-44/226.
Правонаступником ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Аркадія» МОЗ України» є ДЗ «УМЦР матері та дитини МОЗ України», який свою змінив організаційно-правову форму на ДНП «УМЦР матері та дитини МОЗ України».
Крім того, представник зазначив, що в провадженні Приморського районного суду м. Одеси перебувала цивільна справа № 522/15111/25 за позовом ДНТ «УМЦР матері та дитини МОЗ України» про стягнення з відповідача ОСОБА_1 заборгованості зі сплати комунальних послуг по договору найму житла та судового збору. У зв`язку з погашенням вказаної заборгованості відповідачем в процесі судового розгляду, позовні вимоги буди залишені без розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вивчивши матеріали позову, суддя дійшов висновку, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, з огляду на таке.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За визначенням пунктів 1 та 2 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Водночас визначальними ознаками приватноправових відносин є, зокрема, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень.
Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ч. 4 ст. 46 КАС України).
Таким чином,у адміністративному судочинстві обов`язково одна із сторін має бути суб`єкт владних повноважень.
При цьому, згідно з ч. 5 ст. 46 КАС України, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об`єднання, юридичні особи, які не є суб`єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень:
1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об`єднання;
2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання;
3) про затримання іноземця або особи без громадянства;
4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб`єкту владних повноважень законом.
Таким чином приписами КАС України встановлено вичерпаний перелік адміністративних справ, в яких громадянин України може бути відповідачем.
А позивач як суб`єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою до фізичної особи лише коли таке право звернення до суду надано законом суб`єкту владних повноважень.
Відповідно до пп. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу (податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи), мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Водночас позивач не відноситься до таких органів.
Як вбачається з позовних вимог позивачем оскаржуються заборгованість відповідача по сплаті земельного податку, повернення якої на користь позивача передбачено умовами договору про надання житлового приміщення в найм, який є цивільно-правовим договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Таким чином, вказаний спір не належить до розгляду адміністративними судами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовна заява Державного некомерційного товариства «Український медичний Центр реабілітації матері та дитини МОЗ України» (код ЄДРПОУ 24536739, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул.. Омеляновича-Павленка Михайла, 2) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), в якій позивач просить: стягнути з відповідача заборгованість зі сплати земельного податку в сумі 170 155,05 грн., не належить до розгляду адміністративними судами, а тому слід відмовити у у відкритті провадження.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 19, 170,171, 256, 293,295 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою Державного некомерційного товариства «Український медичний Центр реабілітації матері та дитини МОЗ України» (код ЄДРПОУ 24536739, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул.. Омеляновича-Павленка Михайла, 2) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), в якій позивач просить: стягнути з відповідача заборгованість зі сплати земельного податку в сумі 170 155,05 грн.
Копію ухвали разом надіслати позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки передбаченіст.ст.293,295 КАС України, з урахуванням пп.15.1 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Суддя: Л.Р. Юхтенко