Рішення № 136675509, 20.05.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2026
Номер справи
400/1722/26
Номер документу
136675509
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2026 р. № 400/1722/26 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу,

за адміністративним позовом ОСОБА_1

до Державної служби України з надзвичайних ситуацій

про визнання протиправним та скасування рішення, оформлене протоколом від 04.12.2025 № 45, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2026 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі відповідач) про:

визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, оформлене протоколом від 04.12.2025 № 45, щодо відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій;

зобов`язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути надану ГУ ДСНС України у Миколаївській області Довідку про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначену Додатком 6 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, з наданим до неї пакетом документів;

зобов`язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій надати позивачу статус учасника бойових дій.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що з початку повономасштабного вторгнення та збройної агресії російської федерації на територію України з 24.02.2022 він проходив військову службу у підрозділах цивільного захисту та виконував службові завдання безпосередньо в районні ведення бойових дій в місті Миколаєві. Його безпосередня участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації підтверджується наказами Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Миколаївській області (далі ГУ ДСНС України у Миколаївській області) та Довідкою, виданою за формою, встановленою додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі Порядок № 413). Супровідним листом від 06.11.2025 № 59 01-6826/59 20.01 ГУ ДСНС України у Миколаївській області направила відповідачу пакет документів щодо встановлення йому статусу учасника бойових дій. Однак, рішенням комісії відповідача з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у ДСНС України (далі Комісія ДСНС України), оформленим протоколом від 04.12.2025 № 45, відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій. На думку позивача, вищенаведене рішення є протиправним, оскільки відповідачу були надані всі необхідні документи для встановлення йому статусу учасника бойових дій.

11.03.2026 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Відзив умотивовано тим, що при здійсненні перевірки заходів щодо участі позивача у відповідних заходах Комісією ДСНС України було встановлено, що він не брав безпосередньої участі у заходах, які надають право на отримання учасника бойових дій. Документів, які підтверджували б безпосередню участь позивача у ліквідації наслідків обстрілів та відповідають вимогам Порядку № 413, у матеріалах справи нема. Відповідач також наголосив на тому, що питання надання статусу учасника бойових дій віднесено до його компетенції в особі Комісії ДСНС України, а тому суд не повинен вирішувати питання про зобов`язання відповідача прийняти позитивне рішення на користь позивача, адже суди не вправі втручатись в повноваження та діяльність суб`єктів владних повноважень або ж підміняти їх.

Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ, ЗАЯВИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

23.02.2026 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі, про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та про витребування в ГУ ДСНС України у Миколаївській області доказів.

02.03.2026 ГУ ДСНС України у Миколаївській області подало до Миколаївського окружного адміністративного суду витребувані документи.

У зв`язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС України, суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Позивач з 16.08.2009 проходив службу в ДСНС (МНС) України.

Листом від 17.10.2025 № 59 02-6386/59 08.02 ГУ ДСНС у Миколаївській області повідомило позивача, що за період з 2022 по 2025 рік його 8 разів було залучено до виконання завдань з ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації.

Згідно з Довідкою ГУ ДСНС України у Миколаївській області від 05.11.2025 № 59 01-6808/08-465 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України позивач у період з 29.03.2022 по 03.08.2025 вісім разів брав участь у відповідних заходах, перебуваючи в м. Миколаєві, Миколаївської області.

Дані вищенаведеної довідки підтверджується наказами ГУ ДСНС України у Миколаївській області (з основної діяльності) від 29.03.2022 № 175, 30.03.2022 № 176, 31.03.2022 № 179, 01.04.2022 № 182, 22.01.2025 № 45, 25.05.2025 № 372, від 03.08.2025 № 583, від 03.08.2025 № 584.

У зв`язку з неповерненням позивача зі щорічної відпустки, під час якої він перебував у Федеративній Республіці Німеччина, в Україну та на службу за результатами службового розслідування дисциплінарна комісія у Висновку від 25.09.2025 запропонувала клопотати перед керівництвом ГУ ДСНС України у Миколаївській області накласти максимально суворе дисциплінарне стягнення.

Відповідно до пункту 4 наказу ГУ ДСНС України у Миколаївській області (по особовому складу) від 25.09.2025 № 264 «Про кадрові питання» позивача звільнено зі служби цивільного захисту з виключенням з кадрів ДСНС України з 25.09.2025 відповідно до пункту 176 підпункту 8 (у зв`язку із вчиненням проступку, не сумісного з подальшим проходженням служби цивільного захисту) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593.

Рішенням Комісії ДСНС України, оформленого протоколом від 04.12.2025 № 45, позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у зв`язку з відсутністю правових підстав для надання статусу учасника бойових дій.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання йому вищевказаної довідки, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у статті 61 цього Закону) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Абзацом четвертим пункту 1 Порядку № 413 встановлено, що адміністративні акти, процедури прийняття яких визначається цим Порядком, приймаються з дотриманням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру» з урахуванням особливостей, установлених Законом.

Згідно з абзацом першим підпункту 4 пункту 2 Порядку № 413 надання статусу учасника бойових дій публічна (електронна публічна) послуга, що надається комісією (міжвідомчою комісією) за заявою, поданою в паперовій або електронній формі, або на підставі документів, поданих командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу), за результатами розгляду якої (яких) приймається рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій.

Відповідно до абзаців другого і четвертого пункту 19 Порядку № 413 рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається комісіями стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону.

Рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджуються відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в підпункті 3 пункту 2 цього Порядку.

Абзацом першим пункту 2 розділу І Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.12.2018 № 1048, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2019 за № 55/33026 (далі Положення № 1048), визначено, що комісія утворюється наказом ДСНС з метою реалізації заходів, пов`язаних із наданням статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, особам, звільненим зі служби цивільного захисту, які набули право на отримання статусу учасника бойових дій під час проходження служби цивільного захисту (далі особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту).

Основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункт 1 розділу ІІ Положення № 1048).

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Положення № 1048 комісія має право вивчати документи, надіслані керівниками структурних підрозділів апарату ДСНС, територіальних органів ДСНС, підрозділів центрального підпорядкування ДСНС, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління ДСНС (далі органи та підрозділи ДСНС), щодо осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;

вивчати довідки, документи та інші докази, подані особисто заявником;

витребувати в керівників органів та підрозділів ДСНС документи, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, у разі відсутності таких у заявника;

у разі потреби заслуховувати пояснення осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення, та свідків;

подавати на розгляд міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворюється Міністерством у справах ветеранів України (далі міжвідомча комісія), документи із спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання;

приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій;

повертати документи для доопрацювання;

приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій;

приймати рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій;

повторно розглядати за рішенням Голови ДСНС (особи, яка виконує його обов`язки) питання про надання статусу учасника бойових дій особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше.

Частиною першою статті 69 Закону України «Про адміністративну процедуру» становлено, що за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Положення № 1048 комісія приймає рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації).

Результати засідання Комісії оформлюються протоколом не пізніше 3 днів з дня його проведення (абзац перший пункту 5 розділу VII Положення № 1048).

Таким чином, до повноважень Комісії ДСНС України належить прийняття рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, особам, звільненим зі служби цивільного захисту, які набули право на отримання статусу учасника бойових дій під час проходження служби цивільного захисту.

Водночас таке рішення приймається з дотриманням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру» у формі протоколу її засідання.

Згідно з підпунктом 1 пункту 24 Порядку № 413 комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій.

Письмовий адміністративний акт або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, складається із вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин (абзац перший частини першої статті 71 Закону України «Про адміністративну процедуру»).

Відповідно до частини п`ятої статті 72 Закону України «Про адміністративну процедуру» відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.

Згідно з частиною другою статті 87 Закону України «Про адміністративну процедуру» протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою цієї статті, зокрема:

1) прийнятий адміністративним органом, що:

а) не мав на це повноважень;

б) використав дискреційні повноваження незаконно;

2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта;

3) порушує норми матеріального права;

4) не відповідає принципам адміністративної процедури.

Частиною першою статті 89 Закону України «Про адміністративну процедуру» встановлено, що протиправний адміністративний акт визнається недійсним, у тому числі із зворотною дією в часі (тобто з дня набрання чинності попереднім адміністративним актом), якщо інше не передбачено законом.

Отже, невідповідність мотивувальної частини адміністративного акта вимогам Закону України «Про адміністративну процедуру» має своїм наслідком його протиправність.

Відповідно до частин першої-третьої статті 8 Закону України «Про адміністративну процедуру» адміністративний орган забезпечує належність та повноту з`ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи.

Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи.

Адміністративний орган зобов`язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.

Згідно з частиною другою статті 72 Закону України «Про адміністративну процедуру» у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються:

1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи);

2) фактичні обставини справи;

3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи;

4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу;

5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Таким чином, невідповідність рішення Комісії ДСНС України вимогам статті 72 Закону України «Про адміністративну процедуру» є підставою для визнання його недійсним.

Суд встановив, що у період з 16.08.2009 по 25.09.2025 позивач проходив службу на посадах рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.

Листом від 06.11.2025 № 59 01-6826/59 20.01 ГУ ДСНС України у Миколаївській області проінформувало позивача про те, що довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України згідно з додатком до Порядку № 413 направлено на розгляд Комісії ДСНС України.

У позовній заяві позивач і у відзиві на позовну заяву відповідач стверджували, що за результатами розгляду документів позивача Комісією ДСНС України було прийнято рішення, оформленого протоколом засідання від 04.12.2025 № 45, яким йому відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій.

Однак, згідно з рішенням Комісії ДСНС України, оформленого протоколом засідання від 04.12.2025 № 45, відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій « ОСОБА_2 », а не позивачу ОСОБА_1 . Також в цьому рішенні не вказано реєстраційний номер облікової картки платника податків особи, стосовно якої воно прийнято.

Тобто оскаржуване рішення не стосується позивача, ним йому не було відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій, а отже не порушено його права, свободи та / або законні інтереси.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Особа має право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності адміністративного органу в порядку адміністративного оскарження відповідно до цього Закону та/або в судовому порядку (частина перша статті 18 Закону України «Про адміністративну процедуру».

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

5. Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Державна служба України з надзвичайних ситуацій (вул. Олеся Гончара, 55, м. Київ, 01030; код ЄДРПОУ 38516849).

6. Повний текст рішення суду складений 20.05.2026.

Суддя В.Г.Ярощук