Ухвала суду № 136649535, 18.05.2026, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
18.05.2026
Номер справи
361/2403/25
Номер документу
136649535
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 361/2403/25

Провадження № 2-о/361/51/25

18.05.2026

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючої судді Гізатуліної Н.М.

за участю секретаря судового засідання Охріменко Є.І., Ковандри А.В.

представника заявника адвоката Тараненка Я.Ю.

розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Калинівська селищна рада Броварського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -

УСТАНОВИВ:

У лютому 2025 року адвокат Тараненко Я.Ю. від імені та в інтересах ОСОБА_1 подав до суду зазначену заяву у якій просив суд установити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за відсутності інших осіб з числа родичів є єдиною особою, яка може здійснювати догляд за своєю матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка потребує такого догляду відповідно до законодавства.

Встановлення вказаного юридичного факту має юридичне значення, породжує виникнення прав та обов`язків, зокрема визначених Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу», оскільки є єдиним юридичним способом захисту його прав щодо звільнення з військової служби у зв`язку з постійним доглядом за матір`ю, яка потребує такого догляду.

У порядку автоматизованого розподілу справ між суддями заяву передано на розгляд судді ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 10 березня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.

Відповідно до розпорядження керівника апарату суду ОСОБА_4 від 01 серпня 2025 року щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи, у зв`язку із звільненням судді ОСОБА_3 у відставку, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01 серпня 2025 року вищевказану цивільну справу передано на розгляд судді Гізатуліній Н.М.

Ухвалою суду від 08 серпня 2025 року справу прийнято до провадження.

Розгляд справи відкладався неодноразово, з різних підстав, зокрема у зв`язку з відсутністю електропостачання у приміщенні суду.

У судовому засіданні представник заявника, підтримав вимоги заяви, просив їх задовольнити, враховуючи, що установлення даного факту є єдиним способом захисту прав ОСОБА_1 щодо звільнення з військової служби у зв`язку з постійним доглядом за його матір`ю, яка такого догляду потребує, що підтверджується зібраними у справі доказами. Пояснив суду, що ОСОБА_1 був помічником фізичної дієздатної особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, даного факту не достатньо звільнення з військової служби у зв`язку з постійним доглядом, необхідне рішення суду, тому був змушений звернутися до суду із цією заявою. На даний час йому невідомо чи продовжив ОСОБА_1 повноваження помічника його матері.

Заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд справи до суду не з`явились. Суд бере до уваги заяву в. о. голови Калинівської селищної ради Броварського району Київської області про розгляд справи без участі їх представника на підставі наявних матеріалів справи.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 30 вересня 2022 року за № 761/38266/14 якщо проголошення судового рішення не відбувається, то датою його ухвалення є дата складення повного судового рішення, навіть у випадку, якщо фактичне прийняття такого рішення відбулось у судовому засіданні, яким завершено розгляд справи і в яке не з`явились всі учасники такої справи. При цьому, дата, яка зазначена як дата ухвалення судового рішення, може бути відмінною від дати судового засідання, яким завершився розгляд справи і у яке не з`явились всі учасники такої справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Згідно з принципом диспозитивності суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Суд, заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , а також відомостями актового запису про народження № 14 від 03 березня 1975 року (а. с. 14, 83).

ОСОБА_1 та його мати ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 25).

Відповідно до даних акту депутата Калинівської ОТГ від 23 січня 2025 року ОСОБА_2 та його мати ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , на даний час ОСОБА_5 проживає одна, окрім сина іншого доглядальника немає. У зв`язку з хворобою, потребує догляду і постійної допомоги у побуті (а. с. 24).

Як вбачається із довідки командира військової частини НОМЕР_2 від 22 січня 2025 року № 235 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в Збройних Силах, призваний по мобілізації згідно з Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 (зі змінами) у військовій частині НОМЕР_2 з 11 грудня 2024 року і по даний час (а. с. 13).

Відповідно до рішення ЛКК ТОВ «ВЕТА-ПЛЮС» від 10 вересня 2024 року № 327/24 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду (а. с. 19). Такий же висновок підтверджений Броварським міським центром первинної медико-санітарної допомоги від 06 жовтня 2025 року (а. с. 68).

Згідно з заключення ЛКК Центу первинної медико-санітарної допомоги Калинівської селищної ради Броварського району Київської області від 11 вересня 2024 року № 38/2 ОСОБА_1 , 1975 року народження, за станом здоров`я може здійснювати догляд за особою, яка нездатна до самообслуговування (а. с. 21).

Рішенням виконавчого комітету Калинівської селищної ради Броварського району Київської області від 27 вересня 2024 року № 312 зареєстровано ОСОБА_1 помічником матері ОСОБА_2 , яка за станом здоров`я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов`язки, терміном на 1 рік до 10 вересня 2025 року (а. с. 22).

ОСОБА_1 видано посвідчення № 30, про те що він є помічником фізичної дієздатної особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 10 вересня 2024 року до 10 вересня 2025 року (а. с. 23).

Військова частина НОМЕР_3 розглянула рапорт ОСОБА_1 про звільнення з військової служби на підставі п.п. «г» п. 4 та абз. 12 п.п. 3 п. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», за наслідками розгляду зазначено, що підстави для звільнення з військової сліжби відсутні. Роз`яснено право на оскарження прийнятого рішення в порядку та строки, визначені законодавством (а. с. 67).

У даній справі правовідносини виникли з питання щодо встановлення факту здійснення постійного догляду за особою, яка його потребує за своїм станом здоров`я.

Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Об`єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові від 06 квітня 2026 року у цивільній справі № 214/3475/24 погодилася із висновками судів про те, що законодавством встановлено позасудовий порядок встановлення факту здійснення постійного догляду за особою, яка його потребує, а відмова відповідного адміністративного органу у підтвердженні цього факту може бути оскаржена в порядку адміністративного судочинства.

Крім того, Об`єднана палата погодилась з тим, що чинним законодавством передбачено позасудовий порядок встановлення факту здійснення постійного догляду за особами, що його потребують.

Так, порядок вирішення питання можливості оформлення постійного догляду за особами, що потребують постійного стороннього догляду, визначено Законом України «Про соціальні послуги», Порядком підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 430, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1040, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859, Порядком організації надання соціальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 587.

Зокрема, Законом України «Про соціальні послуги», так і наведеними підзаконними нормативно-правовими актами, виданих на виконання цього Закону, урегулювано суспільні відносини у сфері надання соціальних послуг. У преамбулі Закону «Про соціальні послуги» зазначено, що закон визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Зокрема, цим законодавством передбачено можливість набуття особою правового статусу надавача чи отримувача соціальних послуг з оформленням правовідносин договором про надання соціальних послуг. В адміністративній процедурі, яка передує встановленню правовідносин з надання соціальної послуги, передбачено установлення певних обставин, які за умови їх юридичного підтвердження в порядку, визначеному спеціальним законодавством, у сукупності можуть бути підставою для встановлення правовідносин соціального забезпечення. Однак цей порядок передбачає встановлення таких фактів саме з метою, яка визначена Законом «Про соціальні послуги», тобто з метою надання соціальної послуги.

Вказані нормативно-правові акти визначають порядок та підстави отримання статусу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду, внесення відомостей про таких осіб до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, порядок отримання витягу з такого Реєстру.

Догляд вдома, денний догляд є базовою соціальною послугою (пункт 1 частини шостої статті 16 Закону України «Про соціальні послуги»).

Згідно з пунктом 17 частини першої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» соціальні послуги дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім`ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Отримувачі соціальних послуг особи/сім`ї, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, яким надаються соціальні послуги (пункт 10частини першої статті 1 Закону України «Про соціальні послуги»).

За змістом пунктів 6, 14 частини першої статті 1 Закону України «Про соціальні послуги» надавачами соціальних послуг, зокрема, є фізичні особи, які включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг (автоматизованої інформаційно-телекомунікаційна системи, призначеної для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення визначених цим Законом даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг).

Згідно з пунктами 1, 3 частини шостої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є особами з інвалідністю I групи; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями.

Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд (частина сьома статті 13 Закону України «Про соціальні послуги»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1040 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі.

Згідно з частиною першою статті 11 Закону України «Про соціальні послуги» до уповноважених органів системи надання соціальних послуг належать: 1) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення; 2) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації; 3) виконавчі органи міських рад міст обласного значення, рад об`єднаних територіальних громад.

Відповідно до положень частини четвертої статті 11 Закону України «Про соціальні послуги» до повноважень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення, рад об`єднаних територіальних громад належать, серед іншого, визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах, у тому числі із залученням надавачів соціальних послуг недержавного сектору, оприлюднення відповідних результатів; інформування населення про перелік соціальних послуг, їх зміст і порядок надання у формі, доступній для сприйняття особами з будь-яким видом порушення здоров`я; здійснення заходів для виявлення вразливих груп населення та осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах; ) забезпечення за результатами оцінювання потреб особи/сім`ї надання базових соціальних послуг особам/сім`ям відповідно до їхніх потреб, вжиття заходів з надання інших соціальних послуг таким особам/сім`ям шляхом створення мережі надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору та/або залучення надавачів соціальних послуг недержавного сектору (шляхом соціального замовлення, державно-приватного партнерства, конкурсу соціальних проектів, соціальних програм тощо), та/або на умовах договору з уповноваженими органами, передбаченими пунктами 2 і 3 частини першої цієї статті; забезпечення ведення Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг на місцевому рівні.

Згідно із частиною шостою статті 15 Закону України «Про соціальні послуги» формування Реєстру здійснюється шляхом внесення до нього відповідної інформації уповноваженими органами системи надання соціальних послуг.

Порядок формування, ведення та доступу до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 року № 99, згідно з положеннями якого за заявою надавача соціальних послуг у розділі «Надавачі соціальних послуг фізичні особи» мають бути внесені відомості про надавачів соціальних послуг, які мають право на отримання витягу з цього Реєстру (пункти 32, 35, 36, 41).

Таким чином, для засвідчення відповідного статусу, надавач та отримувач соціальних послуг можуть отримати витяг з Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який призначений для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг, визначених законодавством.

Таким чином, законодавством визначено позасудовий порядок встановлення факту здійснення постійного догляду за особою, яка за станом здоров`я потребує соціальної послуги з догляду, про встановлення якого просить заявник, у зв`язку з чим такий факт не може встановлюватися в судовому порядку в окремому провадженні в порядку цивільного судочинства.

Суд застосовує норми права з урахуванням принципу розумності та справедливості.

У цьому контексті Верховний Суд зазначає, що законодавець аналогічним чином унормував позасудовий порядок встановлення факту здійснення особою постійного догляду у чинному законодавстві про мобілізаційну підготовку та порядок мобілізації.

Зокрема, у місцевому органі виконавчої влади перебачено створення комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), яка, з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки матеріалів, складає про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов`язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ((пункт 9 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункт 62, додаток 8 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560)

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи, що ОСОБА_1 звернувся із до суду із заявою про встановлення факту здійснення постійного догляду за особою, яка його потребує за своїм станом здоров`я, суд враховуючи, висновки викладені Об`єднаною палатою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові від 06 квітня 2026 року у цивільній справі № 214/3475/24, дійшов висновку про закриття провадження у справі.

Керуючись ст. 255, 260, 294, 315, 353 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Калинівська селищна рада Броварського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.М. Гізатуліна