Рішення № 136630872, 19.05.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2026
Номер справи
300/5891/25
Номер документу
136630872
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" травня 2026 р. справа № 300/5891/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Чернохатній Дмитро Анатолійович, до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Чернохатній Дмитро Анатолійович, звернувся в суд із позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 , Національного університету оборони України про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання до вчинення дій.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що військовою частиною НОМЕР_1 протиправно не нарахована та не виплачена ОСОБА_1 під час проходження військової служби індексація-різниця грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 21.09.2020 (включно) із врахуванням вимог пункту 5 Порядку КМУ №1078, в розмірі 4463,15 грн. щомісячно. Вказав, що виплата індексації грошового забезпечення здійснюється військовою частиною за місцем перебування військовослужбовця на грошовому забезпеченні, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті. Абзацом 4 пункту 5 Порядку КМУ №1078 встановлено, що якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Однак, відповідачем вищевказану індексацію-різницю грошового забезпечення позивачу не виплачено. Як наслідок, слід зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію-різницю грошового забезпечення 4463,15 грн. в місяць у загальній сумі 137018,71 грн. за період з 01.03.2018 по 21.09.2020 включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078. Також зазначив, що відповідачем протиправно не врахована індексація грошового забезпечення при обрахунку грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020 роки. Оскільки, індексація грошового забезпечення є складовою грошового забезпечення військовослужбовців та є однією з основних державних гарантій оплати їх праці, то вона повинна враховуватися для обчислення вищевказаної виплати. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки порушують право позивача на отримання грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020 роки в повному обсязі. Крім цього вважає, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення має бути проведена відповідачем із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку КМУ №44.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечив. Зазначив, що ОСОБА_1 04.09.2020 виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та знято з усіх видів забезпечення. Отже, позовні вимоги заявлені до військової частини НОМЕР_1 за період з 05.09.2020 по 21.09.2020 задоволенню не підлягають, оскільки в такий період позивач не був військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 . Вказав, що позивачу нараховано грошове забезпечення у лютому 2018 року в розмірі 16994,40 грн., а в березні 2018 року 17838,41 грн. Таким чином, в порівнянні з лютим 2018 року дохід збільшився на 844,01 грн. Як наслідок, позивач не набув права на отримання індексації-різниці, оскільки розмір підвищення доходу в березні 2018 року є більшим за розмір поточної індексації в березні 2018 року. Звернув увагу, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира цієї військової частини. Таким чином, позивач, як командир військової частини НОМЕР_1 , у період з 01.03.2018 по 04.09.2020, спільно з начальником фінансового органу відповідав за правильність нарахування грошового забезпечення, і йому було відомо про те, яким чином нараховувалося грошове забезпечення, зокрема його індексація.

Ухвалою від 27.08.2025 суддею Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовським Т.І. відкрито провадження в адміністративній справі.

Згідно з ухвалою судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовського Т.І. від 27.08.2025 роз`єднано у самостійні провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 та Національного університету оборони України про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій, в самостійні провадження. Позовні вимоги до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 21.09.2020 включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078; зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію-різницю грошового забезпечення 4463,15 грн. в місяць у загальній сумі 137018,71 грн. за період з 01.03.2018 по 21.09.2020 включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44; визнання протиправною бездіяльність щодо врахування індексації грошового забезпечення при обрахунку грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020 роки; зобов`язання провести перерахунок та виплатити грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020 роки, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаної виплати, індексації грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку КМУ №44, ухвалено розглядати в межах провадження адміністративної справи №300/5891/25.

Виділено в самостійне провадження (справа №300/6129/25) позовні вимоги до Національного університету оборони України про визнання протиправною бездіяльність щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 22.09.2020 по 05.03.2022 включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078; зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію-різницю грошового забезпечення 4463,15 грн. в місяць у загальній сумі 77932,36 грн. за період з 22.09.2020 по 05.03.2022 включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку КМУ №44; визнання протиправною бездіяльність щодо врахування індексації грошового забезпечення при обрахунку грошової допомоги на оздоровлення за 2021 рік; зобов`язання провести перерахунок та виплатити грошової допомоги на оздоровлення за 2021 рік, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаної виплати, індексації грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку КМУ №44.

Ухвалою судді Боршовського Т.І. від 27.08.2025 витребувано у військової частини НОМЕР_1 належним чином засвідчені копії карток особового рахунку ОСОБА_1 або довідку про нараховане та виплачене помісячно грошове забезпечення позивача із зазначенням окремо всіх складових за період проходження військової служби з 01.03.2018 по 21.09.2020.

Відповідачем 08.09.2025 подано витребувані судом докази (а.с.64-70).

У зв`язку з відрахуванням судді ОСОБА_2 зі штату Івано-Франківського окружного адміністративного суду (наказ від 03.03.2026 №55-ОС) та повторного автоматизованого розподілу даної судової справи між суддями для розгляду справи визначено суддю Могилу А.Б.

Ухвалою судді від 20.03.2026 прийнято до провадження адміністративну справу №300/5891/25 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 та розпочато з початку розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, встановив наступне.

Згідно з наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 від 01.10.2015 №1, ОСОБА_1 з 01.10.2015 приступив до виконання обов`язків командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 (а.с.82).

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 04.09.2020 №239 позивача, який зарахований наказом Міністра оборони України від 27.08.2020 №422 слухачем Національного університету оборони України на денну форму навчання, з 04.09.2020 виключено зі списків особового складу частини та знято зі всіх видів забезпечення (а.с.83).

Представник позивача звернувся до відповідача із запитом від 01.07.2025, в якому просив, серед іншого, надати інформацію щодо розрахунку індексації грошового забезпечення позивача за період проходження ним військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , із зазначенням базового місяця (місяця підвищення), взятого для обрахунку індексації (а.с.17-18).

Вказаний запит отриманий відповідачем 07.07.2025, що підтверджується трекінгом поштового відправлення (а.с.19).

Відповідь на такий запит представника позивача в матеріалах справи відсутня.

Як вбачається з картки особового рахунку ОСОБА_1 від 04.09.2025 №5/4684, позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення з листопада 2018 року по січень 2019 року у розмірі 71,08 грн. на місяць, з березня по червень 2019 року - 134,47 грн. на місяць, з липня по грудень 2019 року - 206,72 грн. на місяць, з січня по серпень 2020 року - 216,51 грн. на місяць, за вересень 2020 28,87 грн. (а.с.66).

Позивач, не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо нарахування індексації грошового забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення у належному розмірі, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

При вирішенні даного спору судом застосовані нормативно - правові акти в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

За приписами частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (надалі Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011-XII).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (надалі Закон №1282-XII).

Згідно зі статтею 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (надалі Порядок КМУ №1078). Цей Порядок поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Абзацом 5 пункту 5 Порядку КМУ №1078 встановлено, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абз.6 п.5 Порядку КМУ № 1078).

Аналіз п.5 Порядку КМУ №1078 дає підстави для висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Після прийняття постанови Кабінетом Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (набрала законної сили 01.03.2018), якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.

При цьому, суд зазначає, що Порядок КМУ №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці».

Так, право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку КМУ №1078).

Суд зауважує, що у даній справі правовідносини щодо нарахування й виплати ОСОБА_1 поточної індексації з 1 березня 2018 року не є спірними.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року, перевищив поріг індексації у жовтні 2018 року, був опублікований Держстатом у листопаді 2018 року і з грудня 2018 року позивач набув право на індексацію, яка виплачувалася відповідачем до виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Суд зазначає, що в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку КМУ №1078 у редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року до 1 квітня 2021 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме:

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

З системного аналізу пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078 слідує, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов`язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації - різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078, суд дійшов висновку, що повноваження військової частини щодо виплати цієї суми не є дискреційними.

Суд зазначає, що 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку КМУ №1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

Таким чином, у березні 2018 року, як місяці підвищення доходу позивача, військовій частині НОМЕР_1 належало вирішити питання, чи має останній право на отримання суми індексації-різниці, а якщо так, то в якому розмірі.

Вказані висновки відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 22.06.2023 у справі №520/6243/22, від 23.03.2023 у справі №400/3826/21, від 29.03.2023 у справі №380/5493/21, від 06.04.2023 у справі №420/11424/21, від 20.04.2023 у справі №320/8554/21, від 11.05.2023 у справі №260/6386/21.

Як вбачається з картки особового рахунку ОСОБА_1 від 04.09.2025 №5/4684, відповідач з березня 2018 року не нараховував і не виплачував позивачу цей вид індексації, натомість виплачувалася поточна індексація з листопада 2018 року по вересень 2020 року у відповідному розмірі.

З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку КМУ №1078 суд констатує, що позивач має право на отримання суми індексації - різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації - різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування необхідно встановити:

розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);

суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Так, розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку КМУ №1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку КМУ №1078).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації - різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

Як уже зазначено судом вище, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку КМУ №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).

Верховний Суд у постанові від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21 сформував аналогічний висновок щодо права військовослужбовців на отримання індексації-різниці в період з 01.03.2018 по дату підвищення посадових окладів за рішенням Уряду відповідно до норм абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078.

Проаналізувавши картку особового рахунку ОСОБА_1 від 04.09.2025 №5/4684, суд констатує, що у березні 2018 року підвищення грошового доходу позивача у зв`язку зі зміною посадових окладів становило 844,01 грн. (17838,41 грн. (сума грошового забезпечення, виплаченого позивачу у березні 2018 року) 16994,40 грн. (сума грошового забезпечення, виплаченого позивачу у лютому 2018 року).

Суд зазначає, що у березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762 грн., величина приросту індексу споживчих цін 253,30%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку КМУ №1078 сума можливої індексації грошового забезпечення за березень 2018 року становить 4463,15 грн. (прожитковий мінімум (березень 2018 року) х величина приросту індексу споживчих цін/100).

Вказана сума індексації в розмірі 4463,15 грн. з величиною приросту індексу споживчих цін 253,3% була по березень 2018 року, оскільки в березні 2018 року відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до абз.4 п.5 Порядку КМУ №1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4463,15 грн. - 844,01 грн. = 3619,14 грн.

Отже, починаючи з березня 2018 року сума індексації позивача з урахуванням абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку КМУ №1078 становить в розмірі 3619,14 грн. до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Тобто, відповідач зобов`язаний був з березня 2018 року виплачувати позивачу суму індексації грошового забезпечення, визначену на підставі наведених вище положень Порядку КМУ №1078, а у разі коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг у розмірі 103%, то в підвищеному розмірі, аж до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення грошового забезпечення (заробітної плати) перевищить таку суму індексації.

Разом з цим, як встановлено судом та не заперечується сторонами згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 04.09.2020 №239 позивача з 04.09.2020 виключено зі списків особового складу частини та знято зі всіх видів забезпечення.

Отже, виплата грошового забезпечення позивачу з 05.09.2020 вже не здійснювалося військовою частиною НОМЕР_1 . За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 05.09.2020 по 21.09.2020, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078 не підлягають задоволенню.

Однак, військовою частиною НОМЕР_1 не нараховано та не виплачено позивачу цю індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 04.09.2020 (включно).

З огляду на наведене суд зазначає, що невиплата військовою частиною НОМЕР_1 індексації грошового забезпечення у відповідних розмірах за зазначений період часу є протиправним обмеженням конституційних прав позивача, порушенням вимог Закону №1282-XII та Порядку КМУ №1078.

Суд також зазначає, що у позовній заяві представник позивача просить суд зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну індексацію-різницю грошового забезпечення 4463,15 грн. за період з 01.03.2018 по 21.09.2020 включно, у конкретній, розрахованій ним, сумі у загальному розмірі 137018,71 грн.

Разом з цим, як вже розраховано судом вище, підстави для застосування суми 4463,15 грн. при обрахунку різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу позивача у березні 2018 року відсутні. Як наслідок, здійснений представником позивача розрахунок невиплаченої позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період в загальному розмірі 137018,71 грн. не підлягає до застосування.

Таким чином, з метою усунення порушення права позивача на належне йому грошове забезпечення, виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов`язати військову частину НОМЕР_1 провести позивачу нарахування та виплату індексації-різниці грошового забезпечення в сумі 3619,14 грн. щомісячно за період з 01.03.2018 по 04.09.2020 (включно) відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку КМУ №1078.

Стосовно позову в частині неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020 роки та зобов`язання провести перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020 роки, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаної виплати, індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 3 статті 15 Закону №2011-ХІІ військовослужбовцям виплачуються грошова допомога на оздоровлення та державна допомога сім`ям з дітьми в порядку і розмірах, що визначаються законодавством України.

У силу приписів розділу XXIII «Виплата грошової допомоги для оздоровлення» Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 (далі - Порядок МОУ № 260), розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Як вбачається з картки особового рахунку ОСОБА_1 від 04.09.2025 №5/4684, позивач у квітні 2018 року, у квітні 2019 року та у червні 2020 року отримував грошову допомогу на оздоровлення. При цьому, вказані виплати здійснені без врахування індексації грошового забезпечення.

Як вже зазначено судом вище, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено право громадян на соціальні гарантії. Відповідно до вказаної статті, Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до статті 19 Закону № 2017-ІІІ державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи, в тому числі для військовослужбовців.

При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку КМУ № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку про те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.04.2020 по справі №240/10130/19.

Разом з тим, у рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі №9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Питання складу грошового забезпечення військовослужбовців було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду в справі № 522/2738/17. Так, у зазначеній справі Велика Палата дійшла висновків про те, що згідно з частинами 2 і 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Тобто, до грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Такий принциповий підхід застосовується незалежно від виду виплат.

Верховний Суд у постановах від 19 червня 2019 року по справі №825/1987/17, від 20 листопада 2019 року по справі №620/1892/19, від 05 лютого 2020 року по справі №825/565/17 зазначив, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Отже, з вищенаведених норм законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, слідує, що індексація грошового забезпечення є складовою місячного грошового забезпечення військовослужбовця і повинна включатися до розрахунку грошової допомоги на оздоровлення.

Оскільки, індексація грошового забезпечення під час проходження позивачем військової служби не була нарахована та виплачена, позивач має право на перерахунок грошової допомоги на оздоровлення з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення, а тому неврахування відповідачем розміру індексації грошового забезпечення при обрахунку вказаної виплати призвело до нарахування та виплати позивачу за спірний період знеціненого грошового забезпечення.

Така правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21 грудня 2021 року по справі № 820/3423/18, постанові від 29 квітня 2020 року по справі № 240/10130/19, постанові від 19 березня 2020 року по справі №820/5286/17, постанові від 26 лютого 2021 року по справі № 620/3346/19, предметом розгляду яких було, включення індексації до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обрахунок та визначення розміру, зокрема грошової допомоги на оздоровлення.

З урахуванням наведеного, з метою належного захисту прав позивача, слід зобов`язати відповідача перерахувати ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення за 2018-2020 роки з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення, з якого обчислений розмір таких виплат, індексації грошового забезпечення, та здійснити їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Доводи військової частини НОМЕР_1 із приводу того, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира цієї військової частини, а тому відповідав за правильність нарахування грошового забезпечення, суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до пункту 8 розділу I Порядку МОУ №260, грошове забезпечення командиру військової частини виплачується за місцем перебування на грошовому забезпеченні на підставі наказу вищого командира за підпорядкованістю. З огляду на наведене, нарахування грошового забезпечення позивачу, як командиру військової частини НОМЕР_1 здійснювалося на підставі наказу вищого командира за підпорядкованістю.

Стосовно позову в частині нарахування та виплати компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 (далі - Порядок КМУ №44), суд зазначає наступне.

Порядком КМУ №44 передбачена щомісячна грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби.

Згідно з абз.1 п.2 Порядку КМУ №44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.

Відповідно до п.4 Порядку КМУ №44 виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного, оскільки індексація грошового забезпечення є складовою грошового забезпечення, тому її виплата повинна проводитися з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до Порядку КМУ №44.

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Чернохатній Дмитро Анатолійович, до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання до вчинення дій підлягає до часткового задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування ОСОБА_1 в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 04.09.2020 (включно) із застосуванням щомісячної індексації-різниці в розмірі 3619,14 грн. з урахуванням вимог абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Зобов`язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) індексацію-різницю грошового забезпечення в сумі 3619,14 грн. щомісячно за період з 01.03.2018 по 04.09.2020 (включно) відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо врахування індексації грошового забезпечення у складі місячного грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020 роки.

Зобов`язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) грошову допомогу на оздоровлення за 2018-2020 роки з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення, з якого обчислений розмір таких виплат, індексації грошового забезпечення, з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.