Постанова № 136603633, 14.05.2026, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
14.05.2026
Номер справи
569/5217/26
Номер документу
136603633
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 569/5217/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2026 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Гордійчук Н.О., розглянувши матеріали, що надійшли від ГУ ДПС у Рівненській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої бариста в кафетерії «Tarantinos», про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, -

В С Т А Н О В И Л А :

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 981/ж12/17-00-07-05-24 від 24.02.2026 року, при фактичній перевірці кафетерію « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_2 , встановлено, що громадянка ОСОБА_1 , бариста, вчинила правопорушення встановленого законодавством порядку проведення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: непроведення розрахункових операцій через РРО з роздрукуванням фіскальних чеків встановленої форми та змісту, не забезпечено ведення порядку встановленим законодавством облік товарних запасів на складах та/або місцем їх реалізації, чим порушено вимоги п.п. 1, 2. 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВP від 06 липня 1995 року «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями), а саме: встановлено проведення розрахункових операцій через РРО ф.н. 3000514497 при реалізації алкогольних напоїв, що маркуються відповідними марками акцизного податку, без відображення у фіскальних чеках цифрового значення штрихового коду марок акцизного податку на загальну суму 250,00 грн; перевіркою встановлено факт неведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, на початок перевірки відсутні документи що підтверджують облік та походження товарів, що знаходились в реалізації, а саме: 0,7 л рому «Bacardi carta blanca» на суму 1120,00 грн, 25 л пива «Повна діжка оксамитове» по ціні 150,00 грн за 1,0 л на суму 3750,00 грн; встановлено факт неведення, в порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, на початок перевірки була надана форма ведення обліку товарних запасів від 01.08.2025 року, в якій зазначається інформація про надходження товарів на підставі первинних документів, проте в даній формі відсутні запис по накладній N26R00-0024665 від 10.01.2026 р. на 5 пл. пива «Стелла» 0,5 л по ціні 85,00 грн та 25 л пива розливного «Стелла» по ціні 150,00 грн за 1,0 л, які були в реалізації на суму 4175,00 грн, також на початок перевірки не надано форму ведення обліку товарних запасів на підакцизні товари, які знаходились в реалізації.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлена про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з`явилася. В протоколі просила справу розглянути без її участі.

Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Вказаним рішенням закріплено принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним.

За таких підстав суддя дійшла висновку про можливість провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що відповідає положенню ст. 268 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя прийшла до наступного висновку.

Диспозиція ч. 1 ст. 155-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

З диспозиції зазначеної статті випливає, що вона носить бланкетний характер і лише описує безпосередньо саме правопорушення, тоді як для повного визначення ознак складу цього правопорушення необхідно звернутися до законодавчо встановленого порядку проведення розрахунків у певній сфері, який регулюється зокрема Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до п.п. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів,платіжних чеків,жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг)у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг,а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані:1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані,опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти); 12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб`єкт господарювання зобов`язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб`єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті).

Як вбачається з вказаних норм закону однією із альтернативних форм об`єктивної сторони даного правопорушення є проведення розрахункової операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Суб`єктивна сторона правопорушень, передбачених цією статтею, характеризується наявністю вини у формі прямого умислу.

Суб`єктами правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 155-1 КУпАП можуть бути особи, які відповідно до своїх функціональних обов`язків здійснюють розрахункові операції, а також посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Винуватість ОСОБА_1 підтверджена дослідженими матеріалами справи, а саме актом фактичної перевірки від 24.02.2026 року № 2538/ж5/17-00-07-05-17/2025702819, протоколом № 981/ж12/17-00-07-05-24 від 24.02.2026 року про адміністративне правопорушення, поясненнями ОСОБА_1 , копіями фіскальних чеків, копією актом зняття залишків алкогольних напоїв, копією запиту про надання документів від 20.02.2026 року.

В акті фактичної перевірки від 24.02.2026 року ОСОБА_1 в графі «Зауваження до акта перевірки» вказала, що зауважень немає.

З досліджених суддею письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що форма ведення обліку товарних запасів по алкоголю ведеться з 06.08.2025 року та наявна на місці реалізації, до 06.08.2025 року дана форма кафетерію відсутня, тому що знаходиться в ОСОБА_3 вдома; накладних в кафетерії «Tarantinos» на 0,5 л рому «Bacardi carta blanca» по ціні 800 грн та 25 л пива «Повна діжка. Оксамитове» по ціні 150 грн за 1 л відсутні, тому що не змогли знайти; невнесення накладних від 10.01.2026 року та від 16.12.2025 року у форму ведення обліку здійснене через неуважність.

Із врахуванням особи правопорушника, виходячи із характеру вчиненого правопорушення, зважаючи на його суспільну небезпечність, визначені законодавцем вид та розмір адміністративного стягнення, з метою належного виховання правопорушника, запобіганню вчинення нових правопорушень, враховуючи ступінь її вини та обставини правопорушення, суддя приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 155-1 КУпАП у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 40-1,155-1, 268, 280, 283, 284 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 (тридцять чотири) грн 00 коп на реквізити для оплати штрафу: Отримувач: ГУК у Рівненській області/ Рівненська МТГ/21081100. Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA108999980313000106000017527. Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування коду банку:899998.

В разі несплати штрафу в п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії постанови правопорушнику, сума штрафу відповідно ч. 2 ст. 308 КУпАП буде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 коп на реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.

Суддя Наталія ГОРДІЙЧУК