Постанова № 136603526, 15.05.2026, Дубровицький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
15.05.2026
Номер справи
949/794/26
Номер документу
136603526
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №949/794/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2026 року м.Дубровиця

Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Оборонова І.В., за участю секретаря судового засідання: Волкодав А.А., прокурора: Агатинської Н.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дубровиця матеріали справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, непрацюючої, пенсіонерки по інвалідності, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 17 червня 2005 року Дубровицьким РВ УМВС України в Рівненській області, РНОКПП НОМЕР_2 ,

про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради та будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», після звільнення з посади, всупереч вимогам фінансового контролю, передбаченим абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням положень пункту 2-7 розділу XIII цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні, за таких обставин.

Відповідно до розпорядження міського голови Дубровицької міської ради №71-к від 28 квітня 2023 року, директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради ОСОБА_1 переведено на контрактну форму трудових відносин з 28 квітня 2023 року та укладено відповідний контракт.

Розпорядженням міського голови Дубровицької міської ради №117-к від 17 липня 2023 року ОСОБА_1 звільнено з посади директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради з 17 липня 2023 року за угодою сторін.

З огляду на приписи абзацу першого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та пункту 2-7 розділу XIII цього Закону, ОСОБА_1 була зобов`язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні, не пізніше 31 січня 2024 року.

Однак, згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію при звільненні лише 13 листопада 2024 року о 21 год. 21 хв., тобто після закінчення встановленого законом строку.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є місце роботи ОСОБА_1 як суб`єкта декларування Комунальне підприємство «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 54, м. Дубровиця Сарненського району Рівненської області.

Часом вчинення адміністративного правопорушення є 13 листопада 2024 року о 21 год. 21 хв., тобто час фактичного подання ОСОБА_1 декларації при звільненні з порушенням установленого законом строку.

У поданих письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначила, що у період з 28 квітня 2023 року по 17 липня 2023 року працювала на посаді директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради, однак про обов`язок подання декларації при звільненні у встановлений законом строк обізнана не була. Після отримання повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції вона 13 листопада 2024 року подала відповідну декларацію. Також у письмових поясненнях посилалася на погіршення стану здоров`я у січні-лютому 2024 року та подальшу госпіталізацію з 06 лютого 2024 року (а.с. 32-32 зворот).

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю, щиро розкаялась та підтвердила, що декларацію при звільненні подала несвоєчасно, оскільки не знала про обов`язок її подання у визначений законом строк. Також пояснила, що після отримання повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції виконала відповідний обов`язок та подала декларацію. Просила суворо її не карати.

Прокурор у судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією вказаної статті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та додані до протоколу документи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Згідно зі ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб`єктами правопорушень у цій статті, крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті в частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

За змістом підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» дія цього Закону поширюється, зокрема, на посадових осіб юридичних осіб публічного права.

Як вбачається з розпорядження міського голови №71-к від 28 квітня 2023 року, ОСОБА_1 , директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради, переведено на контрактну форму трудових відносин з 28 квітня 2023 року (а.с. 12).

З контракту укладеного з директором Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради від 28 квітня 2023 року вбачається, що ОСОБА_1 як керівник підприємства здійснювала оперативне керівництво підприємством, була його повноважним представником, діяла від імені підприємства без доручення, представляла його інтереси в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, судах, установах, організаціях, у відносинах з юридичними та фізичними особами, укладала договори, видавала довіреності, відкривала рахунки в установах банків, розпоряджалася коштами та майном підприємства відповідно до законодавства, здійснювала прийняття та звільнення працівників підприємства, видавала накази та інші акти з питань діяльності підприємства (а.с. 13-16).

Зазначені повноваження підтверджують, що ОСОБА_1 займала посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у юридичній особі публічного права, а тому під час перебування на посаді директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради була суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

З розпорядження міського голови №117-к від 17 липня 2023 року вбачається, що ОСОБА_1 звільнено з посади директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради з 17 липня 2023 року за угодою сторін (а.с. 17).

Крім того, матеріали справи містять попередження керівників комунальних закладів та установ Дубровицької міської ради щодо обмежень, заборон, зобов`язань та відповідальності, встановлених антикорупційним законодавством для осіб, уповноважених на виконання функцій держави, посадових осіб юридичних осіб публічного права, у якому, зокрема, зазначено про обов`язок подання декларацій та відповідальність за порушення вимог фінансового контролю. З вказаним попередженням ОСОБА_1 ознайомлена під підпис (а.с. 18-20).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Пунктом 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» було встановлено особливості подання декларацій у зв`язку з відновленням декларування в умовах воєнного стану, зокрема те, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, після звільнення з посади директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради 17 липня 2023 року у ОСОБА_1 виник обов`язок подати декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а з урахуванням наведених перехідних положень Закону України «Про запобігання корупції» граничним строком виконання такого обов`язку було 31 січня 2024 року.

З відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вбачається, що декларація ОСОБА_1 типу «при звільненні» за посадою директора Комунального підприємства «Профдезинфекція» Дубровицької міської ради подана 13 листопада 2024 року о 21 год. 21 хв. (а.с. 21-24).

З послідовності дій користувача в інформаційно-телекомунікаційній системі Реєстру вбачається, що 13 листопада 2024 року ОСОБА_1 здійснювала вхід до персонального електронного кабінету за допомогою кваліфікованого електронного підпису, заповнювала та переглядала розділи декларації, зберігала документ, підтверджувала його збереження кваліфікованим електронним підписом, проходила перевірку повноти та достовірності зазначеної інформації, після чого подання документа було підтверджено кваліфікованим електронним підписом, а документ подано (а.с. 25-31).

Отже, зазначені відомості підтверджують не лише факт подання декларації 13 листопада 2024 року, тобто після спливу встановленого законом строку, але й те, що ОСОБА_1 мала технічну можливість користуватися Реєстром декларацій та засобами електронного підпису.

Суд бере до уваги пояснення ОСОБА_1 , надані у судовому засіданні, про те, що вона визнає вину та підтверджує факт несвоєчасного подання декларації при звільненні. Разом з тим її посилання на те, що вона не знала про обов`язок подання такої декларації у встановлений законом строк, не спростовує наявності події та складу адміністративного правопорушення, оскільки незнання вимог закону саме по собі не звільняє особу від обов`язку їх дотримання.

Посилання ОСОБА_1 на те, що вона подала декларацію після отримання повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції, також не спростовує факту несвоєчасного подання декларації. Надіслання НАЗК повідомлення про факт неподання декларації та виконання особою обов`язку після отримання такого повідомлення не змінює первісного встановленого законом граничного строку подання декларації і не усуває факту його порушення. Подання декларації після отримання повідомлення НАЗК свідчить лише про подальше виконання обов`язку, який уже був прострочений, однак не є обставиною, що виключає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації без поважних причин (а.с. 33).

Крім того, не можуть бути визнані поважною причиною несвоєчасного подання декларації і посилання ОСОБА_1 на погіршення стану здоров`я та перебування на стаціонарному лікуванні. З долученого до матеріалів справи епікризу виписного з медичної карти стаціонарного хворого вбачається, що ОСОБА_1 перебувала на стаціонарному лікуванні у терапевтичному відділенні КНП «Дубровицька міська лікарня» з 06 лютого 2024 року по 16 лютого 2024 року, тобто вже після закінчення встановленого законом строку подання декларації, який сплив 31 січня 2024 року. Доказів того, що стан здоров`я ОСОБА_1 об`єктивно унеможливлював подання декларації саме у встановлений законом строк до 31 січня 2024 року, а також протягом усього тривалого періоду до фактичного подання декларації 13 листопада 2024 року, матеріали справи не містять (а.с. 34).

Суд також враховує, що з відомостей Реєстру декларацій вбачається подання ОСОБА_1 інших декларацій, зокрема щорічної декларації 29 березня 2024 року. Зазначене додатково свідчить про наявність у неї доступу до електронного кабінету та практичної можливості користуватися Реєстром декларацій у 2024 році, а тому саме по собі посилання на необізнаність або загальне погіршення стану здоров`я не може бути визнане таким, що підтверджує наявність поважних причин неподання декларації при звільненні у встановлений законом строк.

Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації при звільненні також підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, №191 від 15 квітня 2026 року, у якому викладено суть адміністративного правопорушення, зазначено посаду ОСОБА_1 , дату її звільнення, граничний строк подання декларації, фактичну дату її подання та правову кваліфікацію за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (а.с. 2-6).

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог абзацу першого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням пункту 2-7 розділу XIII цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обставин, що виключають провадження у справі, передбачених ст. 247 КУпАП, судом не встановлено.

Строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП для адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, на час розгляду справи не сплинули.

При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення суд відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, визнання вини у судовому засіданні, фактичне подання декларації, а також думку прокурора, яка просила застосувати мінімальний штраф, передбачений санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 , суд визнає щире розкаяння.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.

За таких підстав, враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, яке пов`язане з порушенням установлених законом вимог фінансового контролю та обов`язку суб`єкта декларування своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, визнання нею вини у судовому засіданні та щире розкаяння, фактичне подання декларації після отримання повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а також думку прокурора, яка просила застосувати мінімальний штраф, передбачений санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, суд приходить до висновку, що необхідним та достатнім буде призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки саме такий вид стягнення буде достатнім для її виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою правопорушницею, так і іншими особами.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.

Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя,

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винною за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати відносно неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п`ятдесят гривень).

Реквізити для оплати штрафу:

- отримувач коштів: ГУК у Рівненській області (21081300)

- код отримувача: (код за ЄДРПОУ) 38012494

- банк отримувача: Казначейство України ЕАП

- рахунок отримувача: UA218999980313020149000017001

- код класифікації доходів бюджету: 21081300

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 665,60 грн. (шістсот шістдесят п`ять гривень 60 коп.).

Реквізити для оплати судового збору:

-отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106;

-код за ЄДРПОУ: 37993783;

-банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

-код банку отримувача: 899998;

-рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;

-код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, її захисником, а також прокурором до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Штраф має бути сплачений порушницею не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень).

Суддя: підпис

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Суддя Дубровицького

районного суду

Рівненської області Оборонова І.В.