Ухвала суду № 136596887, 12.05.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2026
Номер справи
320/63826/25
Номер документу
136596887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

12 травня 2026 року м. Київ № 320/63826/25

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Любенко Д.І.,

за участю представників сторін:

від позивача - не з`явились,

від відповідача - Харчук Р.І.,

від третьої особи - Філіпова Г.М.,

розглянувши у підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження клопотання відповідача про залучення третіх осіб у справі

за позовом ОСОБА_1

до Кабінету Міністрів України

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Адміністрація державної прикордонної служби України

про визнання протиправним та нечинним положень нормативно-правового акта,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить суд визнати незаконними та нечинними положення пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України (далі - Привала), затверджених постановою КМУ № 57 від 27 січня 1995 року, у всіх редакціях, починаючи з 2022 року, в частині які встановлюють загальну заборону на виїзд за межі України громадян чоловічої статі віком від 23 до 60 років під час дії правового режиму воєнного стану.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.03.2026 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

На адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про залучення в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство внутрішніх справ України та Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України.

В обгрунтування зазначеного клопотання представник відповідача вказав, що саме Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством соціальної політики, сім`ї та єдності України були розроблені проекти оскаржувваного нормативно-правового акта.

У підготовче судове засідання, призначене у справі на 12.05.2026 з`явилися уповноважені представники відповідача та третьої особи.

Від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Присутні у судовому засіданні представник відповідача та третьої особи підтримали доводи поданого клопотання та просили його задовольнити.

Заслухавши думку представників сторін, дослідивши подане клопотання судом встановлено таке.

Чатиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Частинами 4 та 5 вказаної норми передбачено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Щодо заявленого клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України суд зазначає про таке.

Предметом оскарження у цій справі є пункт 21 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвержених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, в усіх редакціях, починаючи з 2022 року, в частині встановлення загальної заборони на виїзд за межі України громадян чоловічої статі віком від 23 до 60 років під час дії правового режиму воєнного стану.

Кабінет Міністрів України, зокрем, постановою від 10.09.2022 № 1044 "Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України" вніс зміни до оскаржуваного в цій справі пункту 21 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.

Відповідно до пункту 1 параграфу 33 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950, головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, який вносить проект акта до Кабінету Міністрів.

Як вбачається з документів, на підставі яких було прийнято Постанову № 1044, проекту цього нормативно-правового акта розроблений Міністерством соціальної політики України.

21.07.2025 Кабінетом Міністрів України постановою № 904 "Деякі питання оптимізацї системи центральних органів виконавчої влади", зокрема, Міністерство соціальної політики України переймунував на Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України та затвердив Положення про Міністерство соціальої політики, сім`ї та єдності України.

Крім цього, Кабінет Міністрів України постановою від 26.08.2025 № 1031 "Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України" вніс зміни до оскаржуваного пункту 21 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.

Як вбачається з документів, на підставі яких було прийнято Постанову № 1031, проект цього нормативно-правового акта розроблений Міністерством внутрішніх справ України.

Разом з тим, Положенням про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженим постановою Уряду України від 28.10.2015 № 878, визначено, що Міністерство внутрішніх справ України (МВС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МВС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах, зокрема: забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, а також надання поліцейських послуг; цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, а також захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 цього Положення до основних завдань МВС віднесено забезпечення формування державної політики у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.

Таким чином, урахуванням того, що саме Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством соціальної політики, сім`ї та єдності України були розроблені проекти оскаржувваного нормативно-правового акта, з метою повного та всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про залучення в якості третіх осіб на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України та Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України.

Керуючись статтями 49, 180, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити клопотання представника Кабінету Міністрів України про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України та Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України.

2. Залучити до участі у розгляді справи, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство внутрішніх справ України та Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України.

3. Зобов`язати позивача протягом п`яти днів з дня отримання ухвали направити на адресу третіх осіб копію позовної заяви із доданими до неї документами та докази надіслання надати до суду.

4. Запропонувати третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача протягом п`яти днів з дня отримання копії позову подати до суду пояснення щодо позову або відзиву на позовну заяву.

5. Запропонувати позивачу та відповідачу протягом п`яти днів з дня отримання пояснення щодо позову або відзиву на позовну заяву третіх осіб подати до суду відповідь на такі пояснення.

Повідомити сторін, що всі заяви та/або клопотання, докази по справі, письмові пояснення, тощо подаються безпосередньо через канцелярію Київського окружного адміністративного суду чи засобами підсистеми Електронний суд.

6. Копію ухвали надіслати (вручити) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Панова Г. В.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 18.05.2026.