Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2026 р. справа № 300/1139/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці про визнання протиправними і скасування рішення про визначення коду товару та картки відмови
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської митниці, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Івано-Франківської митниці №26UA20600000001-KT від 26.01.2026 про визначення коду товару та картку відмови №UA206070/2026/000018 в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що митницею прийнято рішення про визначення коду товару №26UA20600000001-KT від 26.01.2026, а не застосовано код згідно з УКТ ЗЕД 4401210000, який зазначив декларант, натомість Івано-Франківською митницею визначено код товару згідно з УКТ ЗЕД 4401110000.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03 2026 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с. 92,93).
Представник відповідача подала відзив на позовну заяву в якому просила у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне.
Митним органом прийнято картку відмови № UA206070/2026/000018 від 30.01.2026 оскільки в процесі виконання митних формальностей встановлено порушення вимог п.5 а) ,б) ,г), п.8 ч.8 статті 257 МКУ та Наказу міністерства фінансів України №651 від 30.05.2012 р. «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа». В результаті проведеного митного огляду (акт митного огляду 26UA206070000167U0 від 12.01.2026) встановлено невідповідність опису задекларованого товару та відповідно до класифікаційного рішення від 22.01.2026 № 26UA 20600000001-КТ встановлено невідповідність заявленого коду товару, а саме: на заявлений в ЕМД код УКТЗЕД 4401210000, встановлено код 4401110000. В результаті, Івано-Франківською митницею прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA206070/2026/000018 та роз`яснено вимоги, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. В задоволенні позовних вимог просить відмовити (а.с. 97-104).
Представник позивача подав суду відповідь на відзив, згідно якої не погодився з твердженнями відповідача про необхідність визначення товару, який поставлявся, а саме тріски деревної, тобто деревини, яка механічно подрібнена в дрібну тріску, як паливної деревини, яка включає серед іншого - розколоті колоди або поліна. Вказане твердження відповідача представник позивача вважає безпідставним, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі (а.с. 122-124).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши та оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Позивачем подано до митного оформлення митну декларацію №26UA 206070000167U0 від 09.01.2026, якою у графі відомості щодо товару зазначено: «Тріска для розпалювання хвойних порід (ялина) розмірами: 3-408172-190мм, в поліетиленових пакетах, які поскладано по 120 штук на дерев`яні піддони …».
Івано-Франківською митницею прийнято рішення про визначення коду товару №26UA20600000001-KT від 26.01.2026, а саме: не застосовано код згідно з УКТ ЗЕД 4401210000, який зазначив декларант, натомість Івано-Франківською митницею визначено код товару згідно з УКТ ЗЕД 4401110000.
Не погоджуючись із визначення коду товару УКТ ЗЕД 4401110000, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права, шляхом скасування оскаржуваного рішення та картки відмови.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першої статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Частиною 1 статті 67 Митного кодексу України визначено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів (далі ГС) і затверджується Законом про Митний тариф України.
Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі УКТ ЗЕД) розроблено на виконання Україною своїх міжнародних зобов`язань, а саме: положень Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів (далі Конвенція), Договірною стороною якої Україна стала згідно з Указом Президента України від 17 травня 2002 року №466/2002 «Про приєднання України до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів» з набуттям усіх прав та зобов`язань, передбачених статтями Конвенції.
Чинна УКТ ЗЕД затверджена Законом України «Про Митний тариф України» від 19 жовтня 2022 року №2697-ІХ.
Статтею 68 Митного кодексу України встановлено, що ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ведення УКТ ЗЕД, окрім іншого, передбачає прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів в УКТ ЗЕД у складних випадках.
Згідно з частинами 1, 8 статті 257, частиною 1 статті 266 Митного кодексу України декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Кодексом. Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 1 статті 69 Митного кодексу України визначено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Код товару декларується декларантом або уповноваженою ним особою.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД (частина 2 статті 69 Митного кодексу України).
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари (частина 4 статті 69 МК України).
Відповідно до частини 7 статті 69 Митного кодексу України рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов`язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
На реалізацію приписів статті 68 Митного кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №428 затверджено Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі Порядок №428).
Згідно пункту 3 названого Порядку УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (далі Гармонізована система) з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (далі Комбінована номенклатура)
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2023 року №633 до Порядку №428 внесено зміни.
Так Порядок доповнено пунктом 51, згідно якого з метою забезпечення однакового застосування всіма митними органами правил класифікації товарів рішення щодо класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД та рішення щодо зобов`язуючої інформації з питань класифікації товарів приймаються митними органами з урахуванням підходів до класифікації окремих товарів згідно з Комбінованою номенклатурою, закріплених у відповідних актах права Європейського Союзу, за умови, що такі підходи не суперечать положенням Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів.
Перелік актів права Європейського Союзу з питань класифікації окремих товарів згідно з Комбінованою номенклатурою оприлюднюється та актуалізується Держмитслужбою на її офіційному вебсайті. Такий перелік має містити: назву акта права Європейського Союзу, код (на рівні 8 знаків) та опис товару, зазначений у такому акті.
З метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД в Україні запроваджено Пояснення до УКТ ЗЕД.
На виконання положень статті 68 Митного кодексу України, Порядку № 428 наказом Державної митної служби України від 14 грудня 2022 року №543 затверджено Пояснення до УКТ ЗЕД, які набрали чинності з 01 січня 2023 року.
Згідно пояснення до групи 44 «Деревина і вироби з деревини; деревне вугілля» до цієї групи включаються необроблена деревина, напівфабрикати з деревини та вироби з деревини в цілому.
Ці продукти можна приблизно згрупувати таким чином, зокрема,
(1) Необроблена деревина (зрубана, колота, начорно обтесана (брусована), обкорована і т.д.) і паливна деревина, відходи деревини та скрап, тирса, деревинна дранка чи шматочки; обручі, стовпи, гідробудівельні колоди (палі), вішки, кілки і т.д.; деревне вугілля; деревна шерсть і деревне борошно; шпали для залізничних чи трамвайних колій (переважно товарні позиції 4401 4406). Проте до цієї групи не включаються деревинна тріска, деревинна стружка, подрібнена деревина або деревина у вигляді дріб`язку чи порошку, які використовуються переважно у парфумерії, фармакології або як інсектициди та фунгіциди чи для аналогічних цілей (товарна позиція 1211), а також деревинна тріска і стружка, деревина у вигляді дріб`язку або порошку, що використовуються переважно для фарбування або дублення (товарна позиція 1404).
Пояснення до товарної позиції 4401:
4401 Деревина паливна у вигляді колод, полін, хмизу, гілок, сучків тощо; деревна тріска або стружка; тирса, тріска, стружка, уламки та відходи деревини та скрап, агломеровані або неагломеровані, у вигляді колод, полін, брикетів, гранул або в аналогічних формах:
- деревина паливна у вигляді колод, полін, сучків, хмизу, гілок або в аналогічних формах:
4401 11 00 00 - хвойних порід;
4401 12 00 00 - листяних порід
- тріска або стружка деревна:
4401 21 00 00 - для хвойних порід;
4401 22 00 00 - для листяних порід.
У відповідності до документів наданих позивачем для митного оформлення, зокрема, Сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20260109-000034 від 09.01.2026 товар, що експортувався позивачем відповідав наступним характеристикам: «Тріска для розпалювання (вологість 15-20% ялина 3-40*170-190 мм, 33.54 куб. м)», та відповідає коду УКТ ЗЕД 4401210000 (а.с. 19).
Обґрунтовуючи наявність підстав для визначення іншого коду товару митний орган у оскаржуваному рішенні покликається на висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №1420003400-0056 від 20 січня 2025 року. Водночас суд зазначає, що згідно висновків вказаного дослідження ідентифікувати однозначно товар як тріску чи розколоті колоди (поліна) тощо, не видається можливим у зв`язку з відсутністю однозначних критеріїв ідентифікації. Таким чином вказаним висновком не спростовано відомості визначені Сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20260109-000034 від 09.01.2026 (а.с. 113-116).
Також представником відповідача до відзиву долучено «Висновок спеціаліста» помічника лісничого Липовецького лісництва Болехівського над лісництва «Карпатський лісовий офіс», згідно висновків якого «кількість та порода заготовок колених хвойних порід ялина встановлені при огляді відповідають задекларованому товару згідно поданої митної декларації №26UA206070000167U0 від 09.01.2026. В Україні згідно діючих ГОСТів не використовується номенклатури «Тріска для розпалювання». Візуально заготовки можна віднести до «Дрова колоті хвойних порід» ГОСТ 3243-88. Коефіцієнт повнодеревності, що застосовується декларантом для переводу у щільні куб. м використано із ГОСТ 3243-88 «ДРОВА Технічні умови».
Щодо вказаного Висновку суд зазначає, що вказаний висновок не доводить правильності класифікації товару у оскаржуваному рішенні, оскільки спеціалістом класифіковано товар як «Дрова колоті хвойних порід» з посиланням на ГОСТ 3243-88, який у 2019 році втратив чинність.
При цьому в розпорядженні відповідача, окрім вищевказаного Сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20260109-000034 від 09.01.2026, також був Експертний висновок №В-20 від 22.01.2026, яким визначено код УКТ ЗЕД товару саме 4401210000, що відповідає коду товару заявленого у декларації (а.с. 117).
Вказані обставини безпідставно не взяті до уваги митним органом при прийнятті рішення, в зв`язку з чим відповідачем визначено невірний код товару, а саме 4401110000.
Враховуючи наведені вище обставини, рішення про визначення коду товару №26UA20600000001-KT від 26.01.2026, яким змінено код товару згідно з УКТ ЗЕД з 4401210000 на УКТ ЗЕД 4401110000 є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд зазначає, що картка відмови в прийнятті митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення не має самостійних юридичних підстав прийняття, а є документом, який приймається виключно у зв`язку з прийняттям рішень про коригування митної вартості, а тому суд дійшов висновку щодо наявності підстав для скасування також і картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA206070/2026/000018.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи обставини встановлені під час розгляду справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 3328,00 грн згідно платіжної інструкції від 14.02.2026 (а.с. 10).
Відповідно до положень ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 3328,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Івано-Франківської митниці про визначення коду товару №26UA20600000001-KT від 26.01.2026.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA206070/2026/000018.
Стягнути з Івано-Франківської митниці (ЄДРПОУ 43971364, вул. Чорновола, буд. 159, м. Івано-Франківськ, 76005) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 3328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.