Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2026 р. справа № 300/1552/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Климчук Анастасія Володимирівна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання провести нарахування та виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Климчук Анастасія Володимирівна, звернулася в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання провести нарахування та виплату пенсії.
Позовні вимоги, з урахуванням заяви від 17.04.2026 про зміну предмету позову аргументовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, не виконано вимоги пункту 4.2 розділу 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, а саме не повідомлено про неналежне оформлення документів, які подані 13 вересня 2023 року ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії, а також не повідомлено про необхідність дооформлення таких документів. Крім цього, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно не виконані вимог пункту 4.7 розділу 4 Порядку ПФУ №22-1, зокрема не направлено позивачу рішення від 06.10.2023 №050650006364 про відмову в призначенні їй пенсії.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 13.09.2023 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення їй пенсії за віком. Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.10.2023 №050650006364 їй відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю довідки про участь у бойових діях. При цьому, вказане рішення не направлено відповідачем та отримано лише у відповідь на запит представника позивача. Відповідно до пункту 4.7 розділу 4 Порядку ПФУ №22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не дотримано вимог п.4.7 р.4 Порядку ПФУ №22-1. Крім цього, вважала, що працівниками Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не повідомлено про неналежне оформлення документів, які подані ОСОБА_1 13.09.2023 із заявою про призначення пенсії, а також не повідомлено про необхідність дооформлення таких документів, чим порушено вимоги пункту 4.2 розділу 4 Порядку ПФУ №22-1. Вважає, що через таку протиправно бездіяльність відповідачів позивач позбавлена можливості отримувати належну їй відповідно до закону пенсію починаючи ще з 13 вересня 2023 року. Як наслідок, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за період з 13.09.2023 по 24.11.2024, у повному розмірі з урахуванням усіх передбачених законодавством підвищень, доплат та індексацій, шляхом виплати заборгованості одноразово.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечив. Зазначив, що позивач 19.09.2023 звернулася із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.10.2023 №050650006364 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки надані довідки від 01.08.2022 №2318, №2319, №2320 про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, не відповідають встановленому зразку, а саме у поданих довідках відсутній запис «Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій». Надалі, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначено позивачу пенсію за віком з 24.11.2024, на підставі її заяви від 06.12.2024. Звернув увагу, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.10.2023 №050650006364 позивачем не оскаржувалося та залишається чинним. Оскільки, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не приймало рішення від 06.10.2023 про відмову в призначенні пенсії, а тільки вирішувало питання щодо призначення пенсії з 24.11.2024, то відсутні правові підстави щодо покладення зобов`язальних вимог за період з 13.09.2023 по 24.11.2024. Як наслідок, позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Співвідповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечив. Зазначив, що відповідно до п.2.1 Порядку ПФУ №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком особам, яким надано статус учасника бойових дій, додаються, зокрема документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413. А саме довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (додаток 4). Надані позивачем довідки від 01.08.2022 №2318, №2319, №2320 не відповідають зазначеному зразку, оскільки відсутній запис «Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій». Як наслідок, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст.115 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Згідно з ухвалою суду від 16.04.2026 залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якості співвідповідача у даній справі.
Відповідно до ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Тому, при розгляді даної справи відповідь на відзив представника позивача суд не бере до уваги.
Суд, розглянувши відповідно до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 13.09.2023 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.46-47).
Органом призначення пенсії за принципом екстериторіальності визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області рішенням від 06.10.2023 №050650006364 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку із відсутністю довідки про участь у бойових діях згідно зі змінами до Порядку №413, внесених Постановою КМУ №350. В цьому ж рішенні зазначено, що довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, передбачена додатком 4 до Постанови КМУ №413. Надані позивачем довідки від 01.08.2022 №2318, №2319, №2320 не відповідають зазначеному зразку, оскільки відсутній запис «Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій», який внесено змінами до Порядку №413, Постановою КМУ №350 (а.с.8).
Надалі, позивач 24.11.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.51-52).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 28.11.2024 №092850027278 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п.4 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю інформації відповідно до пп.9 п.2.1 розділу ІІ Порядку ПФУ 22-1 (а.с.53-54).
ОСОБА_1 06.12.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.55-56).
За результатом розгляду вказаної заяви та поданих документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначено позивачу пенсію за віком відповідно до п.4 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 24.11.2024 (а.с.65-66).
Представник позивача подала до Пенсійного фонду України запит №3з-10/8 від 01.07.2024, в якому просила надати інформацію про результати розгляду заяви та документів про призначення пенсії позивача, а в разі наявності підстав для призначення пенсії, посприяти її призначенню. Також, просила повідомити причини неприйняття рішення відповідальним структурним підрозділом, за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , у встановлений законодавством строк, а також про причини відсутності письмового повідомлення про необхідність долучення необхідних додаткових документів. У разі відмови у призначенні пенсії позивачу, просила надати копію обґрунтованої відмови (а.с.10).
За наслідками розгляду вищевказаного запиту Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 19.07.2024 №0900-0202-8/40502 повідомив представника позивача, що заяву від 13.09.2023 про призначення пенсії за віком разом із документами ОСОБА_1 подавала до відділу обслуговування громадян №8 (сервісний центр м.Коломия) ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, зазначивши адресою зареєстрованого місця проживання та адресою фактичного місця проживання м.Волноваха, Донецька область. Відповідно, електронна пенсійна справа позивача знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області. Подана позивачем заява від 13.09.2023 розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Будь-які рішення (про призначення чи відмову в призначенні) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не приймалися. Крім цього, надано копії документів, які ОСОБА_1 подавала до заяви від 13.09.2023 (а.с.11).
Надалі, представник позивача звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з запитом №3з-10/10 від 20.07.2024, в якому просила повідомити, яке прийняте рішення за наслідком розгляду заяви позивача, надати копію такого рішення. Також, просила посприяти в розгляді заяви про призначення пенсії та документів ОСОБА_1 , за наявності підстав призначити їй пенсію, а у разі неможливості призначення повідомити причину. Крім цього, просила повідомити про причини неприйняття рішення за наслідком розгляду заяви позивача у встановлений законодавством строк, а також про причини відсутності письмового повідомлення про необхідність долучення необхідних додаткових документів (а.с.6).
У відповідь на вказаний запит, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 07.08.2024 №0500-0220-8/79940 повідомило, що під час контрольної перевірки було встановлено невідповідність наданих довідок від 01.08.2022 №2318, №2319, №2320 встановленому зразку, а саме відсутній запис «Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій». За результатами розгляду документів, доданих до заяви від 13.09.2023, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято спірне рішення від 06.10.2023 №050650006364 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Крім цього, надано копію такого рішення (а.с.7).
На звернення позивача від 29.09.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 24.10.2025 №9430-8667/Ш-02/8-0900/25 повідомило, що 24.11.2024 ОСОБА_1 звернулася через вебпортал із заявою про призначення пенсії, за результатом розгляду якої їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 24.11.2024 (а.с.28).
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо нарахування та виплати пенсії за спірний період, звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що склалися в даній адміністративній справі, суд зазначає наступне.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (частина 1 статті 92 Конституції України).
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Закон №1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-ІV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п`ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
В свою чергу, правовий статус ветеранів війни визначений Законом України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII) відповідно до статті 5 якого учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Суд звертає увагу, що повноваження щодо перевірки наявності в особи права на отримання статусу учасника бойових дій, в тому числі, й перевірки факту чи брала така особа участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ, належать органам, які видають посвідчення учасника бойових дій. Останнє є єдиним документом, що підтверджує статус учасника бойових дій та надає особі право користування пільгами, встановленими законом, у тому числі, і пільгами щодо дострокового призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням від 05.01.2017 серії НОМЕР_1 (а.с.16).
При цьому, належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій не є спірним, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-ІV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Суд зазначає, що постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, Затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок ПФУ №22-1).
Згідно з підпунктом 6 пункту 2.1 Порядку ПФУ №22-1 для призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв`язку з військовою агресією російської федерації: документи про проходження військової служби (служби); довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв`язку з військовою агресією російської федерації; посвідчення учасника бойових дій.
Як встановлено судом, позивачем із заявою від 13.09.2023 до пенсійного органу надано, серед іншого: витяг із послужного списку, який виданий військовою частиною НОМЕР_2 ; довідки від 01.08.2022 №2318, №2319, №2320 згідно з якими позивач у періоди з 07.10.2018 по 18.04.2019, з 29.04.2019 по 06.06.2019, з 19.11.2019 по 13.07.2020, з 24.02.2021 по 06.11.2021 безпосередньо приймала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів; посвідчення учасника бойових дій від 05.01.2017 серії НОМЕР_1 .
Стосовно доводів відповідачів, що надані позивачем довідки від 01.08.2022 №2318, №2319, №2320 не відповідають встановлено зразку, оскільки відсутній запис «Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій», який внесено змінами до Порядку №413, Постановою КМУ №350, суд зазначає наступне.
Так, у вказаних довідках відсутній запис про те, що вони є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
Водночас, суд приймає до уваги те, що на момент видачі військовою частиною НОМЕР_2 позивач вже мала статус учасника бойових дій.
Суд зазначає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення кадрових і бухгалтерських документів на підприємстві, іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача її конституційного права на соціальний захист.
На переконання суду, незазначення військовою частиною НОМЕР_2 у довідках від 01.08.2022 №2318, №2319, №2320, що вони є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій, оскільки позивач на момент їх видачі вже мала статус учасника бойових дій, не може мати наслідком позбавлення особи права на призначення пенсії за віком.
Суд констатує, що такі довідки підтверджують безпосередню участь позивача у періоди з 07.10.2018 по 18.04.2019, з 29.04.2019 по 06.06.2019, з 19.11.2019 по 13.07.2020, з 24.02.2021 по 06.11.2021 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах.
Відтак, на переконання суду, позивачем із заявою від 13.09.2023 надано весь перелік документів, які є належними та достатніми для призначення їй пенсії за віком відповідно до ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Як наслідок, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.10.2023 №050650006364 протиправно відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком, а тому воно підлягає до скасування.
Одночасно суд зазначає, що вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, щодо неповідомлення про неналежне оформлення документів, поданих 13.09.2023 одночасно із заявою про призначення пенсії, охоплюються вимогами про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.10.2023 №050650006364.
Згідно з пунктом 4.7 Порядку ПФУ №22-1 право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Враховуючи те, що відповідачем не подано жодних доказів направлення позивачу рішення від 06.10.2023 №050650006364, а також те, що копію цього рішення отримано представником позивача лише в серпні 2024 року у відповідь на її запит, суд приходить висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно не дотримано вимог пункту 4.7 Порядку ПФУ №22-1.
Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-ІV звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Вимогами пункту 4.2 Порядку ПФУ №22-1 встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У даній справі, органом призначення пенсії за принципом екстериторіальності визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, рішенням якого відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.115 Закону №1058-IV.
Тож, дії зобов`язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності. Така позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 08.02.2024 по справі №500/1216/23 (провадження №К/990/37966/23).
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Враховуючи те, що судом встановлено протиправність рішення про відмову в призначенні пенсії від 06.10.2023 №050650006364, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає необхідним зобов`язати саме Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати їй пенсію за віком згідно з пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 13.09.2023 по 23.11.2024 (включно).
Оскільки ОСОБА_1 , за висновком суду у період з 13.09.2023 по 23.11.2024 (включно) мала право на пенсію за віком згідно з пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і з 12.03.2026 виявила бажання отримувати її в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.63-64), то проведення виплати нарахованої позивачу пенсії слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Стосовно позову в частині нарахування та виплати пенсії у повному розмірі з урахуванням усіх передбачених законодавством підвищень, доплат та індексацій, шляхом виплати заборгованості одноразово, суд зазначає наступне.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Відповідач ще не проводив нарахування позивачу пенсії за віком на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача при виплаті їй пенсії після такого нарахування будуть порушені.
Решта аргументів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, рішення якого є джерелом права та обов`язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі по тексту також - Конвенція).
Так, Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях по справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року), «Руїс Торіха проти Іспанії» (від 9 грудня 1994 року №18390/91) вказав, що статтю 6 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень, детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Міра цього обов`язку може варіюватися залежно від характеру рішення. Необхідно також враховувати численність різноманітних тверджень, з якими сторона у справі може звернутися до судів, та відмінності, наявні в Договірних державах, стосовно передбачених законом положень, звичаєвих норм, правових висновків, викладення та підготовки рішень. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто, мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.
Про це також йдеться в пункті 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, зокрема обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Климчук А.В., до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання провести нарахування та виплату пенсії підлягає до часткового задоволення.
Водночас, суд зазначає, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1064,96 грн. згідно з платіжною інструкцією №1.578069487.1 від 17.03.2026.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнена від сплати судового збору.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, то кошти в розмірі 1064,96 грн. сплачені згідно з платіжною інструкцією №1.578069487.1 від 17.03.2026 вважаються помилково сплаченими.
Суд звертає увагу позивача, що повернення помилково сплачених коштів здійснюється відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.10.2023 №050650006364 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо направлення ОСОБА_1 у 10-денний термін рішення від 06.10.2023 №050650006364.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м.Харків, Харківська область) нарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) з 13.09.2023 по 23.11.2024 (включно) пенсію за віком згідно з пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) провести виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за період з 13.09.2023 по 23.11.2024 (включно).
У задоволенні решти позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.