Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 353/481/26
Провадження № 3/353/109/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2026 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Мотрук Л.І., за участю прокурора Тлумацького відділу Івано-Франківської окружної прокуратури Івано-Франківської області Вівчарук Л.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумач матеріали справ, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Тлумач, Тлумацького району Івано-Франківської області, жительку та зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , громадянку України, за ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у відповідності до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме в строк до 01.04.2024 року, не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а фактично подав дану декларацію 02.04.2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане із корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у відповідності до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме в строк до 31.10.2025 року, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільнені), а фактично подала дану декларацію 16.02.2026 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане із корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до наказу Івано-Франківської районної державної адміністрації № 2-к від 16.01.2024 року «Про призначення ОСОБА_1 » останню призначено на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог (відділення № 4) управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації з 17.01.2024 року.
За таких обставин ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб?єктом на якого поширюється дія Закону - як на державного службовця.
Згідно наказу Івано-Франківської районної державної адміністрації № 102-к від 30.09.2025 року «Про звільнення ОСОБА_1 » остання з 30 вересня 2025 року звільнено з посади головного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог (відділення № 4) управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Крім того, згідно абз. 1 ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно вимог роз?яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 року, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності.
Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб?єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов?язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 02.04.2024 року подала щорічну декларацію за 2023 рік та несвоєчасно, а саме 16.02.2026 року подала декларацію «При звільненні» за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.
Оскільки ОСОБА_1 є суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на державного службовця, то граничною датою подання декларації за 2023 рік є 31.03.2024 року, а граничною датою подання декларації «При звільненні» є 30.10.2025 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , порушивши вимоги ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Тлумацького відділу Івано-Франківської окружної прокуратури Івано-Франківської області Вівчару Л.В. вважає доведеним вчинення корупційного діяння державним службовцем ОСОБА_1 . Просила визнати її винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.
У судовому засіданні ОСОБА_1 роз`яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП.
При розгляді справи ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала повністю, щиро розкаялася у вчиненому та просила суворо не карати.
Згідно ст. 1 КУпАП завданням Кодексу про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і Законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як вбачається із протоколу № 138 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 25.04.2026 року, датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язане з корупцією є 02.04.2024 року.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки, передбачені ст. 38 КУпАП.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення та протокол № 138 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 25.04.2026 року, суд приходить до висновку, що справу провадженням слід закрити у зв`язку із закінченням встановлених строків накладення адміністративного стягнення.
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена письмовими доказами, які долучені до протоколу № 139 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 25.04.2026 року.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є визнання вини, щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не встановлено.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , заслухавши думку прокурора та дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненему правопорушенні, відповідно до протоколу № 139 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 25.04.2026 року, доведена повністю, а тому із врахуванням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, характеру вчиненого правопорушення, ступеня її вини та інших обставин, передбачених ст. 33 КУпАП, вважаю, що до неї слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що передбачено санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в дохід держави.
На підставі наведеного, відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст. 33, 36, 38, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, -
п о с т а н о в и в:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідно до протоколу № 138 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 25.04.2026 року закрити, у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідно до протоколу № 139 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 25.04.2026 року, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахуноку (IBAN): UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Тлумацький районний суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у п`ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст. 307, 308 КУпАП, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Строк пред`явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з дня набрання постановою законної сили.
СуддяЛ. І. МОТРУК